2014 04 15 Leszek Cichy 04

15 kwietnia naszą szkołę odwiedził polski himalaista, pierwszy człowiek, który stanął zimą na Mount Evereście i pierwszy Polak, który zdobył Koronę Ziemi.

Pan Leszek Cichy pokazał nam film nakręcony podczas wyprawy na Mount Everest w 1980 roku, mogliśmy usłyszeć rozmowy jakie prowadzili uczestnicy wyprawy oraz pierwsze słowa jakie zostały wypowiedziane po zdobyciu szczytu 17 lutego 1980 roku.

Nasz gość przybliżył nam sylwetki dwóch wybitnych himalaistów, specjalistów od zimowej eksploracji gór: Andrzeja Zawady i Krzysztofa Wielickiego. W dalszej części spotkania dowiedzieliśmy się jak wygląda codzienne życie w bazie oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na dużych wysokościach, powyżej granicy 8000 metrów - granicy śmierci. Nasi uczniowie sprawdzili się odpowiadając na pytania dotyczące szczytów wchodzących w skład Korony Ziemi.

Ostatnia część spotkania poświęcona była wyprawie na najwyższy szczyt Afryki Kibo (Uhuru) w masywie Kilimandżaro.