… czy dobrze jest, czy może jeszcze lepiej!2018 03 28 lektury PP 043

2018 03 28 lektury PP 010Lektury szkolne to skomplikowany temat. Niektórzy decydują się czytać je dopiero w dorosłości. Nasi uczniowie nie tracą jednak czasu i czytają lektury na bieżąco! W tym roku szczególnym zainteresowaniem cieszyła się książka Ewy Nowak „Pajączek na rowerze”. Przy okazji jej omawiania piątoklasiści tworzyli historie inspirowane powieścią! Powstawały dalsze ciągi, alternatywne zakończenia, opowiadania o  bohaterach drugiego planu… Uczniowie prezentowali swoje dzieła, siedząc w kręgu i z uwagą przysłuchując się twórczości koleżanek i kolegów. Z kolei ponadczasowa książka „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina skłoniła piątoklasistów do rozmowy o ważnych dla nas wartościach i wykonania „róży wartości” – na wzór róży wiatrów, wskazującej kierunek.

2018 03 28 lektury PP 018

Natomiast szóstoklasiści zmierzyli się z niełatwym zadaniem przełożenia wybranych obrazów z książki „Dzień czekolady” Anny Onichimowskiej na język filmu. 2018 03 28 lektury PP 037Uczniowie, wcielając się w role reżyserów, prezentowali swoje pomysły na filmowe sceny lub całe ekranizacje inspirowane lekturą. Czytaliśmy również klasykę powieści – „Anię z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery oraz polską, współczesną książkę Pawła Beręsewicza „Więcej niż klub”. Lektury te stały się punktem wyjścia do prac tekstowo-plastycznych. Uczniowie rysowali powieściowych bohaterów (w oparciu o książkowe opisy) oraz wykonywali ustne lub pisemne prezentacje postaci. Pracowali indywidualnie oraz w grupach. Wyzwaniem było zwłaszcza stworzenie makiety świata przedstawionego w powieści „Więcej niż klub”. Szóstoklasiści z imponującą dokładnością stworzyli mapę Pięknogóry – miasteczka, w którym rozgrywa się akcja książki Pawła Beręsewicza.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z zajęć lekturowych. Zapraszamy do obejrzenia!