4T Tydzien Teatralny 2015020205 002

W tym roku uczniowie klasy 4T po raz pierwszy zmierzyli się z trudnym zadaniem, jakim było przygotowanie i wystawienie swojego spektaklu w ramach corocznej imprezy pod nazwą Tydzień Teatralny, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Rycerz potrzebny od zaraz”. Wszystkie dzieci zaangażowały się w przedsięwzięcie i naprawdę każdy znalazł sobie miejsce w zespole. 4T Tydzien Teatralny 2015020205 010

Wbrew nazwie, czasu na pracę było bardzo niewiele: nieco ponad 20 godzin lekcyjnych (oraz kilka przerw :)), w trakcie których udało nam się (podczas prawdziwie ognistej burzy mózgów) wymyślić fabułę jednoaktówki w pięciu scenach, napisać wszystkie dialogi, ustalić tytuł („Rycerz nie zawsze musi mieć zbroję”), opanować tekst, przygotować dekoracje i przeprowadzić próby. Krótko mówiąc: w trzy dni przygotowaliśmy przedstawienie od zera. Co najważniejsze i najcenniejsze, była to w ogromnej mierze solidna samodzielna zespołowa praca dzieci.

Momentami przebiegała burzliwie, ale możemy uczciwie powiedzieć, że była owocna i przyniosła wszystkim, obok solidnej dawki zmęczenia, nie mniejszą porcję dumy i satysfakcji. Pierwszy dzień kończyliśmy z całkiem przyzwoitym zarysem scenariusza w ręku, drugi z gotowym tekstem naszej sztuki, a także - co bardzo ważne - z ustaleniami dotyczącymi kostiumów i rekwizytów potrzebnych do jej wystawienia. Po trzecim dniu czuliśmy się gotowi wyjść na scenę.

4T Tydzien Teatralny 2015020205 024Czwartkowy finał Tygodnia Teatralnego był ukoronowaniem naszych wysiłków. Bez fałszywej skromności i w pełni uczciwie możemy stwierdzić, że nasz spektakl trzymał poziom i nie ustępował w niczym występom pozostałych klas. Został też bardzo ciepło przyjęty przez życzliwą publiczność, której serdecznie dziękujemy.

O imprezie wypowiedzieli się też sami uczestnicy:

„w tygodniu teatralnym najbardziej podobała mi się współpraca całej klasy :-)”

„W tygodniu teatralnym najbardziej podobało mi się to, że nie było normalnych lekcji tylko coś innego. Podobało mi się jeszcze robienie prób, ale tych w których Pan najmniej upominał i nie było przerw. Podobało mi się wspólne przygotowywanie scenografii i strojów.”

„W tygodniu teatralnym najbardziej podobało mi się oglądanie przedstawień.”

„Najbardziej w tygodniu teatralnym podobała mi się burza mózgów”

„Najbardziej w tygodniu teatralnym podobało mi się to że była luźna atmosfera. Siedzieliśmy w kręgu, mówiliśmy swoje pomysły, zapisywaliśmy je na kartce i jeszcze to że w grupach pisaliśmy scenariusze. Jednakże najbardziej podobały mi się próby.”

„W tygodniu teatralnym podobała mi się współpraca i niektóre próby :)” 4T Tydzien Teatralny 2015020205 020

„Najbardziej mi się podobało oglądanie przedstawień”

„W tygodniu teatralnym najbardziej podobała mi się współpraca”

„Najbardziej podobało mi się rysowanie dekoracji”

„W tygodniu teatralnym podobały mi się próby i oglądanie innych przedstawień.”

„Najbardziej w tygodniu teatralnym podobało mi się wybieranie strojów”

„Najbardziej mi się podobało, że sami mogliśmy pisać scenariusz”

„W tygodniu teatralnym najbardziej podobało mi się to, że wszystko wymyślaliśmy sami.”

Magda Szwalgin

Michał Gwardyś