4T muzeum wojska polskiego 20150219 006Nad tym, jakie cechy powinny przyświecać prawdziwym rycerzom zastanawialiśmy się podczas zakończonego niedawno Tygodnia Teatralnego. 4T muzeum wojska polskiego 20150219 016

Tym razem, mieliśmy okazję poczuć na własnej skórze, jak ciężkie (w sensie dosłownym!) było rycerskie życie. Każdy mógł przekonać się ile ważył rycerski miecz, ile hełm, a niektórzy dostąpili nawet zaszczytu włożenia zbroi! To wszystko za sprawą lekcji muzealnej pod tytułem „Od pazia do rycerza” oraz dwóch wspaniałych przewodników po średniowiecznej rzeczywistości, którzy przez ponad 90 minut gościli nas w progach Muzeum Wojska Polskiego.

W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się kto mógł zostać rycerzem, a kto giermkiem, jakimi musiał się wykazać przymiotami i umiejętnościami, kto musiał potrafić zarządzać zamkiem i czego jeszcze, oprócz haftu, uczono dziewczęta. Na naszych oczach rozegrała się też scena pasowania na rycerza, a także dramatyczny upadek rycerza na polu bitwy.

Po lekcji przeszliśmy przez pozostałe sale Muzeum i stanęliśmy oko w oko z Władysławem Jagiełłą oraz z Janem III Sobieskim (niektórzy utrzymują wszak, że był to imć Onufry Zagłoba we własnej osobie). Szczególne zainteresowanie wzbudziła multimedialna wystawa poświęcona I wojnie światowej.

4T muzeum wojska polskiego 20150219 020W drodze powrotnej do szkoły udaliśmy się na spacer po dość niezwykłym parku, mianowicie po Parku Miniatur Mazowieckich, który w sezonie zimowo-jesiennym otworzył swoje podwoje w podziemiach zabytkowego Domu Braci Jabłkowskich. Tym razem wehikuł czasu przeniósł nas w nieco bliższą przeszłość, tj. do przełomu XIX i XX wieku. Dzięki fenomenalnej pracy twórców wystawy znaleźliśmy się na ulicach dawnej Warszawy i podziwialiśmy budowle, które wicher wojny na zawsze starł z pejzażu stolicy. Sprawdziliśmy ile kramów mieścił Gościnny Dwór przy Placu Żelaznej Bramy, dowiedzieliśmy się gdzie do 1939 roku mieściła się warszawska Giełda, zajrzeliśmy do ogrodu zimowego Pałacu Kronenberga i zobaczyliśmy co w 1970 r. przydarzyło się Pałacowi Lubomirskich. 4T muzeum wojska polskiego 20150219 024

Na koniec całkiem współczesną ulicą Chmielną przeszliśmy do zupełnie nowoczesnej stacji metra Centrum i przegubowym pociągiem najnowszej generacji odbyliśmy podróż z powrotem do naszych czasów i do naszej szkoły.

p. Magda Szwalgin

p. Michał Gwardyś