Koło Varsavianistyczne poznaje historię Polski

W sobotę 23 listopada Koło Varsavianistyczne spotkało się pod kościołem św. Katarzyny na Służewie. Oglądaliśmy tam pomnik Polaków - ofiar terroru komunistycznego. Potem poszliśmy na cmentarz i modliliśmy się przy grobie Krystynyvar8 Krahelskiej, poetki, która zginęła w Powstaniu Warszawskim. Stamtąd niebieskim szlakiem przedzieraliśmy się przez rezerwat przyrody idąc do mogiły powstańców z Batalionu "Parasol". Spotkaliśmy tam drużynę harcerzy, która miała zamiar uporządkować miejsce pamięci.

 

 

Czytaj więcej...

Warsztat filmowy na Kabatach

filmoweW tym roku tematem przewodnim warsztatu filmowego dla klas 7 - 8 są ciasne przestrzenie.

 

Na ostatnim przypomnieliśmy historię, która wstrząsnęła światem w sierpniu 2010 roku. Wtedy to, 33 górników w chilijskim Copiapo zostało uwięzionych na 69 dni pod ziemią.

 

5 lat później powstał tradycyjny, acz przejmujący obraz pod tytułem "33", który upamiętnił nadzieję i walkę o przetrwanie samych górników, jak i akcję ratunkową "San Lorenzo", dzięki której udało się wydostać mężczyzn na powierzchnię. To historia o wierze, braterstwie, ale też nieczułości włascicieli kopalni San Jose na los uwięzionych, którzy nigdy nie otrzymali odszkodowania. Nieliczni z nich, tak jak grany przez Antonio Banderasa Mario Sepulveda, opowiedzieli swoją historię w książce, która stała się dochodowym bestsellerem w Chile.

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej