kapital ludzki logo

W dniach 11-17 maja nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej metodą Marii Montessori (Magda Lipińska, Martyna Wojtkowska, Anna Onisz, Ewa Polak-Bednarkiewicz) odbyły wizytę w Szkole Patastenmaki w Riihimaki w Finlandii w ramach projektu Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych. Oto krótka relacja z pobytu.

2014 05 11 17 FINLANDIA 002

Projekt, w którym uczestniczyłyśmy, miał na celu podniesienie zawodowych kompetencji kadry szkolnej poprzez obserwację i udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Zostałyśmy niezwykle ciepło przyjęte przez panią dyrektor Szkoły Patastenmamki oraz nauczycieli tam pracujących.

W czasie naszego pobytu w Riihimaki obserwowałyśmy zajęcia lekcyjne w klasach I-III oraz w klasach starszych. Szczególną uwagę poświęciłyśmy zajęciom prowadzonym metodą Marii Montessori. Rozmawiałyśmy z fińskimi nauczycielami, dopytując o szczegóły ich pracy z uczniami oraz współpracy z rodzicami. Ciekawym tematem naszych rozmów była również indywidualizacja pracy z uczniami o szczególnych potrzebach edukacyjnych, system oceniania i sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów.

Uczestniczyłyśmy w prelekcji w Ratuszu w Riihimaki na temat systemu edukacyjnego w Finlandii i odwiedziłyśmy miejscową bibliotekę, która zachwycała nie tylko swoimi zbiorami książek i materiałów multimedialnych, ale i architekturą budynku. Wzięłyśmy też udział w pikniku rodzinnym z uczniami młodszych klas, ich nauczycielami i rodzicami.

W czasie wolnym zwiedzałyśmy Riihimaki, dyskutowałyśmy na temat doświadczeń, które zdobyłyśmy i zastanawiałyśmy się które z fińskich rozwiązań możemy wprowadzić w naszej szkole. Wyjazd był dla nas niezwykle cennym doświadczeniem zawodowym.

Martyna Wojtkowska, Magda Lipińska, Anna Oniszk, Ewa Polak-Bednarkiewicz