1M w Muzeum Geologicznym

m geologiczne 1M 04 2015 10Wiztyta klasy 1M w Muzeum Geologicznym 20 kwietnia 2015 r.

W czasie, gdy świat przygotowywał się do obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w 2015 r., klasa 1M odwiedziła Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Geologia jest nauką o ziemi, a paleontologia nauką badającą pradawne rośliny i zwierzęta. W muzeum na własne oczy mogliśmy się przekonać, jak ciekawe są to dziedziny wiedzy i jak interesującymi zagadnieniami się zajmują.

Dzięki pani przewodnik dowiedzieliśmy się m. in. co to jest złoto głupców, że sól może być niebieska lub pomarańczowa i zrozumieliśmy, co spowodowało, że współczesny słoń wykształcił większe uszy, niż mamut. Nasze szczególne zainteresowanie wzbudził dymiący po podłączeniu do prądu wulkan oraz jaskinia pełna stalaktytów i stalagmitów.

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć te i jeszcze inne niezwykłe eksponaty, zdobyć ciekawe informacje na temat minerałów lub prehistorycznych zwierząt, to Muzeum Geologiczne przy ul. Rakowieckiej 4 jest doskonałym miejscem, aby to zrobić. Blisko szkoły i wszystko bezpłatnie!
Polecamy.

Piotr Pawiński, Martyna Wotkowska i klasa 1M. 

Czytaj więcej...

ZIEMSKIE I KOSMICZNE WĘDRÓWKI 4M

Ostatnio klasa 4M sporo podróżuje.  
Na Starym Mieście odbyliśmy podróż w czasie do zamierzchłej przeszłości  podczas lekcji historii. 4M Stare Miasto 04 2015 003

Uczyliśmy się orientować w terenie, korzystać z planu miasta oraz poznawaliśmy historię tej części Warszawy. Praca w grupach była bardzo ciekawa, ale i
wyczerpująca, biegaliśmy od Barbakanu po Plac Zamkowy, szukając odpowiedzi na różne pytania. 

Po tej lekcji  historii wiemy już do czego służył gaśnik, z czego zbudowana jest Gnojna Góra, jakie bramy prowadziły na Stare Miasto oraz gdzie jest najwęższa kamieniczka w Warszawie.

4M CBK 04 2015 006

 

Nasza kolejna wyprawa była iście kosmiczna – trafiliśmy do Centrum Badań Kosmicznych PAN. Tutaj poznaliśmy historię prac nad polskimi satelitami – Lemem i Heweliuszem.  Te dwie małe „skrzynki”  ważące zaledwie 7 kg  każda, krążą po orbicie ziemskiej, badając gwiazdy. Udało nam się zobaczyć  inżynierów przy pracy i porozmawiać z jednym z nich, nie tylko na kosmiczne tematy.
Po powrocie do szkoły każdy uczeń zbudował model satelity w skali 1:1.

 

 

Czytaj więcej...

Zabawki naszych dziadków

czyli 1M w Muzeum Etnograficznym

MuzEtnograficzne1M 10 04 2015 0110 kwietnia klasa 1M wybrała się do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. To fascynujące miejsce gromadzi świadectwa różnorodności i bogactwa kultur całego świata. My wzięliśmy udział w zajęciach pt. „Zabawki naszych dziadków”.

 

W czasie ciekawego spotkania dowiedzieliśmy się jak wyglądały zabawki naszych dziadków i pradziadków - te sprzed stu czy pięćdziesięciu lat. Wiemy już, że często wykonywane były ręcznie z drewna, słomy, papieru czy gliny. Zabawki urzekały pomysłowością – niektóre można było wprawić w ruch. A to wszystko robili dziadkowie i rodzice, aby sprawić radość dzieciom.

Czytaj więcej...

4m w Warszawskim Zoo

zoo 4m 09 04 2015 16W piękny, słoneczny czwartek 9 kwietnia, klasa 4m wybrała się do warszawskiego Ogrodu Zoologicznego na lekcję poświęconą płazom i gadom. Największą frajdą było obcowanie ze zwierzętami, możliwość ich oglądania z bliska, głaskania i obserwowania ich zachowań.

 

Czytaj więcej...

Koncert "Młodzi - Młodym"

vector-musical-5Serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny pod hasłem
„MŁODZI – MŁODYM
”.

 

Laureaci XV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego, ze Szkoły Muzycznej w Łomiankach, zagrają w I części dla podopiecznych naszych świetlic.
Mając na uwadze, że 2015 jest rokiem Konkursu Chopinowskiego, w II części koncertu zostanie zaprezentowany repertuar fortepianowy w wykonaniu laureatów polskich eliminacji, Panów Łukasza Krupińskiego i Krzysztofa Książka. Będzie to rzadka okazja zobaczenia naszych muzyków w przeddzień XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

 

Bilety, w cenie 60 zł (dorośli), 40 zł (dzieci), do kupienia od 23 marca w sekretariacie szkoły oraz w kasach Filharmonii Narodowej.

 

Koncert odbędzie się 27 kwietnia w Filharmonii Narodowej o godzinie 19.00.

 

ZAPRASZAMY!

 

 

1M i 4T i "Czarodziejski flet"

czarodzfletwroclawKlasy IM i IVT gościły ostatnio w Teatrze Dramatycznym, gdzie obejrzały spektakl muzyczny "Czarodziejski Flet" w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Lalek.

Widowisko przystępną formą i świetną grą aktorską zachęciło nas do bliższego kontaktu z muzyką klasyczną i operą, choć samo wszak operą nie było. Na wyjątkowe uznanie zasługuje wykreowany przez Grzegorza Mazonia Mozart. Pan Grzegorz, jako Mozart, popisał się nie tylko świetną grą aktorską, ale także wybitnymi zdolnościami muzycznymi - grał z rozmachem na współczesnym klawesynie, flecie prostym, flecie poprzecznym, na gitarze, kontrabasie, perkusji
i na dzwonkach chromatycznych. Imponujące!

Uczniowie z IM i IV T wpatrywali sie w scenę jak zaczarowani..."Czarodziejskim fletem"!


Link do strony spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek.
http://www.teatrlalek.wroclaw.pl/spektakle/dla-dzieci/czarodziejski-flet

 


 

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015

spr2015Dziś SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY!

 

Wczoraj odbyła się msza św. w intencji naszych uczniów.

Życzymy im powodzenia, jak również wszystkim innym szóstoklasistom!

WARSZAWSKA SYRENKA 2015

Reprezentanci naszej szkoły podczas konkursu WARSZAWSKA SYRENKA

Marianna Nierada, Ari Kamecka-Jurek i Jan Rzewuski reprezentowali naszą szkołę na dzielnicowych eliminacjach XXXVIII Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka".

W przesłuchaniu wzięło udział 75 osób z klas od "0" do 3. gimnazjum.

Dziekujemy naszym uczniom za wysiłek i zaangażowanie!

 

 


 

1M i spotkanie z grami

1M z grami 20150324 010

24 marca klasa 1M wybrała się do biblioteki, gdzie wzięła udział w zajęciach z wykorzystaniem gier dla dzieci.

 

Mogliśmy spróbować swoich sił w towarzyskich grach logicznych, losowych i planszowych. Świetnie się bawiliśmy, a przy okazji uczyliśmy się cierpliwości, rozwijaliśmy naszą spostrzegawczość, refleks i pamięć.

To była wspaniała zabawa dla wszystkich!

 

GALERIA

 

Czytaj więcej...

PARK MINIATUR W DOMU BRACI JABŁKOWSKICH, czyli ciekawa wycieczka klas 5

park miniatur kl5 20150305 006Klasy 5M i 5T były 5 marca w Domu Towarowym braci Jabłkowskich na wystawie miniatur mazowieckich, która jeździ po całej Polsce. Do końca marca można jeszcze zwiedzać ją w tym miejscu. park miniatur kl5 20150305 009

Zobaczyliśmy tam ciekawe makiety dawnych zabytków architektury, które w czasie II wojny światowej zostały częściowo lub całkowicie zniszczone (Gościnny Dwór, Pałac Saski, Pałac Kronenberga itp.). Bardzo ciekawe są też zdjęcia przedwojennej Warszawy.

Jeśli chcielibyście odkryć tajemnicę Pałacu Lubomirskich to jest to miejsce dla Was!

Moim zdaniem wycieczka była bardzo ciekawa i myślę, że moim koleżankom i kolegom także się podobała.


SERDECZNIE POLECAM !!!

Weronika Ziarkowska kl. 5T

GALERIA

Czytaj więcej...

NIEWIDZIALNA WYSTAWA i 6T

W lutym klasa 6T zwiedzała Niewidzialną Wystawę. Było to niesamowite przeżycie dla nas, zupełnie nieporównywalne nawet z zabawą w ciuciubabkę. Niestety obowiązywał całkowity zakaz robienia zdjęć, a organizatorzy poprosili nas, byśmy nie zdradzali szczegółów; mogłoby to wpłynąć na odbiór wystawy przez słuchaczy - potencjalnych zwiedzających. Aby nie uchylić rąbka tajemnicy, zamieszczamy fragment opisu wystawy dostępny na stronie organizatora:
Niewidzialna Wystawa chce zbliżyć do siebie perspektywy doświadczania jednego świata - osób widzących i niewidomych, a poprzez pozytywne przeżycia nauczyć nas, jak możemy im pomóc oraz jak ich zrozumieć. Pod opieką niewidomych Przewodników odwiedzisz specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. Pokażemy Ci różne miejsca z życia wzięte. Niesamowita kompozycja dźwięków i zapachów pozwoli Ci zapomnieć, że jesteś na wystawie Doświadczysz jak poruszać  się w miejskim zgiełku, jak zapłacić za kawę w barze, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach i nie tylko...

klasa 6T

 


 

2T W MUZEUM TECHNIKI

2T muzeum techniki 20150311 00111 marca klasa 2T odwiedziła Muzeum Techniki. Tematem lekcji były pojazdy 2T muzeum techniki 20150311 007wszelkiego typu. Dzieci poznały krótką historię transportu lądowego, wodnego i powietrznego. Dowiedziały się m. in. o pierwszym samochodzie parowym, który został wynaleziony przez Nicolasa Cugnota w 1769 roku. Zobaczyły też w zwolnionym tempie jak działa silnik spalinowy, a na końcu zaciekawione oglądały stare samochody i motorowery.

Wycieczka była bardzo udana.

 

Czytaj więcej...

WIOSENNY KONKURS RECYTATORSKI KLAS 1 - 3 - WRĘCZENIE DYPLOMÓW

rozdanie nagrod recytatorski 20150317 002    rozdanie nagrod recytatorski 20150317 006    rozdanie nagrod recytatorski 20150317 010

 

GALERIA - KLASY MŁODSZE I NAUCZYCIELE PODCZAS KONKURSU

GALERIA - KLASA 3AM PODCZAS KONKURSU

 

 

9 marca odbył się w naszej szkole wiosenny konkurs recytatorski. Inspiracją dla tegorocznego tematu konkursu był tomik wierszy pt. "Pokłóciły się poetki o pietruszkę i skarpetki" autorstwa Agnieszki Frączek, Urszuli Kozłowskiej i Agaty Widzowskiej Pasiak.

Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie interpretowali poezję kobiet. Wystąpiło czterdzieścioro siedmioro dzieci z klas 1- 3. Jest nam ogromnie miło, że konkurs cieszył się taką dużą popularnością i tak wielu uczniów, szczególnie klas pierwszych, przemogło tremę. Wszystkie wiersze były przedstawione bardzo ciekawe, zwłaszcza te, do których użyto rekwizytów lub specjalnego stroju.

Niestety jury nie mogło nagrodzić wszystkich wykonawców, ale wszystkim serdecznie dziękujemy.

 

Organizatorki

 

p. Martyna i p. Justyna

 

WYNIKI I GALERIA

Czytaj więcej...

Mars przyleciał do szkoły

prezentacja Mars 20150316 001Dokładnie rzecz biorąc, w poniedziałek, 16 marca 2015 r., klasy I-III mogły oglądać zdjęcia powierzchni Marsa - sąsiada Ziemi w Układzie Słonecznym.

Zobaczyliśmy m. in. Olympus Mons - najwyższą znaną górę w Układzie Słonecznym oraz Valles Marineris - największy kanion.  prezentacja Mars 20150316 005Oglądaliśmy też "bazę marsjańską" na Ziemi  - być może podobna kiedyś powstanie na Czerwonej Planecie. Prezentację  prowadziła pani Natalia Andrzejewska-Zalewska, planetolog  z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Pani Natalia ma jeszcze jedną profesję - jest świetną skrzypaczką.

Klasa IM oraz ci uczniowie z III OM, którzy nie wyjechali na białą szkołę, mogli przekonać się jak brzmią skrzypce na Ziemi i ... na Marsie.

 

Czytaj więcej...

Sprawiedliwi w bibliotece

klasy6 sprawiedliwi 20150218 001

Klasy szóste uczestniczyły bibliotece przy ul. Ludowej w spotkaniu z p. Mieczysławem Dańką, który opowiadał o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

 

Prelegent nakreślił sytuację ludności żydowskiej w Europie w latach 30. XX wieku. Głównie jednak opowiadał o swoich rodzicach, Krystynie Chłond i Mieczysławie Dańko, którzy - nie znając się wtedy jeszcze - pomagali swoim przyjaciołom, znajomym Żydom.

 

Można było zobaczyć dyplom i medal, którym uhonorowani zostali rodzice p. Mieczysława.

 

Czytaj więcej...

2T ze zwierzętami :-)

Klasa 2 Tradycyjna prezentuje balonikowe zwierzęta, wykonane na zakończenie cyklu zajęć o życiu zwierząt leśnych i domowych.

 

 


 

Spotkanie z panią Joanną Olech

klasy3 spotkanie z Joanna Olech 20150310 001

Klasy trzecie były na spotkaniu z autorką książek dla dzieci, Joanną Olech

 

Dzieci dowiedziały się kto może zostać pisarzem, co to jest gwara i co ciekawego znajdziemy w książkach napisanych przez Panią Joannę.

 

Czytaj więcej...

Sukces w miniLogii

miniLogia2015

Miło nam poinformować,

że uczennica klasy 6M - Dominika Ignatowicz -

przeszła do III etapu konkursu miniLOGIA13.

Serdecznie gratulujemy naszej Finalistce!

 

 


 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2015

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest  polskim świętem państwowym,  obchodzonym corocznie w dniu 1 marca, ustanowionym na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. Święto jest poświęcone oddaniu czci tzw. Żołnierzom Wyklętym – członkom polskiego podziemia niepodległościowego z okresu II wojny światowej, którzy nie pogodzili się z oddaniem Polski pod wpływy radzieckiego systemu władzy. Po zakończeniu działań wojennych nie złożyli broni, lecz kontynuowali walkę, przeciwstawiając się narzuconemu przez Moskwę komunistycznemu modelowi państwa.Data święta  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie  wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju,Karolu Chmielu i Józefie Rzepce

Czytaj więcej...

ZAPRASZAMY DO KONKURSU!

PLAKAT RECYTATORSKI 2015     plakat recytatorski starsi 2015

"Pokłóciły sie poetki..." to tytuł zbioru wierszy Agnieszki Frączek, Urszuli Kozłowskiej i Agaty Widzowskiej Pasiak - polecamy wszystkim lekturę tego świetnego tomiku!

 

 

 


 

Czytaj więcej...

Klasa 4T z otwartą przyłbicą

4T muzeum wojska polskiego 20150219 006Nad tym, jakie cechy powinny przyświecać prawdziwym rycerzom zastanawialiśmy się podczas zakończonego niedawno Tygodnia Teatralnego. 4T muzeum wojska polskiego 20150219 016

Tym razem, mieliśmy okazję poczuć na własnej skórze, jak ciężkie (w sensie dosłownym!) było rycerskie życie. Każdy mógł przekonać się ile ważył rycerski miecz, ile hełm, a niektórzy dostąpili nawet zaszczytu włożenia zbroi! To wszystko za sprawą lekcji muzealnej pod tytułem „Od pazia do rycerza” oraz dwóch wspaniałych przewodników po średniowiecznej rzeczywistości, którzy przez ponad 90 minut gościli nas w progach Muzeum Wojska Polskiego.

 

Czytaj więcej...

2M w Muzeum Kolejnictwa

Klasa 2M była dziś w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. 2M muzeum kolejnictwa 20150225 011

2M muzeum kolejnictwa 20150225 016Spędziliśmy trochę czasu wśród wielu modeli pociągó2M muzeum kolejnictwa 20150225 004w, ale też oglądając prawdziwe stare pociągi.

W czasie zajęć poznaliśmy trudne nazwy, np. semafor, czy pantenogram. Nauczyliśmy się, jak czytać rozkład jazdy pociągów. Dowiedzieliśmy się, co robią i jak się nazywają pracownicy kolei. Dzięki rekwizytom udało nam się wcielić w niektóre z kolejowych zawodów.

Na koniec naszej lekcjii, nie oparliśmy się pokusie uruchomienia makiety z pociągami. Któż by się oparł? :-)

 

Czytaj więcej...

1M w Centrum Badań Kosmicznych

1M w CBK 20150216 00416 lutego wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Badań Kosmicznych PAN. 1M w CBK 20150216 023

Zdobyliśmy cenne informacje z zakresu astronomii i inżynierii kosmicznej. Wysłuchaliśmy też ciekawych historii na temat planet, gwiazd, księżyca, sztucznych satelitów oraz poznaliśmy nazwiska wielu polskich astronomów i kosmonautów.

 

Wiemy jak nazywają się polskie satelity naukowe (Lem i Heweliusz). Obejrzeliśmy laboratorium, w którym trwają pracę nad sztucznymi satelitami. Pan inżynier wprowadził nas w świat swojej niezwykle ciekawej pracy.

Zrobiliśmy też własne makiety satelitów!  1M w CBK 20150216 026

 

Czytaj więcej...

WYNIKI TYGODNIA TEATRALNEGO 2015

dyplomy TT 20150212 062    dyplomy TT 20150212 063    dyplomy TT 20150212 075    dyplomy TT 20150212 076    dyplomy TT 20150212 077    dyplomy TT 20150212 078    dyplomy TT 20150212 067    dyplomy TT 20150212 068    dyplomy TT 20150212 006    dyplomy TT 20150212 015

Dzisiaj na specjalnym apelu zostały wręczone dyplomy podsumowujące tegoroczny Tydzień Teatralny.

Było co nagardzać!

 

GRAND PRIX  zdobyła klasa 6M za spektakl "Pączkomania"

I MIEJSCE zdobyła klasa 6T za spektakl "Do ostatniej kropli krwi"

II miejsce zdobyła klasa 4M za spektakl "Rycerze z teatralnej garderoby"

III miejsce zdobyła klasa 5M za spektakl "Podróż w czasie"

 

GRATULUJEMY UCZNIOM I ICH NAUCZYCIELOM! :-)

 

Przyznano jeszcze wiele nagród i wyróżnień - zapraszamy do obejrzenia GALERII WYNIKÓW!

 

Czytaj więcej...

Klasy czwarte i średniowieczne zamki

sredniowieczne zamki klasy4 20150210 007sredniowieczne zamki klasy4 20150210 017

 

Jak zapamiętać co to jest wirydarz, stołb, dormitorium, refektarz, dansker i infirmeria?
Można spróbować ulepić je z plasteliny. Przedstawiamy kilka zdjęć przedstawiających klasy 4 t i 4m, które lepiły modele zamków średniowiecznych.

 

GALERIA

 

Czytaj więcej...

Rycerz nie zawsze musi mieć zbroję, czyli klasa 4T na scenę!

4T Tydzien Teatralny 2015020205 002

W tym roku uczniowie klasy 4T po raz pierwszy zmierzyli się z trudnym zadaniem, jakim było przygotowanie i wystawienie swojego spektaklu w ramach corocznej imprezy pod nazwą Tydzień Teatralny, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Rycerz potrzebny od zaraz”. Wszystkie dzieci zaangażowały się w przedsięwzięcie i naprawdę każdy znalazł sobie miejsce w zespole. 4T Tydzien Teatralny 2015020205 010

Wbrew nazwie, czasu na pracę było bardzo niewiele: nieco ponad 20 godzin lekcyjnych (oraz kilka przerw :)), w trakcie których udało nam się (podczas prawdziwie ognistej burzy mózgów) wymyślić fabułę jednoaktówki w pięciu scenach, napisać wszystkie dialogi, ustalić tytuł („Rycerz nie zawsze musi mieć zbroję”), opanować tekst, przygotować dekoracje i przeprowadzić próby. Krótko mówiąc: w trzy dni przygotowaliśmy przedstawienie od zera. Co najważniejsze i najcenniejsze, była to w ogromnej mierze solidna samodzielna zespołowa praca dzieci.

 

Czytaj więcej...

CZWARTKOWY FINAŁ TYGODNIA TEATRALNEGO 2015

FINAL TT 20150205 001W czwartek obejrzelismy przedstawienia klas 4-6. Gościny udzielił nam ksiądz proboszcz Jan Konarski w sali przy kościele św. Michała Archanioła - dziękujemy! FINAL TT 20150205 023

 

Obejrzeliśmy sześć przedstawień: Rycerze z teatralnej garderoby klasy 4M, Rycerz nie zawsze musi miec zbroję klasy 4T, Podróż w czasie klasy 5M, Prawdziwą historię Jasia i Małgosi klasy 5T, Do ostatniej kropli krwi klasy 6T oraz Pączkomanię klasy 6M.

Gratulujemy twórcom i ichopiekunom - to była przednia zabawa i kawał prawdziwego teatru!

 

W oczekiwaniu na wyniki, obejrzyjmy trochę zdjęć - ZAPRASZAMY!

 

Czytaj więcej...

BIJĄCE SERCE - 1M w Muzeum Powstania Warszawskiego

1M muzeumPW 20150205 015Klasa 1M wybrała się do Muzeum Powstania Warszawskiego, aby wziąć udział w lekcji muzealnej. Tego dnia dowiedzieliśmy się, co to takiego jest muzeum i jakie rzeczy możemy w nim zobaczyć. 1M muzeumPW 20150205 027

Pani prowadząca zajęcia wyjaśniała wiele zagadnień związanych z powstaniem i odpowiadała na nasze pytania.  Obejrzeliśmy zabawki wykonane na wzór tamtych z czasów powstania. Dowiedzieliśmy się m.in., że misie były trochę inne niż te, którymi my się bawimy – były bowiem wypchane trocinami. Przypomnieliśmy sobie znak, który towarzyszył powstańcom – Polska Walcząca, usłyszeliśmy bijące „serce” muzeum, a na pamiątkę dostaliśmy własnoręcznie wykonane rysunki, które były podsumowaniem naszej lekcji. Uwieczniliśmy na nich to, co nam się najbardziej podobało w czasie wizyty w muzeum.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego miejsca pamięci. My na pewno jeszcze tam wrócimy.

1M

GALERIA ZDJĘĆ

Czytaj więcej...

Maski 2M

Karnawałowe maski straszydlaski klasy 2M (maski gipsowe) 

A w poniedziałek BAL!

 


 

MODA I PLASTYKA - KLASY CZWARTE

2015 01 moda plastyka 4 6 0022015 01 moda plastyka 4 6 0102015 01 moda plastyka 4 6 006

Projekty ubrań, wykonane z wzorzystych serwetek.

Dzieci miały zakomponować jak najbardziej fantazyjne stroje, zestawione z różnych deseni i kolorów.

TRWA TYDZIEŃ TEATRALNY, ALE PRZECIEŻ JEST TEŻ KARNAWAŁ!

Czytaj więcej...

6T eksperymentuje na przyrodzie

2014 12 6T przyroda 001Podczas ostatnich lekcji przyrody w grudniu 2014 r.uczniowie klasy 6T z ogromnym zaangażowaniem prowadzili lekcje na interesujące ich tematy przyrodnicze.

 

Podczas tych zajęć Hania opowiedziała kolegom o kataklizmach przyrodniczych - tornadach, powodziach, 2014 12 6T przyroda 006trzęsieniach ziemi i burzach piaskowych oraz przygotowała ciekawy quiz z nagrodami. Szymon przygotował prezentację na temat budowy i pracy mózgu człowieka. Inną formę miała lekcja przygotowana przez Bartka, który przygotował doświadczenia chemiczne i wytłumaczył kolegom zachodzące reakcje. Każdy mógł pobawić się kosmicznym jojo, stworzyć obrazy na mleku i napisać coś niewidzialnym atramentem.

 

Czytaj więcej...

Jesienny festiwal anglojęzyczny

Małe spojrzenie wstecz... 2014 11 24 festiwal ang 004

 

Jesienny festiwal anglojęzyczny

Nie tak dawno temu, a w dodatku całkiem blisko: w naszej salce gimnastycznej, stanęła (za sprawą nieocenionego brata Mirka) najprawdziwsza scena, obita najprawdziwszym czerwonym dywanem. Na tej prawdziwej scenie stanął rząd najzupełniej prawdziwych mikrofonów, a przed tą najprawdziwszą sceną zasiadła rozentuzjazmowana publiczność, która z prawdziwym przejęciem kibicowała i oklaskiwała uczestników Pierwszego jesiennego festiwalu anglojęzycznego.

2014 11 24 festiwal ang 019Każdy z występujących przygotował samodzielnie wybrany utwór muzyczny lub literacki, który zaprezentował po angielsku z pamięci. Regulamin festiwalu wyznaczał minimalną długość utworów, a także wskazywał na obowiązek dostarczenia podkładu muzycznego do śpiewanych piosenek w wersji bez wokalu. Krótko mówiąc: łatwo nie było. Mimo to wszyscy uczestnicy spisali się na medal i zostali wynagrodzeni przez publiczność szczerą owacją. Niektórzy nawet proszeni byli o bis.

Festiwal był miłym kolorowym urozmaiceniem dla szarości listopada. Już cieszymy się na kolejną edycję w przyszłym roku!

{youtube}iLflRjarKd4{/youtube}


Czytaj więcej...

NIEPODLEGLOŚCIOWY LISTOPAD W 4M

2014 11 06 4M niepodleglosc 001

Tegoroczne wycieczki niepodległościowe w klasie 4M skupiły się w dwóch rejonach Warszawy.

Jeszcze w październiku odwiedziliśmy Cmentarz Stare Powązki i zapaliliśmy znicze na grobach znanych Polaków, którzy wsławili 2014 11 06 4M niepodleglosc 004się swoją walką o niepodległość ojczyzny: Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Krystyny Wituskiej, Jana Kilińskiego, Ireny Sendlerowej, Stefana Starzyńskiego.

Drugi spacer obejmował najbliższe okolice naszej szkoły, czyli Górny Mokotów. Osią wycieczki była Aleja Niepodległości, przy której mieszkał Prezydent Warszawy Stefan Starzyński i sąsiednie ulice: Puławska, Ligocka, Dworkowa, Belgijska, Park Dreszera i Park Morskie Oko.

 

Czytaj więcej...

Sukces w konkursie przedmiotowym!

Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, że SZYMEK ONISZCZUK i SZYMEK KAMLER z klasy 6T przeszli do trzeciego (wojewódzkiego) etapu konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy".

GRATULUJEMY!

 


 

Klasa 2M na wycieczce w Łazienkach Królewskich

11 grudnia, klasa 2M pojechała do Łazienek Królewskich. Po szybkiej przebieżce w dół ul. Agrykola, naszym oczom ukazała się duża brama do parku.

2014 12 11 2M Lazienki 002Okazało się, że park przystrojony jest przez podświetlane wieczorem postaci.
Od razu naszła nas chęć, aby uwiecznić to na zdjęciach! 

Doszliśmy do Pałacu Myślewickiego, gdzie pani Ania pokazała nam to niezwykłe miejsce. Okazało się, że dawniej to był dom samego króla Stanisława. Król przekazał go swojemu bratankowi - Józefowi Poniatowskiemu.  2014 12 11 2M Lazienki 013


Oglądając budynek, zabawialiśmy się w śledzenie szczegółów. Okazało się bowiem, że król był miłośnikiem podróży. Z miejsc, gdzie nie udało mu się dotrzeć, sprowadzał rozmaite, ciekawe eksponaty.


W Pałacyku odbywały się też słynne czwartkowe obiady.

 

Czytaj więcej...

Klasy czwarte na lekcjach przyrody

2014 12 15 klasy4 przyroda 007

Kończy się pierwszy semestr wytężonej pracy na lekcjach przyrody w klasach czwartych

Spotykamy się trzy razy w tygodniu i na każdej lekcji poznajemy tajniki otaczającego nas świata. Podczas zajęć uczyliśmy się podstaw czytania mapy, omawialiśmy różne zjawiska pogodowe, rozpoznawaliśmy rodzaje chmur. Na lekcjach przyrody poznaliśmy też budowę komórkową przedstawicieli pięciu królestw: roślin, zwierząt, grzybów, bakterii i protistów.

Wykonywaliśmy modele przestrzenne tych komórek. Często pracujemy w grupach wykonując różne plakaty i mapy mentalne.

Anna Kulinicz-Walczak

 


Czytaj więcej...

Klasa 4T na szlaku przygody w Otwocku

2014 11 26 27 4T Otwock 004Żadna prawdziwa wyprawa nie obywa się bez przygody. A nawet kilku. Najważniejsze jednak, aby przygody kończyły się dobrze i mogły stać się źródłem barwnych wspomnień. Przekonaliśmy się o tym podczas klasowej wyprawy śladem Liberatora KG-939, który w sierpniu 1944 r. rozbił się w lasach otwockich, po akcji zrzutu pomocy dla Powstańców.

Podczas wycieczki udało nam się: pomylić miejsce noclegu, zgubić w drodze część zapasu chleba na kolację i śniadanie, 2014 11 26 27 4T Otwock 017 rozbić dzbanek i lampę u goszczących nas serdecznie Sióstr Franciszkanek i nie złapać porannego autobusu,  którym mieliśmy dojechać do Józefowa. Udało nam się ponadto: zdążyć na pociąg z Warszawy, wspaniale poradzić sobie z pełnieniem wachty wieczornej i porannej w kuchni, doskonale bawić się w czasie wieczornego kręgu, spokojnie przetrwać i przespać noc, trafić na miejsce pamięci załogi Liberatora w samym środku lasu, wspólnie wędrować i pomagać sobie nawzajem, nie zgubić się, nie zmoknąć, uniknąć mrozu, zjeść fantastyczny gorący obiad, zdążyć na wcześniejszy pociąg do Warszawy.

Czytaj więcej...

Tajemnice królewskich majstrów

Klasa 3OM podczas lekcji w Zamku Królewskim poznała tajniki wszelakich królewskich rzemieślników. Dowiedzieliśmy się, kto jest potrzebny, by powstał zamek, i jakie umiejętności musi posiadać taka osoba.

Historia pałacu zaczyna się od kamieniarza i cieśli, ale potrzebni są też konwisarz, sztukaterz i tapeciarz. Dowiedzieliśmy się, co robi  posadzkarz, a co parkieciarz. Odkryliśmy, że tapicer i tapiser to zupełnie różne zawody, bo ten pierwszy pracuje, by królowi się mięciutko siedziało, a drugi dba o to, by mu nuda nie dokuczała w długie zimowe wieczory...

 

 


 

Francja -elegancja podczas lekcji muzealnej

 

Francja elegancja 009Klasa 2 tradycyjna odwiedziła Pałacyk Myślewicki w Łazienkach. Tematem spotkania była moda, która obowiązywała w XVIII wieku. Francja elegancja 004

 

Szczegóły dotyczące ówczesnych strojów zainteresowały wszystkie dzieci. Zachęceni opowieściami pani prowadzącej zajęcia zaprojektowaliśmy wspaniałe, eleganckie stroje, które z pewnością podobałyby się na dworze króla Stanisława Augusta.

 

Czytaj więcej...

Śpiewanki patriotyczne u sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi

Ostatnim akcentem tegorocznych szkolnych obchodów Święta Niepodległości były śpiewanki, nawiązujące do tradycji wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych. Z pieśniami tymi na ustach w gościnne progi naszych sąsiadek, sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, ruszyły klasy 4M i 5M.

 

{youtube}KR0Bs4ffm8I{/youtube}

 

Pod batutą pani Agaty Mironkin i przy akompaniamencie pana Michała Gwardysia muzyczni goście wspólnie z siostrami odśpiewali najpopularniejsze pieśni patriotyczne, m.in. „Rotę”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Piechota” czy oczywiście „Legiony”.

Na zakończenie spotkania siostry pochwaliły się swoją imponującą kolekcją pamiątek z różnych zakątków świata, w których pełniły swoją misjonarską posługę.

 

 

 

 


 

5T i zbiory Galerii Faras

2014 11 20 5T narodowe 003W Muzeum Narodowym można znowu podziwiać zbiory Galerii Faras. Wybraliśmy się tam we czwartek, 20 listopada br.  Oprócz pięknie wyeksponowanych zbiorów mogliśmy obejrzeć filmy o pracy prof. Kazimierza Michałowskiego. Bardzo podobała nam się także krótka historia (w technice 3D)o powiadająca o tym, jak powstawały malowidła ścienne. Dla chętnych są także dostępne interaktywne stoły z puzzlami i grami o różnym stopniu trudności. 2014 11 20 5T narodowe 016

Następnie udaliśmy się do sal Galerii Sztuki Średniowiecznej, gdzie rozwiązując zadania z ogólnodostępnych kart pracy, wędrowaliśmy podziwiając różnorodne dzieła sztuki z tego okresu.

Bilet wstępu dla dzieci i młodzieży od 7 do 16 lat obejmujący zwiedzanie wystaw stałych kosztuje tylko 1zł!

Polecamy dla wszystkich!!!

Klasa 5T

 

Czytaj więcej...

Lampiony na roraty

Dzieci przygotowują się do Adwentu - oto lampiony zrobione przez 3OM na plastyce.

 

 


 

Mokotowski Konkurs Poezji Europejskiej

2014 11 21 jesienny lisc 06Już po raz czwarty wzięliśmy udział w Mokotowskim Konkursie Poezji Europejskiej i tradycyjnie zdobyliśmy wspaniałe nagrody. W tym roku naszą szkołę reprezentowała grupa dzieci 2014 11 21 jesienny lisc 14 z niemieckojęzycznej sekcji. Byli to:

- Łukasz Staszków z kl. 4T

- Franio Marchel z kl. 5M

- Ida Skolimowska i Ania Kokowska (jako jeden zespół) z kl. 5T

- Nina Papierska z kl. 5T

Wspaniałe pierwsze miejsce z klas czwartych zdobył Łukasz Staszków.
Miejsce drugie w klasach piątych przypadło Ani Kokowskiej i Idzie Skolimowskiej.

Uczestnikom i zdobywcom tak wysokich miejsc serdecznie gratulujemy!

Ewa Podleśna - Kiefer

 

Czytaj więcej...

frazeologiczne zabawy

Klasa 2M zmagała się ze związkami frazeologicznymi. Powstało kilka opowiadań a te NAJ publikujemy tu:

 

Autorami są:
Ada Naklicka, Jacek Łęski i Karolina Mmereole

 

Mój brat zawsze śpi jak suseł. Jak się obudzi, to jest wściekły jak osa. Jak powiem mu, że za długo spał, to wykręci kota ogonem. Gdy się spieszy, to wywraca dom do góry nogami. Gdy niesie swój plecak, to ma dwie lewe ręce, ale było śmiesznie, gdy upuścił plecak w błoto.

 


 

 

2M szlakiem walk powstańczych

IMG 0055 Klasa 2 M wybrała się na spacer szlakiem walk powstańczych na Mokotowie. Dzieci, podzielone na pary, dostały mapy z zaznaczonym celem i opisem co się tam znajduje. Zabawiliśmy się w przewodników. Każda grupa prowadziła do swojego miejsca. Wszystkim na spacer się podobał. W klasie stworzyliśmy gazetkę o tym co zobaczyliśmy. Zapraszamy do naszej sali!

Czytaj więcej...

2M on the catwalk

IMG 0101Najnowsze trendy, niecodzienne dodatki a nawet pełny strój do szermierki – wszystko to obejrzała klasa 2M podczas pokazu mody w ramach zajęć z angielskiego. Nasz „Fashion Show” był okazją do IMG 0106utrwalenia poznanego słownictwa z zakresu części garderoby, rozszerzenia go o nowe wyrazy, nawet tak niezwykłe, jak „lamé”, czyli elektryczna kamizelka szermiercza, a przede wszystkim do dobrej zabawy.

