2015 11 26 chopin4A 002Nasz szkolny projekt "Chopin bez granic" zakończył się wizytą klasy 4a w Muzeum Fryderyka Chopina.

Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej "Chopin - podróże po Polsce i Europie". Podróż palcem po mapie Polski i Europy z czasów Chopina połączona ze spacerem po Muzeum pozwoliła nam odkryć ważne dla Fryderyka miejsca, poznać jego muzykę a także zaobserwować różnice między kulturą ludową i salonową w XIX wieku.

Każdy otrzymał małą książeczkę do uzupełnienia z ćwiczeniami, zagadkami i zadaniami dotyczącymi życia i twórczości Fryderyka. Nasza grupa zaskarbiła sobie sympatię pana przewodnika, który specjalnie dla nas rozszerzył program lekcji o dodatkowe odwiedziny w dwóch salach z eksponatami (w jednej z nich stoi ostatni fortepian wielkiego kompozytora i wypełnia ją ulubiony zapach Chopina  - aromat świeżych fiołków) oraz  w interaktywnej sali zabaw dla dzieci. Po powrocie z muzeum dzieci stworzyły piękne plakaty-mapy i jeszcze długo wspominaliśmy ten miły spacer zakończony wizytą w cukierni.

Urszula Sadkowska-Petryszyn