Piastowie na lekcji historii w kl. 5.

2015 05 5t Piastowie 10

2015 05 5m Piastowie 10Klasy piąte zakończyły cykl lekcji o dynastii Piastów wspólnym spotkaniem władców i osób z nimi związanych. 

 

Na rozmowy przybyli dwaj Mieszkowie, trzej Bolesławowie, dwaj Kazimierzowie poza tym Bezprym, Przemysł, Wacław, Władysław oraz święci Wojciech i Stanisław.

 

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z obrad :-)

 

Czytaj więcej...

Wiosna w 2M

wiosna w 2m 2015 05 25 11W marcu w ciągu kilku dni przygotowaliśmy nasz wielki projekt Biuro Podróży. W kilkuosobowych grupach opracowaliśmy  informacje o ciekawostkach, zaznaczaliśmy na mapie trasę wycieczki i przygotowywaliśmy plakaty. Każde biuro miało swoją ofertę i nazwę, a także hasło reklamowe.

W maju byliśmy w Muzeum Azji i Pacyfiku. Kto z Was zna gry, które pochodzą z Azji? Co, tylko Chińczyk? A tak, Chińczyk! Ale ta gra pochodzi z Indii. Co prawda w każdym kraju nazywa się inaczej. A kto układał Tangramy? One też są z Azji. Czy znacie zabawę w kółko i krzyżyk? W krajach azjatyckich ta gra ma inną planszę (kwadrat przedzielony przekątnymi oraz liniami poziomymi i pionowymi. Aby wygrać należy ustawić pionki w jednej linii. Gra  w "papier - kamień - nożyce", ma swój azjatycki odpowiednik. Po Japońsku to: Jan-ken-pon. Podobno istnieją nawet zawody w tej grze. A na deser kendama. To wspaniała gra ćwicząca koordynację oko - ręka.

wiosna w 2m 2015 05 25 21„Wybraliśmy się” też w Tatry.  Choć nie ruszyliśmy się z klasy nawet przez moment, to dzięki tacie Michała, panu Kacprowi, odwiedziliśmy Dolinę Pięciu Stawów. Pokonaliśmy  szczyty, Mnicha, Giewont i Rysy. Pan Kacper opowiadał nam jak się przygotować do wyprawy. Roztaczał przed nami uroki nocowania w górach, pobudki wśród stada kozic i spotkania z niedźwiedziem. Dodatkowo, każdy z nas mógł przymierzyć kask, w którym się wspinają zdobywcy  szczytów.  Mogliśmy wziąć do ręki raki i czekan. Już snujemy swoje plany i marzenia o zdobywaniu gór.

I jeszcze nasz wynalazca Janek znów nas zaskoczył. Owocem jego pięciotygodniowej pracy jest robocik. Janek sam go zaprojektował, zmontował i zaprogramował. Robot jeździ na dwóch kółkach. Z przodu Janek zamontował czujniki, które pomagają omijać przeszkody.

Czytaj więcej...

Kangur Matematyczny 2015

logo kangourou

Z przyjemnością informujemy, że w Międzynarodowym Konkursie KANGUR MATEMATYCZNY wyróżnione zostały następujące osoby:

 

klasy 2:
Matylda Zając

 

klasy 3:
Jan Schwendimann
Zofia Nowak
Hubert Michalczyk
Tymoteusz Skolimowski
Piotr Twaróg
Zofia Świeżak
Zofia Skraba

 

klasy 4:
Michał Rybarczyk

 

klasy 6:
Marta Rybarczyk
Maciej Urlich

Gratulujemy Świetnym Matematykom!

 


 

2 T w Muzeum Drukarstwa

2015 05 13 MuzDrukarstwa 2T 0813 maja byliśmy z klasą w Muzeum Drukarstwa.

Poznaliśmy krótką historię materiałów piśmienniczych i oczywiście samego druku. Dowiedzieliśmy się kim był Jan Gutenberg, poznaliśmy kształty i rodzaje ruchomych czcionek drukarskich (metalowych i drewnianych) oraz czym zajmuje się zecer. Widzieliśmy zabytkową prasę drukarską i dowiedzieliśmy się w jaki sposób dawniej drukowano teksty i obrazki. Sami składaliśmy słowa z czcionek, nie było to proste, bo słowa musiały być w odbiciu lustrzanym. Na koniec każdy wydrukował na starej prasie drukarskiej kartkę pamiątkową. Były to bardzo udane zajęcia.

 

Czytaj więcej...

Pokazy chemiczne

2015 05 06 MMSklodowskiejCurie 6T 036 maja 2015r klasa 6t była na pokazach chemicznych łączących zabawę z nauką - kolejne spotkanie w Muzeum Marii Skłodowskiej Curie. Oglądaliśmy proste doświadczenia do zrobienia (prawie) w domu. Były nawet małe wybuchy ;))

 

Czytaj więcej...