2013 2014 varsaviana 002Kilkoro szóstoklasistów z naszej szkoły brało udział  w Kole Varsavianistycznym dzialajacym przy naszym gimnazjum. 2013 2014 varsaviana 004Właśnie zakończył się drugi rok działalności koła  „Warszawskie ABC…”. W tym roku szkolnym zajmowaliśmy się różnymi obliczami wiary w stolicy. Odwiedziliśmy:

1 kościół ewangelicko-augsburski (luterański)

1 podróżniczą kawiarnię „Południk Zero”, gdzie słuchaliśmy wykładu o ikonach

1 synagogę

1 wytwórnię czekolady, założoną przez luteranina

1 zbór Kościoła Jezusa Chrystusa w Dniach Ostatnich (mormonów)

1 Związek Karaimów Polskich (spotkanie odbyło się w naszym gimnazjum)

2 cerkwie: św. Jana Klimaka na Woli i św. Marii Magdaleny na Pradze

2 fundacje: Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich i Academii Iuris – gdzie rozmawialiśmy o misjach

2 mieszkania: ks. Jana Twardowskiego i na Złotej

2 muzea: Woli – laboratorium miasta i Historii Żydów Polskich

4 cmentarze: ewangelicko-augsburski (luterański), ewangelicko-reformowany (kalwiński), prawosławny i żydowski

4 kościoły katolickie: sióstr Wizytek, św. Anny, św. Krzyża oraz św. Klemensa Hofbauera- gdzie odprawia się liturgię po łacinie

10 praskich kapliczek

Poza tym zobaczyliśmy wiele nietypowych uliczek, zaułków i murali na Grzybowie, Muranowie, Pradze, Starym Mieście i Woli.