17 kwietnia 2012 r. (wtorek) odbył się w naszej szkole DZIEŃ JĘZYKOWY. W tym roku nadano mu charakter literacki i opatrzono tytułem "POLOWANIE NA PISARZA". Każda klasa miała tego dnia dowiedzieć się jak najwięcej na temat przydzielonego pisarza:

kl.4t - Miguel de Cervantes (Hiszpania) - "Don Kichot"
kl. 4m - Ernst T. A. Hoffmann (Niemcy) - "Dziadek do orzechów i król myszy"
kl. 5t - Dante Alighieri (Włochy) - "Boska komedia"
kl. 5m - William Shakespeare (Wlk. Brytania) - "Romeo i Julia"
kl. 6 - Victor Hugo (Francja) - "Nędznicy"

I było to swego rodzaju polowanie. Uczniowie z klas 4-6 w całej szkole szukali ukrytych kopert, w których znajdowali ciekawostki dotyczące pisarzy oraz fragmenty ich dzieł. Nie było łatwo znaleźć te informacje, ponieważ miejsca ich ukrycia były zaszyfrowane w tekstach pełnych odniesień i metafor literackich. Na przykład: "Szukajcie w lochach, gdzie warsztat swój ma Gutenberg" czy wiecie Państwo co to za miejsce? (pomieszczenie ksero); albo: "W ogrodach tych bywała Julia, a z okna, które się tam znajduje obserwowała, czy nie nadchodzi jej ukochany Romeo - szukajcie zieleni" (kwiaty na półpiętrze klatki schodowej). I wreszcie: "Ty, który tu wchodzisz - żegnaj się z nadzieją" (wejście do szkoły - jak wejście do Piekła Dantego).
Oprócz samego polowania, dzieci wykonały piękne portrety pisarzy techniką mozaiki. Można te portrety i ciekawostki o autorach oglądać i czytać na półpiętrze między parterem, a szatniami. Jeszcze wiszą - zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca.
Po wykonaniu portretów dzieci ułożyły fragmenty fabuły dzieł i narysowały klatki filmowe ilustrujące te fragmenty. W ten sposób powstały taśmy filmowe pokazujące koleje losów bohaterów dzieł wielkiej literatury.
Klasy ostatecznie starły się w turnieju na ostatniej godzinie imprezy, kiedy to mogły wykazać się wiedzą o autorach. Później odbyły się jeszcze dwa głosowania na najlepsze prace: głosowanie starszych i głosowanie młodszych.
Oto wyniki:

TURNIEJ KLAS WYGRAŁA KLASA 5 M (specjaliści od Szekspira).
GŁOSOWANIE STARSZYCH (KL. 4-6) WYGRAŁA KLASA 6 (znawcy literatury francuskiej);
GŁOSOWANIE MŁODSZYCH (KL. 1-3) WYGRAŁA KLASA 4M (mali germaniści).

WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!!!

Do przyszłego roku, kiedy odbędzie się następny dzień językowy!

Zespół nauczycieli języków obcych :)