klip3Była sobie wyspa. Na wyspie mieszkało wiele róznych stworzeń, miedzy innymi ptaki - kliptaki. Ptaki, jak to ptaki - latały, śpiewały, uganiały się za pożywieniem i atrakcyjnym partnerem. Wyspę zamieszkiwały aż trzy gatunki: o małych dziobach, dużych dziobach oraz - tak, zgadliście! - średnich. A ponieważ okoliczne rośliny produkowały różnych rozmiarów nasiona - każdy gatunek znajdował coś dla siebie.

Ale gdyby przyszła susza? I, dajmy na to, przetrwałyby tylko rośli rodzące duże i twarde nasiona? Wielkodziobe kliptaki poradzą sobie, średniaki...może...ale kliptaki z małymi dziobami czeka głód.

Na przykładzie historii o kliptakach uczniowie klasy ósmej poznawali mechanizmy, rządzące ewolucją. Mogli "wcielić się" w jedną z grup i uzbrojeni w dziób - klips do papieru walczyć o pożywienie...i przetrwanie.

Okazało się to wcale niełatwe. Każdy przedmiot - ziarno kukurydzy, fasoli i szklana kulka - symbolizował nasiona o różnych wielkościach. Co sezon (czyli co rundę) zmieniał się skład nasion w środowisku. Ciężko było kliptakom, oj, ciężko...Małodziobe wymarły od razu, wielkodziobe, pomimo łapczywości - też nie zdołały zapewnic sobie odpowiednich dostaw kalorii. Pozostała nędzna grupka średniaków, wegetująca na granicy zagłady... ;)

logo nowe 1

rozbudowa szkola