2019 09 20 szkoa jesienna klasy drugie 001

2019 09 20 szkoa jesienna klasy drugie 049

Klasy drugie spędziły jesienną szkołę w Dolinie Bobrów, gospodarstwie agrotyrystycznym na Mazowszu. Bobrów nie spotkaliśmy, ale widzieliśmy pień drzewa charakterystycznie przez nie obgryziony.

Przez trzy dni zajmowaliśmy się przede wszystkim produkcją i konsumpcją jedzenia - kisiliśmy kapustę i ostatnie już ogórki w tym sezonie, zajadaliśmy się plackami ziemniaczanymi, domowym masłem i serem, degustowaliśmy miód.
Ale żeby zjeść pyszne placki na podwieczorek, trzeba było zetrzeć ziemniaki na tarce, wcześniej je obrać, a na samym początku wykopać z ziemi.

Pozyskiwanie mleka ćwiczyliśmy na sztucznej krowie, ale za to wielu z nas od razu załapało rytm i dojenie uznało za najważniejszą umiejętność nabytą w czasie wyjazdu. Później pracowicie ubijaliśmy mleko ze śmietaną i uczestniczyliśmy w procesie prasowania sera. Smak nabiału nie miał sobie równych - to oczywiście też nasza zasługa, ale największy sekret polega na tym, że pani Maria śpiewa swojej krowie przed dojeniem.
Nauczyliśmy się też robić zabawki z siana, prać na tarze, młócić cepem, obsługiwać krosna tkackie, poszukiwać skarbów za pomocą wykrywacza metalu. Wielu z ans zapragnęło zamieszkać na wsi...

biedronka logo

informacyjne2019kl1