Grupa Survivalowa na Wiosennej Szkole

2014 05 26 30 SURVIVAL 001W trakcie trwania wiosennej szkoły nasza grupa uczyła się trudnej sztuki przetrwania.

Zajęcia rozpoczęliśmy od stworzenia kodeksu rycerskiego, w którym każdy podpisał zasady panujące w naszej grupie. Następnym punktem naszego programu było opanowanie zasad udzielania pierwszej pomocy, nauczyliśmy się: opatrywać rany, usztywniać złamane kończyny, postępować w przypadku ugryzienia osy czy zasłabnięcia. 2014 05 26 30 SURVIVAL 005Zbudowaliśmy też polowe nosze, na których każdy uczestnik mógł przebyć kilkanaście metrów. Kolejny dzień to nauka pozyskiwania wody pitnej, wspólnie zbudowaliśmy trójpoziomowy filtr leśny, zbieracz deszczówki oraz uzyskiwaliśmy wodę z liści roślin. Popołudniu uczyliśmy się jak zdobyć jedzenie. Zbudowaliśmy prawdziwe łuki, odbył się też konkurs celności w strzelaniu do dzika śmietnikowego :-) Wypiekaliśmy też na ognisku podpłomyki, ostatnim punktem dnia była prezentacja multimedialna dotycząca roślin trujących i jadalnych. Środa to wspólna wycieczka do Olsztyna, lekcja w planetarium i wizyta w zamku, gdzie pracował Mikołaj Kopernik. Nasza grupa miała także inne atrakcje, takie jak: lekcja o pszczołach, podchody, bieg na orientację, tworzenie map ośrodka, spanie na karimatach i w śpiworach, budowanie szałasu wycieczka piesza do Ośrodka Mierki, ćwiczenie chodzenia po „slacku”. Czasami rozgrywaliśmy też mecze w rzucaną siatkówkę.

2014 05 26 30 SURVIVAL 018  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

i dziękujemy za bardzo udany wyjazd   2014 05 26 30 SURVIVAL 013

Filip Trząski

Ewa Polak

Czytaj więcej...

Wyniki Konkursu Poezji Dziecięcej

Zakończył sie Konkurs a podczas apeli na zielonych szkołach wręczono już dyplomy i nagrody.

Bardzo dziekujemy szanownym Autorom i zachęcamy do dalszej pracy!

Dziekujemy też wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu, czytali i komentowali wiersze - to dzięki Wam młodzi poeci moga poczuć się zauważeni i docenieni!

Poniżej znajdują sie wyniki, zaś teraz garść ciekawostek:

- w Konkursie wzięło udział 18 uczniów

- do Konkursu zakwalifikowano 42 utwory

- w głosowaniu wzięło udział 120 osób:

            47 uczniów klas młodszych (na 93 w ogóle)

            32 uczniów klas starszych

41 osób dorosłych

- utwory zostały w sumie pobrane ze strony internetowej 469 razy.

GRATULUJEMY

 

Czytaj więcej...

Obrazki znad Plusznego... i z Olsztyna

2014 05 27 Pluszne03

Docierają do nas pierwsze relacje - pogoda dopisuje, okolica piękna, warunki dobre... Po zwiedzeniu w poniedziałek, podczas podróży, zamku w Nidzicy nasze "maluchy" zadomowiły sie już nad jeziorem.

Grupa pani Jagny i pani Kasi w plenerze  → 2014 05 27 Pluszne04

2014 05 28 Glebokastudnia ← Dzieci zapatrzone w głeboką studnię w Olsztynie podczas wycieczki w środę.

W czwartek odbył się TURNIEJ2014 05 29 Turniej01

2014 05 29 wieczor Ognisko02 ← wieczorne, pożegnalne ognisko... w sali :-)

Czytaj więcej...

Wiadomości szkolne

wigry Dzieci wraz z nauczycielami wyruszyły na zielone szkoły! pluszne

 

Wyjazd potrwa do piątku. Powrót obu grup (klasy 1-3 oraz klasy 4-6) na parking obok Toru Stegny ok. g. 19.

 

Do zobaczenia!

 

 


 

Ekipa naszych Szkół w finale konkursu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Szanowni Państwo,

ekipa filmowa z naszego Gimnazjum (a właściwie obu Szkół - Gimnazjum i Szkoły Podstawowej, bo to nasi absolwenci) bierze od początku roku szkolnego udział w ogólnopolskim konkursie filmowym "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej".

Bogdan, Olaf i Jasiek - ekipa 42 Warszawa - dotarli do finału konkursu (na 48 ekip z liceów i (zaledwie kilku) gimnazjów z całej Polski do finału dotarło tylko 12 drużyn).

Od dziś do 28 maja trwa głosowanie na najlepszy film w kategorii amatorskiej. System głosowania wygląda tak, że na poszczególne produkcje mogą głosować wszyscy chętni, bez ograniczeń w rodzaju rejestracji w systemie (z jednego komputera można zagłosować tylko raz). Siłą rzeczy reprezentanci dużych szkół mają większe szanse - liczniejsze grono kolegów.

Mam ogromną prośbę - wspomóżmy naszych reprezentantów!

Aby zagłosować należy wejść na stronę http://www.filmnahoryzoncie.com.pl/ i tam na samym początku jest dział "Projekty filmowe ukończone!".

Pod zdjęciem jest tekst: "Zachęcamy również do głosowania zarówno na filmy z wersji BASIC jak i z wersji PRO, które można znaleźć można tutaj i tutaj" - (ekipa 42 Warszawa, film  w wersji BASIC). Tam wystarczy kliknąć na pierwsze słowo "tutaj"  w ostatnim zdaniu i otwiera się szablon głosowania.

Dziękujemy za głosy!


 

W drodze do Hollywood

Brema 01Uczniowie klas czwartych z grupy niemieckiej przygotowali pod okiem pani Kariny Skolimowskiej (mamy Idy z 4T) przedstawienie ‘Muzykanci z Bremy’ w języku niemieckim. Ta znana wszystkim baśń braci Grimm w inscenizacji Pani Skolimowskiej zyskała zupełnie nowy charakter. Wspaniały efekt końcowy, okupiony długimi tygodniami ciężkiej pracy, zadowolił nie tylko rodziców występujących dzieci oraz grono pedagogiczne, ale przede wszystkim najbardziej wybredną publiczność – uczniów z klas młodszych.

Oto małe próbki.

Czytaj więcej...

KLASY DRUGIE I "GUPIKOWO"

W piątek 9 maja klasy drugie poszły do biblioteki na spotkanie z autorką książki pt. "Gupikowo", panią Moniką Kowaleczko-Szumowską. Zdarzenia z tej książki stały się naprawdę. Jak przeczytasz tę książkę, możesz na stronie gupikowo.pl zagłosować na swoją ulubioną postać. Pod koniec spotkania dzieci miały szansę kupić książkę z autografem. "Gupikowo" to pani Moniki pierwsza książka. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że pani Monika uczestniczyła w 101 spotkaniach autorskich.

Marysia Konopka i Lena Jednacz z 2 OM


 

4T na niewidzialnej wystawie

W poniedziałek 28 kwietnia br. wybraliśmy się na "Niewidzialną wystawę"niewidzialna wystawa 1

Przeżycia i odczucia z nią związane były skrajnie różne. Wyraźnie widać to w naszych relacjach:

 niewidzialna wystawa 3 

- Mogliśmy poczuć się jak niewidomi (Maciek, Janek, Robert, Mela Zosia, Weronika, Ida, Staś)

   - Poznawaliśmy alfabet Braila (Róża)

   - To, że nic nie było widać, było bardzo emocjonujące (Alik)

 

Czytaj więcej...

