2018 10 15 4a mikolajek stroje 0052018 10 15 4a mikolajek okladki 036Większości uczniów klasy 4A „Mikołajek” (lektura obowiązkowa) przypadł do gustu. Młodzi czytelnicy docenili to, że książka została napisana bliskim im językiem, a dzięki temu zrozumiała.Odczuli sympatię do tytułowego bohatera, jego rodziny, kolegów i nauczycieli. Podobał im się humor zaproponowany przez autora oraz ilustracje. Potrafili również wskazać niedociągnięcia, m.in. zbyt częste (według niektórych) wzmianki o Alceście czy pojawiające się liczne powtórzenia, np. słowa „fajnie”.

Uważna lektura była konieczna, ponieważ pozwalała sprostać dwóm ważnym zadaniom. Pierwsze z nich polegało na wcielenie się w rolę jednego z bohaterów książki – przygotowanie kostiumu i wystąpienia przed klasą.

Drugim była zabawa w wydawców książki. Czwartoklasiści, pracując w parach, musieli stworzyć projekt okładki „Mikołajka” oraz napisać tekst zachęcający do przeczytania lektury. Poniżej zamieszczamy zdjęcia młodych aktorów wcielających się w książkowych bohaterów oraz wykonane przez uczniów projekty okładek.