Pożegnaliśmy rok szkolny 2012/2013.
Na uroczystym apelu uczniowie wyróżnieni świadectwem z czerwonym paskiem i z wzorowym zachowaniem odebrali swoje cenzurki i nagrody książkowe.
Szanowni Państwo!
Prezentujemy bardzo ciekawą propozycję dla dzieci na lato w Warszawie. Zachęcamy do przeczytania listu Zespołu Planety Warszawa:
Klasa IOM 14 czerwca uczestniczyła w lekcji "Tajemniczy ogród" prowadzonej przez instruktorów z Muzeum Pałacu w Wilanowie.
Poznaliśmy zasady, którymi rządzą się ogród barokowy i park angielski, nauczyliśmy się rozpoznawać kilka gatunków drzew.
Punkt programu, który najbardziej nam się podobał, to poszukiwanie skarbów związanych z tematem lekcji.
Na koniec dostaliśmy kilka zadań do rozwiązania.
Przez kilka dni nad morzem przetupaliśmy kawał wybrzeża i trochę kilometrów w głębi lądu. Na plaży podziwialiśmy nie tylko piach, ale również ciekawostki geologiczne: węgiel brunatny, piasek z granatami i mnóstwo najróżniejszych otoczaków. W Słowińskim Parku Narodowym zjeżdżaliśmy z górki na pazurki, z tym, że zamiast mrożonego H2O mieliśmy sypki SiO2, a zamiast nart wspomniane pazurki.
Jak co roku, nasi trzecioklasiści pisali "trzecioteścik" z Instytutu Badań Kompetancji w Wałbrzychu.
Nasze wyniki:
Na zielonej szkole w Jastrzębiej Górze byliśmy Grupą Turystyczno-Grającą i mieliśmy dwa podstawowe założenia: dużo chodzić i dużo grać. Chodziliśmy: po plażach, po nadbrzeżnych lasach, po wydmach i (najmniej chętnie) wzdłuż szosy. Graliśmy: w piłkę na boisku, w ringo na plaży, w badmintona na wietrze, w karty, planszówki i inne tzw. gry towarzyskie w świetlicy naszego ośrodka, na gitarach przy ognisku i w pokoju. A poniżej trochę konkretnych wspomnień.
Grupa Aquamarine spędzała większość czasu na plaży. Malowałyśmy codziennie „pocztówki” znad morza starając się dostrzec całą gamę barw wody i nieba. Zbierałyśmy kamyki, muszelki, patyczki. Najwięcej inwencji i spontaniczności wyzwoliła w nas praca techniką „action painting”. Pięknych barw nabrało wtedy nie tylko płótno, ale także piasek i często skóra artystek. W przerwach tworzenia szalałyśmy na piasku i w morzu. Poznałyśmy podstawy rysowania portretu i wykonałyśmy pamiątki z wykorzystaniem zebranych „skarbów”.
Uwaga!
We wtorek, 25 czerwca, o godzinie 16 w szkole
KIERMASZ KSIĄŻEK UŻYWANYCH DLA KLAS 4 - 6
zapraszamy sprzedających i kupujących!
W zakładce PODRĘCZNIKI dokładna informacja dotycząca zakupu podręczników na przyszły rok dla klas 4 - 6.
Reporterzy na szlaku, uzbrojeni w długopisy, notatniki, aparaty i sprzęt do nagrywania, wyruszyli, zaraz po przybyciu do Jastrzębiej Góry, na… plażę i nie da się ukryć, że tam właśnie spędzali, pod czujnym okiem p. Moniki i p. Ewy, codziennie kilka chwil. Oczywiście oprócz wizytowania plaży, zwiedziliśmy m. in. piękny klasztor ss. Benedyktynek w Żarnowcu, spacerowaliśmy po ogrodzie pałacu w Krokowej, niestety odrestaurowany pałacyk obejrzeliśmy tylko z zewnątrz. Udaliśmy się także do Żarnowca, aby sprawdzić, co dzieje się z elektrownią jądrową. Niestety po dawnej, niedokończonej budowie elektrowni pozostało jedynie kilka betonowych ścian ogrodzonych przed wzrokiem ciekawskich reporterów wysokim drewnianym płotem. Wdrapaliśmy się za to na wieżę widokową w Gniewnie, z której mogliśmy obserwować prace dwóch rodzajów elektrowni: wodnej oraz wiatrowej i … resztki wspomnianej już, nigdy nieoddanej do użytku, elektrowni jądrowej. Byliśmy także na Helu, w fokarium oraz u p. bursztynnika, który zdradził nam kilka sekretów o swojej pracy. Oczywiście powstało sporo śmiesznych zdjęć i krótkich filmów – niektóre bardzo krytyczne - oraz kilka ciekawych relacji/sprawozdań z naszych wycieczek, które razem omawialiśmy wieczorami. Grupa reporterska spisała się na medal.
Galeria zdjęć od "Reporterów na szlaku"!
W piątek wróciliśmy z zielonej szkoły w Jastrzębiej Górze. Mieszkaliśmy w ośrodku Relaks, ale dużo czasu spędzaliśmy nad morzem, w lasach, na wycieczkach, grając w rozmaite gry i bawiąc się na całego!
Zakończenie roku szkolnego już w najbliższy piątek, 28 czerwca.
Msza Św. w kościele św. Michała o 10.00, potem przechodzimy na apel na boisku szkolnym a nastepnie spotkania z wychowawcami w klasach.
Warszawa, 14 czerwca 2013 r.
Szanowni Państwo!
Uczniowie naszej szkoły, którzy wyjeżdżają na „zieloną szkołę” do Jastrzębiej Góry,
nie mogą zabierać na tę wycieczkę tabletów, laptopów, netbooków itp.
Z telefonów komórkowych, sprzętu fotograficznego i urządzeń do słuchania muzyki mogą korzystać na zasadach, ustalonych przez nauczycieli prowadzących grupę.
Nasza decyzja wynika z chęci zapobiegania takim zdarzeniom, jak oglądanie „kina nocnego”, wchodzenie na strony internetowe o treściach, które nie są przeznaczone dla dzieci, nocna aktywność na portalach społecznościowych, fotografowanie i nagrywanie rówieśników bez ich wiedzy i zgody.
Z wyżej wymienionych powodów telefony komórkowe będą na noc (cisza nocna rozpoczyna się o 22.00) deponowane u nauczycieli.
O wszystkich ważnych sprawach, dotyczących zdrowia dziecka, będziecie Państwo niezwłocznie informowani przez nauczycieli.
Marzanna Rymsza-Leociak
Dyrektor szkoły
Informacja wyjazdowa: WYJAZD i PRZYJAZD
W gimnazjum w ramach zaliczenia projektu na ocenę celującą z historii należy przedstawić publicznie prezentacje na wybrany temat.
Basia i Julka po przeczytaniu książek o dzieciach holocaustu, wizycie w Żydowskim Instytucie Historycznym i obozie Auschwitz-Birkenau przygotowały pracę o losach dzieci żydowskich podczas II wojny światowej. Została ona skonsultowana z panią Anną Podgórską.
Z dumą informujemy Państwa, że nasza uczennica GABRYSIA KINGSTON z kl. 5m zajęła pierwsze miejsce w trudnym, trzyetapowym konkursie językowym. Musiała się zmierzyć z czternastoma najlepszymi uczniami z trzech szkół i zwyciężyła!!
GRATULACJE!!
Wyniki Konkursu Matematycznego Kangur 2013
Bardzo dobry wynik uzyskał
Józef Szafrański
Wyróżnienia otrzymali:
W poniedziałek 17 czerwca wyjeżdżamy na szkołę wiosenną do Jastrzębiej Góry.
Zbiórka o godzinie 6.30 na parkingu przy Torze Łyżwiarskim Stegny (wjazd od Idzikowskiego).
Wypoczywać będziemy w Ośrodku Relaks (www.relaks.3h.pl).
Planowany powrót 21 czerwca około godziny 20.00 na to samo miejsce.
Szanowni Państwo!
W zakładce PODRĘCZNIKI NA ROK SZKOLNY 2013/2014 dostępne są listy podręczników na nastepny rok.
We wtorek 25 czerwca o godzinie 16 chcemy zorganizować w szkole kiermasz książek używanych.
Dzięki staraniom Rodziców, mamy nadzieję, uda się także zorganizować grupowe kupno podręczników z upustem - informacje niebawem!
Przypominamy, że przyszłoroczne klasy szóste to ostatni rocznik starej podstawy programowej.
Wraz z Rodzinami naszych drugoklasistów mogliśmy dziś uczestniczyć w Mszy Świętej, podczas której dzieci przyjęły Pierwszą Komunię Świętą.
Dziękujemy wszystkim, którzy zorganizowali i poprowadzili tę piękną uroczystość, wszystkim przybyłym, także tym, którzy zapewnili wspaniałą oprawę muzyczną.
Jutro, w niedzielę, rocznica Komunii Świętej dla trzecioklasistów na Mszy Św. o godzinie 12 w dolnym kościele oo. jezuitów na Rakowieckiej.
Nasi uczniowie otrzymali już wyniki Sprawdzianu szóstoklasisty - gratulujemy wszystkim, bowiem "szóstakom" poszło świetnie!
Tak jak podczas wszystkich poprzednich lat, szkoła jest w najwyższym staninie - dzięki wysokiej średniej wyników - 33,83 pkt. na 40 możliwych.
W zakładce SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY udostępniono zestawienie wyników od 2002 roku.
Na stronach OKE i CKE można znaleźć szczegółowe raporty i opracowania wyników Sprawdzianu.
W ostatnim czasie na lekcjach przyrody klasy piąte zajmowały się zagadnieniami związanym z właściwościami ciał w różnych stanach skupienia. Wszyscy chętnie bawili się "substancją nieniutonowską", która przyjmuje cechy ciała stałego i cieczy. Dzięki doświadczeniu z "kosmicznym jojo" dowiedzieliśmy się, czym jest reakcja chemiczna kwasu z zasadą. Zabawy z wodą, barwnikami i jajkiem pozwoliły nam odkryć, czym jest napięcie powierzchniowe i gęstość cieczy.
W środę 22 maja uczniowie klas czwartych spotkali się z panem Piotrem Zaleskim, urodzonym w 1928 roku w Paryżu przedstawicielem polskiej inteligencji międzywojennej. Pan Piotr Zaleski przybył na spotkanie z żoną Ann w dniu, w którym na Zamku Królewskim odbierał od IPN odznaczenie Kustosz Pamięci Narodowej dla Biblioteki Polskiej w Paryżu.
W środę 23 maja z klasą 4M przystąpiliśmy do prac wykopaliskowych na boisku sąsiadującej z nami szkoły podstawowej. Do podjęcia się tego zadania pchnęła nas ciekawość: pragnienie obejrzenia w całości metalowego przedmiotu, którego fragment wystawał z ziemi, w rogu placu zabaw.
Plan wykopalisk opracowaliśmy w czasie sprzątania otoczenia szkoły przez grupę uczniów z klasy 4M, którzy w ten sposób – sprzątając – chcieli zadośćuczynić za swój niefortunny wybryk. Rozpoczęliśmy od zgromadzenia odpowiednich narzędzi: szpadli, saperek, taśmy zabezpieczającej miejsce zdarzenia. Wreszcie – uzgodniliśmy termin rozpoczęcia wykopalisk tak, aby zdarzenie utrzymać w tajemnicy. Spodziewaliśmy się cennych znalezisk i ustaliliśmy zasady podziału skarbów pomiędzy Krzyśka B., Józka, Piotrka, Michała, Maćka i p. dyrektor.
Zapraszamy do zapoznania się z opisami grup na zieloną szkołę w Jastrzębiej Górze 2013.
Dzieci zapisują się u wychowawców (tak jak na kółka) na podstawie poniższych opisów. Opisy są także wywieszone w szkole.
Wychowawcy zbierają zapisy od najbliższej środy do poniedziałku 27 maja.
Prosimy zwrócić uwagę na to, dla których klas grupa jest przeznaczona (młodsi czy starsi).
Na dole artykułu wersja pdf.
Klasa 1ma była na wystawie „Mózg”. Poszliśmy przygotowani, już wiedząc, czym zajmuje się najważniejszy organ naszego ciała.
Po wystawie sami zrobiliśmy mózgi!!!
W ostatnią sobotę, 11 maja, odbył się XVI Rodzinny Bieg na Orientację.
Zapraszamy do obejrzenia galerii i serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Od września do kwietnia chętne dzieci z kl. 1-4 brały udział w Biblijnej Akademii Najmłodszych. Jest to konkurs polegający na cotygodniowym odpowiadaniu na pytania związane z niedzielną Ewangelią. W sumie było 20 zestawów pytań a z naszej szkoły brało udział 15 dzieci. Najlepszy z nich - Mateusz Plewczyński 11 maja pojechał na finał do Kurii warszawskiej. Jego rezultat opisuje niżej mama:
Maria Wierzbicka
I miejsce w kategorii V - VI
w konkursie literackim
"Biblioteka to..."
zorganizowanym w ramach
Przeglądu Twórczości Artystycznej
Dzieci i Młodzieży Mokotowa
Warszawa, maj 2013
GRATULUJEMY!
Klasa 6m odbyła w ostatnią środę, 8 maja, niesamowitą podróż w czasie. Naszym celem było Muzeum Ewolucji PAN, gdzie oglądaliśmy szkielety dinozaurów odnalezione podczas wypraw na pustynię Gobi. Nie straszne nam było siedzenie pod największym z zauropodów i zaglądanie w ogromną paszczę tyranozaura. Poznaliśmy także polskiego dinozaura spod Opola.
Pierwszego dnia po majówce poszliśmy na słoneczną wycieczkę po warszawskiej Starówce. Trasę i zadania wyznaczyła pani Małgosia Zielińska, cała wycieczka była bowiem ukierunkowana historycznie a jej hasłem przewodnim było poszukiwanie śladów średniowiecza. Najpierw chodziliśmy całą klasą i dzieci pracowały z mapą, potem podzieliliśmy się na kilkuosobowe grupy, które samodzielnie realizowały swoje zadania. W międzyczasie posililiśmy się w barze mlecznym a na koniec zjedliśmy lody.
W II etapie konkursu wyłoniliśmy pięciu finalistów, którzy zmierzą się z uczniami ze szkół PR na URSYNOWIE i na BIELANACH. Oto nazwiska i suma punktów:
IMIĘ I NAZWISKO |
klasa |
I ETAP |
|
II ETAP |
SUMA PO II |
GABRYSIA KINGSTON |
5M |
60 |
|
58 |
118 |
STEFAN REK |
5T |
53 |
|
53 |
106 |
HANNA WALCZAK |
5M |
53 |
|
57 |
110 |
JÓZEF SZAFRAŃSKI |
6T |
51 |
|
62 |
113 |
STANISŁAW NAKLICKI |
5M |
50 |
|
58 |
108 |
|
|
|
|
|
|
GRATULACJE!
Zespół anglistów
Rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja była w klasach młodszych obchodzona w konwencji apelu połączonego z pracami plastyczno-techniczno-muzycznymi uczniów. Oprócz hymnu i Mazurka 3 maja uczniowie klasy nomen omen 3 m wykonali rap konstytucyjny, zaś uczniowie wszystkich klas młodszych zaśpiewali kanon o tematyce konstytucyjnej. W formie quizu przywołaliśmy podstawowe informacje dotyczące tego ważnego w historii naszego kraju wydarzenia.
W ostatnich dniach wszystkie klasy starsze brały udział w wycieczkach po Warszawie. Każda grupa odwiedzała wybrane przez siebie miejsca związane z Konstytucją 3 maja i jej twórcami.
Podsumowaniem wycieczek wszystkich klas było spotkanie, na którym każda klasa opowiedziała o swojej wycieczce. Mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną przez klasę 5t, prześledzić na planie Warszawy trasę wycieczki 5m, obejrzeć scenkę przygotowaną przez 6m, wysłuchać rymowanej prezentacji klasy 4m oraz dowiedzieć się jakie były założenie Konstytucji dzięki klasie 4t. Na zakończenie klasa 6t przygotowała konkurs na temat Konstytucji 3 maja.
Klasa 4t była na wycieczce w poszukiwaniu śladów średniowiecza w Warszawie. Pracowaliśmy w trzech grupach, każda samodzielnie wykonywała zadania. Zaznaczaliśmy na mapie obszar Starego Miasta, dowiadywaliśmy się, gdzie znajdowały się kiedyś ratusz, pręgierz, cmentarz miejski i "piekiełko". Oglądaliśmy film "Warszawa nie zapomni", pokazujący jak zniszczona była Starówka podczas II wojny światowej. Po intensywnej pracy jedliśmy obiad w barze "Pod Murzynkiem", a na deser poszliśmy na lody!
W tym roku naszych ośmiu uczniów zostało wyróżnionych w ogólnopolskim konkursie językowym, w tym dwoje uczniów zostało LAUREATAMI tego konkursu i otrzymali nagrody w postaci wyjazdów na obóz letni.
Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, którzy zmierzyli się z egzaminem Cambridge English PET (Preliminary English Test).
Jaś Gradoń, Jasmina Mmereole, Krzyś Sapała i Łukasz Prądzyński uzyskali wspaniałe wyniki na tym egzaminie. Szczególnie cieszymy się z wyniku Jasia, który uzyskał ocenę „Pass with Distinction”.
Gratulacje dla wszystkich!
Informacje organizacyjne i cennik egzaminu PET są dostępne na stronie British Council. Informacji udziela też pani Monika Szymańska, która prowadzi kółko "Przygotowanie do egzaminów z języka angielskiego Cambridge (KET i PET)".
Szanowni Państwo!
Zamieszczamy prośbę o przekazanie 1% dla wnuka naszej nauczycielki religii, pani Niny Florczak.
Informacji udziela pani Michalina Florczak m.florczak@profin.com.pl
Dziękujemy!
Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim turnieju gry w Superfarmera zorganizowanym przez firmę Granna z okazji 70-lecia gry.
Najpierw w marcu odbył się w trzech etapach turniej szkolny, a 9 kwietnia finaliści pojechali na wielki finał do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie grali z ponad 140 dziećmi, które przyjechały na tę uroczystość z całego kraju, między innymi z Giżycka czy z Radomia.
Drodzy Szóstoklasiści!
Za Wami już Sprawdzian, teraz rozpoczął się okres rekrutacji do gimnazjów. Jeżeli wybraliście gimnazjum publiczne (tzw. "państwowe"), będziecie sie musieli zarejestrować w systemie rekrutacji elektronicznej i spełnić rozmaite wymagania.
Poniżej znajdziecie dwa dokumenty regulujące tę rekrutację, na początku artykułu w wersji do pobrania, poniżej teksty dokumentów.
Egzamin do Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin
odbędzie się 20 kwietnia (sobota) w godzinach 10.00 - 13.00 (ul. Wąwozowa 28, wejście od Telekiego)
Gimnazjum prosi o dostarczenie karty zgłoszenia ucznia PRZED EGZAMINEM. Najlepiej do 18.04.2013 r.
W trzyetapowym konkursie języka angielskiego szkół Przymierza Rodzin - do drugiego etapu przeszli:
GABRYSIA KINGSTON - kl.5M - 60pkt
STEFAN REK - kl.5T - 53pkt
HANNA WALCZAK - kl.5M - 53pkt
JÓZEF SZAFRAŃSKI - kl.6T- 51pkt
STANISŁAW NAKLICKI - kl.5M - 50pkt
ARIANA KAMECKA- JUREK - kl.4M - 46pkt
BOGDAN BIAŁEK - kl. 6M - 44pkt
JULIETTE SOLSKA - kl.5T - 42pkt
OLA ELWERTOWSKA - kl.6M - 42pkt
OLAF DĄBROWSKI - kl.6M - 41pkt
KRZYSZTOF SAPAŁA - kl.6M - 41pkt
LIV LINDGREN - kl.4M - 40pkt
GRATULUJEMY!! Drugi etap już w kwietniu!
Joanna Jedlińska
Oto przed Państwem nowa wersja strony internetowej szkoły. Zachęcamy do przeglądania i czytania wszystkich artykułów.
Proponujemy Państwu współpracę - jeżeli chcą Państwo, aby jakaś informacja znalazła się na stronie, wystarczy napisać do administratora. Przygotowaliśmy także specjalne miejsce na ogłoszenia Rodziców!
Czekamy na Państwa artykuły, zdjęcia i wszelkie uwagi,
I.S.
W czwartek 4 kwietnia o godzinie 9.00 odbędzie się SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY.
Uczniowie klas szóstych powinni przyjść odpowiednio wcześniej do szkoły z przyborami do pisania i kreślenia oraz ważną legitymacją szkolną. Obowiązuje strój galowy.
Egzamin potrwa 60 minut a dla osób z dysfukcjami o 30 minut dłużej.
UWAGA - dla uczniów klas 1 - 5 jest to dzień wolny od lekcji. Szkoła w tym dniu nie prowadzi zajęć edukacyjnych ani opiekuńczych.
TEATR ZA DARMO, CZYLI CO W KWIETNIU MOŻNA ZOBACZYĆ W TEATRZE TELEWIZJI.
WYJŚCIA KLUBU W MARCU – KWIETNIU – MAJU 2013
Joanna Jedlińska
Odbyły się dwie edycje Szkolnego Konkursu Recytatorskiego:
28 lutego w szranki stanęli uczniowie klas 1 - 3. Tematem była pogoda.
7 marca uczniowie klas 4 - 6. Temat dowolny.
Wyniki:
KLASY MŁODSZE:
Grand Prix Marcysia Kaliciuk
I miejsce Klaudia Krajewska
II miejsce Staś Solski Ida Skolimowska
III miejsce Alexander Boniecki Julia Kucińska
Wyróżnienia
Zosia Jakubczyk
Jagoda Żalińska
Józek Stypuła z interpretację niezwykle trudnego tekstu
Iwo Jaszczuk za rekwizyty i charakteryzację
KLASY STARSZE:
1. miejsce: Witold Kraszewski
2. miejsce: Barbara Stypuła
3. miejsce ex aequo: Juliette Solska i Jasmina Mmereole
Gratulujemy!
Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w konkursie Warszawska Syrenka.
Zmierzyć się z innymi uczestnikami konkursu pojechali: Witold Kraszewski, Barbara Stypuła i Alexander Boniecki.
Alexander Boniecki, najmłodszy uczestnik, zdobył wyróżnienie!
GRATULUJEMY!
Klasy trzecie w tym roku wyruszyły na Białą Szkołę. Pojechaliśmy do miejscowości Ząb, gdzie od 17 do 23 marca jeździliśmy na nartach i braliśmy udział w wielu innych zajęciach. Relacja w zakładce SPORT
Międzynarodowa Organizacja Frankofonii, ustanowiła 20 marca Dniem Krajów Frankofońskich, który jest okazją do odkrywania kultury krajów francuskojęzycznych oraz języka francuskiego.
Termin frankofonia (pisany małą literą) oznacza grupę osób posługujących się językiem francuskim jako jednym z kilku lub jedynym językiem codziennej komunikacji. Frankofonia (pisana wielką literą) oznacza grupę państw, krajów, w których język francuski traktowany jest jako narzędzie komunikacji w kontaktach oficjalnych międzypaństwowych. Polska ma status państwa obserwatora w Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.
W naszej szkole uczymy się języka francuskiego oraz poznajemy kulturę francuskiego obszaru językowego na lekcjach, ale także podczas zagranicznych wyjazdów. Jutrzejsze święto, to zatem także nasze święto!
Od piątku, 15 marca zapraszamy wszystkich na Warszawskie Dni Rodzinne, czyli zajęcia, pokazy, warsztaty w kawiarniach, domach kultury, kinach. Wśród atrakcji: interaktywne warsztaty krajoznawcze, zajęcia kulinarne, astronomiczne i naukowe, projekcje bajek, zajęcia plastyczno-teatralne, nauka języków obcych czy flamenco.
Od piątku do niedzieli Warszawa i jej okolice zmienią się w wielki plac zabaw z licznymi atrakcjami dla rodzin z dziećmi. Kilkadziesiąt stołecznych instytucji i firm przygotowało trzydniowy program zajęć, które są nie tylko formą zabawy, ale także edukacji. Udział w większości atrakcji jest bezpłatny. Na wszystkie zajęcia należy się zapisywać.
Swoją ofertę przedstawią również nasze Warszawskie Kluby dla Rodzin.
Organizatorem Warszawskich Dni Rodzinnych jest portal www.ZwalczNude.pl , a partnerem m.st. Warszawa.
Programem imprezy: www.warszawskiednirodzinne.pl
Jednocześnie zachęcam i zapraszam wszystkich, którzy na bieżąco chcą śledzić działania Miasta do polubienia naszego profilu Warszawskie Sprawy Społeczne na Facebooku :)
8 i 11 oraz 12 marca 2013 r.
Tegoroczne rekolekcje dla klas starszych różniły się od poprzednich tematem i intensywnością. Starsi (klasy 5 i 6) zaczęli od piątkowej wizyty w muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie poznali nie tylko historię życia tego niesamowitego kapłana, ale także uwarunkowania historyczne jego czasów. Kolejnego dnia rekolekcji pracowaliśmy w grupach próbując odnieść historię ks. Jerzego do własnego życia
Klasy 3 - 4 w tym roku miały możliwość bliżej poznać historię pamiątek, jakie zostawił na Ziemi Jezus. Bazą naszych rekolekcji była rewelacyjna książka autorstwa Grzegorza Górnego i Janusz Rosikonia pt. "Świadkowie tajemnicy". Efekty pracy dzieci możemy zobaczyć w szkole na plakatach, jakie powstały w czasie rekolekcji.
Relacja fotograficzna w dziale REKOLEKCJE: klasy 3 - 4 oraz klasy 5 - 6.
Wielkim sukcesem zakończył się udział naszej szkoły w cyklicznej imprezie
ŁYŻWIARSKIE CZWARTKI 2012/2013.
Jest to efektem wspaniałych startów naszych uczniów - tabele i wyniki można obejrzeć w zakładce SPORT.
Gratulujemy zawodnikom i ich trenerom!
Zawody trwały od 24 lutego do 1 marca i były rozgrywane w 4 konkurencjach z podziałem na grupy wiekowe:
12 lutego klasy starsze spotkały się na balu karnawałowym - tym razem w klimatach ludowych. Było - jak zwykle - mnóstwo pysznego jedzenia. Klasy szóste spisały się na medal - przygotowały oprawę muzyczną i gry, przy których mogliśmy świetnie się bawić.
Klasy młodsze bawiły się w tym roku na BALU MISTRZÓW SPORTU (poniżej galeria). Były tańce, pokazy, konkursy i mnóstwo pysznego jedzenia! Do zobaczenia za rok!
Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych jest naszym sposobem świętowania Objawienia Pańskiego.
Szóstego stycznia uczniowie przynoszą do szkoły, wykonane przez siebie (czasem z pomocą rodziców, rodzeństwa), szopki. W tym roku regulaminowo ograniczony został rozmiar szopki – żaden z wymiarów nie mógł przekroczyć 30 centymetrów. Wszyscy uczestnicy konkursu zmieścili się w tym formacie.
Oto zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu
Grand Prix dziecięcego głosowania fasolowego - Julia Magdziak
Pierwsze miejsce - Marysia i Franek Wierzbiccy oraz Jagoda, Róża, Lila Żalińskie z rodzicami
Drugie miejsce - Maciek Podniesiński
Trzecie miejsce - Piotr Twaróg
Wyróżnienia: Szymon Krauze, Aniela Hołody, Julia Twaróg
Serdecznie zachęcamy wszystkich członków oraz sympatyków Przymierza Rodzin do przekazania i w tym roku swojego 1% podatku dochodowego. Pieniądze otrzymane z 1% przeznaczymy na cele statutowe, przede wszystkim na:
Aby przekazać pieniądze, należy obliczyć 1% należnego podatku i w rubryce swojego PIT-u pt. „Wniosek o przekazanie 1% podatku ……………” wpisać:
1. Nr KRS 0000091879
2. Kwotę 1% podatku. Daną kwotę należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół (np. jeżeli 1% podatku wynosi 40,68 zł. w rubryce podajemy 40,60 zł.)
W rubryce „Informacje uzupełniające” można wskazać cel np.: konkretny ośrodek, szkołę, świetlicę, przedszkole lub cele statutowe.
Więcej informacji na stronie Przymierza Rodzin.
Nasza uczennica - Ari Kamecka - zajęła 5. miesce w województwie i 10. miejsce w kraju w konkursie Alfik Humanistyczny.
Gratulujemy!
W Ogólnopolskim Konkursie Alfik Matematyczny 5 osób uzyskało wyróżnienia:
klasy czwarte:
Ari Kamecka,
Maciej Kubik
klasy piąte:
Stanisław Naklicki,
Ignacy Stachura,
Mateusz Sypniewski
W Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym MAT wyróżnienia otrzymali:
Józef Szafrański 6T
Olaf Dąbrowski 6M
Stanisław Naklicki 5M
Nasza szkoła zajęła II miejsce na Mokotowie w klasyfikacji generalnej eliminacji dzielnicowych XLVI Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w pierwszym semestrze roku szkolnego 2012/2013. Sklasyfikowanych zostało 28 szkół podstawowych. Wynik jest wyjątkowy, ponieważ wyprzedziliśmy dwie szkoły sportowe.
W tzw. dużej klasyfikacji zajęliśmy IV miejsce.
Więcej informacji w zakładce SPORT.
Klasa 5m w styczniu zwiedziła wystawę "Europa Jagiellonica" w Muzeum Narodowym. Uczniowie odkrywali sekrety sztuki średniowiecznej, poznawali różne techniki plastyczne i odczytywali symbolikę dawnych dzieł.
Przedstawienia przygotowane na podstawie opowiadania Sławomira Mrożka pt "Słoń" to:
Dinozaury PRL-u - klasa 4t
Jednorożec - klasa 4m
Rodzinka PRL-u - klasa 5m
Szara rzeczywistość klasa 5t
Bez ściemy - klasa 6t
Plan prawie doskonały - klasa 6m
Małe spojrzenie za kulisy Tygodnia Teatralnego - próba klasy 5M!
Wraz z klasą 3M składamy Państwu życzenia spokojnych, ciepłych Świąt Bożego Narodzenia.
Zapraszamy na tegoroczne KOLĘDOWANIE, które odbędzie się 19 grudnia o 18.00 w kościele ojców jezuitów przy Rakowieckiej.
Chętnych do prowadzenia śpiewania prosimy o zgłaszanie się do p. Krzysztofa Sawickiego.
Jak co roku będzie prowadzona zbiórka na rzecz Banku Żywności SOS - zachęcamy do przynoszenia produktów, które Bank przekaże potrzebującym: kasze, makarony, cukier, olej...
Dnia 10 grudnia 2012 r. klasa 6m była, tak jak w zeszłym roku, w magazynach Banku Żywności SOS w Regułach. Tym razem pojechaliśmy razem z klasą 6t. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali przy sortowaniu żywności przeznaczonej na świąteczne stoły osób najuboższych, zebranej przez wolontariuszy w supermarketach.
7 grudnia, w klasie 3M sprawdzaliśmy, ile prawdy może się kryć w znanej historyjce z "Przypisków" Kazimierza Wójtowicza o łyżkach o długich trzonkach... Są różne wersje tej opowieści, również taka:
W pewnym mieście był taki zwyczaj, że jadano bardzo długimi łyżkami. Trzymano je za końce…
Szanowni Państwo,
w środę 23 stycznia o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie rekrutacyjne do klas pierwszych.
Spotkanie odbędzie się przy ul. Racławickiej 14. Zapraszamy wszystkich Rodziców, którzy są zainteresowani kształceniem swoich dzieci w naszej szkole od roku szkolnego 2013/14.
W zakładce REKRUTACJA można znaleźć przydatne informacje oraz harmonogram rekrutacji.
Regulamin Konkursu Szopkowego
Celem konkursu jest czerpanie radości płynącej z Bożego Narodzenia i wspólnego tworzenia. Wykonaniem szopki może zajmować się cała rodzina, grupa dzieci z pomocą dorosłych lub bez.
Szopka może być wykonana dowolną techniką w formacie nie przekraczającym wymiarów 30cmx30cmx30 cm.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 4 stycznia 2013 roku, a ogłoszenie wyników na apelu w środę 9 stycznia 2013.
Nagrody w konkursie mają charakter symboliczny. Przewidziana jest nagroda dziecięca zwycięzca wyłaniany jest w drodze głosowania wszystkich uczniów naszej szkoły i nagroda jury biorącego pod uwagę: walory artystyczne, oryginalność, sposób wykonania pracy.
Prace na konkurs przynosić można od 2 do 4 stycznia 2013 do godziny 9.10 , do pani Jagny Starskiej lub pani Kasi Żółtek.
Tradycyjnie dzieci robią coś dobrego dla innych. Zaplanowano następujące aktywności:
6t i 6m – praca w Banku Żywności;
5t – wykonanie ozdób choinkowych oraz kartki świątecznej do Domu Pomocy Społecznej;
5m – udział w akcji Szlachetna Paczka;
4t – zbieranie darów dla schroniska dla zwierząt;
4m – zbiórka pomocy szkolnych dla domu dziecka lub dla uchodźców.
W tym roku na roratach szkolnych i śniadaniu roratnim spotkamy się 7 grudnia.
Msza roratnia w kościela św. Michała przy Puławskiej a później sniadanie w szkole.
Przydział zadań:klasy czwarte - praca z dzbankami (rodzice), klasy piąte - ustawiania ławek dzień wcześniej (rodzice), klasy szóste - sprzątanie po śniadaniu roratnim (dzieci).
Rekolekcje odbędą się:
3 grudnia dla klas 1-2,
11 grudnia dla klas 3-4
12 grudnia dla klas 5-6.
27 i 28 listopada mieliśmy niecodziennego gościa na lekcjach religii. Odwiedziła nas s. Katarzyna Pypłot ze zgromadzenia sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi i opowiedziała nam o swojej pracy misyjnej w Angoli.
Kraj ten, wyniszczony wieloletnią wojną domową, jest pełen kontrastów społecznych i kulturowych. Są piękne i bogate dzielnice miast i kopalnie diamentów, ale i olbrzymie dzielnice biedy, pozbawione prądu, kanalizacji czy wody.
Nasze dzieci mogły zobaczyć na zdjęciach pokazywanych przez siostrę, jak wiele brakuje angolskim dzieciom na co dzień. Nawet szkoła i codzienna nauka jest w tym kraju luksusem, na których większość rodziców nie stać. Tornister zastępuje im często duża puszka po mleku, która bywa jednocześnie krzesełkiem.
Siostra z przejęciem opowiadała o swojej pracy i zachęcała nas byśmy podejmowali wyzwania związane z pomocą misjom, przede wszystkim modlitwą, ale też ofiarą.
W piątek, 30.11. odbył się po raz ósmy Mokotowski Konkurs Poezji Europejskiej „Jesienny Liść”. Oczywiście nie mogliśmy nie wziąć w nim udziału i nie zdobyć wysokich miejsc.
Świetnie przygotowani stanęliśmy do zawodów z języka niemieckiego i francuskiego i mimo zaciętej walki i wysokiego poziomu, zdobyliśmy z:
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za podjęcie trudu rywalizacji, a zdobywcom nagród serdecznie gratulujemy.
Dzień językowy przebiegł w tym roku pod ZNAKAMI ALFABETU.
Najpierw obejrzeliśmy pokaz przygotowany przez panią Joasię Jedlińską, zobaczyliśmy bardzo dziwne rodzaje pisma!
A potem wyruszyliśmy na wędrówkę w rozmaite regiony świata. Najpierw trafiliśmy do Izraela i zobaczyliśmy pismo hebrajskie. Można także było posłuchać pieknej gry na skrzypcach i podziwiać tancerzy.
Następnie polecieliśmy jeszcze dalej - przywitała nas egzotyczna Japonia. W Kraju Kwitnącej Wiśni mogliśmy się przekonać, jak trudna do opanowania jest sztuka posługiwania się pałeczkami.
Wróciliśmy potem nieco na zachód i owiał nas chłód syberyjskiej Rosji, gdzie zobaczyliśmy, jak jednocześnie podobne i niepodobne są do polskich litery alfabetu cyrylicznego.
Pozostaliśmy na dalekim wschodzie - mogliśmy zajrzeć teraz do Państwa Środka i usłyszeć o różnych odmianach języka chińskiego.
Znowu ruszyliśmy na zachód i tym razem dotarliśmy na arabskie targowisko. Były arabskie księżniczki i nawet przejażdżka wielbłądem!
I wreszcie wróciliśmy do naszej Europy - wkroczyliśmy do Grecji, gdzie byliśmy świadkami sporu olimpijskich bogów i zobaczyliśmy greckie litery - wcale nie tak łatwo je odczytać!
Na końcu wylądowaliśmy w sali, w której wyeksponowano litery występujące w różnych językach europejskich (niemieckim, polskim, duńskim, węgierskim, rumuńskim, itp.) Mogliśmy wziąć udział w konkursie rozpoznawania języków z jakich pochodzą te znaki. Był to konkurs indywidualny, a wygrał w nim Józek Szafrański z kl. 6t.
Dzień Językowy to także konkurs na najlepszą prezentację przygotowaną przez klasy starsze. Każdy uczeń i nauczyciel mógł zagłosować na ulubioną prezentację. W głosowaniu uczniowskim zwyciężyła prezentacja pisma arabskiego (kl. 6t), a nauczyciele za najlepszą uznali prezentację pisma greckiego (kl. 4m). Wszyscy, którzy przygotowywali prezentacje otrzymali słodycze, bardzo potrzebne do ćwiczeń "językowych"...
Wielkim sukcesem naszej szkoły zakończyły się Mistrzostwa Mokotowa w Tenisie Stołowym chłopców, które odbyły się 29 listopada.
Nasi uczniowie zdopingowani sukcesem dziewczyn, które dzień wcześniej wywalczyły mistrzostwo Mokotowa, również stanęli na najwyższym stopniu podium, pokonując drugi zespół z naszej szkoły.
Kolejny sukces naszych uczniów w zawodach sportowych. Złote medale w Mistrzostwach Mokotowa w Tenisie Stołowym - 2012 zdobyły dziewczyny z pierwszego zespołu:
Zespół nr 1
1. Ania Wesołowska
2. Ola Reiff
3. Tosia Milewska
Gratulujemy sukcesu!
Klasy szóste miały 19 listopada 2012 roku niecodziennych gości na lekcji historii...
W tym roku zapraszamy na GIEŁDĘ NARCIARSKĄ 10 listopada w budynku szkoły.
Kolejna rocznica Odzyskania Niepodległości została uczczona przez dzieci klas młodszych już w piątek. Uczniowie przybyli do szkoły w galowych strojach i zostali zaproszeni przez obie klasy trzecie na przedstawienie pt. „11 listopada, Święto Odzyskania Niepodległości”. Młodzi aktorzy zaprezentowali publiczności wzruszające chwile spotkania Józefa Piłsudskiego z żołnierzami. Wspaniałe śpiewy chłopców i dziewcząt żegnających ruszający na wojnę oddział bardzo podobały się publiczności.
Występ uatrakcyjniły piękne dekoracje namalowane przez rodziców i dzieci. Na uwagę zasługiwały staranie dobrane stroje i rekwizyty np. dziewczęta trzymały w rękach piękne, białe róże. Aktorzy zostali poproszeni o zaprezentowanie przedstawienia siostrom, które mieszkają obok szkoły.
W tym roku obchody 94 rocznicy święta Odzyskania Niepodległości przenieśliśmy, dzięki uprzejmości mamy naszej uczennicy, do Domu Spotkań z Historią, gdzie zorganizowane zostały dla klas 4-6 warsztaty. Na Karową 20 udaliśmy się trzema grupami. Jako pierwsze pojechały dzieci najstarsze czyli klasy szóste, potem piąte, a na końcu czwarte. Na miejscu wszystkie klasy zostały podzielone na mniejsze grupy, co znacznie usprawniło pracę.
Przygotowane dla nas warsztaty składały się z dwóch części. Pierwsza z nich obejmowała multimedialną prezentację oraz pogadankę z dziećmi, w czasie której wyjaśnione zostały takie pojęcia jak np.: patriotyzm, wolność, niepodległość, naród. Następnie wspólnie zastanawialiśmy się na tym, dlaczego doszło do utraty niepodległości i w jaki sposób została ona odzyskana? Jak to jest dziś z naszym patriotyzmem? Czy wolności zawsze bronimy tylko w zbrojnych wystąpieniach? Co oznacza dla nas solidarność? Jakie wartości są dla nas najważniejsze?
Druga część warsztatów obejmowała zadania plastyczne. Pierwsze z nich polegało na przyporządkowaniu podanych pojęć podstawie czyli fundamentowi naszego domu, jakim jest Ojczyzna. Mogły to być np. wspólny język, wiara. Następnie określenie celu, jaki powinien nam przyświecać np. życie w wolniej i niepodległej Ojczyźnie oraz wyznaczenie środków, za pomocą których powinniśmy osiągnąć zamierzony cel. W drugim zadaniu dzieci mogły wykazać się zdobytą wiedzą oraz przede wszystkim kreatywnością, której naszym uczniom nie brakuje, i stworzyć plakat dla swoich rówieśników, który zachęcałby ich do wzięcia udziału w obchodach Święta Niepodległości. Propozycji było wiele: od koncertów rockowych oraz parad militarnych zaczynając, a kończąc na symulatorach lotów.
Dzień językowy w tym roku odbywa się pod hasłem "PISMO" i dotyczy różnych systemów zapisu języków świata, m.in. alfabetów, systemów piktograficznych i innych. Każda klasa przygotowuje prezentację (nie dłuższą niż 5 minut) dotyczącą przydzielonego pisma oraz kultury regionu, gdzie tego pisma się używa. Trzeba zaprezentować najważniejsze zasady pisma – np. czy jest to alfabet, czy może inny system znaków?
20 listopada 2012 klasa 5t wybrała się na wycieczkę do Łazienek Królewskich, gdzie wzięła udział w lekcji muzealnej pt."Zostań nadwornym artystą".
W zabytkowych wnętrzach Muzeum dzieci szukały odpowiedzi na pytania dotyczące sztuki w epoce Oświecenia i dziś, oraz na chwilę same zostały nadwornymi artystami.
Klasy piąte zawędrowały 22 października 2012 roku baaardzo daleko w czasie i przestrzeni. Choć wydaje się, że nie wychodziliśmy z salki gimnastycznej i nie zmieniliśmy się za bardzo, na zdjęciach rozpoznają Państwo greckie boginie i greckich bogów!
Zakończyła się doroczna akcja kwestowania na rzecz stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Obecnie z pomocy korzysta ponad 2500 uczniów, głównie gimnazjalistów, licealistów i studentów z całej Polski. W naszej szkole w akcji wzięło udział 26 kwestarzy, łącznie udało się zebrać 10147,72 zł, co oznacza, że zebrali Państwo pieniądze na utrzymanie trojga gimnazjalistów przez rok.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do udziału w kweście za rok!
Kolejne spotkanie MamoPomocy zaplanowane jest na sobotę 24 listopada, od 17:00, w sali gimnastycznej naszej szkoły.
Karolina Bourgeon-Zielińska, mama Ziemka 2M, Kajtka 4T
W naszej szkole 94. rocznicę odzyskania niepodległości obchodzić będziemy w piątek 9.11.
Klasy 1-2 zapraszamy na przedstawienie przygotowane przez klasy trzecie, które odbędzie się o 10.10.
Dla wszystkich klas starszych przewidziane jest wyjście do Domu Spotkań z Historią, gdzie odbędą się warsztaty plastyczne połączone ze składaniem kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Ruszają Łyżwiarskie Czwartki!
Pierwsze zawody już 15 listopada - więcej informacji w zakładce SPORT
W tym roku tematem Pikniku są MITY I LEGENDY.
Serdecznie zapraszamy w sobotę 20 października!
Nasi zawodnicy, mający w pamięci ostatnie indywidualne sukcesy, potwierdzili swoją wspaniałą dyspozycję w biegach drużynowych.
Obie reprezentacje odniosły wielki sukces, zajmując drugie miejsca w swoich biegach.
Gratulujemy!
Zapraszamy do obejrzenia galerii:
Zapraszamy uczniów do korzystania z biblioteczki językowej. Książki można wypożyczać i oddawać we wtorki i w środy na przerwie po drugiej lekcji (9.55-10.10) w jadalni. Poniżej - regulamin.
Nasz księgozbiór jest na razie skromny. Jeśli posiadają Państwo niepotrzebne książki lub czasopisma w języku obcym, nasza biblioteczka chętnie je przygarnie. Gromadzeniem książek zajmuje się p. Monika Szymańska.
Regulamin biblioteczki językowej
Podczas Mistrzostw Mokotowa w Indywidualnych Biegach Przełajowych nasza reprezentacja zdobyła aż 7 medali!
Strona 1 z 2