Nasza Szkoła jest katolicka. Program wychowawczy naszej Szkoły tworzymy według zasad zgodnych z nauką Kościoła katolickiego. W naszej pracy odwołujemy się do chrześcijańskiej wizji człowieka i świata, a w sferze etyki do Dekalogu.

Codziennie się modlimy w klasach, spotykamy się na szkolnych Mszach Świętych, nasi uczniowie przygotowują się razem do Pierwszej Komunii Świętej, dbamy o rekolekcje i organizujemy roraty

 

 

 

 

Rekolekcje adwentowe

2019 12 12 rekolekcje kl1 008 klasy pierwsze I2019 12 13 rekolekcje kl2 018klasy drugie 2019 12 12 rekolekcje kl3 002 klasy trzecie
2019 12 12 rekolekcje kl4 006klasy czwarte 2019 12 12 rekolekcje kl5 006klasy piąte 2019 12 12 rekolekcje kl6 005klasy szóste

Roraty 2019

2019 12 06 roraty 004W piątek 6 grudnia szkoła na Mokotowie wzięła udział w roratach w kościele św. Michała Archanioła. Po pięknej mszy, uczniowie przeszli do budynku szkoły, gdzie tradycyjnie zjedliśmy wspólnie śniadanie i wysłuchaliśmy czytanych przez nauczycieli historii adwentowych.

 

Nasza absolwentka tak wspomina szkolną tradycję:
Roraty i śniadanie w szkole, kakao, słodkie rogaliki i czytane przez nauczycieli opiwieści świąteczne - jedno z wyjątkowych i najmilszych wspomnień - pani Teresa Łempicka.

Czytaj więcej...

Październik z rożańcem

2019 10 31 pazdziernik rozaniec 042019 10 31 pazdziernik rozaniec 09

Przez cały październik w naszej szkole odbywała się wspólna modlitwa różańcowa dla chętnych.

Ostatniego dnia miesiąca zastanawialiśmy się, jakich inspiracji do dobrego życia mogą dostarczyć nam święci, a od poniedziałku, przez cały listopad będziemy modlić się za dusze zmarłych z naszych rodzin i z rodzin naszych przyjaciół.

 

Czytaj więcej...

Przygotowania do I Komunii Świętej - spotkanie 28 września

2019 09 28 przygotowanieIkomunia 06To rodzice są najlepszymi osobami, by przygotować dzieci do Pierwszej Komunii, dlatego część spotkań formacyjnych jest wspólnym działaniem całych rodzin.

 

Punktem wyjścia pierwszego szkolnego spotkania było Słowo o stworzeniu świata, ",.. a wszystko, co Pan Bóg stworzył, było dobre". Między innymi dzieci robiły ilustrację do tego opisu, a rodzice w tym czasie dzielili się swoim doświadczeniem wychowywania dzieci w wierze.

 

Spotkanie prowadził ks. Tadeusz Błaszczyk orionista, a towarzyszyli mu Marta i Piotr Kocyanowie.

 

Czytaj więcej...

Dominikanie w naszej szkole

dom1W tym roku naszą filią na Kabatach (klasy 7-8) opiekować się będzie ojciec Rafał Szymko, dominikanin ze Służewa, który prowadzi duszpasterstwo młodzieży "Rejs". O. Rafał będzie przychodził do naszej szkoły raz w miesiącu, będzie wtedy okazja do indywidualnych rozmów. Spotkamy się z nim także podczas mszy świętych w pierwsze piątki miesiąca.
 
Nasze związki z dominikanami są bliskie od lat. Ojcowie Wojciech Jędrzejewski, Stach Nowak i Łukasz Detmer w poprzednich latach prowadzili dla nas rekolekcje. A o. Rafał Skrobacz od kilku lat opiekuje się naszą szkołą i odprawia msze święte, na których spotykała się społeczność gimnazjum, a obecnie klas 7-8.dom2
Jeden z naszych absolwentów, ś.p. Antoni Marczewski, został bratem zakonnym.
 
Wszystkim im jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc, prowadzenie duchowe i bliskie relacje i polecamy ich często w naszych modlitwach.

 

Czytaj więcej...

Rozpoczęły się przygotowania do I Komunii Św. trzecioklasistów, rok 2019/2020

2019 09 15 przygotowania I komunia 02

Dzieci z klas trzecich i ich rodziny rozpoczęły przygotowania do I Komunii Świętej.

 

Najpierw wszyscy uczestniczyliśmy w parafialnej Mszy Świętej, a po niej dzieci w 4 grupach udały się wraz ze swoimi opiekunami ks. Szymonem oraz paniami Martą Kocyan, Jolą Bidzińską i Kasią Wereszką rozmawiać o roku liturgicznym. W tym czasie rodzice wysłuchali konferencji księdza proboszcza i mieli okazję do osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

Czytaj więcej...

Tydzień Biblijny 2019

2019 05 11 TYDZEN BIBLINY 08

W tym roku Tydzień Biblijny odbywał się w dniach 5-11 maja pod hasłem "Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego" (1 P 1,12).

Otworzyło go III Narodowe czytanie Pisma Świętego - w tym roku Ewangelii wg św. Jana.

W naszej szkole też staraliśmy się bliżej poznać Biblię. Zdjęcia pokazują nasze tegoroczne spotkania ze Słowem Bożym.

Czytaj więcej...

Przychodzi do nas Bóg z miłością i przebaczeniem. Rekolekcje wielkopostne klas piątych 2019

Rekolekcje w tym roku miały nieco odmienny bieg. Pierwszego dnia dzieci podzielone na małe grupy odwiedzały różne dorosłe osoby, które mówiły o swoim doświadczeniu wiary i obecności Boga w ich życiu. Był to dobry czas rozmów i dzielenia się swoim doświadczeniem.


Kolejny dzień był poznawaniem historii Dawida i odkrywaniem, że każdy z jest słaby i w tej słabości przychodzi do nas Bóg z miłością i przebaczeniem. Rozmawialiśmy w grupach o grzechach głównych, szukaliśmy sposobu na ich przezwyciężanie każdego dnia.

Relikwie Męki Pańskiej. Rekolekcje wielkopostne klas czwartych 2019.

2019 04 08 rekolekcje kl4 0012019 04 08 rekolekcje kl4 005

 

Klasy czwarte swoje rekolekcje odprawiły w gościnnej parafii p.w. św. Jana Pawła II na Bemowie.

 

Uczniowie wysłuchali konferencji, pracowali w grupach, zastanawiając się nad relikwiami, które pozostały nam z Męki Pańskiej. Była też możliwość przystąpienia do sakramentu Pokuty i Pojednania, a na koniec uroczysta Msza Święta.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Jesteśmy dziećmi Króla. Rekolekcje wielkopostne klas pierwszych 2019.

2019 03 25 rekolekcje kl1 0072019 03 25 rekolekcje kl1 010Jesteśmy dziećmi Króla - 

to hasło tegorocznych rekolekcji wielkopostnych klas pierwszych/

 

Wysłuchaliśmy opowieści o chłopcu, zbójnickim synu, który odnalazł się w swoim prawdziwym domu - w pałacu Króla. Przeżyliśmy drogę krzyżową, potem własnoręcznie wykonaliśmy korony, by zgodnie ze swoim powołaniem uczestniczyć we mszy świętej.

 

Czytaj więcej...

Tyś jest mój syn umiłowany... Rekolekcje wielkopostne klas trzecich 2019

 

2019 04 11 rekolekcje kl3 0012019 04 11 rekolekcje kl3 008

Rekolekcje klas trzecich były rozważaniem o znakach i symbolach chrzcielnych.

 

W trakcie pracy w grupach dzieci robiły książeczki o wodzie, świecy-świetle, krzyżu i krzyżmie oraz białej szacie. Następnie podczas mszy św. dzieci uroczyście wyznały wiarę i otrzymały krzyż - znak miłości Boga do nich.

 

Pod koiec mszy św. mogły przypomnieć sobie swój chrzest, zanurzały dłoń w wodzie a kapłan pochylając się nad nimi mówił: Tyś jest moje dziecko umiłowane w tobie mam upodobanie.

Czytaj więcej...

Wielkopostne rekolekcje klas drugich 2019

2019 04 01 rekolekcje klas2 001

1 kwietnia dzieci z klas 2 przeżywały swoje rekolekcje przygotowujące do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w kościele św. Andrzeja Boboli.

 

Rekolekcje rozpoczęliśmy modlitwą, a następnie dzieci pracowały nad przypowieścią z Ewangelii św. Mateusza o talentach. Zastanawiały się iloma dobrami, talentami nasz Pan ich obdarzył. W Kościele Dolnym odprawiliśmy drogę krzyżową. Rekolekcje zakończyliśmy uroczystą Mszą Świętą.

Czytaj więcej...

Klasy piąte i Jonasz

2019 04 03 klasy5 i Jonasz 001

"...A Jonasz wstał, aby uciec do Tarszisz przed Panem. Zszedł do Jafy, znalazł okręt płynący do Tarszisz, uiścił należną opłatę i wsiadł na niego, by udać się nim do Tarszisz, daleko od Pana..."
Uczniowie klas piątych poznają biblijną historię Jonasza. Szanowni Państwo zwróćcie szczególnie uwagę na refleksje, które napisali uczniowie!

 

Czytaj więcej...

Skupienie jest początkiem nawrócenia. o. Maksymilian Maria Kolbe. rekolekcje klas szóstych

2019 03 19i20 rekolekcje kl6 0302019 03 19i20 rekolekcje kl6 019W dniach 19-20 marca uczniowie z obu klas szóstych mieli szansę pogłębienia swojej relacji z Bogiem i bliźnimi podczas rekolekcji. Na czas wielkopostnego skupienia pojechaliśmy do Niepokalanowa, gdzie zamieszkaliśmy w domu w Lasku. Tam ojcowie franciszkanie Michał Brzezicha i Sylwester Gąglewski pomagali nam dojrzeć to co Najważniejsze.

 

Podczas tych dni zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne, założone przez św. Maksymiliana i dowiedzieliśmy się, jak działa zakonna straż pożarna. Każdy z nas miał szansę przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania oraz powierzyć Bogu siebie i innych podczas adoracji. Drugiego dnia zastanawialiśmy jak rozwijać cnoty kardynalne w naszym życiu.

Czytaj więcej...

Przygotowania do I Komunii Świętej - Spotkanie rodzin

2019 03 10 przygotowania KOMUNIA 010Trwa Wielki Post i trwa cykl przygotowań dzieci do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej.

 

Dziś spotkanie było nietypowe, bo o ważnych elementach wyposażenia kościoła opowiadali dzieciom rodzice. Mogliśmy się m.in. dowiedzieć, skąd pochodzi ich nazwa i do czego służą: ornat, chrzcielnica, relikwiarz, sedilla (najważniejsze miejsce – krzesło), Tabernakulum, paschał, krucyfiks, konfesjonał, mszał, ewangeliarz, pulpit, kadzidło i kadzielnica, dzwonek i gong, stuła, komża, alba, cingulum, prezbiterium i zakrystia. Spotkanie zakończyliśmy krótką adoracją.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim rodzinom, które włączyły się w przygotowanie spotkania.

Czytaj więcej...

Roraty 2018

2018 12 07 roraty 001b2018 12 07 roraty 006Magdalena Ponichter

Bardzo lubię Roraty

 

Bardzo lubię Roraty.
Roraty są w Adwencie.
Dzieciątko Jezus powoli schodzi do żłóbka.
Pachnie sianem
i dobrymi uczynkami dzieci.
Jedyna świeca, najwyższa z kokardą,
świeci bardzo jasno - 
świeca roratnia - jest jak Najświętsza Panienka,
która dzieciątko przynosi na rękach.

 

 

Czytaj więcej...

DZIEŃ SKUPIENIA DLA NAUCZYCIELI

20181201 dzien skupienia nauczyciele 02"Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»" Mt 16,15


"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych" Mt 11, 28-29

 

W przeddzień Adwentu nauczyciele mieli swój dzień skupienia.

 

Czytaj więcej...

ROZPOCZĘLIŚMY MODLITWĘ RÓŻAŃCOWĄ

W październiku codziennie po 2. lekcji modlimy się modlitwą różańcową.

Spotykamy się w klasach na 1. piętrze. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.

SZKOLNA RÓŻA RÓŻAŃCOWA


Szanowni Państwo,
chętni członkowie naszej społeczności mogą w dowolnej chwili dołączyć do naszej Szkolnej Róży Różańcowej. Każdy chętny zobowiązuje się do rozważenia jednej Tajemnicy co tydzień w niedzielę. W ten dzień o dowolnej porze odmawiamy dziesiątkę różańca w intencji szkoły.

Prosimy o błogosławieństwo Boże dla szkoły. O światło Ducha Świętego dla rodziców, nauczycieli i wychowawców, by postępowali tak, aby ich decyzje były jak najlepsze dla wychowanków. Modlimy się także w sprawach osobistych różnych uczniów, nauczycieli, rodziców oraz naszych rodzin. Także w sprawach materialnych, aby nasza szkoła miała trwałe finansowanie/lepszy budynek, by mogła dobrze się rozwijać, nauczyciele godnie zarabiać i by uczniowie z biednych rodzin też mogli z niej korzystać.

Abyśmy tworzyli jedność i wspólnotę i byśmy byli wsparciem dla siebie.

Zawsze na początku miesiąca wysyłam informację o Tajemnicy, którą należy rozważyć i poszczególne intencje na dany miesiąc Jeżeli ktoś mógłby i chciał dołączyć do modlitwy, to proszę o kontakt przez Librusa.

Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Zielińska

KONFERENCJA DYREKTORÓW I KATECHETÓW SZKÓŁ KATOLICKICH

Konferencja RSK sierpie 2018 01

W sierpniu 2018 roku miałam przyjemność wraz z panią Barbarą Labińską reprezentować szkołę podczas dorocznej Konferencji Dyrektorów i Katechetów Szkół Katolickich na Jasnej Górze.

 

Tradycyjnie do sanktuarium przybyli przedstawiciele z całej Polski. Spotkanie dotyczyło przebiegu reformy oświaty i dostosowywania do niej dokumentów szkolnych. Poza tym odbyły się dwie prelekcje: „Jak szkoła może pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci (w tym do wiary)” i „O wspieraniu kształcenia matematycznego w szkołach podstawowych”. Ten drugi projekt Rady Szkół Katolickich przedstawiła prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska.

Czytaj więcej...

Roraty 2017

roraty MalborkJak co roku spotkaliśmy się całą szkołą na roratach w kościele św. Michała Archanioła. 2017 12 22 roraty 002

 

Po mszy wróciliśmy do szkoły, gdzie czekało na nas roratne śniadanie.

 

Dziękujemy Panu Bogu za wszystkie Łaski!

 

 

 

Czytaj więcej...

Msza święta z okazji 35-lecia Stowarzyszenia Przymierze Rodzin

2018 01 7 35lat PR Msza oplatek 132018 01 7 35lat PR Msza oplatek 18

Dziękczynna Eucharystia, przełamanie się opłatkiem oraz słowa wdzięczności i bukiet kwiatów dla założycielki stowarzyszenia Izabeli Dzieduszyckiej złożyły się na obchody 35 lat istnienia Przymierza Rodzin, które świętowano w parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie.

Mszy przewodniczył Kardynał Kazimierz Nycz.

Czytaj więcej...

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich 2017

Szanowni Państwo,
przez ostatnie trzy dni miałam przyjemność reprezentowania naszej społeczności podczas Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich,które odbywało się w Częstochowie. Jego myśl przewodnia brzmiała „Chodzi o to, ażeby nasze myślenie o Kościele, ażeby nasze bycie w Kościele – istnienie w nim – stało się głębsze, dojrzalsze, autentycznie chrześcijańskie, ewangeliczne” (kard. Karol Wojtyła, 1965).

Zachęcam do obejrzenia relacji z tego wydarzenia: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-11535

Informuję też, że na Jasnej Górze w dn. 23 grudnia o godz. 15.30 zostanie odprawiona msza święta o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla Szkoły Przymierza Rodzin nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego.

Małgorzata Zielińska

 


 

Różaniec w październiku

2017 10 01 31 rozaniec 002Przez cały październik w naszej szkole modliliśmy się odmawiając modlitwę różańcową. 2017 10 01 31 rozaniec 005

 

Każdy tydzień poświęciliśmy na rozważanie Tajemnic Radosnych, Światła, Bolesnych i Chwalebnych.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę.

 

 

Czytaj więcej...

Dzieło Nowego Tysiąclecia - stypendyści odwiedzają naszą szkołę

2017 09 27 wolontariusze DNT 010XVIIDP-dzielopl www 2W piątek 27 września odwiedziły naszą szkołę dwie wolontariuszki z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".


Opowiadały o Janie Pawle II, o tym jak powstała fundacja i czym się dziś zajmuje.  Już wkrótce chętne rodziny uczniów z klas 1-6 i wszyscy starsi uczniowie z klas siódmych i gimnazjalnych wraz z nauczycielami włączą się w zbiórkę papieską.
Fundusze, które zbierzemy będą przeznaczone na stypendia dla niezamożnych dzieci z małych miejscowości.

Zachęcamy do włączenia się w "Dzieło Nowego Tysiąclecia" i bardzo dziękujemy paniom Karolinie i Kindze za poświęcony czas.

Czytaj więcej...

Wielkanoc 2017

wielkanoc 2017

Radości ze Zmartwychwstania Pańskiego!

 

Spokojnych, radosnych Świąt Wielkanocnych życzymy Uczniom, Rodzicom, Pracownikom i wszystkim Przyjaciołom i Znajomym.

 

Alleluja!

Szopka klas młodszych

W tym roku nasza wspólna szopka składa się z trzech części -
Zwiastowanie, Narodzenie, Ucieczka do Egiptu.

Inspirację do jej wykonania stanowiły freski Fra Angelico. Serdecznie zapraszam do poszukiwania oryginałów.

2016 12 02 szopka kl1 2 3 mini 001   2016 12 02 szopka kl1 2 3 mini 002    2016 12 02 szopka kl1 2 3 mini 003

Czytaj więcej...

Modlitwa za uchodźców

modlitwa uchodzcyW sobotę 1 października o godz. 20.00 w warszawskiej Katedrze odbędzie się modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy "Umrzeć z nadziei".

 

Modlitwie będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz i będą w niej uczestniczyli, także księża z innych Kościołów, świadectwo będą mówić Nabiha i Anton z Syrii. Nie chcemy jedynie ograniczać się do murów kościoła, więc rozpoczniemy wszystko na Placu Zamkowym o godz. 19.30 - kilka osób opowie wtedy krótko o stosunku katolików do uchodźców i o tym w jaki sposób chcemy im pomagać, a następnie zapraszając wszystkich do udziału w modlitwie przejdziemy wszyscy do katedry.

 

Tydzień  modlitwy za uchodźców został poparty przez Radę Komisji Episkopatu Polski ds. Migrantów. Podobne modlitwy odbędą sie także w wielu innych miastach Polski.

Czytaj więcej...

Przygotowania do Komunii Św. w roku szkolnym 2016/2017

Szanowni Państwo!

Od tego roku szkolnego przygotowania do sakramentu Komunii naszych uczniów i Rodziców będą się odbywały w parafii kościoła św. Michała Archanioła przy ul. Puławskiej, na nieco innych zasadach, niż dotychczas.

Włączając się w parafialne życie, będziemy uczestniczyć w Mszach św. i spotkaniach przygotowujących do sakramentu wraz z rodzinami mieszkańców parafii i rodzinami uczniów innych szkół mających siedzibę na terenie parafii.

Pierwsze spotkanie odbędzie się już w niedzielę 11 września.

Plan na niedzielę 11 września

1. 10.30 Msza święta w tzw. dolnym kościele

2. ok. 11.15, po mszy świętej, spotkania dla rodziców (w grupach, które będą prowadzić osoby z diakonii ewangelizacyjnej); w tym czasie zajęcia z dziećmi z klas trzecich będzie prowadziła p. Nina Florczak. Prosimy o zapewnienie opieki dla rodzeństw.

3. ok. 13.00 planujemy zakończenie spotkań.

Cykl spotkań:

11 września

9 października

13 listopada

11 grudnia

8 stycznia

12 lutego

12 marca

9 kwietnia

W maju - planowany jest dzień skupienia (dokładny termin zostanie podany później)

Przewidywany termin Komunii: sobota 13 maja 2017 roku (ale może się on jeszcze zmienić).

Z wyrazami szacunku

Marzanna Rymsza-Leociak


Adwent

Advent wieniecADWENT – CZAS OCZEKIWANIA

Adwent (łac. adventus – przyjście) – w Kościołach chrześcijańskich okres trwający od czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do zmierzchu 24 grudnia.

 

Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe, w pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościołach chrześcijańskich rok liturgiczny

 

To okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Jednocześnie jest to czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia – narodzin Chrystusa.

 

Czytaj więcej...

ŻYCZENIA WIELKANOCNE W 2015

zdjecie 2

DRODZY UCZNIOWIE, RODZICE, WSZYSCY PRACOWNICY I PRZYJACIELE!

ŻYCZYMY BOGATYCH DUCHOWO ŚWIĄT

RODZINNYCH, SERDECZNYCH, CIEPŁYCH.

NIECHAJ PRZYNIOSĄ NAM TĘ WIEKĄ RADOŚĆ, NA KTÓRĄ CZEKAMY

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana,        

Wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana

Naród niewierny trwoży się, przestrasza

Na cud Jonasza. Alleluja!

- See more at: http://katolickapolonia.com/Piesni-Modlitwy-05-Piesni-Wielkanocne-Wielkanoc.htm#Zwyci%C4%99zca%20%C5%9Bmierci

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana,        

Wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana

Naród niewierny trwoży się, przestrasza

Na cud Jonasza. Alleluja!

- See more at: http://katolickapolonia.com/Piesni-Modlitwy-05-Piesni-Wielkanocne-Wielkanoc.htm#Zwyci%C4%99zca%20%C5%9Bmierci

 

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana,        

Wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana

Naród niewierny trwoży się, przestrasza

Na cud Jonasza. Alleluja!

- See more at: http://katolickapolonia.com/Piesni-Modlitwy-05-Piesni-Wielkanocne-Wielkanoc.htm#Zwyci%C4%99zca%20%C5%9Bmierci

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana,
Wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana.
Naród niewierny trwoży się, przestrasza,
Na cud Jonasza. Alleluja!

 

Nieustająco prosimy o modlitwę za chorych i ich rodziny

 

 


 

W środę 18 lutego mszą św.popielcową rozpoczynamy Wielki Post

popielecŚroda Popielcowa 

Zwana też Popielcem, a w tradycji staropolskiej Wstępną Środą − w kalendarzu chrześcijańskim jest pierwszym dniem  Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą.

Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. Obrzęd ten ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Kapłan ze złożonymi rękami zachęca najpierw wiernych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu. Następnie odbywa się właściwy obrzęd posypania. Wierni zbierają się przy stopniu komunijnym, a kapłan posypując ich głowy mówi:

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię  lub Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz.

Wikipedia i in.

MSZA ŚW. O 8:15 W KAPLICY SIÓSTR FRANCISZKANEK


Czwartek

Ciekawym wydaje się fakt, że GRAND PRIX Tygodnia Teatralnego zdobył spektakl Pączkomania, o czym mówiliśmy właśnie w...

 

tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany także jako Zapusty.

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

 

Czytaj więcej...

Święto Ofiarowania Pańskiego

Andriolli Gromniczna2 lutego Kościół rzymskokatolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce jest ono nazywane Matki Bożej Gromnicznej, ponieważ dziś księża święcą gromnice. To także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. 

Ksiądz Przemysław Śliwiński wyróżnia cztery aspekty Święta Ofiarowania Pańskiego. Przede wszystkim to pamiątka ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej - zaznacza duchowny. Zgodnie z żydowską tradycją czterdzieści dni po narodzinach pierworodnego syna każda rodzina musiała go przynieść do świątyni. Robiono tak na pamiątkę ocalenia przez Boga pierworodnych Izraelitów podczas niewoli egipskiej. Pierworodny u Żydów był uważany za własność Boga. Dlatego należało złożyć go w ręce kapłana i wykupić za ofiarę. 

Dziś do kościołów wierni przynoszą woskowe świece zwane gromnicami. Kapłani je święcą. Nazwa tych świec pochodzi od gromów, przed którymi dawniej strzec miały stawiane podczas burzy w oknach gromnice. Pojawia się też przy tej okazji ważny znak światła - wyjaśnia ksiądz Przemysław Śliwiński.

 

3AM wspomina spotkanie przedświąteczne

Na klasowe spotkanie przedświąteczne przynieśliśmy mnóstwo przysmaków i dobroci, które sami przygotowywaliśmy, żeby milej czekało nam się na Boże Narodzenie. Gościliśmy mamę Matyldy z naszej klasy, która pięknie śpiewa i gra na gitarze. Dzięki niej ten ostatni dzień w szkole był jeszcze cudowniejszy. Było nas słychać na całym drugim piętrze, tak, że w czasie przerwy przyszły nas odwiedzić dzieci z innych klas i razem śpiewaliśmy kolędy. To był naprawdę niezwykły dzień!


 


 

KONKURS SZOPKOWY ROZSTRZYGNIĘTY

szopka 2015 01Nagroda dziecięcego głosowania fasolkowego, autor: Wiktoria Górczyńska.

 

Nagrody konkursowe zdobyli:

 

Pierwsze miejsce, autorzy: Zosia Nowak, mama i babcia.  szopka 2015 02

szopka 2015 03 

Drugie miejsce, autor: Aniela Hołody

 Drugie miejsce, autorzy: Zuzanna, Marianna i mama Nierada szopka 2015 04

 

szopka 2015 05Trzecie miejsce, autorzy: Róża, Jagoda, Lila i rodzice Żalińscy


Wyróżnienie, autor: Marysia Kowalska

Wyróżnienie, autor: Marysia Krauze

 


POZOSTAŁE SZOPKI KONKURSOWE

Autorzy: Marysia Kędzior i Nina Łach
Autorzy: Hania Niemyjska, Mikołaj Mikołajczyk, Piotr Grunwald
Autor: Zosia Smyrgała
Autor: Jan Barchoń
Autor: Staś Kołodziej  i mama
Autor: Kornelia Towarek

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII SZOPEK!

 

Czytaj więcej...

Szopka wykonana przez uczniów klas 1-3

W tym roku insirację do naszej wspólnie tworzonej szopki stanowiła ikona znajdująca się w Grocie Narodzenia w Betlejem.

Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem i zastanawiali się, czym będzie wyklejaniy przez nich kawałek. Mam nadzieję, że każdy dostrzeże wykonany przez siebie fragment, dzięki któremu powstała całość.

Katarzyna Żółtek

 


 


 

Zaproszenie na Opłatek Przymierza Rodzin

Zapraszam wszystkich członków Przymierza Rodzin wraz z rodzinami,
społeczności szkolne oraz świetlicena nasz tradycyjny opłatek
w dniu 11 stycznia o godz. 16.00 w szkole na Ursynowie.
Po Mszy Świętej i dzieleniu się opłatkiem jest tradycyjna agapa, na którą
składają się smakołyki przyniesione przez nas wszystkich.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Magda Kiełczewska

 


 

Świąteczna 5T

We wtorek 16 grudnia urządziliśmy świąteczne spotkanie. We wcześniej udekorowanej przez nas sali naszykowaliśmy swiatecznie kl 5T 03poczęstunek: bakalie, mandarynki, czekoladki i samodzielnie upieczone ciasta i ciasteczka. Pycha!!! Wręczyliśmy też sobie nawzajem upominki, które wykonaliśmy także własnoręcznie.

Miła atmosfera spotkania stała się przyjemnym preludium nadchodzących świąt.

 

Życzymy wszystkim spokojnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia 2014

i

szczęśliwego Nowego Roku!

                                                                                                                                                                                                             Klasa 5T

 

Czytaj więcej...

KONKURS SZOPKOWY 2014/2015

zwycieskie szopki 2014 001WSZYSTKICH UCZNIÓW Z RODZINAMI ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W SZKOLNYM KONKURSIE SZOPKOWYM! szopka_krakowska

 

Regulamin Konkursu Szopkowego

Celem konkursu jest czerpanie radości płynącej z Bożego Narodzenia i wspólnego tworzenia.

Wykonaniem szopki może zajmować się cała rodzina, dziecko, bądź grupa dzieci bez pomocy lub z pomocą dorosłych.

Szopka może być wykonana dowolną techniką w formacie nie przekraczającym wymiarów 30cmx30cmx30cm., wszystkie elementy muszą być trwale zamocowane.

Prace na konkurs można przynosić 7 stycznia 2015 roku do godziny 12.45 do pani Jagny Starskiej lub Katarzyny Żółtek.

 

Czytaj więcej...

Przedświątecznie w 1M

2014 12 01 1M przedswiatecznie 016W klasie 1M trwają intensywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Robimy łańcuchy choinkowe, dekorujemy orzechy, które potem zawisną na choince. W sali czuć zapach przypraw korzennych, które ucieramy w moździerzu, a potem dodajemy je do ciasta i pieczemy pierniczki. Zapach czuć na całym drugim piętrze, a może i dalej. Nawet pomoce montessoriańskie na ten przedświąteczny czas zmieniły się nie do poznania.

 

W mikołajki nasza sala przypominała pracownię artystów – wykonywaliśmy świąteczne kartki dla sióstr zakonnych mieszkających w sąsiedztwie naszej szkoły. Włożyliśmy w nie mnóstwo serca i wyszły przepiękne! :-)

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć! 1M

Czytaj więcej...

Po roratach w 1T 2014

Po roratach poznaliśmy historię św. Mikołaja i wykonaliśmy figurki, którymi zostaną obdarowane bliskie nam osoby. Może uda nam się poczuć radość dzielenia się z innymi tym co jest dla nas cenne.

 

Roraty 2014

W piątek 5 grudnia spotykamy się o 6.30 w kościele św. Michała Archanioła na roratach.

Po Mszy Św. zapraszamy dzieci na szkolne śniadanie roratnie.

Do zobaczenia!


 

Uroczystość I Komunii Św.

2014 06 07 KOMUNIA 001Dnia 7 czerwca 2014 r. w naszym szkolnym kościele parafialnym przeżywaliśmy wydarzenie przyjęcia po raz pierwszy Komunii Świętej przez dzieci z klas drugich.

W piękny, słoneczny dzień, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, w wigilię narodzin chrześcijaństwa, zgromadziliśmy się, aby uczestniczyć w uroczystej celebracji. 2014 06 07 KOMUNIA 003

Oprawę liturgiczną sprawowali Rodzice. W sposób wyjątkowy śpiewała psalm mama Matyldy z 2AM, usłyszeliśmy Scholę Rodziców pod kierunkiem pana Piotra Pawińskiego.

Eucharystii przewodniczył ksiądz Jan Konarski, od czerwca 2013 roku proboszcz parafii św. Michała Archanioła. Wyjaśniał w homilii prosto i konkretnie, jak bardzo ukochał nas Bóg Ojciec, jak cały czas trwa historia Zbawienia, jak niezwykłym cudem jest Eucharystia. Ksiądz Jan Konarski w każdą środę prowadzi w parafii konferencje na temat wprowadzenia w chrześcijaństwo.

Czytaj więcej...

Niedziela Palmowa klas drugich

2014 04 13 niedziela palmowa 03

W Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 r. uczniowie przygotowujący się do I Komunii Św. wraz z rodzinami spotkali się na Mszy Św. w kościele pw. Michała Archanioła przy Puławskiej. Oprawę muzyczną zapewniła nasza szkolna schola pod przewodnictwem pana Piotra Pawińskiego - bardzo dziękujemy za piękny śpiew!

Czytaj więcej...

Niedziela Palmowa klas drugich

2014 04 13 niedziela palmowa 03

W Niedzielę Palmową uczniowie przygotowujący się do I Komunii Św. wraz z rodzinami spotkali się na Mszy Św. w kościele pw. Michała Archanioła przy Puławskiej.

 

Oprawę muzyczną zapewniła nasza szkolna schola pod przewodnictwem pana Piotra Pawińskiego - bardzo dziękujemy za piękny śpiew!

 

 

Czytaj więcej...

Roraty 2013

W tym roku szkolnym uroczysta msza roratnia z udziałem dzieci i rodziców naszej szkoły odbyła się w święto św. Mikołaja czyli 6 grudnia 2013 r.
Wczesnym porankiem światełka naszych lampionów rozświetliły kościół św. Michała Archanioła przy ul. Puławskiej, gdzie tłumnie przyszli uczniowie z rodzinami a naszym szczególnym naszym gościem była żona pana ambasadora Włoch.

Po zakończonej Mszy św. wszyscy ruszyli do budynku naszej szkoły, gdzie dla ogrzania zziębniętych ciał uczniów czekało ciepłe kakao i słodka bułka a dla ducha pokrzepiająca lektura czytana przez nauczycieli podczas śniadania roratniego.

W przygotowania jak zawsze włączyli się rodzice i nauczyciele, którzy już poprzedniego dnia przygotowali świąteczny wystrój sal, a od 6 rano dzielnie pracowali przy podgrzewaniu mleka, przy roznoszeniu kakao. Za każdą pomoc bardzo dziękujemy.


 

 

Roraty 2011

Gorąco dziękujemy wszystkim Rodzicom z klas I-VI, którzy ofiarnie włączyli się w przygotowanie tegorocznego śniadania roratniego we czwartek i w piątek 1 i 2 grudnia. Państwa pomoc jest nieoceniona.

Dyrekcja i nauczyciele SPR nr 2

Serdecznie zapraszamy na RORATY 2015

Dnia 2 grudnia o godz. 6.30 do kościoła św. Michała Archanioła przy ul. Puławskiej.

Przynosimy ze sobą lampiony!
Przychodzimy w strojach odświętnych.

Roraty 2012

W tym roku na roratach szkolnych i śniadaniu roratnim spotkamy się 7 grudnia.

Msza roratnia w kościela św. Michała przy Puławskiej a później sniadanie w szkole.

 

Przydział zadań:klasy czwarte - praca z dzbankami (rodzice), klasy piąte - ustawiania ławek dzień wcześniej (rodzice), klasy szóste - sprzątanie po śniadaniu roratnim (dzieci).

RORATY 2009

Serdecznie zapraszamy na RORATY, które odbędą się w najbliższy PIĄTEK 4 GRUDNIA o GODZINIE 6.30 w Kościele św. Michała Archanioła przy ulicy Puławskiej.

Na Mszę Świętą przynosimy lampiony, by po jej zakończeniu wnieść je zapalone do szkoły. Tego dnia zjemy wspólnie uroczyste śniadanie.

Dzień 4 grudnia jest w naszej szkole dniem galowym.


 

Roraty 2008

Nazwa "Roraty" pochodzi od pierwszych słów pieśni towarzyszącej porannej Mszy św. sprawowanej w Adwencie: "Rorate coeli desuper..." (Niebiosa rosę spuście nam z góry). W Polsce najstarsze ślady Rorat sięgają XIII w.

Od początku założenia naszej szkoły organizujemy je u progu Adwentu. Tak też będzie i w tym roku. To wydarzenie jednoczy nas i przygotowuje do Świąt Bożego Narodzenia. Dnia 5 grudnia rozpoczynamy dzień Mszą świętą o godzinie 6.30. Do Kościoła św. Michała Archanioła przynosimy tego dnia lampiony, a po Eucharystii, dzieci z każdej z klas wraz ze swymi wychowawcami zaniosą je zapalone do szkoły. Tam czekać będzie na nie uroczyste śniadanie roratnie, podczas którego dzieci słuchać będą opowieści związanych z czasem oczekiwania na Narodziny Jezusa Chrystusa.
Tego dnia przychodzimy do szkoły w strojach galowych.


biedronka logo

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2020/2021

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej