2019 09 18 20 8a jesienna 01Klasa ósma spędziła trzy ciekawe dni w Łodzi.

Zaczęliśmy sportowo od wizyty w Muzeum Sportu w Zatoce Sportu. Interaktywna wystawa „Szybciej, wyżej, mocniej” wprowadziła nas w historię sportu i turystyki w Łodzi. W kawiarni szachowej, nawiązującej do wnętrza kawiarni Roszkowskiego z końca XIX w., mogliśmy rozegrać mecz szachowy. Usiedliśmy też na trybunach stadionu i spróbowaliśmy swoich sił podczas treningu na profesjonalnych rowerach szosowych – umieszczonych na trenażerach.

Podczas wyjazdu dużo czasu poświęciliśmy na poznanie miejsc związanych z przemysłem włókienniczym. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób bawełna stawała się przędzą i w trakcie prezentacji pracy XIX-wiecznych krosien zobaczyliśmy, jak zmienia się ona w tkaninę. W Muzeum Fabryki Manufaktura poznaliśmy historię Izraela Poznańskiego i jego fabryki.

2019 09 18 20 8a jesienna 30W ramach gry ekonomicznej „Miasto w mieście” mogliśmy tak jak Izrael Poznański stworzyć własne przedsiębiorstwo. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa na przykładzie maszyny parowej i krosna tkackiego zrozumieliśmy jak ważne są wynalazki. Pobudzając naszą wyobraźnię stworzyliśmy coś, czego nikt przed nami nie wynalazł. W trakcie warsztatu powstała między innymi maszyna znająca odpowiedzi na wszystkie pytania…

Rozwiązując zadania z gry miejskiej, poznaliśmy robotniczą dzielnicę Księży Młyn.W Muzeum Kinematografii mieliśmy też okazję zapoznać się z podgatunkiem kina science-fiction poświęconemu wielkim potworom. Na podstawie oglądanych fragmentów filmów zobaczyliśmy różne techniki kręcenia efektów specjalnych i potworów. Podczas spaceru ul. Piotrkowską zobaczyliśmy Aleję Gwiazd.

Wystawa „Na wspólnym podwórku” w Muzeum Miasta Łodzi i wizyta na Cmentarzu Żydowskim przybliżyła nam temat Łodzi wielokulturowej.

Na zajęciach ”Skąd się bierze prąd?” w Centrum Nauki i Techniki EC1 poznaliśmy zasadę działania elektrowni węglowej i mogliśmy awansować na stanowisko kierownika elektrowni. Mieliśmy też okazję trochę poeksperymentować.

biedronka logo

informacyjne2019kl1