2018 03 12 rekolekcje kl5 002Marcowy poranek. W powietrzu czuć wiosnę. Jest przyjemnie, ciepło, radośnie. Pozytywnie nastawieni piątoklasiści wyruszają w drogę do Świątyni Opatrzności Bożej, by przeżyć rekolekcje wielkopostne… Wita ich uśmiechnięty ksiądz, żartujący już od progu. Czeka przygotowana sala: krzesła, ekran, projektor… „O, będziemy coś oglądać” – domyślają się uczestnicy, po czym z pasją oddają się dziecięcym pogaduchom… Pośród nich staje kapłan i mówi (prawie szeptem): „Cisza jest dobra…”.

Od tego momentu zaczyna się znakomita duchowa przygoda. Przewodnikiem jest ks. Jarosław, który przybliża zasłuchanym i żywo zaciekawionym piątoklasistom historię ich patrona – św. Stanisława Kostki. Później jest czas na posiłek (cukier jest oczywiście w kostkach ;) ). Chętne osoby mogą przystąpić do spowiedzi. Wszyscy zostają zaproszeni do lektury Pisma Świętego. Czeka nie lada wyzwanie! Spośród wskazanych fragmentów, trzeba wybrać te szczególnie poruszające i powiązać je najpierw z życiem św. Stanisława Kostki, a później z własnym. Zadanie pochłania uczestników. Później jest czas na prezentację dokonań. Każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami. Następnie ksiądz prowadzi grupę przed ołtarz. Tam kolejny posiłek – tym razem uczta dla ducha, czyli Eucharystia. Wokół ołtarza trzymający się za ręce uczniowie i nauczyciele, modlący się wspólnie. Komunia pod postacią Chleba i Wina, błogosławieństwo, podziękowania.

Wychodząc ze Świątyni, jeszcze przystanek na modlitwę przy grobie patrona szkoły – ks. Jana Twardowskiego.

W powietrzu czuć wiosnę. Jest przyjemnie, ciepło, radośnie. Pozytywnie nastawieni piątoklasiści wyruszają w drogę…