fotel czasuCzy rosół z perdutami był smaczny?

Podróż w czasie to jeden z bardziej interesujących motywów literackich, chętnie wykorzystywany w literaturze dla dzieci i młodzieży. Powrót do przeszłości to zazwyczaj okazja do zdobycia wiedzy o życiu naszych przodków: niekiedy znanych z rodzinnych fotografii czy opowieści, niekiedy – z kronik historycznych czy legend.

 

Fotel czasu Anny Czerwińskiej-Rydel z ilustracjami Doroty Łoskot-Cichockiej to książka bardzo mądrze wykorzystująca motyw podróży w czasie. Rekwizytem, za pomocą którego bohater wraca do przeszłości, jest fotel Aleksandra Fredry. Wybitny komediopisarz to przodek Olka (i imiennik), mało znany chłopcu, który – jak większość dzieci – mało uwagi poświęca historii rodzinnej. Los sprawił, że chłopak, chory na anginę, trafił pod opiekę Babci. Kochana Babcia nie tylko gotuje ukochanemu wnukowi przysmaki, ale z nim rozmawia! Snuje opowieści o przeszłości, pokazuje zdjęcia z albumów rodzinnych, odpowiada na pytania Olka. A pytania zadaje Olek dziwne, bo gdy Babcia krząta się po mieszkaniu, chłopiec odbywa wędrówki do przeszłości… za sprawą starego fotela. Uczestniczy na przykład w kolacji u Fredrów, w czasie której podano rosół z perdutami i wety…. Poznaje liczne rodzeństwo późniejszego komediopisarza i obserwuje, jak kształcono dzieci w ziemiańskiej rodzinie na przełomie XVIII i XIX wieku. Jest świadkiem prapremiery pierwszej komedii Aleksandra Fredry, którą ten napisał jako dwunastolatek!

Fotel czasu to książka, w której znajdziecie piękny portret Babci – mądrej seniorki rodu, która przekazuje swą wiedzę wnukowi, otoczonemu jej miłością i troską. Dzieje rodu Fredrów, przypomniane za pomocą motywu wędrówki w czasie, to dzieje jednej rodziny, a także opowieść o polskiej historii, o literaturze, o szacunku dla tradycji. Z tej opowieści wyłania się ciepły portret Ojca i Matki Aleksandra Fredry, obraz wielodzietnej rodziny, której członkowie szanują się, wspierają w trudnych chwilach. Rodziny, w której dzieci starannie się wychowuje i kształci, aby mogły służyć bliskim i Ojczyźnie.

Książka jest bardzo pięknie ilustrowana (autorka ilustracji jest Dorota Łoskot-Cichocka) i opracowana graficznie (Dorota Nowacka), znajdziemy w niej także kalendarium życia Aleksandra Fredry, kilka bajek jego autorstwa i nadzwyczaj ciekawe strony W czasie, gdy żył Aleksander Fredro… gdzie przeczytamy, kiedy wynaleziono zapałki…

Anna Czerwińska-Rydel, Fotel czasu, Fundacja Rodu Szeptyckich, Warszawa 2013

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej