2016 05 17 4a polskiW tym roku uczniowie klasy 4a często wykonywali piękne ilustracje do lektur. Prace, które ukazywały bohaterów z Narnii, Syberyjskich przygód Chmurki, Piaskowego Wilka, Dziadka, który był drzewem czereśniowym, zdobiły salę, ciesząc nauczycieli i rodziców. Tym razem postanowiłam odwrócić kolejność działań i zamienić role, a efekt przerósł moje oczekiwania.

Dzieciaki otrzymały ode mnie zestaw ilustracji i zadanie napisania opowiadania o przedstawionych na nich postaciach. Odbyło się losowanie rysunków i grup: początek, rozwinięcie, zakończenie. Ruszyły prace. Jedni mknęli z pomysłami, inni ciężko sapali i unosili wzrok do sufitu w oczekiwaniu pomocy (dzwonka).

Dopiero po ukończeniu zadania dzieci zobaczyły książkę, z której pochodzą ilustracje. I tu czekała nas wielka niespodzianka... Ilustracja, którą wylosowała pierwsza grupa i ustawiła ją jako pierwszy obrazek w naszej historii, w oryginale jest ostatnim rysunkiem w książce, opatrzonym tekstem:
"To była zwyczajna historia niezwykłego psa i na tym się ona nie kończy. Przed nami jeszcze wiele przygód."

Zapraszam do zapoznania się z pracą dzieci - ułożyły przepiękną opowieść, która przez zupełny przypadek idealnie wpisała się w zamysł autorek ukraińskiej książki dla dzieci pt. "Majeczka", Julii Laktionowej i Poliny Doroszenko i stanowi jej polsko-angielską kontynuację.