SDZD 02Szkoła Podstawowa nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie zwyczajowo nazywana jest „Małym Przymierzem”. W naszym gronie szczególnie troszczymy się o to, by żyć w zgodzie i harmonii ze światem, który nas otacza i który tworzymy. Patron naszej szkoły powiedział: „Aby żyć w zgodzie z innymi, człowiek musi najpierw pogodzić się z samym sobą”. Pamiętając o tych słowach, które tak dobrze współgrają z hasłem akcji organizowanej przez Zespół SDZD 06Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie – „Każdy inny, wszyscy równi”,  przystąpiliśmy do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa.

21 marca w szkole zapanowała nowa moda! Królowały skarpetki nie do pary i granatowo-czerwone ubrania. Uczniowie pod opieką pani pedagog wykonali gazetkę informacyjną o Zespole Downa. Do jej przygotowania wykorzystaliśmy materiały dostępne w Internecie, także te zaproponowane przez ZPSWR w Cieszynie. Gazetka pojawiła się na korytarzu i zyskała wielu zainteresowanych czytelników! Do dekoracji gazetki posłużyły oczywiście szablony skarpetek, które z pasją kolorowali nie tylko najmłodsi uczniowie. W centrum naszej akcji był jednak fragment książki Katarzyny Ryrych „Wyspa mojej siostry”, czytany na godzinie wychowawczej. Rozmawialiśmy o Zespole Downa, szacunku, tolerancji, inności i akceptacji. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które odpowiedź pomogła nam znaleźć prezentacja multimedialna proponowana przez ZPSWR. Aby podsumować zdobytą wiedzę, uczniowie wykonali wykreślankę.