2017 11 14 kl4T zamek krolewski 01114 listopada wybraliśmy się na bardzo interesującą lekcję "Coś z niczego, czyli o odbudowie Zamku Królewskiego". 2017 11 14 kl4T zamek krolewski 012


Uczniowie klasy 4T, którzy kilka dni wcześniej przemierzyli 8 kilometów w poszukiwaniu znaków odbudowy Stolicy zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, tym razem poznawali historię odbudowy Zamku Królewskiego. Podczas zajęć poznaliśmy historię odbudowy Zamku, społecznych zbiórek pieniędzy na ten cel.

Oglądaliśmy niezniszczone fragmenty zamku z otworami na dynamit, stare zamkowe cele, w których przed 400 laty podpisywali się więźniowie.

Poznaliśmy tajniki pracy konserwatora zabytków, już wiemy jak prano stare suknie, jak tworzy się stiuki i wyszywa srebrną nitką orły przy tronie królewskim. Na koniec znaleźliśmy modrzewiowe drzwi, które powstały dzięki zburzeniu ściany jednej chałupy. Za nimi jest ściana oraz nierówna podłoga w jednej z sal. Gdyby była równa, zwinęłaby się. Na plafonie nad nią widnieje niedokończona rekonstrukcja malowidła, a jedna z postaci ma twarz Lecha Wałęsy.
Zamek odkrył przez nami wiele swoich tajemnic.

 

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej