Spotkanie z Fajna Ferajna-2015 07 03Poległym chwała, wolność żywym,
Niech płynie w niebo dumny śpiew,
Wierzymy, że nam Sprawiedliwy,
Odpłaci za przelaną krew.
A. Panufnik „Warszawskie dzieci”

Motywem, który szczególnie często przewijał się w mijającym roku szkolnym była 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozpoczęliśmy w listopadzie spacerami po mokotowskich miejscach pamięci, następnie przy okazji obchodów roku naszego patrona, ks. Jana Twardowskiego, przypominaliśmy sobie o powstańczym rozdziale w jego życiorysie. Wreszcie tuż przed zakończeniem roku szkolnego w naszej szkole gościliśmy wyjątkową postać – pana Jerzego Grzelaka, pseudonim powstańczy „Pilot”, jednego z bohaterów książki pani Moniki Szumowskiej-Kowaleczko „Fajna Ferajna”. Mieliśmy też ogromne szczęście mogąc wysłuchać fragmentów książki w interpretacji samej autorki.
Spotkanie przebiegło w niezwykłej i bardzo wzruszającej atmosferze. W opowieść pana Grzelaka zasłuchani byli nie tylko uczniowie, ale także wszyscy zgromadzeni nauczyciele. Z równym zainteresowaniem wszyscy obejrzeliśmy filmową adaptację książki. Na koniec spotkania, niczym wywołująca ciarki na plecach przestroga, zabrzmiała piosenka „Warszawskie dzieci”. Później każdy miał szansę kupić egzemplarz książki oraz płytę z filmem i poprosić obu gości o autograf.