„Schola Dożynkowa” jest zespołem wokalnym składającym się przede wszystkim z rodziców naszych uczniów. Prowadził ją nauczyciel muzyki, p. Piotr Pawiński, śpiewając, grając na gitarze i dyrygując. Z jego inicjatywy w repertuarze pojawiły się piękne wielogłosowe pieśni, stając się stopniowo naszą wizytówką. Nasza działalność wpisana jest w cykl corocznych uroczystości szkolnych: jesienią śpiewamy na Pikniku, w sezonie bożonarodzeniowym na Kolędowaniu, wiosną na Mszy z okazji Pierwszej Komunii Świętej i rocznicy, ponadto na Mszach Świętych z okazji początku i zakończenia roku szkolnego.

Pierwotnym celem scholi była tylko oprawa muzyczna uroczystości pierwszokomunijnych a trzon grupy stanowili rodzice aktualnych drugoklasistów wspomagani przez niektórych nauczycieli. Przez pewien czas była to zatem raczej inicjatywa sezonowa, ukierunkowana na konkretny cel i nie mająca ciągłości. Przełom nastąpił w roku 2011/2012, gdy znaczna część śpiewających w poprzednim roku rodziców postanowiła pozostać i wesprzeć „nowych” swoim doświadczeniem i talentem. Kiedy dwa roczniki niezwykle utalentowanych muzycznie śpiewaków zwarły szyki, schola zaczęła się dynamicznie rozwijać; próby odbywały się odtąd przez cały rok, a nie tylko w sezonie przedkomunijnym, repertuar stawał się coraz bogatszy, a liczebność grupy wciąż wzrastała. Właśnie wtedy oprócz Pierwszej Komunii Świętej schola zaczęła regularnie przygotowywać oprawę muzyczną innych uroczystości szkolnych. Śpiewaliśmy pieśni adwentowe na Roratach, pieśni wielkopostne w Niedzielę Palmową na Mszy dla przygotowujących się do Pierwszej Komunii, co roku śpiewamy na początek i koniec roku szkolnego (ostatnio nawet wykonaliśmy na głosy Mazurka Dąbrowskiego). W grudniu 2012 roku schola po raz pierwszy wystąpiła podczas szkolnego kolędowania, co stało się następnie tradycją, a także dało okazję do pojawienia się na gruncie pozaszkolnym - zaśpiewaliśmy kolędy w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie podczas jasełek organizowanych przez lokalną grupę Przymierza Rodzin. Największą okazję zaprezentowania się szerokiej publiczności mieliśmy w sezonie bożonarodzeniowym na początku roku 2014, kiedy to wystąpiliśmy na Krakowskim Przedmieściu na scenie zespołów amatorskich w ramach Orszaku Trzech Króli.

Od innej strony dajemy się co roku poznać na Pikniku Szkolnym. Pan Piotr wymyśla zróżnicowany barwny repertuar, który wykonujemy z przymrużeniem oka, nie stroniąc od przebieranek i innych elementów scenicznych. Traktujemy te występy piknikowo i zabawowo, i bardzo je lubimy. W 2013 wykonaliśmy repertuar o szeroko pojętych inspiracjach afrykańskich, rok później przeistoczyliśmy się "The Mamas and The Papas", by zaśpiewać "California Dreaming" i inne przeboje, a następnie sięgnęliśmy do ludowych korzeni i zaśpiewaliśmy m.in. "Idzie dysc", co znakomicie współgrało z zupełnie niepiknikową aurą za oknami. W kolejnym roku wystąpiliśmy jako marynarze z Portu Praskiego i śpiewaliśmy szanty.

Począwszy od roku szkolnego 2016/2017 równolegle ze scholą rodzicielsko-nauczycielską działa także schola uczniowska.
W pierwszym roku działalności jej trzon stanowili niezwykle rozśpiewani uczniowie klasy 4T. Podczas cotygodniowych prób poznajemy rozmaite utwory – zarówno te, które śpiewamy wyłącznie dla przyjemności, jak i te które dodatkowo włączamy w oprawę liturgiczną Mszy Świętych w pierwszy piątek miesiąca.


Kolędy scholi 6 stycznia na Krakowskim Przedmieściu


schola 3 Kroli 6 01 2014 007

Nasza szkolna schola miała w dniu święta Trzech Króli okazję zaprezentować się w niecodziennych okolicznościach szerszej publiczności.

  

Wystąpiliśmy w imprezie towarzyszącej Orszakowi Trzech Króli, śpiewając przed kościołem św. Anny na przeznaczonej dla różnego rodzaju amatorskich zespołów scenie.

Chór wykonał sześć kolęd opracowanych na cztery głosy a wśród widzów znaleźli się także uczniowie naszej szkoły oraz bliscy i znajomi chórzystów. Zagrzewali nasz chór do spiewu a po występie serdecznie gratulowali udanej prezentacji.

 

Czytaj więcej...

Występ na Pikniku Przymierza Rodzin 2013

Nasza schola wystąpiła podczas pikniku Przymierza Rodzin, który odbył się w tym roku 19 maja w szkole nr 3 na ul. Nocznickiego.

Na tę okazję przygotowaliśmy specjalny wielojęzykowy (i jak zwykle wielogłosowy) repertuar: gospelowe „In That Great Getting Up Morning”, łaciński „Panis angelicus”, południowoafrykańskie „Hallelujah pelo tsa rona”, które śpiewaliśmy wcześniej podczas szkolnego kolędowania oraz po polsku „Wody Jordanu”.

Czytaj więcej...

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej