2019 11 16 Obiezyswiat Mazowiecki Zyrardow 062019 11 16 Obiezyswiat Mazowiecki Zyrardow 04OBIEŻYŚWIAT MAZOWIECKI ruszył 16 listopada 2019 r.na podbój Żyrardowa.

Naszym celem było Muzeum Lniarstwa, w którym zapoznaliśmy się z procesem obróbki lnu, oglądaliśmy stare maszyny i próbowaliśmy swoich sił w zdobieniu lnianych serwetek metodą sitodruku. Ogromną atrakcją było również spotkanie z niecodziennymi mieszkańcami Muzeum - wielbłądami Stefanem i Nelą, alpakami, osłami oraz dwoma młodymi reniferami.

Po zwiedzaniu odbyliśmy spacer podczas którego oczekiwaliśmy najciekawsze obiekty świadczące o przemysłowym charakterze dawnego Żyrardowa. Dzięki planom miasta i zdjęciom obiektów bez problemu dotarliśmy do pomnika Filipa de Girarda założyciela miasta, Resursy - dawnego klubu z salą balową, pończoszarni i starej przędzalni oraz placu targowego, na którym odbył się strajk szpularek w 1883 roku, pierwszy strajk powszechny na terenie Królestwa Polskiego. Podziwialiśmy również willę reprezentacyjną Karola Dittricha jr., pałacyk Tyrolski oraz domy robotnicze i ochronkę, która mogła przyjąć 1000 dzieci. Nad pięknie zaprojektowanym ceglanym miastem górują wieżę Kościoła karnego zaprojektowanego przez Józefa Piusa Dziekońskiego. Znaleźliśmy również gabinet pisarza Pawła Hulki-Markowskiego, który urodził się w Żyrardowie, a rozgłos zyskał dzięki tłumaczeniu powieści "Przygody dobrego wojaka Szwejka"

biedronka logo

rozbudowa szkola