20151215 4a film

W ramach cyklu NHEF uczniowie klasy 4a obejrzeli film "Wojna na deski" w reżyserii Margien Rogaar. Obraz cieszył się dużą popularnością na wielu festiwalach filmowych i spodobał się również naszym uczniom.

To historia o tym jak łatwo zatracić się w rywalizacji i utracić przyjaźń i jak trudno odzyskać raz utracone zaufanie. W tym krótkim filmie, na przykładzie jednej znajomości (głównych bohaterów - Ziggy'ego i Basa), ukazanych jest wiele trudnych problemów. Poruszona jest kwestia relacji z rodzicami i ich oczekiwań wobec dzieci, porównywania do rówieśników. Film opowiada o poszukiwaniu akceptacji w grupie rówieśniczej, o odrzuceniu i napiętnowaniu, o inności. O dobrych, budujących relacjach i o złym wpływie. Również o tym, czym jest zespołowe działanie - jak wspólnie można zbudować coś pięknego i trwałego i jak można zniszczyć coś kruchego. Reżyserka ukazała ten problem równocześnie na dwóch płaszczyznach: dosłownie - dzieci startują w wakacyjnym konkursie na najwyższą wieżę i w sferze emocji - dwóch najbliższych przyjaciół przeżywa poważny kryzys relacji, na próbę zostają też wystawione relacje z rodzeństwem i rodzicami. Film przybliża te wszystkie problemy w nienachalny sposób, nie przytłacza przesadnym dydaktyzmem.

Jest to bardzo wartościowa propozycja, która zaowocowała ciekawą dyskusją w klasie podczas lekcji polskiego.

Urszula Sadkowska-Petryszyn