Na wybiegu zaprezentowała się plejada doskonałych modelek i modeli w samodzielnie skomponowanych kreacjach. Style zmieniały się jak w kalejdoskopie: od letniej swobody po formalną elegancję. Wielkie brawa należą się uczestnikom pokazu również za doskonałe przygotowanie merytoryczne – każdy model sam opowiedział po angielsku o swoim stroju.

Michał Gwardyś

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

Czytaj więcej...

Dziękujmy i bądźmy wdzięczni

Klasa VI t odmieniała przez przypadki „wdzięczność” i tworzyła rodzinę wyrazów do tego słowa, ale nie w ramach ćwiczeń gramatycznych. Dyskutowaliśmy o wdzięcznej pamięci, o życzliwości i wielkiej mocy drobnego gestu. Owocem tych lekcji były pisemne podziękowania. Troje uczniów zechciało upublicznić swoje prace.

 

Czytaj więcej...

3MO i niepodległościowy biało-czerwony kwiat

WP 001087Również klasa 3MO wybrała się na niepodległościowy spacer i przygotowała patriotyczny wiersz. Dzieci przeszły Aleją Niepodleglości i zaniosly kwiaty na miejsce pamięci.

 

Poniżej zamieszczamy dziecięce relacje - zapraszamy do lektury!

 

Lekcje niepodległości

Panie Ola i Jola zabrały naszą klasę na wspaniałą wycieczkę. Chodziliśmy oglądać różne tablice pamiątkowe, ale nie na cmentarzu. Byliśmy przy tablicy pana Starzyńskiego, prezydenta Warszawy.

Czytaj więcej...

Kółko majsterkowicza pana Mirka

IMG 0079            Kółko, które prowadzę, jest dla mnie wielką przygodą. IMG 0071Jest dla mnie fascynująca przede wszystkim dzięki spotkaniu z małymi majsterkowiczami, żądnymi nowych wyzwań, niecierpliwie czy wręcz łapczywie, czekającymi, by coś natychmiast „zmajstrować”.

- Hola, hola – przerywa mi dopiero co rozpoczęte rozmyślania jakiś głos i coś mnie zaczyna nagle gryźć

- Kto to, co to? - wykrzykuję nieco zdumiony i przestraszony.

-       Hmm, chyba już wiem! - mruczę pod nosem nieco uspokojony- To pewnie moje sumienie. Poznaję je po głosie!

-       Uważaj bratku – cicho szepce mi ów wewnętrzny gość - martwię i boję się, gdy słyszę jak mówisz o niecierpliwości i pośpiechu małych majsterkowiczów, gdyż chciałbym, by każda taka przygoda pogodnie się zakończyła, więc proszę Cię bardzo, byś poza wieloma narzędziami, uzbroił się przede wszystkim w spokój i cierpliwość, dobrze?

 

Czytaj więcej...

XXI AUKCJA DZIEŁ SZTUKI

Stowarzyszenie Przymierze Rodzin
ma zaszczyt zaprosić
na XXI aukcję dzieł sztuki im. Michała Hilchena.


Aukcję poprowadzi Jacek Gintowt
w niedzielę 30 listopada 2014 r. o godz. 16.00
w Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP
w Warszawie, ul. Foksal 2

Prace na aukcję ofiarowało wielu znanych artystów, w tym grono profesorów z Białegostoku,
katowickiej ASP, krakowskiej ASP i warszawskiej ASP,
polscy artyści mieszkający za granicą oraz prywatni ofiarodawcy.

 

 


 

Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego

Szanowni Państwo,
miło mi poinformować, że SZYMON ONISZCZUK i SZYMON KAMLER przeszli do drugiego etapu konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy".

Małgorzata Zielińska


 

4M na POWĄZKACH

20141104 4M POWAZKI 004

Klasa 4M odbyła niezwykle ciekawy spacer alejkami Starych Powązek, 20141104 4M POWAZKI 012podczas którego odwiedziliśmy groby znanych muzyków i śpiewaków (Czesław Niemen, Józef Elsner, Jan Kiepura, Violetta Villas, Irena Jarocka), aktorów (Janusz Zakrzeński, Mieczysława Ćwiklińska, Hanka Bielicka), społeczników (Irena Sendlerowa, Jan Nowak Jeziorański, Jerzy Waldorff, Stefan Starzyński), poetów i pisarzy (Miron Białoszewski, Jan Parandowski, Bolesław Prus). Dowiedzieliśmy się jak zginęli pochowani w Mogile Pięciu Poległych, w jakich okolicznościach stracono Krystynę Wituską. Mogliśmy podziwiać nagrobki w różnych stylach i zapoznaliśmy się z typową symboliką nagrobną.


Czytaj więcej...

KLASA 2T W DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

Klasa 2 tradycyjna wybrała się do Domu Spotkań z Historią  na zajęcia pt. "Spotkanie z królem Maciusiem". spotkanie z krolem Maciusiem 001

Przed zajęciami dzieci poznały króla Maciusia słuchając czytania książek Janusza Korczaka. Przeżywały jego troski związane z samotnym królowaniem, wprowadzaniem reform, które miały zmienić na lepsze dziecięce życie, współczuły mu, gdy został zesłany na bezludną wyspę. spotkanie z krolem Maciusiem 011Podczas zajęć dzieci rozmawiały o tym, jakie potrzeby i prawa mają dzieci, co chciałyby zmienić, gdyby znalazły się na miejscu króla Maciusia.

   Dzieci wykonały kukiełkę przedstawiającą Maciusia. To była ciekawa i pouczająca lekcja.
 
 

Czytaj więcej...

4M w MUZEUM ZIEMI

W piękny październikowy poniedziałek klasa 4M wybrała się na wycieczkę do Muzeum Ziemi.20141027 4M MUZEUMZIEMI 001

20141027 4M MUZEUMZIEMI 006

Podczas zwiedzania udało nam się odkryć tajemnicę meteorytów oraz bursztynów.

Już wiemy, dlaczego kosmiczne skały są tak ciężkie i dlaczego trudno jest wykopać bursztyn na Mazowszu.

Poznaliśmy budowę wnętrza Ziemi oraz mogliśmy na własne oczy przekonać się, czym różni się granit od bazaltu, poznać tajemnicę róży pustyni oraz ogromnego amonitu.

Udało nam się także obejrzeć wystawę najpiękniejszych zdjęć dzikiej przyrody nagrodzonych w 2013 roku przez Natural History Museum w Londynie i BBC Worldwide Magazine.

Czytaj więcej...

Klasa 1M na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej

20141027 1M chemia 00127 października klasa 1M wzięła udział w pokazie chemicznym zorganizowanym przez studenckie koło naukowe działające przy Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej.

Obejrzeliśmy niezwykle ciekawe eksperymenty. Poznaliśmy nowe pojęcia, takie jak katalizator czy suchy lód. 20141027 1M chemia 016

Studenci w specjalnych strojach i rękawiczkach ochronnych pokazali nam jak rozpalić ognisko bez drewna i zapałek. Na własne oczy widzieliśmy jak powstaje burza w szklanej probówce, a substancje zmieniają swój kolor niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii!

Klasa 1M

Czytaj więcej...

Pasowanie pierwszoklasistów

20141014 pasowanie 001

14 października uczestniczyliśmy w pasowaniu pierwszoklasistów - nasza paczka Z Staneckabyła piosenka, trudne zadania, pasowanie i ciekawe książeczki autorstwa pani Zofii Staneckiej "Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach".

 

PIERWSZAKOM I ICH RODZICOM GRATULUJEMY!

 kwiatki JESTEŚCIE PIERWSZA KLASA! usmiech

Czytaj więcej...

3AM na padoku!

Klasa 3AM była na wycieczce w Szkolnym Klubie Jeździeckim. 20141010 3Am konie 007

20141010 3Am konie 025

 

Na początku zobaczyliśmy, gdzie konie mieszkają i gdzie ćwiczą. Nauczyliśmy się nazw maści koni i jak je rozróżniać. Poznaliśmy na własnej skórze, jak to jest skakać przez przeszkody, jak się chodzi stępa, a jak galopuje.
Czyściliśmy konie, włącznie z kopytami!
Dowiedzieliśmy się, co konie jedzą, co mają w boksach i w co się je ubiera do jazdy.

Na końcu, sami założyliśmykamizelki i toczki i w pięknym słońcu jeździliśmy po padoku.

Czytaj więcej...

Klasa 5T na dworze królowej Hatszepsut

20141010 5T Hatszepsut 006

W tym tygodniu klasy 5T  i 5M znalazły się na dworze Hatszepsut - kobiety, która była faraonem.

Poza Totmesem, urzędnikami, żołnierzami egipskimi na uczcie u królowej znaleźli się kupcy z Puntu, Kuszu, Nubii, Libanu i Grecji.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 

KLASA 5T

 

Czytaj więcej...

Klasa 5M na dworze królowej Hatszepsut

20141010 5M Hatszepsut 007W tym tygodniu klasy 5T  i 5M znalazły się na dworze Hatszepsut - kobiety, która była faraonem.

Poza Totmesem, urzędnikami, żołnierzami egipskimi na uczcie u królowej znaleźli się kupcy z Puntu, Kuszu, Nubii, Libanu i Grecji.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

KLASA 5M

Czytaj więcej...

Happy House!

Dzieci z klas drugich uczyły się nazewnictwa związanego z domem. Przygotowały na angielski pokoje o których następnie opowiadały.

Udało nam się poskładać prawdziwy dom! 

TORUŃSKIE PIĄTAKI

KLASY PIĄTE ODWIEDZIŁY TORUŃ

2014092426 jesienna 5 044Pewne dzieci z Warszawy   2014092426 jesienna 5 008

Jadły smaczne potrawy.

 

Kiedy już je skończyli

 

To do domu wrócili.

 

I niestety każdy był trochę grubawy…

 

    2014092426 jesienna 5 011 2014092426 jesienna 5 028    

 

Czytaj więcej...

Klasa 6M w Gdańsku

2014092426 jesienna 6M 007Na cel ostatniej jesiennej szkoły z klasą 6m wybraliśmy Gdańsk i już w fazie planowania stało się jasne, że więcej nie zdążymy zobaczyć, niż zobaczymy. Postawiliśmy więc na różnorodność, tak, żeby i trochę po uliczkach pochodzić, i widok na Gdańsk z wieży mariackiej zobaczyć, do muzeum wejść i statkiem się przejechać, pójść na molo i pójść na plażę. Ale i z tego repertuaru nie wszystko się udało…201409242526 jesienna 6M 009

Zaczęło się w ogóle od kryzysu personalnego. Z poniedziałku na wtorek poważnie zaniemogła pani Magda i wtorek – ostatni dzień przed wyjazdem – upłynął na gorączkowym wymyślaniu, kto ma ze mną pojechać. Gorączka ustąpiła jak ręką odjął, gdy nieoczekiwanie zaoferowała się pojechać pani Tia Lindgren-Ornass, która okazała się być właściwą osobą na właściwym miejscu i wprowadziła do naszego wyjazdu dużo jakże potrzebnego spokoju.

 

No to zaczynamy relację!

Środa rano – Dworzec Centralny – spotykamy się w komplecie, ale od razu słyszymy nieśmiertelny komunikat: „… przyjedzie z opóźnieniem ok. 30 minut, za opóźnienie osoby oczekujące przepraszamy…”. Tym razem jednak dowiadujemy się, że w ramach rekompensaty dworcowy Wars oferuje wszystkim pokrzywdzonym darmowe napoje, z czego skrzętnie korzystamy. W pociągu zajmujemy dwa przedziały, ale liczebność przedziału dziewczyn w okresie gry w mafię wzrasta do 12-13 osób.

 

Czytaj więcej...

Klasy trzecie w Toruniu

IMG 6388Ile bym ważył na Słońcu? A ile na Marsie? Jak uruchomić pojazd kosmiczny? Blisko godzina spędzona w orbitarium zapoczątkowała nasze toruńskie aktywności. Potem seans w planetarium, na koniec jeszcze poznawanie tajników Ziemi w geodium – pierwszy dzień naszej zielonej szkoły obfitował w naukowe zajęcia. IMG 6458

Kolejny minął pod znakiem legend. Wraz z mieszczką przemierzaliśmy piwnice staromiejskich kamienic i współtworzyliśmy historie z dawnych wieków. Najwięcej emocji wzbudziła mieszczka Barbara, która wylała na samego króla zawartość nocnika. Niektórzy trafili do kuny, a p. Ania została zakuta w dyby... W Domu Kopernika przygotowaliśmy pierniczki dekoracyjne i poznaliśmy kilkanaście przypraw korzennych. A potem próbowaliśmy wyobrazić sobie, jak pracował Mikołaj Kopernik. Obejrzeliśmy przyrządy, jakie zaprojektował i dowiedzieliśmy się, dlaczego był człowiekiem renesansu.

 

Czytaj więcej...

Wsi spokojna, wsi wesoła!

2014092426 jesienna 2T 001Klasa 2 T spędziła sielskie chwile we wsi Narty koło Szczutowa. Wiejskie powietrze, zwierzęta, przyroda, cisza, spokój. Trzy dni minęły w miłej atmosferze poznawania życia i zajęć na wsi.

Pierwszego dnia byliśmy w skansenie w Sierpcu. Tam dowiedzieliśmy się jak dawniej wyglądało życie na wsi. 2014092426 jesienna 2T 005Wchodziliśmy do starych chat i zagród. Czuliśmy się jak u siebie! Pojechaliśmy na małą przejażdżkę po skansenie wozem konnym, który turkotał wesoło w towarzystwie pisków dzieci. Potem robiliśmy masło. Dzieci dowiedziały się, jak przebiega cały proces tworzenia masła, spróbowały same ubijać śmietanę. Oczywiście po skończonej pracy nastąpiła degustacja. Dzieci jadły wiejski chleb z własnoręcznie ubitym masłem. Aż im się uszy trzęsły! Następnie odwiedziliśmy kuźnię, gdzie kowal na naszych oczach zrobił podkowę i gwóźdź. Opowiedział jak ciężka jest praca kowala, dzieci były bardzo przejęte. Ale najbardziej ucieszyło je podczas zwiedzania znalezienie w jednej ze spiżarni worków ziemniaków. Po tak intensywnym początku podróży, zmęczeni zawitaliśmy w naszym gospodarstwie. Tego dnia jeszcze zobaczyliśmy konie, króliki i małe kotki, które, gdyby nie interwencja dorosłych, zostałyby zagłaskane. Zbieraliśmy także liście drzew, by potem zrobić mini zielnik.

 

Czytaj więcej...

Twórczyni postaci Cecylki Knedelek w naszej szkole

20140922 wizyta pKrzyzanek 00822 września gościem dzieci z klas 1-3 i ich nauczycieli była Pani Joanna Krzyżanek, autorka popularnych książek dla dzieci.  cecylka w czapce

 

Pani Joanna stworzyła postaci Cecylki Knedelek i Lamelii Szczęśliwej, pisze dla dzieci o ortografii i gramatyce, popularyzuje ideę małego wolontariatu, podejmuje tematy bezpieczeństwa dzieci i ich praw, tworzy niezwykłe książki kucharskie dla najmłodszych.

 

To autorka obdarzona niezwykłą wyobraźnią, a jej książki zwracają uwagę swoją urodą, także dzięki pięknym ilustracjom Marcina Cisły.  20140922 wizyta pKrzyzanek 056

 

Pani Joanna mówi o sobie, że lubi lody waniliowe, bieganie po łące, jazdę na rowerze w kwiatki oraz szycie przytulanek z gałganków. Jest przemiłą, ciepłą osobą, która ma znakomity kontakt z dziećmi.

 

Było nam bardzo miło gościć Panią Joannę w naszej szkole!

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z TEGO SPOTKANIA!

Autorką zdjęć jest pani Alina Łęska - dziękujemy!

 

Czytaj więcej...

Kangurzyca, tygrysek, królik... i 2T

niedzwiedzW piękny wrześniowy dzień klasa 2 Tradycyjna wybrała się ze swoimi wychowawczyniami do Ogrodu Zoologicznego. tygrys

 

Wraz z panią przewodnik wędrowaliśmy śladami bohaterów książki o Kubusiu Puchatku.

Obserwowanie zachowań zwierząt to bardzo ciekawe zajęcie. W jesiennym ogrodzie spędziliśmy bardzo miłe chwile.

kangur  krolik  osioł  sowa

Wycieczka klasy 2M do Doliny Bobrów

Nie wiem od czego zacząć, aby móc opowiedzieć co klasa 2M robiła w Dolinie Bobrów...20140924 26 jesienna 2M 015
 
20140924 26 jesienna 2M 005Zaraz po przyjeżdzie zabraliśmy się od zgłębiania warzywnych historii i tajemnic, sprawdzaliśmy, co jak rośnie w ogródku pani gospodyni. 20140924 26 jesienna 2M 020
Po obiedzie pod kierunkiem krzepkiej pani Joli upiekliśmy prawdziwy chleb. Pani Jola nauczyła nas jak pięknie go ozdobić. Potem zapoznała nas z tajemniczymi sprzętami wiejskimi, pokazała nam jak używać cepa, jak prać na tarze. Dzień zakończyliśmy spacerem, podczas którego odkryliśmy cztery koniki polskie cieszące się na widok dzieci. Wieczorem nadeszła wielka chwila, bo oto pierwszy dyżur kuchenny zaliczali chłopcy.
 
Wszystkie ekipy kuchenne świetnie się uporały z przygotowaniem posiłków. Ciężej szło sprzątanie i zmywanie :-).
 

Czytaj więcej...

Klasa 4T buduje miasto

20140925 MUZEUM WOLI 4T 001

Jest w Warszawie takie muzeum, w którym zwiedzających nie straszą ponure panie w granatowych fartuchach, w którym wolno, a nawet trzeba dotknąć 20140925 MUZEUM WOLI 4T 023tego lub owego, a przy okazji można potarzać się po podłodze. Mieści się w małym pałacyku, nieśmiało wyglądającym spomiędzy okazałych bloków z lat 60. i pamiętającym doskonale czasy Powstania Warszawskiego, kiedy służył jako szpital. To Muzeum Woli, będące jednym z oddziałów Muzeum m.st. Warszawy.

Czytaj więcej...

Szkoła jesienna 1T!

PIERWSZY DZIEŃ

w pasiece 2Pierwszy dzień naszego wyjazdu. Był udany, intensywny, słoneczny...

Byliśmy w pasiece i zaglądaliśmy do ula.  W  lesie poznawaliśmy gatunki drzew i zbieraliśmy liście, a potem lepiliśmy je z masy solnej. Dzieci szalały na trawie i taplały się w błocie. Po obfitej kolacji, czytaniu, myciu i harcach w  pokojach wszyscy śpią.

 

DRUGI DZIEŃ

Drugi dzień wyjazdu za nami. Wszyscy są radośni i pełni energii. Z zapałem pracują w czasie zajęć. Lepiliśmy z gliny, a glina lepiła się do nas. 2ognisko2

Robiliśmy zwierzątka z filcu, pletliśmy sznurki i nawlekaliśmy koraliki. Wieczorem śpiewaliśmy przy ognisku i piekliśmy jabłka.

1liscie

 

TRZECI DZIEŃ

To był bardzo udany wyjazd. Świetnie się pracowało na wszystkich zajęciach. Pierwszaki są bardzo dzielne, nie marudzą, angażują się w każdą zabawę, wytrwale pracują w czasie zajęć. Wróciliśmy  zadowoleni. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy się lepiej poznać!

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

 

Czytaj więcej...

Czwarte klasy na Szlaku Piastów (17-19 września 2014 r.)

20140917 szlak piast kl4 001Oblężeniem Mysiej Wieży w Kruszwicy rozpoczęła się trzydniowa wycieczka klas 4M i 4T Szlakiem Piastowskim. Trzydzieści siedem par nóg szybko pokonało ponad sto dwadzieścia drewnianych stopni wiodących na szczyt budowli, skąd rozciągał się bajeczny widok na Jezioro Gopło i… Cukrownię Kruszwica. Spod ruin zamku malowniczymi i krętymi drogami dotarliśmy do Strzelna, 20140917 szlak piast kl4 003gdzie zadumaliśmy się nad ludzkimi cnotami i przywarami (uwiecznionymi w kamieniu), niektórzy wznieśli (poparte drobnym finansowym zadatkiem) prośby do Św. Prokopa „o dobrego chłopa”, inni zaś spróbowali swojego szczęścia w grach losowych (wybrańcy fortuny mogli cieszyć się np. gustownym półmiskiem z plastiku lub rybką świecącą aż w dwóch kolorach!). Wszyscy wyjechaliśmy w dalszą drogę bogatsi o wiedzę na temat głównych cech i elementów architektury romańskiej, takich jak np. biforium (przez miłośników języka angielskiego mylnie określane jako „Be 4 you”).

 

Czytaj więcej...

PROPOZYCJE KÓŁEK ZAINTERESOWAŃ NA I SEMESTR 2014/2015

Zapraszamy do zapoznania się z opisami kółek. Są to propozycje - zajęcia ruszą, gdy zbierze się odpowiednia liczba osób.

 

Zapisy u wychowawców w środę i w czwartek. UWAGA! W spisie znajdują się też propozycje zajęć, na które zapisy trwają w sekretariacie.

 

 

 

UWAGA - wśród kółek dla klas 4-6 dopisano kółko baletowe - w piątek o 14.45.

 

 

 


 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

ZAPRASZAMY NA MSZĘ ŚW. ROZPOCZYNAJĄCĄ ROK SZKOLNY 2014/2015

W KOŚCIELE św. MICHAŁA ARCHANIOŁA o godz. 10.00.

 

Po mszy św. przejdziemy do budynku szkoły, gdzie klasy spotkają się z wychowawcami w swoich salach.

 

DO ZOBACZENIA!