2016 01 18 4B wycieczka Wisla 002Wiosna kwitnie wkoło. Zimy prawie nie było - ale jednak przez chwilę była, więc w charakterze wspomnienia tych dość ulotnych chwil, opowiemy o naszej wycieczce, która odbyła się w chyba najpiękniejszy dzień tegorocznej zimy w Warszawie. Mieliśmy ogromne szczęście i było naprawdę przepięknie. 2016 01 18 4B wycieczka Wisla 008

 

Było to 18 stycznia i udaliśmy się na dziki brzeg Wisły. Pomysłodawcą wycieczki i naszym przewodnikiem był pan Jędrek Owsiński, znany przyrodnik będący też tatą jednej z uczennic naszej szkoły. Pokazał nam on, jak unikalnym zjawiskiem jest istnienie w centrum wielkiego miasta dzikiej przyrody, gdzie idąc praskim brzegiem Wisły lisy, dziki i inne zwierzęta mogą przejść w poprzek cała naszą stolicę, nie wychodząc niemal z lasu. Widzieliśmy ślady wielu zwierząt a także znaki pokazujące, jak znaczące są zmiany poziomu rzeki (wysepka, po której głównie chodziliśmy, w wielu okresach roku jest całkowicie pod wodą). Podziwialiśmy też panoramę Starego Miasta i na podstawie szkiców, które pokazał nam nasz przewodnik, porównywaliśmy ją z widokiem, jaki można było zobaczyć z tego miejsca w przeszłych wiekach.

 

Poniżej na stronie można przeczytać i obejrzeć relację z podobnej wycieczki, którą odbyła klasa 5M. Nasze wyjście odbywało się w zasadzie według tego samego scenariusza, ale zupełnie odmienne warunki pogodowe sprawiły, że i wycieczki znacząco się różniły. Nie mogliśmy szukać ślimaków, nie mieliśmy też ogniska, za to rozłupywaliśmy krę, szukaliśmy tropów na śniegu i przedzieraliśmy się przez zaśnieżone zarośla. Na pewno mogliśmy poczuć prawdziwą zimę! Warto też wspomnieć, że na początku i pod koniec wycieczki spędziliśmy sporo czasu na zjazdach na śniegu, co dokumentują liczne zdjęcia.

Już niedługo szykujemy się do kolejnej wycieczki z panem Owsińskim. Opowiemy o niej niebawem.
Klasa 4B.