Konferencja RSK sierpie 2018 01

W sierpniu 2018 roku miałam przyjemność wraz z panią Barbarą Labińską reprezentować szkołę podczas dorocznej Konferencji Dyrektorów i Katechetów Szkół Katolickich na Jasnej Górze.

Tradycyjnie do sanktuarium przybyli przedstawiciele z całej Polski. Spotkanie dotyczyło przebiegu reformy oświaty i dostosowywania do niej dokumentów szkolnych. Poza tym odbyły się dwie prelekcje: „Jak szkoła może pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci (w tym do wiary)” i „O wspieraniu kształcenia matematycznego w szkołach podstawowych”. Ten drugi projekt Rady Szkół Katolickich przedstawiła prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska.

Na zakończenie spotkania odbyła się Msza święta odprawiona w bazylice, której przewodniczył bp Roman Pindel. W homilii biskup
postawił pytanie: „Jak uczynić to, żeby ci, którzy są słuchaczami jednej Ewangelii, jednej katechezy, a wychodzą z tak bardzo różnych środowisk, z tak bardzo różnych rodzin, mogli być zgodnymi słuchaczami i odbiorcami zbawienia, pogłębienia wiary, odnalezienia swojego miejsca w Kościele. Cały czas pojawia się to pytanie, w jaki sposób?. Tak, jak biskup ma być zwornikiem, integratorem jedności Kościoła miejscowego, tak katecheta powinien pozwolić swoim uczniom, nieraz bardzo zantagonizowanym, odnaleźć się w jednym Kościele (…) Módlmy się o właściwie zrozumienie tej sytuacji, w której przychodzi nam kształtować, uczyć tych, którzy są nam powierzonymi uczniami”.

Podczas mszy zawierzyliśmy wszystkie szkoły katolickie, w tym naszą, opiece Matki Bożej.

Małgorzata Zielińska

Zdjęcia dzięki uprzejmości Biura Prasowego Jasnej Góry