Zapraszamy Państwa do współtworzenia tego zakątka naszej strony!

Wokół nas wiele się dzieje, mozna przebierać i wybierać - ale też czasem trudno odnaleźć się w gąszczu mozliwości.

Jeżeli możecie Państwo polecić wystawę, spacer, przedstawienie, zabawę - piszcie do nas, żebyśmy mogli wszyscy korzystać z dobrych warszawskich propozycji!

 

kontakt: wiadomość w Librusie lub wiadomość mailowa: katarzyna.barszcz@spr.edu.pl oraz izabela.sawicka@spr.edu.pl

 


 

Piszę trochę krzywo...

11 kwietnia, sobota, g. 16.00, DSH, Karowa 20  pisze troche krzywo
Piszę trochę krzywo… Kartki z Wielkiej Wojny

Ostatnią prezentację towarzyszącą wystawie „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1918”, jej autor, Tomasz Kuba Kozłowski, poświęci korespondencjom żołnierskim z I wojny światowej. Kartki i listy pisane na gorąco, przez uczestników i świadków wydarzeń są cennym źródłem historycznym. Pomimo kłopotów z odczytaniem i interpretacją lakonicznych tekstów doprawionych specyficznym, żołnierskim humorem warto po nie sięgać. Nieznane, w większości niepublikowane fragmenty korespondencji z lat 1914 – 1918 ilustrowane będą oryginalną ikonografią z czasów wojny.

11 kwietnia 2015, sobota, godz. 16.00
Dom Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20

www.dsh.waw.pl
www.facebook.com/pages/Świat-Kresów/146138228780236

 

 


 

Warszawska Wymiana Książek w Nic Podobnego

MOJE MIASTO WARSZAWA INFORMUJE:

Tysiące książek z różnych gatunków. W Nic Podobnego 18 i 19 kwietnia odbędzie się II Warszawska Wymiana Książek.

Nie lada gratka dla entuzjastów czytania. - W sobotę i niedzielę (18 i 19 kwietnia), w Warszawie na Siennej 87 - wymień się książkami, odśwież swoją domową biblioteczkę i zaczytaj się na nowo - stwierdzają organizatorzy wydarzenia Warszawska Wymiana Książek. To będzie już druga edycja bookcrossingowej imprezy w tym miejscu. Pierwsza cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Organizatorzy w następujący sposób opisują ideę imprezy:

Czytaj więcej...

Zajrzyj w historię!

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii oraz Kierunek Historii Cywilizacji Śródziemnomorskiej UKSW zaprasza na cykl 8 bezpłatnych spotkań powtórzeniowych dla tegorocznym maturzystów oraz wszystkich interesujących się historią starożytną i średniowieczną państw basenu Morza Śródziemnego.


Terminy spotkań:

21.02.2015 - Czy Armenia i Gruzja należały kiedyś do Europy?

28.02.2015 - Czy wszyscy barbarzyńcy byli Wandalami?

7.03.2015 - Od dietetyczek do świętych symulantek - kobiety w średniowieczu

14.03.2015 - Czy kiedyś uczniom było lepiej? O szkole w starożytności

21.03.2015 - Czy w starożytności była już epidemia wirusa ebola?

28.03.2015 - Jak ustalano kalendarz i daty świąt?

11.04.2015 - Hatszepsut - kobieta na tronie faraonów

18.04.2015 - Starożytni ekolodzy

Czytaj więcej...

Teatr Wielki – Opera Narodowa

Teatr Wielki – Opera Narodowa

zaprasza dzieci i młodzież do udziału w programach edukacyjnych przygotowanych specjalnie dla nich.

Zajęcia realizowane przez Dział Programów Edukacyjnych podzielone zostały według wieku odbiorców na grupy „5+”, „10+” i „15+”.

Najmłodszych zapraszamy na „Poranki muzyczne”, podczas których poprzez zabawę mają szansę zaprzyjaźnić się z muzyką klasyczną i pełnym bogactwa światem opery. Ponadto gra edukacyjna „Poszukiwacze operowych dźwięków” oraz „Rodzinne zabawy w Wielkim” to okazja do poznania tajemnic teatru i pyszna zabawa dla całych rodzin.

Pięć różnorodnych programów skierowanych do nieco starszych dzieci i ich nauczycieli daje szansę zgłębiania tajników teatru operowego zarówno poprzez obecność w  Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (program dla szkół „JUTRoPERA”), jak i możliwość goszczenia artystów Polskiego Baletu Narodowego u siebie („Piruet, Paczka, Pointa”). Ci zaś, którzy samodzielnie pragną odkrywać zaczarowany świat opery mogą zostać studentami wyjątkowego Uniwersytetu Wiedzy Operowej z prawdziwymi wykładowcami i indeksami.

Dla młodzieży szkolnej Teatr Wielki – Opera Narodowa oferuje zajęcia pozwalające rozwijać różnorodne zainteresowania sztuką teatru. Pod okiem wykładowców Akademii Sztuk Pięknych realizujemy cykl warsztatów o scenografii, a do zainteresowanych fotografią teatralną skierowany jest program fot.ON.

Teatr Wielki – Opera Narodowa przygotowała również niespodziankę dla dorosłych. Chcesz wiedzieć, czym interesuje się Twoje dziecko? Przyjdź na zajęcia z grupy „20+”!

Serdecznie zapraszamy do udziału.

Więcej informacji na www.teatrwielki.pl/edukacja

 


 

Bajka o siwobrodym krasnalu

bajka o krasnaluZapraszamy wszystkie dzieci. Te małe, te duże i te na emeryturze na Koncert gdzie zostaną wykonane piosenki z płyty Bajka o siwobrodym krasnalu, przeplatane wierszowaną opowieścią.


Takiego wydarzenia jeszcze nie było!

Bajka o siwobrodym krasnalu to ujęta w nowatorski sposób wierszowana opowieść, mająca walory edukacyjne i rozrywkowe, skierowana do dzieci w każdym wieku, zarówno do dzieci z przedszkoli, z pierwszych klas szkoły podstawowej, jak i starszych dzieci, mających więcej czasu na kompletację w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.

Tekst i słowa piosenek Michał Błeszyński
Muzyka Maria Holka

Czytaj więcej...

DOBRE MIEJSCE


 

Dobre Miejsce - Katolickie Centrum Kultury powołane jest przez Archidiecezję Warszawską.

Swoją misję wypełniamy organizując i promując wydarzenia artystyczne i edukacyjne, które w sposób pośredni lub bezpośredni odnoszą się do wartości chrześcijańskich oraz powszechnie uznanych wartości moralnych, i nie stoją w sprzeczności z Katolicką Nauką Społeczną.

Organizując nasze wydarzenia staramy się wychodzić na przeciw Waszym oczekiwaniom. Wierzymy, że uczestnicząc w naszych przedsięwzięciach Wnosicie istotną wartość do naszej działalności.

Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje programowe, pomysły i przedsięwzięcia zbieżne z naszą misją.

Czytaj więcej...

Labirynt Światła w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Labirynt Światła to instalacja złożona z ok. 150 tys. kolorowych lampek rozmieszczonych w przestrzeni ogrodu wilanowskiego na powierzchni ponad 1000 mkw. Znajduje się w ogrodzie przy Oranżerii.Labirynt Światła to instalacja złożona z ok. 150 tys. kolorowych lampek rozmieszczonych w przestrzeni ogrodu wilanowskiego na powierzchni ponad 1000 mkw. Znajduje się w ogrodzie przy Oranżerii.

Czytaj więcej...

rodzinne spotkanie varsavianistyczne

ciekawi warszawySerdecznie zapraszamy na rodzinne spotkanie varsavianistyczne, które odbędzie się 16 listopada o godz. 12 w kawiarni "Wasza" na rynku Starego Miasta 1/3.

ciekawiwarszawy@gmail.com

Warszawa to miasto o długiej i niezwykle ciekawej historii. Czym byłyby jednak fakty historyczne bez odrobiny fantazji ukrytej w pięknych legendach? To one sprawiają, że dzieci chętnie słuchają, poznając kolejne barwne postaci i dowiadując się o życiu miasta i jego mieszkańców.

Spotkanie będzie składać się z dwóch części: interaktywnego spaceru po Starówce i warsztatów plastycznych w kawiarni.
Podczas spaceru dzieci poznają znane i mniej znane legendy warszawskie.
Dowiedzą się również:

Czytaj więcej...

Morowe Miasto

DKF Muranów zaprasza na nowy cykl Morowe miasto poświęcony Warszawie.
Przez najbliższy rok raz w miesiącu widzowie będą mogli oglądać na ekranie Warszawę w różnych odsłonach. przedwojenną, zmienioną przez wojnę i odbudowaną w duchu socrealistycznym oraz współczesną nowoczesną i eklektyczną. Twórcy DKFu chcą rozmawiać o dzisiejszych mieszkańcach Warszawy, spojrzeć na to miasto oczami ludzi, którzy mieszkają w niej od pokoleń, tych którzy tu przyjeżdżają i osiedlają się, obcokrajowców i turystów. Czy uda się przez pryzmat kliszy filmowej poznać Warszawę piękną i odpychającą, złożoną, niejednoznaczną, która potrafi spełniać marzenia, ale też w druzgocący sposób je zniweczyć?

21 października odbędzie się pierwszy pokaz inaugurujący cały cykl Ślady miasta, by opowiedzieć historię miejsca, które już nie istnieje, które przetrwało w filmach, na starych fotografiach i we wspomnieniach ludzi. Skąd sentyment do czasów przedwojennej Warszawy, do jej stylu życia, mody, zabawy?Warto pochylić się nad wspomnieniami Warszawy powojennej, jej szarości ale też nadziei.

http://muranow.gutekfilm.pl/2014/10/15/cykl-morowe-miasto-warszawa-1935-oraz-pocztowki-z-republiki-absurdu-21-pazdziernika-godz-20-00/


Koncerty na Uniwersytecie Muzycznym

Warszawski Uniwersytet Muzyczny zaprasza na bezpłatne/niskopłatne koncerty (występy absolwentów i gości)

Środa na Okólniku, godz. 19

Koncerty poniedziałkowe, godz. 19

Koncerty niedzielne, godz. 17

Na koncerty z cyklu

Środa na Okólniku obowiązują bilety w cenie 15 zł,
zaś na koncerty niedzielne i poniedziałkowe bezpłatne karty wstępu.

Ich  dystrybucja odbywa się w holu głównym uczelni od poniedziałku do piątku w godz. 16: 00-19: 00.

Na godzinę przez koncertem niedzielnym wydaje się karty wyłącznie na ten dzień.
program: http://www.chopin.edu.pl/pl/wp-content/uploads/2014/09/folder_2014-2015_web.pdf


Po prostu Filharmonia!

Druga odsłona nowego cyklu koncertowego Filharmonii Narodowej
Po prostu Filharmonia!
to cztery spotkania z muzyką dawną. Podróże muzyczne do odległych epok są dla muzyków niezwykłą przygodą. Interpretacje muzyki dawnej to przecież nieustanne poszukiwanie, odkrywanie, eksperymentowanie, próba odnalezienia prawdy o brzmieniu i przesłaniu dźwiękowych kodów z przeszłości. To także wyzwanie, by tę muzykę, wyrwaną z różnych kontekstów historycznych, uczynić atrakcyjną dla współczesnego słuchacza, nadać jej ponadczasowy wymiar.

Wtorek, 4 listopada 2014 roku, Sala Koncertowa, godz. 18.00 (70)
Emilio de Cavalieri "Lamentacje proroka Jeremiasza"
PROFETI DELLA QUINTA
Więcej: http://tinyurl.com/q628kza

Czwartek, 6 listopada 2014 roku, Sala Koncertowa, godz. 18.00
"Dolci Sospiri - villanelle, arie i muzyka instrumentalna z siedemnastowiecznych Włoch" - Monteverdi, Falconieri, Merula
Jan Van ELSACKER - tenor
UNITED CONTINUO ENSAMBLE
Więcej: http://tinyurl.com/kqmv3tn

Niedziela, 9 listopada 2014 roku, Sala Kameralna, godz. 18.00
J.S. Bach, W.F. Bach koncerty na dwa klawesyny
Pierre HANTAÏ, Aapo HÄKKINEN klawesyn
HELSINKI BAROQUE ORCHESTRA
Więcej: http://tinyurl.com/m8llyzv

Poniedziałek, 8 grudnia 2014 roku, Sala Koncertowa, godz. 18.00
"Stworzenie świata" - Jean-Fery Rebel, Georg Muffat, Jean-Philippe Rameau
Lars Ulrik MORTENSEN kierownictwo artystyczne, klawesyn
EUROPEAN UNION BAROQUE ORCHESTRA
Więcej: http://tinyurl.com/mtwesr2

Po prostu Filharmonia! to cykl adresowany przede wszystkim do starszej młodzieży (licealistów i studentów oraz ludzi młodych rozpoczynających swoje kariery zawodowe), ale także do wszystkich melomanów, którzy są zainteresowani szerszym spojrzeniem na muzykę klasyczną.PO PROSTU FILHARMONIA! ZASADY SPRZEDAŻY BILETÓW

Uprzejmie informujemy, że w przypadku, kiedy jednego dnia odbywają się dwa koncerty, wówczas po zakupie biletu na pierwszy koncert, bilet na drugi koncert dnia można zakupić w specjalnej cenie.

Jeden koncert w ciągu dnia:

Dorośli: 30 zł
Młodzież (do 26 roku życia): 15 zł wstęp po okazaniu ważnej legitymacji
Dwa koncerty jednego dnia:

Dorośli: 30 zł, drugi koncert dnia 15 zł
Młodzież (do 26 roku życia): 15 zł, drugi koncert dnia 1 zł wstęp po okazaniu ważnej legitymacji
Gdzie można kupić bilety?

Do zobaczenia w Filharmonii!
Dział Edukacji Filharmonii Narodowej

Partnerem cyklu jest Program 2 Polskiego Radia.