Łyżwiarskie czwartki

2019 03 24 lyzwiarskie czwartki 001Wielką ceremonią dekoracji zakończył się sezon zawodów "Łyżwiarskie Czwartki". Naszą szkołę reprezentowało w tych zawodach 75 uczniów. Aby zostać sklasyfikowanym należało wystartować minimum 6 razy. Nasza reprezentacja z ogromną przewagą kolejny rok zwyciężyła w klasyfikacji szkół uzyskując 6024,5 pkt. 47 osób uzyskało miejsca dekorowane.
Dziękujemy organizatorom za kolejny udany sezon startów!

 

 

Czytaj więcej...

Zimowe Igrzyska Szkół Niepublicznych

2019 03 24 zimowe igrzyska 001Zawody te to ogromna impreza, w której co roku biorą udział setki dzieci z różnych miast Polski. Nasza mała, ale niezwykle silna 2019 03 24 zimowe igrzyska 008ekipa, pokonała wszystkich i w kategorii r. 2008 - 2006 zdobyła I MIESCE z wielką punktową przewagą. Uczestnicy zdobyli 14 medali i ogromną ilość dyplomów za miejsca 1 - 6. Zobaczcie jak wyglądał nasz wyjazd Bo ich sukces to nie przypadek. To nie tak, że im się po prostu udało.

 

 Czytaj więcej...

Bal karnawałowy klas 4 - 6

2019 03 20 bal starszych 016W poniedziałek 18 lutego odbył się bal karnawałowy klas 4-6, którego temat szóstoklasiści ustalili na "Postacie z kreskówek i seriali". Uczestnicy popisali się wspaniałymi pomysłami na kostiumy.

Czytaj więcej...

I cóż, że ze Szwecji? Goście w szkole!

2019 03 07 SZWEDZI 0182019 03 07 SZWEDZI 013W pierwszym tygodniu marca gościliśmy nauczycieli ze Szwecji, z Borgsmoskolan, z miasta Norrkoping. Spotkali się oni z naszymi uczniami z klas 5,6,7,8, i 3 gimnazjalną i opowiedzieli o swoim kraju, mieście i szkole. Nawet wzięli "udział" w konkursie recytatorskim dla klas 4-6. Mamy wielką nadzieję na współpracę w ramach programu europejskiego. To było bardzo miłe spotkanie, dziękujemy i pozdrawiamy Was, Linda i Henrik!

 

In the first week of March we hosted a couple of teachers from Borgsmoskolan in Norrkoping, Sweden. They visited our schools to meet our students from grades 5,6,7,8, and the oldest 3rd class of Gimnazjum. They also took part in the poetry contest for grades 4-6. We hope to collaborate with their school within a European programme.
It was really nice to meet you! All the best Henrik and Linda!

 

Czytaj więcej...

Historia i biologia - modele z plasteliny w 4 i 5 klasie

2019 03 07 kl4 zamki historia 0192019 03 07 kl5 pierwotniaki biologia i geografia 007"Plastelina, plastelina
pod palcami się ugina!
Lepią chłopcy i dziewczynki
różne cuda z plastelinki!
Ulepiła Tereska kotka, misia i pieska
Ulepił Jacek dla misia placek,
ulepił Tomek gąski i domek!
A ta nasza Danusia ulepiła Plastusia!"
M. Kownacka

 

Tak było w klasach 1-3, a w klasach starszych plastelina może służyć do utrwalenia pojęć z historii np. stołb, podzamcze, wirydarz, brama zwodzona, refektarz, dormitorium fosa (klasa 4 lepi średniowieczne zamki)

lub z biologii np. wodniczka, jądro komórkowe, cytoplazma, rzęski, chloroplast, wić (klasa 5 lepi pierwotniaki).

 

Czytaj więcej...

Czwartoklasiści projektują medale

Medale zaprojektowane i odlane przez czwartoklasistów

2019 03 07 kl4 medale 001    2019 03 07 kl4 medale 004    2019 03 07 kl4 medale 002

Medal Chwały     Medal Wynalazcy     Medal dla Heleny     Medal Budowniczego     

Medal dla Rodziców     Medal Zabawy     Medal Olimpijski     Medal Ping-Pong    

Czytaj więcej...

3M na warsztatach filmowych

2019 03 03 warsztaty filmowe 3M 001W styczniu klasa 3M uczestniczyła w warsztatach Filmowych w Filmotece Narodowej. Oglądaliśmy krótkie filmy animowane różnymi technikami i dowiadywaliśmy się jak się je tworzy. Oglądane przez nas bajki miały nawet 60 lat. Zobaczyliśmy m.in. pierwszy film z Misiem Uszatkiem czy Gapiszona rysowanego przez pana Bohdana Butenkę. Dzięki zajęciom poznaliśmy historię tworzenia filmów animowanych, nauczyliśmy się tworzyć story board do naszych filmów oraz poczuliśmy jak to jest budować prawdziwą filmową dekorację.

 

 

Czytaj więcej...

Wycieczka w świat mitów - zaprasza 5M

2019 03 01 5M mity003Macie ochotę na oryginalną wycieczkę? 5M zaprasza do mitycznych krain.

Biura podróży specjalizujące się w organizowaniu podróży na Olimp, do Hadesu i w głębiny morskie przygotowały foldery reklamowe. Potrzebujesz utwierdzić się w roli perfekcyjnej pani domu? Zapraszamy do Hery na test białej rękawiczki. Lubisz wynalazki? Skuś się na parasol antypiorunowy – do zakupu tylko w sklepiku z gadżetami na Olimpie! 

W pałacu Posejdona spotkasz zwierzęta morskie, porozmawiasz z inteligentnymi delfinami. Podwodne spa i boskie ogrody czekają na klientów o szarganych nerwach.
Dla klientów o mocnych nerwach proponujemy wycieczkę w czeluście piekielne. Koniecznie weźcie obole, inaczej Charon Was nie przeprawi przez Styks. Nie zapomnijcie o miodowych ciasteczkach dla trzygłowego psa Cerbera.

Na koniec obejrzyjcie mapy myśli – pomogą Wam uporządkować wiedzę na temat who is who w świecie greckich mitów.

Czytaj więcej...

Zadania mitologiczne 5T

2019 02 22 5t mity001

Przeprowadzić wywiad z Zeusem? Zbudować trojańskiego konia? Sportretować greckich bogów i przyszykować grę na podstawie opowieści o Odyseuszu? Przybrac maskę Meduzy? Otworzyć puszkę Pandory?

 

 

To wszystko możliwe! Klasa 5T niczym Herakles wykonywała zadania mitologiczne i opisywała swoje zmagania!

 

Czytaj więcej...

„Krzesiwo” w Lalce

2019 02 28 1MA teatr Lalka001

 Z wielką przyjemnością 1MA obejrzała spektakl o dzielnym żołnierzu i jego miłości do królewny.

Psy o oczach wielkich jak filiżanki, koła młyńskie i jak zegar na wieży w Kopenhadze zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Po przedstawieniu mieliśmy okazję zwiedzić kulisy z Panem Andrzejem Perzyną. Aktor Lalki pokazał nam psy, których troszkę się baliśmy na przedstawieniu, ale za kulisami niektórzy odważyli się pogłaskać metalowe cielska. Podziwialiśmy z bliska lalki grające w „Krzesiwie”, zwiedziliśmy pracownię stolarską i garderobę. Na własne oczy przekonaliśmy się, jak może zmieniać się podłoga na scenie.

 

To była niezapomniana przygoda!

 

Czytaj więcej...

Insurekcja Kościuszkowska

2019 02 27 rysnotki historia 0152019 02 27 rysnotki historia 006

Notowanie nie musi być nudne. Klasy szóste uczyły się dziś jak robić GRAFONOTKI czyli graficzne notatki.

 

W ciągu 45 minut powstało wiele bardzo interesujących prac. Prezentujemy niektóre z nich.

 

 

 

Czytaj więcej...

Superfood dla ptaków

Jeszcze można było znaleźć w parku miejsca, gdzie w lutym leżał śnieg. 1MA przygotowała dla ptaków kilak zestawów pysznego posiłku, by nie musiały szukać pożywienia pod śniegiem. Aż ślinka cieknie na myśl o ziarnach zanurzonych w smalcu, umieszczonych w miseczce z pomarańczy…


 

Tłusty czwartek

Klasa 2 T prowadzi obserwacje przyrodnicze - poszukiwanie wiosny.
Znaleźliśmy pierwsze pączki  na drzewach i krzewach.

20190227 2T paczek

TYDZIEŃ TEATRALNY 2019 DYPLOMY

2019 TT GRAND PRIX 6M2019 TT NAGRODA PUBLICZNOCI 6TW tym roku klasy 4 - 6 pracowały na podstawie jednej z "13 bajek z Lailonii" Leszka Kołakowskiego, mianowicie "Jak Gyom został starszym panem".

 

Każda z klas opracowała autorski scenariusz - swoją interpretację tekstu. Powstały spektakle o samotności, zagubieniu we współczesnym świecie i złudnym poczuciu sławy. Młodzież zaprezentowała na scenie bohaterów, którzy bardzo pragnęli być sobą, ale nie zawsze wiedzieli, co to znaczy. Widzowie i jury docenili wysoki poziom przedstawień i różne środki wyrazy teatralnego.

 


GRAND PRIX tegorocznego Tygodnia teatralnego otrzymała klasa 6M za spektakl MARZENIE.
Nagrodę publiczności zdobyła klasa 6T za spektakl SPADAJĄCE GWIAZDY

uczniowiedyplomanci2019

     

Czytaj więcej...

Kółko baletowe w naszej szkole

2019 02 22 balet kolko 011Kółko baletowe w naszej szkole prowadzi pani Katarzyna Białkowska-Madej. Tancerka Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Opery Wrocławskiej i Teatru Wielkiego w Łodzi. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie oraz Szkoły Baletowej w Gdańsku.

 

Pani Katarzyna wystąpiła w ponad 1000 przedstawień w Teatrze Wielkim Opery Narodowej, ma na swoim koncie solowe występny m.in. w „Jeziorze Łabędzim”, „Śmierci i 2018 10 27 PIKNIK 2018 foto p Salak 010dziewczynie”, „Dziadku do orzechów” czy „Śpiącej Królewnie”. Ma ogromne doświadczenie pedagogiczne. Od lat prowadzi zajęcia adaptacyjne dla dzieci zarówno w przedszkolach, jak i w ramach akcji organizowanych przez Teatr Wielki Operę Narodową „Paczka, pointa, piruet – czyli tajemnice baletu” czy „Rodzinne zabawy w Wielkim”.

 

 

Na zdjęciach ciężkie próby i efekt końcowy - występ podczas corocznego PIKNIKU

 

 

Czytaj więcej...

Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim

2019 02 13 Mistrzostwa narciarskie 00113 lutego, mimo śniegu, deszczu i ciężkiej trasy wszyscy dojechali szczęśliwie do mety! Jesteśmy pod dużym wrażeniem,  bo z roku na rok poziom idzie w górę.
Tytuł Mistrza szkoły został obroniony.

Drugi rok z rzędu najlepszy czas zawodów uzyskała Zosia Troniewska!

Czytaj więcej...

1MK W WILANOWIE

2018 12 12 Wilanw 1MK 007
Klasa 1MK odwiedziła Pałac w Wilanowie. Zobaczyliśmy piękne wnętrza pałacu wypełnione różnymi skarbami - jak na przykład starymi zabawki.

Może na wiosnę uda nam się odwiedzić park należący do Pałacu?

 

Czytaj więcej...

Zaginął faworytny pies Jego Królewskiej Mości!

2019 01 23 1MA Zamek 001

Sześć dzielnych detektywek i czterech nieustraszonych detektywów z 1MA wyruszyło na poszukiwanie Kiopka w zakamarkach Zamku Królewskiego.

 

Przy okazji nauczyliśmy się dygać jak damy i składać dworskie ukłony. Dowiedzieliśmy się, jakie było przeznaczenie różnych pomieszczeń i dlaczego sala tronowa tonie w złocie i czerwieni. Poznaliśmy historię plamy na krześle, która o mało co nie stała się przyczyną kryzysu dyplomatycznego. Na koniec znaleźliśmy ulubionego królewskiego pupila!

 

 

 

Czytaj więcej...

FINAŁ TYGODNIA TEATRALNEGO KIM JESTEM?

2019 01 24 finalTT fotoASalak 001Za nami finał Tygodnia Teatralnego 2019 KIM JESTEM?

 

Obejrzeliśmy przedstawienia stworzone na bazie bajki Leszka Kołakowskiego "Jak Gyom został starszym panem".

Wyniki poznamy po feriach - czekamy na nie z ciekawością :-)

 

 

 

Dziękujemy za zdjęcia pani Annie Salak! 

 

Czytaj więcej...

Czasy stanisławowskie

2019 01 16 stanislawowskie kl6 021    2019 01 16 stanislawowskie kl6M 016

Prosto w czasy stanisławowskie trafiły klasy szóste. Opowiadają: Bernardo Bellotto zwany Canaletto, Marcello Bacciarelli, Jan Dekert, Stanisław Staszic, Tadeusz Kościuszko, Ignacy Krasicki, Ignacy Potocki, Grzegorz Piramowicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Franciszek Bohomolec, Wojciech Bogusławski, Franciszek Zabłocki, Jakub Jasiński, Stanisław Trembecki, Hugo Kołłątaj, Józef Andrzej Załuski, Adam Naruszewicz, książę Józef Poniatowski, król Stanisław August Poniatowski.

 

Czytaj więcej...

JAK TO DRZEWIEJ BYWAŁO... Zjazd piastowski w naszej szkole!

2019 01 15 zjazd piastow kl4 011    2019 01 15 zjazd piastow kl4 032

Opowiadali: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II Lambert, Kazimierz Odnowiciel, Bolesław Śmiały, Władysław Herman, Bolesław Krzywousty, Konrad Mazowiecki, Przemysł II, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Henryk Pobożny, św. Wojciech, św. Stanisław ze Szczepanowa, Gall Anonim, Thietmar, Jan Długosz i Wacław II.

 

BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM, KTÓRZY POMOGLI DZIECIOM W SKOMPLETOWANIU STROJÓW. BYŁY SUPER!

 

Czytaj więcej...

Takich przyjaciół nie znajdziecie! Klasa 5T na warsztatach w Muzeum Literatury.

2019 01 11 5T Muzeum Literatury 0022019 01 11 5T Muzeum Literatury 010Uczniowie 5T już świetnie znają przysłowie niedźwiedzie, umieją skakać po drzewie jak po schodkach bibliotecznych i poznali trochę faktów z życia Adama Mickiewicza.

 

Dopieroż Mieszek odżył... "Było z tobą krucho! -

Woła kum, - szczęście, Mieszku, że cię nie zadrapał!

Ale co on tak długo tam nad tobą sapał.

Jak gdyby coś miał powiadać na ucho?"

"Powiedział mi - rzekł Mieszek - przysłowie niedźwiedzie:

Że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.

 

Czytaj więcej...

OBIEŻYŚWIAT NA NOCY BIOLOGÓW

20190111 NocBiologow 0120190111 NocBiologow 04Po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni, uczniowie naszej szkoły brali udział w NOCY BIOLOGÓW na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Naszą przygodę na tej imprezie rozpoczęliśmy od warsztatów w Centrum Nowych Technologii UW. Podczas zajęć mogliśmy zwiedzić Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych, gdzie w międzynarodowym zespole pracuje się nad pozyskiwaniem energii ze sztucznego liścia.

Na naszych warsztatach przypomnieliśmy sobie, jak przebiega fotosynteza przeprowadzana przez rośliny, następnie omówiliśmy budowę grafenu, czyli płaskiej struktury złożonej z atomów węgla, która przypomina plaster miodu. Największą atrakcją było pozyskiwanie alg, które obok grafenu są budulcem sztucznego liścia. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał własną probówkę z algami przeprowadzającymi proces fotosyntezy.

Czytaj więcej...

Mikołaje, Mikołaje - przedstawienia klas pierwszych

2018 12 18 przedstawienia1 2 Early Stage 01
Klasy pierwsze dały piękny prezent swoim rodzicom. Wszystkie dzieci nauczyły się ról, przebrały i wystawiły przedstawienie o … Mikołajach. I to nie jednym, a o czterech.

Early StageNa pewno z chęcią opowiedzą dlaczego, aż tyle ich było.

 

A rodzicom bardzo dziękujemy, że zadbali o stroje swoich pociech.

 

Czytaj więcej...

NOWE DOŚWIADCZENIA KLASY 5T

20181211 5T w Polin 0720181211 5T w Polin 15W ostatnim czasie uczniowie klasy 5T mogli doświadczać na wiele sposobów. Z jednej strony przyrodniczo, technicznie i muzycznie podczas wizyty w Centrum Nauki Kopernik, z drugiej społecznie i historycznie w Muzeum Polin.

 

W Centrum Nauki Kopernik udało nam się poprzez zabawę poznać wiele zjawisk fizycznych i optycznych, nosiliśmy tajemniczą walizkę z żyroskopem, oglądaliśmy latający magnetyczny krążek, podczas warsztatów sami budowaliśmy machiny latające i poduszkowce.

W komnacie Amesa raz rośliśmy, a raz zmniejszaliśmy się. Udało nam się stworzyć samodzielnie wyspy, góry i cieśniny podczas zajęć z interaktywną mapą.

 

Podczas zwiedzania wystawy „W Polsce Króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” w Muzeum Polin poznawaliśmy fragmenty książki Janusza Korczaka, szczególnie te dotyczące demokracji. To słowo było naszym przewodnikiem. Ważąc to, co ważne w państwie, staraliśmy się całą grupą zdecydować, na co przeznaczyć państwowe pieniądze. Nasz wniosek – nie na wszystko starcza – w naszym klasowym państwie nie byłoby dróg, mostów i lasów.

Zastanawialiśmy się, kto jest potrzeby w państwie, aby dobrze funkcjonowało, czy każdy przeciętny obywatel ma jakieś zadanie, jakąś rolę. Podczas przebieranek wcielaliśmy się w różne postaci. Największą popularnością cieszyły się służby mundurowe.

 

Czytaj więcej...

Postcards for the Queen

20181221 postcaadr for queen 01Klasy 6M, 6T oraz 5T

pod opieka pani Karoliny Perz

20181221 postcaadr for queen 02zrobiły świąteczne zdjęcia,

20181221 postcaadr for queen 03wykonały z nich pocztówki,

napisały życzenia bożonarodzeniowe dla królowej Elżbiety II

i wysłały do Londynu! 

 

 

 

Czytaj więcej...

KLASY PIERWSZE W MUZEUM POLIN

klasy pierwsz Polin 002W piękny listopadowy dzień klasy pierwsze odwiedziły Króla Maciusia w muzeum Polin.

  

To była wspaniała wycieczka. Dowiedzieliśmy się o tym co ważne w państwie. O władzy, głosowaniu i kto o państwo dba. Pisaliśmy listy do Króla Maciusia i sami też głosowaliśmy.

Mieliśmy okazję przebierać się i siedzieć na tronie. Budowaliśmy wspólnie ucząc się współpracy. Mogliśmy stanąć przy mównicy i wiemy kim był Janusz Korczak.

 

 

 

Czytaj więcej...

Narnia w pudełku

2018 12 05 4b Narnia 0382018 12 05 4b Narnia 031Pewnego dnia będziesz jednak dostatecznie stara, aby znowu do bajek wrócić. Możesz wtedy zdjąć tę książkę z jakiejś wysokiej półki, odkurzyć i powiedzieć mi, co o niej myślisz. Prawdopodobnie będę wtedy tak głuchy, że nie będę nic słyszał, i tak stary, że nie będę niczego rozumiał, ale na pewno będę wciąż twoim kochającym cię ojcem chrzestnym,
S.C.Lewis - dedykacja 

 

"Lew, czarownica i stara szafa" to opowieść dla dzieci. Opowieść, która daje się zamknąć w szafie lub w pudełku, ale zawsze z niej wychodzi i pozwala się poznawać na nowo.


Dzieci z klasy 4b utrwaliły tę książkę w pudełkach, podczas podsumowania zajęć o Narni na lekcjach języka polskiego.

Obejrzyjcie zdjęcia, było mnóstwo radości!

 

 

Czytaj więcej...

Nocowanie w szkole

2018 12 07 6T nocowanie 004W piątek, 7 grudnia rozpoczęliśmy dzień uczestnictwem w Roratach w kościele Św. Michała. Po wspólnym, uroczystym śniadaniu rozpoczęły się normalne zajęcia.

Większość uczniów była zmęczona i senna. Ale nie MY! Klasa 6t zaplanowała nocowanie w szkole.

 

Graliśmy w różne gry, urządziliśmy sobie wieczór filmowy z popcornem i pizzą. Rano, po zrobieniu zakupów w pobliskim sklepie, wspólnie przygotowaliśmy śniadanie. Sprzątanie, dzięki współpracy, poszło sprawnie i mieliśmy jeszcze trochę czasu na wybrane aktywności w małych grupkach.

Około 10:15, we wspaniałych humorach, rozeszliśmy się do domów

 

 

Czytaj więcej...

2T z wizytą na Zamku Królewskim

2018 12 05 2T w zamku 005W jedną z grudniowych śród 2T wybrała się na lekcję muzealną do Zamku Królewskiego.

 

Uczniowie w trakcie wędrówki po zamkowych komnatach spotkali niesfornego pazia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który bał się iść na lekcję, bo nie nauczył się zadanego materiału.

 

Jak wyglądało życie na dworze chłopców z Królewskiego Korpusu Paziów, ich obowiązki, nauka i psoty? Tego dowiedzieliśmy się z opowieści młodego dworzanina.

 

Czytaj więcej...

PIERWOTNIAKI W SZKOLE!

2018 12 18 pierwotniaki 012018 12 18 pierwotniaki 02  

 Klasy piąte wyhodowały na biologii imponujące ilości pierwotniaków.  

A potem przyglądały się im przez mikroskop.

 

W niektórych preparatach dosłownie roiły się dziesiątkami!

Opłacalo się trochę posiedzieć w aromacie zgniłego siana... :-)

 

 

 

Czytaj więcej...

Obieżyświat Mazowiecki w akcji, czyli gdzie byliśmy i co widzieliśmy?

2018 12 18 obiezyswiat mazowiecki 003Podczas wrześniowego spotkania koła Obieżyświat Mazowiecki uczestniczyliśmy w IV Nocy Świątyń. Udało nam się odwiedzić Ośrodek Kultury Muzułmańskiej. Obejrzeliśmy prezentację o islamie oraz wystawę “Qur’an- Święta Księga Islamu”. Niesamowitym przeżyciem było wysłuchanie pięknego śpiewu muezina nawołującego muzułmanów na modlitwę oraz pobyt w sali 2018 12 18 obiezyswiat mazowiecki 017modlitewnej podczas rytualnej modlitwy wiernych. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Warszawie. Wysłuchaliśmy i sami uczestniczyliśmy w występie Sienna Gospel Choir oraz krótko, ze względu na późną porę, bawiliśmy się na Garden Party.

 

Drugie spotkanie miłośników wędrowania miało charakter terenowy. W październiku wybraliśmy się do Kampinoskiego Parku Narodowego. Plan był ambitny i dzięki pięknej pogodzie i sile w nogach udało nam się przejść ponad 17 km po grądach, borach i śródlądowych wydmach. Nie zobaczyliśmy niestety łosia, który jest symbolem Parku, ale mieliśmy okazję odwiedzić Zamczysko – grodzisko obronne z XIII wieku, dotarliśmy również do Sosny Powstańców z 1863 roku koło wsi Górki. Mimo, że nie wyjechaliśmy poza Mazowsze wędrowaliśmy szlakiem czerwonym przez Karpaty – rozległe wydmy porośnięte lasem. Trud wędrówki osładzały nam jeżyny.

 

 

Czytaj więcej...

Starożytne zabytki jak żywe!

2018 11 30 zabytki starozytnosci kl5 004

2018 11 30 zabytki starozytnosci kl5 011

2018 11 30 zabytki starozytnosci kl5 012Klasy piąte podsumowywały wiadomości ze starożytności.

 

 

Czy umiecie rozpoznać, co przedstawili uczniowie na modelach starożytnych zabytków

pochodzących z Chin, Egiptu, Indii i Mezopotamii?

 

Czytaj więcej...

Spotkanie klasy 2T z panią Zofią Stanecką

2018 11 28 2T biblioteka pStanecka 06

 

W środę 28 listopada 2T wybrała się do biblioteki na ul. Ludową na spotkanie z bardzo lubianą autorką Zofią Stanecką. Pani Zofia nas rozśmieszała, wzruszała, czarowała czytaniem i rozmowami.

 

 

Dziekujemy pani Zofii i paniom bibliotekarkom!

 

Czytaj więcej...

Klasy piąte na Olimpie

2018 11 23 piataki na Olimipe 0232018 11 23 piataki na Olimipe 011Uczniowie klasy piątej spotkali się na Olimpie.

 

Spróbujcie rozpoznać Atenę, Aresa, Artemidę, Afrodytę, Apolla, Demeter, Dionizosa, Eris, Hadesa, Hermesa, Hestię, Hefajstosa, Kronosa, Nike, Posejdona, Persefonę, Reę, Uranosa, Zeusa.

 

Czytaj więcej...

The 5th English Festival! - V festiwal anglojęzyczny

PLAY →engfestival2018logo circleWHGRAJ

 

Piąta edycja festiwalu anglojęzycznego w Szkole Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie. Występy klas 5-8 i 3gim. Zarejestrowano w listopadzie 2018 r.

The 5th English Festival at the Przymierze Rodzin No 2 Jan Twardowski Elementary School in Warsaw. Performances by grades 5-8 & 3gim. Footage recorded in November 2018.

Fizyka!

2018 11 23 6T fizyka 006

2018 11 23 6T fizyka 008W ramach lekcji fizyki klasa 6T uczestniczyła w zajęciach doświadczalnych: Fizyka własnymi rękami.

 

Sala gimnastyczna na dwie godziny zamieniła się w pracownię fizyczną pełną siłomierzy, wag, menzurek i naczyń z wodą. Uczniowie,tak jak Archimedes, mogli poczuć działanie siły wyporu i własnoręcznie sprawdzić prawo Archimedesa.

 

Czytaj więcej...

LEŚNE (PO)RACHUNKI 1MK

2018 20192018 11 09 lene porachunki 1MK 004Co wspólnego ma matematyka z lasem? Dowiedzieliśmy się tego w czasie naszej ostatniej wyprawy. W naturalnej scenerii liczyliśy stuknięcia dzięcioła w drzewo i próbowaliśmy go w tym pokonać. Mierzyliśmy długość skoków leśnych zwierząt i sprawdziliśmy czy mamy z nimi szansę. Szukaliśmy w lesie figur geometrycznych i przygotowaliśy klasowy sekret. 

Czytaj więcej...

PODZIWIAMY RĘCE!

2018 11 05 4a dlonie 0042018 11 05 4a dlonie 005W klasie 4A rozbrzmiał utwór „Mój ląd” TGD, opowiadający o dłoniach Pana Boga.

 

Wysłuchanie piosenki zapoczątkowało rozmowę o dłoniach – Pana Boga i naszych. Staraliśmy się spojrzeć na nasze ręce jako na dar Stwórcy. Zastanawialiśmy się nad tym, jakie są, co dobrego mogą uczynić, w jaki sposób mogą służyć Bogu, nam i innym ludziom. Poniżej publikujemy nasze myśli dotyczące dłoni Pana Boga i przedstawienia naszych pięknych rąk.

 

Przypominamy również mądry wiersz pt. „Ręce”, którego autorem jest patron naszej szkoły – ksiądz Jan Twardowski.

Czytaj więcej...

LAPBOOK GRAMATYCZNY, CZYLI OSWAJAMY WYPOWIEDZENIA

2018 10 26 6T lapbook 024Gramatyka języka, także języka polskiego, spędza wielu uczniom (a nawet dorosłym) sen z powiek.

 

Aby oswoić ten nie najłatwiejszy dział języka polskiego, klasa 6T stworzyła lapbooki gramatyczne. Kolorowe, rozkładane książeczki z wklejkami miały za zadanie stać się pomocą naukową w poznawaniu gramatyki. Ich tworzenie okazało się nie lada wyzwaniem, ale i wielką frajdą. Stworzyliśmy lapbooki z informacjami o podziale wypowiedzeń. Każda z książeczek musiała jednak zostać skonstruowana w taki sposób, by możliwe było jej rozbudowanie o materiał, który będziemy poznawać na kolejnych lekcjach, np. informacje o wykresie zdania pojedynczego, częściach zdania czy zdaniach złożonych – podrzędnie i współrzędnie.

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia naszych prac i serdecznie zachęcamy Was do tworzenia lapbooków – na rozmaite tematy. To naprawdę wciągające i pomocne!

 

 

Czytaj więcej...

MIKOŁAJEK? LUBIĘ GO!

2018 10 15 4a mikolajek stroje 0052018 10 15 4a mikolajek okladki 036Większości uczniów klasy 4A „Mikołajek” (lektura obowiązkowa) przypadł do gustu. Młodzi czytelnicy docenili to, że książka została napisana bliskim im językiem, a dzięki temu zrozumiała.Odczuli sympatię do tytułowego bohatera, jego rodziny, kolegów i nauczycieli. Podobał im się humor zaproponowany przez autora oraz ilustracje. Potrafili również wskazać niedociągnięcia, m.in. zbyt częste (według niektórych) wzmianki o Alceście czy pojawiające się liczne powtórzenia, np. słowa „fajnie”.

 

Uważna lektura była konieczna, ponieważ pozwalała sprostać dwóm ważnym zadaniom. Pierwsze z nich polegało na wcielenie się w rolę jednego z bohaterów książki – przygotowanie kostiumu i wystąpienia przed klasą.

Drugim była zabawa w wydawców książki. Czwartoklasiści, pracując w parach, musieli stworzyć projekt okładki „Mikołajka” oraz napisać tekst zachęcający do przeczytania lektury. Poniżej zamieszczamy zdjęcia młodych aktorów wcielających się w książkowych bohaterów oraz wykonane przez uczniów projekty okładek.

Czytaj więcej...

DŁUGIE ROZMOWY O PRZYJAŹNI

20181016 6T przyjazn20181016 6T KOMIKS1

Zainspirowani wspólną lekturą tekstu „Porozmawiajmy” (Frances O’Roark Dowell), zamieszczonego w podręczniku do języka polskiego, postanowiliśmy porozmawiać o przyjaźni.

 

Z tej rozmowy narodziła się wyjątkowa, bardzo osobista twórczość uczniów klasy 6T. W pojedynkę lub w grupach, najczęściej dwuosobowych, czasem angażując do pomocy rodzinę i przyjaciół, szóstoklasiści stworzyli dzieła, które opowiadały o tym, jak uczniowie rozumieją i przeżywają przyjaźń.

 

Powstały: film, teledysk, prace plastyczne, układy choreograficzne, komiksy, list oraz kilka wierszy (w tym jeden, który został wyrecytowany przez autora). Lekcja, podczas której szóstoklasiści prezentowali swoją twórczość dostarczyła uczestnikom zajęć wielu wzruszeń. Dzielimy się fragmentem tej twórczości, tym razem poetyckiej oraz komiksowej.

Czytaj więcej...

WOLĘ... wiersz klasy 6T inspirowany utworem Wisławy Szymborskiej

2018 10 31 6T wierszWOLE 001

Podczas jednej z jesiennych lekcji języka polskiego klasa 6T spotkała się z utworem „Możliwości” Wisławy Szymborskiej.

Owocem tego spotkania stał się wiersz ułożony przez uczniów. Prezentujemy go poniżej. Przy okazji przypominamy również tekst noblistki, którego lektura dała początek poetyckiej twórczości szóstoklasistów.

 

WIERSZ KLASY 6T, INSPIROWANY TEKSTEM „MOŻLIWOŚCI” WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

Czytaj więcej...

GEOGRAFIA W UJĘCIU HUMANISTYCZNYM I PYTANIA, CZYM JEST - STEM NA LEKCJACH PRZYRODY.

wns logo 0dnp dds w135W klasach szóstych wcieliliśmy się w studentów Politechniki i szukaliśmy rozwiązań problemów globalnych. Lekcja ta związana była z projektem WZÓR NA ŚCISŁE opracowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

W klasach piątych na lekcji geografii wykonywaliśmy dość nietypowe zadanie. Popatrzyliśmy na znane nam miejsca bardziej filozoficznie, zajęliśmy się GEOGRAFIĄ W UJĘCIU HUMANISTYCZNYM.

Naszym zadaniem był opis miejsca, w którym kiedyś byliśmy. Mogły to być wakacyjne wspomnienia, ale również opis podwórka, ulicy, którą codziennie chodzimy do szkoły. Zastanawialiśmy się, co to miejsce do nas mówi, co kiedyś się tu znajdowało, z jakimi dźwiękami, zapachami, kolorami nam się ono kojarzy. Potem obejrzeliśmy slajdy, które próbowały zilustrować nasze opisy.

Czytaj więcej...

1MK W STACJI MUZEUM

2018 20192018 10 30 stacja muzeum 1MK 007

Pod koniec października klasa 1MK wybrała się do Stacji Muzeum. Tam, dzięki eksponatom i opowieściom o historii polskich kolejarzy, mogliśmy porozmawiać na temat ojczyzny i symboli narodowych. Na zakończenie przygotowaliśmy projekty sztandarów, które wykorzystaliśmy do przygotowania sztandaru naszej klasy.

 

Czytaj więcej...

NIKT, KTO TU WCHODZI, NIE WYJDZIE NIEZMIENIONY. NIEUPRAWNIONYM WSTĘP WZBRONIONY POD KARĄ OBRÓCENIA W KAMIEŃ.

2018 10 05 5T pracaBasniobor 0022018 10 05 5T pracaBasniobor 006

Pomimo groźnych ostrzeżeń, klasa 5T zdecydowała się odwiedzić BAŚNIOBÓR a w dodatku poznała dokładnie jego mieszkańców!

 

Zajrzeliśmy do BAŚNIOBOOKA i BAŚNIOGRAMU i podejrzeliśmy profile bohaterów. Czytaliśmy traktat i zastanawialismy się nad zasadami i konsekwencjami ich łamania. 

 

 

To była bardzo ciekawa wizyta! I niektórzy wyszli z niej zmienieni...

 

Czytaj więcej...

Śladami WIELKICH POLAKÓW PO POWĄZKACH

2018 11 07 5T Powazki 002

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wybraliśmy się na jeden z najstarszych Cmentarzy w Warszawie – Stare Powązki.

 

Naszym celem było poznanie historii tej nekropolii oraz odnalezienie grobów wybitnych polaków.

 

Podczas trzygodzinnego spaceru przystanęliśmy przy grobach lub tablicach poświęconych bohaterom walczącym o niepodległość Polski w różnych okresach. Byli to: Jan Kiliński, Krystyna Wituska, Jan Rodowicz Anoda, Edward Rydz-Śmigły, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Stefana Starzyńskiego, Jędrzej Węgłowski oraz Pięciu Poległych w pokojowej manifestacji z 1861 roku. Szukaliśmy również grobów znanych artystów:

Czytaj więcej...

CICHA ROZMOWA O CZYTANIU

cicha rozmowa 6t 004

Podczas jednej z lekcji języka polskiego uczniowie klasy 6T odbyli cichą… rozmowę. Przez ok. 30 minut prowadzili ze sobą dialog, nie wypowiadając ani jednego słowa i nie używając gestów. Jedynym dozwolonym sposobem komunikacji było pisanie na kartce A3. Każda z kilkuosobowych grup miała swoją kartkę, na której wszyscy członkowie danej grupy mieli za zadanie „porozmawiać” o swoich doświadczeniach czytelniczych – w zupełnym milczeniu. Jedna z uczennic napisała w trakcie zajęć: „ta cisza jest dziwna”. Po zakończeniu pracy, gdy omawialiśmy jej efekty, okazało się, że ta „dziwna cisza” była pomocna. Uczniowie docenili m.in. to, że dzięki takiej formie pracy każdy z nich mógł się wypowiedzieć. Swobodnie czuły się nawet te osoby, którym zabranie głosu na forum klasy czy w mniejszej grupie sprawia trudność. Zapisy rozmów pozostaną tajemnicą uczestników „cichej dyskusji”. Udostępniamy za to kilka zdjęć z zajęć i listę pytań, na które starali się odpowiedzieć uczniowie. Warto zadać je także sobie, by zastanowić się nad tym, jakim czytelnikiem/czytelniczką jestem i czego potrzebuję, żeby stać się lepszym/ą w czytaniu. Zachęcamy!

Czytaj więcej...

CZWARTOKLASIŚCI W ROLI BIBLIOTEKARZY

4a bibliotekarze 004Uczniowie klasy 4A mieli okazję przekonać się, jak ważna jest dokładna znajomość alfabetu, wcielając się w rolę bibliotekarzy i bibliotekarek. Ich zadaniem było ułożenie książek ze szkolnej biblioteczki w kolejności alfabetycznej i uporządkowanie listy czytelników – według nazwisk, również w zgodzie z kolejnością liter w alfabecie. Grupy bardzo dobrze sobie poradziły z tym wyzwaniem! Na pamiątkę pomyślnego wykonania zadania publikujemy kilka zdjęć z zajęć.

Czytaj więcej...

11 listopada 2018 ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁĄ!

2018 11 11 niepodlegla 03W naszej szkole bardzo się cieszymy z urodzin niepodległej Polski. Świętujemy razem!

Odsłoniliśmy tablice pamiątkowe 1918-2018 STO LAT NIEPODLEGŁOŚCI.

Zorganizowaliśmy konkurs multidyscyplinarny 100/100 pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Burmistrza dzielnicy Ursynów
- etap 1 fotografia Kapliczki Warszawy i Mazowsza
- etap 2 100 miejsc w Polsce...
- etap 3 Bliski świadek historii
Regulamin konkursu opracowały i wystarały się o patronat p. Agnieszka Masna i p. Katarzyna Maleszak, nasze nauczycielki.

Urządziliśmy Piknik na setkę
Szkolny Piknik 27 października poświęcony był 100 leciu Niepodległości. Odbył się min. pokaz musztry wojskowej w wykonaniu kompanii honorowej WP, spotkanie z grupą rekonstrukcyjną (stroje historyczne), z historykiem p. W.Roszkowskim, pisarką p. Zuzanną Orlińską. Zorganizowane był tematyczne stoiska, min. patriotyczne z filmami p. Gołębiewskiego (dyrektor festiwalu filmowego w Gdyni poświęconego filmom o tematyce historycznej).

Spotkalismy się z przedstawicielami Muzeum Wielkopolskiego z Poznania. Był wykład o Powstaniu wielkopolskim, świadectwo prawnuczki powstańca, straconego po agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę w 1939 r. oraz wspólne śpiewanie hymnu. Poczęstunek - tort niepodległościowy.

9 listopada przeprowadziliśmy specjalny apel dla klas 1-6, wspólne śpiewaliśmy hymn i wykonaliśmy pamiątkową fotografię (z drona).

Prowadzimy tablicę 100 PRZEDMIOTÓW NA STULECIE - systematycznie ukazują się na niej nowe zdjęcia wynalazków - oraz tablicę 100 BOHATERÓW NA STULECIE - systematycznie ukazują się na niej biogramy wybitnych Polaków, często zapomnianych, którzy zasłużyli się dla Polski w różnych dziedzinach życia. Biogramy mogą przygotowywać uczniowie i nauczyciele.

W klasach 1-3 czytamy wiele książek o tematyce patriotycznej i niepodległościowej, np. Nasza paczka i Niepodległość Zofii Staneckiej (uczniowie klas 1 otrzymali tę książkę na pasowaniu) lub Kto ty jesteś? Michała Rusinka.

W klasach starszych na matematyce przeprowadziliśmy ankiety związanych ze 100 leciem Niepodległości (w ramach statystki).

Caly czas chodzimy na wycieczki klasowe do miejsc pamięci, np. na Powązki i do muzeów.


To na pewno jeszcze nie koniec! Świętować będziemy cały rok!

Czytaj więcej...

Warsztaty kryminalistyczne klas 1-3

2018 10 17 warsztaty kryminalistyczne 0042018 10 17 warsztaty kryminalistyczne 007Czym zajmuje się kryminalistyka? Jakie ślady może pozostawić po sobie przestępca? Czy zapach też może być śladem? Na te i inne pytania odpowiedziała uczniom naszej szkoły pani dr Joanna Stojer-Polańska - prawnik i kryminalistyk, wykładowca akademicki z kryminalistyki, kryminologii i zwalczania przestępczości, która w ubiegłą środę gościła w SP Nr 2 Przymierza Rodzin na zaproszenie kl. 3T.

 

Pani Joanna poprowadziła w klasach 1-3 warsztaty, podczas których uczniowie naszej szkoły poznali podstawy wiedzy kryminalistycznej a także dowiedzieli się, jaką rolę pełnią zwierzęta będące w służbie, np. policyjnej. Na zakończenie warsztatów dzieci mogły również samodzielnie ujawnić swoje linie papilarne, czy odwzorowanie śladów małżowiny usznej.

Czytaj więcej...

Czytacze z 2M

A w klasie 2M po wizycie w bibliotece zapadła cisza...

 

Wszystkich Świętych i Zaduszki

wszystkich swietych i zaduszki 4b 2018

 

Spytaliśmy uczniów klasy 4b, co będą robili w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki 

 

a na tablicy na 1. piętrze można zapisać imiona naszych bliskich zmarlych

 

- będziemy się za nich modlić, gdy wrócimy do szkoły.

 

 

Czytaj więcej...

Polska złota jesień w Królikarni

2018 10 17 4b Krolikarnia 0102018 10 17 4b Krolikarnia 01317 października, gdy złota polska jesień była jeszcze w pełni rozkwitu, poszliśmy z klasą 4B do Królikarni, żeby zobaczyć, czy spadło już wystarczająco dużo liści, by można było się nimi bawić.


Było. Bawiliśmy się. Już dwa dni później zaczął padać deszcz.

 

Ale poniżej, dla wspomnienia tego niezrównanego okresu pięknej jesieni, prezentujemy trochę zdjęć w stertach szeleszczących liści.

 

 

 

Czytaj więcej...

ŚMIECIOTWORY 2T - Jak zrobić coś z niczego?

2018 10 10 2T smieciowe zajecia 03Co zrobić ze śmieciami?

Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć, poszukując śmietników i segregując odpadki.
Ciąg dalszy naszych działań, to śmieciowe muzykowanie.

Klasa 2T postanowiła wykorzystać śmieci do tworzenia muzyki. Okazało się, że rozmaite odpadki znakomicie się do tego nadają.

 

POSŁUCHAJ!

 

Czytaj więcej...

2M w lesie

2018 10 18 2M las 0092018 10 18 2M las 001W czwartek 18 października wybraliśmy się do Lasu Kabackiego, żeby cieszyć się złotą jesienią i zdobyć nowe wiadomości na temat lasu.

Zbudowaliśmy szałas, rozpoznawaliśmy drzewa za pomocą dotyku. Dzieliliśmy nasze znaleziska na żywe - nieożywione - obumarłe. Odrysowaliśmy korę drzew i byliśmy bardzo szczęśliwi!
Z radością myślimy o kolejnych leśnych wyprawach.

p.Hania i p.Ola

 

Czytaj więcej...

Archiprzygody w 3M

NCKarchiprzygodyTrzeciaki już dwa razy brały udział w spotkaniu z panią architekt.

 

W czasie tych spotkań, przygotowanych przez Narodowe Centrum Kultury, dzieci nie tylko dowiadują się, na czym polega praca architekta, ale same twórczo eksperymentują, budują i sprawdzają.

Na spacerze po naszej okolicy odkrywaliśmy detale budynków, parku i innych miejsc tak często przez nas mijanych. Potrafimy już na planie okolicy odszukać potrzebne informacje.

 

Z niecierpliwością oczekujemy na dalsze zajęcia.

Czytaj więcej...

1MK W GRZYBOWIE

2018 09 26 28 1mk jesienna 029

  

Ostatnie wrześniowe dni klasa 1MK spędziła w Grzybowie.

 

Mieliśmy tam pełne ręce roboty, bo już od rana pomagaliśmy w gospodarstwie przy karmieniu i dojeniu kóz oraz przy sprzątaniu u zwierząt. Udało nam się pobuszować w burakach i dyniach, którymi po zebraniu mogliśmy nakarmić zwierzęta. Wszyscy z zapałem zbierali jabłka, z których przygotowaliśmy suszone przysmaki. Przez lornetki mogliśmy obejrzeć nie tylko ptaki, ale też zachód słońca. Ubrudziliśmy się mąką przy pieczeniu chleba i ziemią przy zbiorze ziół. Czas spędzaliśmy pożytecznie i pracowicie, ale było też dużo zabawy, np. polno - leśne podchody. Na belach słomy odkryliśmy, że niektórzy z nas potrafią latać.

 

Dzięki temu wszystkiemu mieliśmy możliwość poznać się, zawrzeć pierwsze przyjaźnie i przywieźć wiele wspomnień.

  

 

 

Czytaj więcej...

3M w Bajkowej Zagrodzie

2018 09 26 28 3M jesienna 031

W ostatnich dniach września Klasa III M gościła w "Bajkowej Zagrodzie" pod Radzyminem.

 

W otoczeniu lasów i łąk uczyliśmy się i bawiliśmy. Uczestniczyliśmy np. w warsztatach bębniarskich, na których uczyliśmy się grania na bębnach, a także braliśmy udział w zajęciach ze zwierzętami: psami, kurami, jeżem, królikiem i jeszcze innymi. Zwierzęta dały się głaskać i przytulać, co sprawiało nam wielką radość. Były też zajęcia z wychowawcami, na których poznawaliśmy m.in. otaczającą nas przyrodę: drzewa, grzyby, niektóre zwierzęta występujące w lesie. Było śpiewanie, było ognisko, piłka nożna, podchody, i wiele, wiele innych atrakcji.

 

Wspólny wyjazd pozwolił nam lepiej poznać się wzajemnie i pooddychać świeżym powietrzem.

  

Czytaj więcej...

Jesienna szkoła klas 1MA oraz 3T

2018 09 26 28 1MAi3T jesienna 006Klasy 1MA i 3T odwiedziły okolice Zalewu Sulejowskiego.

Wszystkich zainteresowały Groty Nagórzyckie i legendy z nimi związane. Podczas warsztatów naukowo-artystycznych poznawaliśmy dawne dzieje Ziemi.

Wszyscy zdobyli podstawy leśnego survivalu: biwakowanie w lesie, rozpalanie ognia w leśnym piecu, a przede wszystkim wspólne budowanie wspaniałych szałasów wzbudziło mnóstwo pozytywnych emocji. Wieczorny teatr cieni przeniósł nas w świat przygody i fantazji. Mieliśmy okazję poznać ciekawe miejsca związane ze Skansenem Rzeki Pilicy. Bardzo zainteresowała nas historia i działanie młyna wodnego, rezerwat geologiczny "Niebieskie Źródła" i oczywiście okazały żubr, którego pomnik stoi w Spale.
To był bardzo ciekawy wyjazd!

 

 

Czytaj więcej...

Klasy czwarte w podróży - Kraków i okolice

2018 09 26 28 4a i 4b jesienna 0282018 09 26 28 4a i 4b jesienna 035

Klasy czwarte w tym roku wyjątkowo wyruszyły w okolice Krakowa. W dość nietypowy sposób omijaliśmy główne zabytki bądź przyglądaliśmy się im o nietypowej porze albo z okien autobusu tudzież przechodziliśmy przez nie krokiem zdecydowanym i bez zbytnich rozważań. Po wyprawie okazało się, że wycieczka była... za krótka! I że uczestnicy byli gotowi na co najmniej tygodniową wyprawę.

 

A co zobaczyliśmy przez trzy dni - zobaczcie i przeczytajcie poniżej!

 

Czytaj więcej...

5M pod ziemią, pod wodą i pod... wrażeniem

2018 09 26 28 5MwKrakowie jesienna 0032018 09 26 28 5MwKrakowie jesienna 017

Od początku było wiadomo, że skoro nasza wizyta w Krakowie ma trwać tylko trzy dni, to będzie musiała być niezwykle intensywna.

 

Bolesna konieczność selekcji tego, co zdążymy obejrzeć, choćby w przelocie, a co musimy zostawić na inny raz, sprawiła że był to czas przeżyty wyjątkowo aktywnie.

Czytaj więcej...

6M w Białowieży

 

 2018 09 26 28 6MwBilowiezy jesienna 003   2018 09 26 28 6MwBilowiezy jesienna 009   2018 09 26 28 6MwBilowiezy jesienna 037

W tym roku klasa 6M nie pojechała na Szkołę Zieloną do miasta lecz do lasu i to prawdziwego - Puszczy Białowieskiej.        

Czytaj więcej...

Klasy drugie na jesiennej szkole

2018 09 26 28 2Mi2T jesienna 001Klasy drugie wyruszyły na wyprawę do Kazimierza Dolnego. Po drodze zwiedziliśmy Grodzisko Żmijowisko i ulepiliśmy miski gliniane, metodą znaną dawnym Słowianom.

Wieczorem odkrywaliśmy uroki Kazimierza i sporządziliśmy szkice najpiękniejszych kamieniczek.

Zdobyliśmy zamek w Janowcu, oczarowani dworem z Moniek chcieliśMy w nim zamieszkać.

Poznaliśmy ukryte tajemnice cukru, w czasie warsztatów, w Muzeum Złotnictwa.

Wspięliśmy się na Górę Trzech Krzyży, a na kazimierskiej baszcie nauczyliśmy się przekazywać wiadomości flagami sygnałowymi.

 

  

Czytaj więcej...

Łódź oczami uczniów klasy 5T

2018 09 19 21 5T jesienna Lodz 0242018 09 19 21 5T jesienna Lodz 039Początkowo miasto Łódź z niczym specjalnym nam się nie kojarzyło.


Może trochę z przemysłem, ale, tak szczerze mówiąc, nie bardzo wiedzieliśmy, po co tam jedziemy.

Jednak już po pierwszych godzinach naszego pobytu w Łodzi byliśmy pełni entuzjazmu i dobrej energii.

 

Czytaj więcej...

Serwujemy wspomnienia...

2018 09 14 4b wspomnienia 012018 09 14 4b wspomnienia 23

Uczniowie klasy 4b udali się w nieco nostalgiczną podróż... Tęskniąc już za uciekającymi wakacjami przynieśli do szkoły pamiątki, zainspirowani wierszem Czesława Janczarskiego. 

 

Były książki, magnesy, pocztówki, kroniki, podkowy, muszle, monety a nawet odnóże kraba i stary żuk! Choć niektórzy mieli puste ręce, wspomnienia krążyły po sali...

Czytaj więcej...

VIII Rodzinny Rajd Rowerowy 2018

2018 09 16 rajd rowerowy 06W niedzielę 16 września, odbył się VIII Rodzinny Rajd Rowerowy. Wzięło w nim udział prawie 200 uczestników. Pogoda idealna, słonecznie choć nie upalnie. Wspólnie pokonaliśmy ponad 11 kilometrową trasę. Zobaczyliśmy (przez mur) wagon metra w hangarze, jeden ze 160 pomników pamięci Karola Tchorka oraz przy szlabanie w Julianku 2018 09 16 rajd rowerowy 09zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Około południa pojawiliśmy się na polanie, gdzie paliły się już dwa ogniska. Wspólnie posileni kiełbaską z ogniska braliśmy udział w zabawach z słodkimi nagrodami.

Serdeczne podziękowania dla: pana Klamki za niespodziewaną poranną wizytę i przygotowanie drewna :) Stasia Kowalskiego i p.Krzysia Sawickiego za przygotowanie i rozpalanie ognisk oraz straż przy naszej polanie, naszym absolwentkom za pomoc w ubezpieczaniu przejazdu i obsługę stanowisk gier: Poli Hojce, Marcie Kudle, Jagodzie Żalińskiej oraz Hani Polanowskiej i Marcie Świeżak oraz Pani Dyrektor za patronat, obecność i pomoc w przygotowaniu poczęstunku.
Dziękujemy i do zobaczenia za rok!

Czytaj więcej...

Książki z historią - poleca pani Małgosia Zielińska

Drodzy Uczniowie,

przesyłam Wam listę ciekawych książek dotyczących historii. Są one bardzo różne. Jedne poważne i długie, inne krótsze, ale też warte poznania. Niektóre zostały wydane po raz pierwszy ponad 100 lat temu, inne w zeszłym roku. Szukając lektury dla siebie, pytajcie rodziców, rodzeństwo, nauczycieli i przyjaciół, co Wam polecają, ale nie bójcie się sięgnąć po pozycję, której nikt z Waszych znajomych nie czytał.

Jeżeli sami traficie na ciekawą książkę, której nie ma w tym zestawie, proszę, powiedzcie mi o tym. Nich lista rozrasta się dzięki Wam.

Pozdrawiam serdecznie

Małgorzata Zielińska

ZAPRASZAMY DO ARCHIWUM

W zakładce WYDARZENIA mogą znaleźć Państwo kronikę zapisów z zeszłych lat.

Zachęcamy do oglądania i czytania!

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

W poniedziałek 3 września spotykamy się na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego.

 

O godzinie 10.00 Msza Św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła.

Po mszy dzieci pod opieką rodziców przechodzą do budynku szkoły,
gdzie odbędą się spotkania z wychowawcami w klasach.

 

DO ZOBACZENIA!

 

PLANOWANE PIERWSZE ZEBRANIA

WTOREK 4 WRZEŚNIA:

17.00 - obowiązkowe szkolenie LIBRUS dla rodziców nowych uczniów (klasy pierwsze oraz dzieci, które dołączają w tym roku)

17.30 - zebrania klasowe klas 1-3

18.30 - zebrania klasowe klas 4-6

 

 

biedronka logo

REKRUTACJA
informacyjne2019kl1 1% dla szkoły
1procent 2018

Logo EarlyStage

l gim

kliknij i dowiedz się więcej