2018 12 18 obiezyswiat mazowiecki 003Podczas wrześniowego spotkania koła Obieżyświat Mazowiecki uczestniczyliśmy w IV Nocy Świątyń. Udało nam się odwiedzić Ośrodek Kultury Muzułmańskiej. Obejrzeliśmy prezentację o islamie oraz wystawę “Qur’an- Święta Księga Islamu”. Niesamowitym przeżyciem było wysłuchanie pięknego śpiewu muezina nawołującego muzułmanów na modlitwę oraz pobyt w sali 2018 12 18 obiezyswiat mazowiecki 017modlitewnej podczas rytualnej modlitwy wiernych. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Warszawie. Wysłuchaliśmy i sami uczestniczyliśmy w występie Sienna Gospel Choir oraz krótko, ze względu na późną porę, bawiliśmy się na Garden Party.

Drugie spotkanie miłośników wędrowania miało charakter terenowy. W październiku wybraliśmy się do Kampinoskiego Parku Narodowego. Plan był ambitny i dzięki pięknej pogodzie i sile w nogach udało nam się przejść ponad 17 km po grądach, borach i śródlądowych wydmach. Nie zobaczyliśmy niestety łosia, który jest symbolem Parku, ale mieliśmy okazję odwiedzić Zamczysko – grodzisko obronne z XIII wieku, dotarliśmy również do Sosny Powstańców z 1863 roku koło wsi Górki. Mimo, że nie wyjechaliśmy poza Mazowsze wędrowaliśmy szlakiem czerwonym przez Karpaty – rozległe wydmy porośnięte lasem. Trud wędrówki osładzały nam jeżyny.

Listopad zapisał się pod hasłem El Greco. Dzieła tego XVI wiecznego hiszpańskiego malarza mogliśmy podziwiać na wyjątkowej wystawie w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Poznaliśmy ciekawe fakty z życia malarza oraz historię odkrycia w Polsce jedynego obrazu El Greco „Ekstazę Świętego Franciszka”. Podczas spaceru po Siedlcach obejrzeliśmy Pałac Ogińskich oraz poznaliśmy historię kowala Jacka, który według lokalnych podań stoi teraz na wieży ratuszowej.

2018 12 18 obiezyswiat mazowiecki 042Podczas grudniowej wyprawa Obieżyświata przemieszczaliśmy się po całej Warszawie śladami Powstania Listopadowego 1830 roku. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od Pomnika budowy Traktu Brzeskiego, który był ważnym szlakiem komunikacyjnym rozpoczynającym się od rogatek grochowskich. W dniu bitwy grochowskiej 25 lutego 1831 roku, na równinie obok pomnika był lazaret wojskowy, w którym opatrywano rannych w bitwie. Przy samym pomniku zajął miejsce wódz naczelny gen. Michał Radziwiłł wraz ze swym sztabem i członkami Rządu Narodowego. Następnie przeszliśmy na teren Lasu Grochowskiego, czyli dzisiejszego Ronda Wiatraczna, a potem dotarliśmy do Olszynki Grochowskiej, która była dwukrotnie terenem zaciekłych walk w Powstaniu Listopadowym - 20 i 25 lutego 1831 roku. Dziś mogliśmy oglądać na tym miejscu pamiątkowe głazy i pomnik – kryptę z napisem
„Przechodniu powiedz współbraciom,
że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi
Ale z troską w sercu o losy Polski
Losy przyszłych pokoleń - o wasze losy”
Kolejnym punktem naszej wycieczki była Wola i Reduta nr 56, miejsce bohaterskiej śmierci generała Józefa Sowińskiego. Udało na się również obejrzeć wnętrze kościoła Św. Wawrzyńca oraz odnaleźć ponad czterdzieści armatnich kul wmurowanych w jego ściany. Na zakończenie naszej wyprawy dotarliśmy do Łazienek Królewskich. 29 listopada 1830 r. z budynku Szkoły Podchorążych Piechoty w Łazienkach (Podchorążówki) wyszła grupa spiskowców, która opanowała pobliski Belweder, siedzibę dowódcy sił rosyjskich, wielkiego księcia Konstantego. Przewodził jej podporucznik Piotr Wysocki. Tak w Łazienkach Królewskich zaczęło się powstanie listopadowe.

biedronka logo

informacyjne2019kl1