Kreatywne podchody matematyczne

2014 04 24 podchody matematyczne kolkaByło wspaniałe słoneczne czwartkowe popołudnie gdy Zjednoczone Siły Kreatywnych Matematyków i Odkrywców ruszyły dziarsko w teren. Okazją do wyprawy były podchody matematyczne, których inicjatorem i organizatorem byli członkowie Kółka Kreatywnych Matematyków. Na ekipę Klubu Odkrywców czekała blisko półtorakilometrowa trasa, pieczołowicie oznaczona czerwonymi wstążkami, a także seria zadań, których rozwiązanie stanowiło niejednokrotnie poważne wyzwanie. Honor obu drużyn został uratowany. Kreatywni Matematycy dowiedli nie tylko fantastycznych zdolności rachowania i logicznego myślenia, ale także umiejętności organizatorskich. Z kolei Odkrywcy dali się poznać jako całkiem sprawni arytmetycy i analitycy problemów. Obie grupy zostały uhonorowane okazałymi pucharami o bardzo ciekawej formie i… słodkim wnętrzu! Złociste trofeum przypadło Klubowi Odkrywców, którego członkowie zdołali prawidłowo rozwiązać wszystkie zadania na trasie, korzystając wszelako z dwóch podpowiedzi i tym samym zrzekając się części punktów na rzecz drużyny Kreatywnych Matematyków, uhonorowanych pucharem srebrzystym.

Gratulacje dla wszystkich uczestników zabawy! :-)

p. Kasia Chałupka, p. Michał Gwardyś

 


Czytaj więcej...

Szlakiem "Kamieni na szaniec"

2014 04 30 6M kamienie 0430 kwietnia klasa 6M wybrała się na wycieczkę po Warszawie szlakiem "Kamieni na szaniec". Spacer ten był podsumowaniem lekcji języka polskiego, na których uczniowie omawiali książkę Aleksandra Kamińskiego i poznawali postaci Alka, Rudego i Zośki. Udało nam się dotrzeć do następujących miejsc związanych z Szarymi Szeregami:

1. Kamienica przy ul. Kazimierzowskiej 15 - miejsce gdzie przywieziono "Rudego" po odbiciu z rąk Gestapo.

2. Kamienica przy al. Niepodległości 159 - dom rodzinny "Rudego"2014 04 30 6M kamienie 10

3. Al. Szucha - Mauzoleum Walk i Męczeństwa - miejsce przesłuchań

4. Al. Ujazdowskie - miejsce udanego zamachu na Franza Kutscherę

5. Wejście do kanałów na pl. Krasińskich

6. Arsenał - miejsce odbicia 25 więźniów, w tym "Rudego"

7. Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera brzozowych krzyży, gdzie pochowani są: Aleksy Dawidowski, Jan Bytnar, Tadeusz Zawadzki, Aleksander Kamiński. 

 


Czytaj więcej...

Lekcja czytania z Joanną Olech

Klasy 5T i 6T 11 kwietnia uczestniczyły w Lekcji czytania z Joanną Olech zorganizowanej przez Fundację Tygodnika Powszechnego. Zajęcia odbyły się Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr LIV przy ul. Ludowej.

Uczniowie rozmawiali z pisarką o lekturze "Wyspa mojej siostry" Katarzyny Ryrych.

Fotograficzną relację można zobaczyć na stronie-blogu Biblioteki. Zapraszamy!

 

 


 

Lekcje z fizyką

2014 04 25 fizyka kl6 008    2014 04 25 fizyka kl6 009    2014 04 25 fizyka kl6 010

25 kwietnia klasy szóste brały udział w zajęciach doświadczalnych w Instytucie Fizyki PAN. Podczas lekcji o świetle, uczniowie dowiedzieli się, na czym polega zjawisko odbicia, załamania i polaryzacji światła. Prowadzący wyjaśnił, jak powstaje tęcza i do czego służą światłowody. Dowiedzieliśmy się także, dzięki wielu doświadczeniom, jak wygląda falowa struktura światła. W części zajęć poświęconej elektryczności oglądaliśmy pokaz związany z przepływem prądu i tworzeniem się pola elektromagnetycznego.

 

Czytaj więcej...

Chociaż zimno i choć pada, 4M na pytania odpowiada

W deszczowy poniedziałek, nie przejmując się pogodą, klasa 4M 2014 04 14 4M Stare Miasto 001 z panią Małgosią Zielińską i p. Izą Sawicką wyruszyła na warszawską Starówkę, odkryć ślady średniowiecza ukryte w kościołach, zakamarkach, uliczkach i murach...

2014 04 14 4M Stare Miasto 002

Zaczęliśmy od króciutkiego spaceru, który pokazał nam, jak malutka była średniowieczna Warszawa, a chodząc wzdłuż istniejących i nieistniejących już murów, szukaliśmy schronienia przed deszczem pod bramami i w Barbakanie.

 

 

Czytaj więcej...

Spotkanie z panem Leszkiem Cichym w szkole podstawowej

2014 04 15 Leszek Cichy 04

15 kwietnia naszą szkołę odwiedził polski himalaista, pierwszy człowiek, który stanął zimą na Mount Evereście i pierwszy Polak, który zdobył Koronę Ziemi.

Pan Leszek Cichy pokazał nam film nakręcony podczas wyprawy na Mount Everest w 1980 roku, mogliśmy usłyszeć rozmowy jakie prowadzili uczestnicy wyprawy oraz pierwsze słowa jakie zostały wypowiedziane po zdobyciu szczytu 17 lutego 1980 roku.

 

Czytaj więcej...

"Piotruś Pan" a właściwie "Peter Pan"

Kl. 4T i 4M niedawno były na przedstawieniu pt. "Piotruś Pan" w teatrze BUFFO. Teatr ten słynie z licznych przedstawień musicalowych. Sztuka była w języku angielskim, lecz w jednym momencie aktor przemówił w języku polskim - było to bardzo śmieszne!

Jesli znudziły się Wam przedstawienia w języku polskim, koniecznie obejrzyjcie ten spektakl!

Weronika Ziarkowska, 4T


 PETER PAN - Tour de Force Theatre


 

W konkursie ALFIK HISTORYCZNY 2014

"Bardzo dobry wynik" osiągnęli:

Szymon Kamler z klasy 5T
Hania Walczak z klasy 6M

a wyróżnienie za uzyskanie najlepszego wyniku w szkole w klasach czwartych otrzymała

Weronika Ziarkowska z klasy 4T

Serdecznie gratulujemy!!! 

Lekcje z chemią

lekcja z chemia 5M 08 04 2014 02We wtorek 8 kwietnia klasy 4M,5M i 6T odbyły fascynującą podróż w świat chemii.

Dla klasy czwartej i piątej zajęcia w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie były pierwszym kontaktem z doświadczeniami chemicznymi. lekcja z chemia 5M 08 04 2014 07

Klasa szósta w szkole na lekcjach przyrody przeprowadzała już różne doświadczenia, a zajęcia w Muzeum z pewnością zachęciły uczniów do nauki chemii już od września w gimnazjum. Zajęcia w ramach wtorkowych zabaw z chemią były ciekawe i ekscytujące.

Było sporo dymu i ciepła w związku z reakcjami egzotermicznymi oraz sztucznej krwi, którą produkowaliśmy. Udało się też stworzyć "żywą" gąsienicę z piany i perhydrolu.

 

Czytaj więcej...

Dożynwood w akcji!

eecfilm plakatDo Warszawy zjechała właśnie ekipa filmowców z Bollywood, a tymczasem w naszym lokalnym studio filmowym zakończyły się właśnie zdjęcia do krótkometrażowej produkcji pt. "The Fish of Antarctica" ("Rybka z Antarktydy"). Film powstał techniką animacji poklatkowej i został stworzony przez członków Klubu Odkrywców (English Explorers' Club). Mimo, że film trwa tylko (a może aż?) dwie minuty, zdjęcia zajęły nam dwie godziny. Warto o tym pamiętać, oglądając kolejny odcinek Misia Uszatka.

Poniżej przedstawiamy też galerię zdjęć z planu i zapraszamy do obejrzenia filmu. Miłych wrażeń!

 

{youtube}VzY26hSmvVc{/youtube}

 

 

Czytaj więcej...

Konkurs poezji dziecięcej

KONKURS

POEZJI DZIECIĘCEJ

 

PISZESZ WIERSZE?

CHCESZ JE NAM POKAZAĆ?

OTO OKAZJA!

 

WSZYSTKICH UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE POETYCKIM.

 

CZUJESZ W SOBIE POETYCKIEGO DUCHA?

 

AM judahuA MOŻE O TOBIE PISAŁ GROCHOWIAK?

Inni się zadziwią ,,On chyba poeta".

A tyś po prostu fajny jest chłopaczek,
Co lubi trochę mądrzej,
Niż inni popatrzeć.

 

 

 

KAŻDY UCZESTNIK MOŻE ZGŁOSIĆ DOWOLNĄ LICZBĘ WIERSZY O DOWOLNEJ DŁUGOŚCI.

 

ZASADY:

  • WIERSZE MUSZĄ BYĆ ORYGINALNE, NIE WOLNO PODAWAĆ CUDZYCH UTWORÓW ZA SWOJE.
  • TEMAT UTWORU JEST DOWOLNY, ALE NIE MOŻE NARUSZAĆ ZASAD DOBREGO SMAKU.
  • KAŻDY WIERSZ TRZEBA ŁADNIE PRZEPISAĆ NA OSOBNEJ KARTCE, CZYTELNIE PODPISAĆ IMIENIEM I NAZWISKIEM I PODAĆ KLASĘ.
  • WIERSZE W DNIACH 23-25 KWIETNIA (w godz. 8.00-15.00) NALEŻY WRZUCIĆ
    DO OZNACZONEGO PUDŁA NA 2. PIĘTRZE. PUDŁO PRZYGOTUJE PANI MARTYNA WOJTKOWSKA.

Czytaj więcej...

1M w ZOO

2014 03 13 1M zoo 002     2014 03 13 1M zoo 009     2014 03 13 1M zoo 003

13 marca, korzystając z pięknej pogody, klasa 1 M udała się do zoo.

Dostrzegliśmy pierwsze oznaki wiosny i budzące się niedźwiedzie brunatne. Odwiedziliśmy ptaszarnię, w której pani przewodniczka pokazała nam wyjątkowe gatunki ptaków. Na zajęciach dowiedzieliśmy się, co jedzą zwierzęta. Próbowaliśmy skomponować menu dla słonia. Braliśmy udział w karmieniu jaszczurek. W czasie częstowania jednej z nich, posiłek niespodziewanie zaczął fruwać, strasząc nas. Dzięki szybkiej interwencji, szarańcza, która była tym posiłkiem, została schwytana, a dzieci mogły przestać piszczeć :-)
Ustaliliśmy zgodnie, że taką wyprawę trzeba powtórzyć, choć zmęczenie było duże.

 

Czytaj więcej...

4T stawia PYTANIA i na nie odpowiada

2014 04 03 4T Pytania 004

3 kwietnia w klasie 4T padło wiele pytań... Zastanawialiśmy się, czy w ogóle lubimy pytać, czy lubimy, żeby nas pytano, na jakie pytania chcielibyśmy odpowiedzieć a jakie pragnęlibyśmy zadać. Zastanawialiśmy się, czy rzeczywiście "(...) łatwiej pytanie stawiać / niż odpowiadać na nie?", jak twierdzi Emilia Waśniowska w wierszu "Pytania" - zbudowaliśmy wieże z klocków i wyższa urosła konstrukcja tych, którzy zgodzili się z poetką.

A potem badaliśmy utwór Joanny Papuzińskiej pod tym samym tytułem: czytaliśmy go, kiedy jeszcze był w kawałkach, słuchaliśmy w całosci w wykoaniu aktorki i pozwalaliśmy sobie na przerywaną lekturę podczas gdzy zastanawialiśmy się, co jest dobre... Na końcu powstały ilustracje do wiersza 2014 04 03 4T Pytania 001 i zrobiliśmy sobie wspólną fotografię!

Czytaj więcej...

Dziś Sprawdzian Szóstoklasisty

Dzisiaj nasi uczniowie wraz z szóstoklasistami z całej Polski piszą SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY.

Prosimy o modlitwę za nich!

 

Uczniowie z klas 1 - 5 nie mają dziś zajęć edukacyjnych ani opiekuńczych. W budynku szkoły moga przebywać tylko szóstoklasiści, członkowie komisji egzaminacyjnych oraz administratorzy budynku.

 

SZÓSTOKLASISTOM ŻYCZYMY POWODZENIA! :-)

 

 


 

Konkurs matematyczny MAT 2014

W konkursie matematycznym MAT wyróżnienie otrzymał:

Szymon Oniszczuk, klasa VT

Najlepsi w poszczególnych kategoriach wiekowych byli:

Janek Schwendimann, kl.II
Michał Rybarczyk, kl. III
Marta Świeżak, kl. IV
Michał Janik, kl VI

Serdecznie gratulujemy!


 

Warszawska Syrenka 2014

dyplom syrenka2014 01W 37. Konkursie Recytatorskim Warszawska Syrenka na etapie dzielnicowym wzięło udział 86 recytatorów z mokotowskich szkół. Naszą szkołę reprezentowały cztery osoby.

Nagrodzono następujących uczniów:

Hubert Michalczyk z kl. 2AM otrzymał wyróżnienie w kategorii klas I-III,
Mateusz Sypniewski z kl. 6M otrzymał nagrodę III stopnia w kategorii klas IV-VI,
zaś

Martyna Madej z kl. 6M otrzymała nagrodę I stopnia

w kategorii kl. IV-VI.

 

Przeszła do kolejnego etapu - weźmie udział w finale konkursu w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.


Serdecznie gratulujemy!

Jolanta Bidzińska

Czytaj więcej...

PETER PAN - Tour de Force Theatre

Klasy czwarte oraz klasa 6T miały niesamowitą okazję do sprawdzenia swoich umiejętności językowych - mogliśmy pójść na spektakl "Peter Pan" grany w Teatrze Buffo przez Tour de Force Theatre całkowicie po angielsku!

 

Niesamowita piątka aktorów stworzyła na scenie z minimalną scenografią prawdziwy londyński dom, niezbadane przestworza i cudowny świat, w którym Boys walczą z Pirates.

 

Zrozumieliśmy wszystko i przedstawienie bardzo się nam podobało! Zachęcamy też innych - jeśli będziecie mieć okazję, koniecznie pójdźcie na  spektakl "Peter Pan" w wykonaniu Tour de Force Theatre!

 


Czytaj więcej...

Konkursy humanistyczne:

W Alfiku Humanistycznym bardzo dobry wynik uzyskali:

Antonina Milewska kl.6m,

Stanisław Naklicki kl.6m,

Hanna Walczak kl.6m.

Dobry wynik uzyskały:

Gabriela Kingston kl.6m

i Ari Kamecka-Jurek kl.5m.

Hanna Walczak przeszła także do trzeciego etapu konkursu ,,Z poprawną polszczyzną na co dzień" i do trzeciego etapu konkursu ,,Z ortografią na co dzień".


Gratulacje!


 

ALFIK MATEMATYCZNY

"Bardzo dobry wynik" osiągnęli:
Janek Schwendimann - klasa 2OM
Staszek Naklicki - klasa 6M
Szymon Oniszczuk - klasa 5T
Michał Janik - klasa 6T
Antek Klamka - klasa 6M

oraz wyróżnienia za uzyskanie najlepszego wyniku w szkole:
Marta Świeżak - w klasach czwartych
Aleksandra Marcinkowska - w klasach trzecich.

Serdecznie gratulujemy!!!


 

W Muzeum Ewolucji...

 

W lutym klasy szóste odwiedziły Muzeum Ewolucji PAN2014 02 04 muzeum ewol 05 w Pałacu Kultury i Nauki. Podczas lekcji prowadzonej przez paleonologa dowiedzieliśmy się jakie ślady pozostały po dinozaurach, co to są żywe skamieniałości, czym są koprolity i jaka jest podstawa klasyfikacji dinozaurów.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Tydzień Teatralny 2014

Tydzień Teatralny 2014 za nami!

Pracowaliśmy z tekstem Katarzyny Kotowskiej "Jeż". Towarzyszyły nam wielkie emocje i mnóstwo radości.

Grand Prix zdobyła 6M - gratulujemy!

Do zobaczenia za rok!

Poniżej tabela z wynikami.

Czytaj więcej...

Owad robakowi nierówny

 

Zdjcie-0196Łazienki Królewskie w lutym to miejsce, w którym można znaleźć mnóstwo zimujących owodów. Przekonaliśmy się o tym podczas lekcji "Czy owady tylko wadzą?" z p. Dariuszem Kucharskim, entomologiem.

Poznaliśmy budowę tej największej na świecie grupy zwierząt, nauczyliśmy się rozpoznawać kilka gatunków owadów. Przeżyliśmy bliskie i niezwykle emocjonujące spotkanie m.in. z modliszką, wijem, gigantycznym patyczakiem.

I pewnie nikt z nas nie nazwie już owada robakiem, bo to większy błąd niż pomylić wieloryba z myszą.

Obejrzyj zdjęcia:

Czytaj więcej...

Tajniki latania

Zdjcie-0155

W 2OM 7 stycznia gościliśmy kolejnego rodzica. Odwiedził nas tata Karoliny, pan Łukasz Lipiński, który jest konstruktorem silników samolotowych.

Robiliśmy proste doświadczenia dowodzące skomplikowanych zasad: dzięki ćwiczeniu z kartką przekonaliśmy się, dlaczego samolot lata i o co właściwie chodzi z tymi cząsteczkami, które raz się lubią, raz odpychają? Obliczyliśmy, ile waży powietrze w naszej klasie. Zobaczyliśmy zdjęcie silnika, które będą miały samoloty za kilka lat.
Dziękujemy i zapraszamy kolejnych rodziców!

 

Obejrzyj zdjęcia w galerii poniżej!

Czytaj więcej...

Wprost z mitologii

klasy 5 na Olimpie 2014 005klasy 5 na Olimpie 2014 016

 

Tymczasem na historii spotkali się bogowie z mitologii rzymskiej. Ciekawe czy uda Wam się odnaleźć Minerwę, Jowisza, Wulkana, Furię czy Discordię?

 

 

 

 

Czytaj więcej...

ZEBRANIE REKRUTACYJNE

Zapraszamy na zebranie rekrutacyjne

do klas pierwszych

w najbliższy wtorek,  4 lutego 2014 roku, o godzinie 18.00

w naszej szkole przy Racławickiej 14.


 

Karnawał w szkole!

bale karnawalowe 2014 005                bale karnawalowe 2014 007

20 stycznia szkoła rozbłysła kolorami - klasy młodsze tańczyły w rytm muzyki z filmów bollywoodzkich a dzieci ze starszych klas trudno było rozpoznać podczas iście weneckiej maskarady!

Zapraszamy do obejrzenia pierwszych zdjęć!

Czytaj więcej...

Konkurs przyrodniczy zakończony

BRAWO!

Ignacy Stachura (6M)

został laureatem konkursu kuratoryjnego z przyrody,

a Gabrysia Kingston (6M)

została finalistką tego konkursu.

Bardzo się cieszymy i

GRATULUJEMY!

 

Gratulujemy także nauczycielce Ignacego i Gabrysi - pani Ani Kulinicz-Walczak!


 

 

 

Konkurs szopkowy 2013/2014 rozstrzygnięty

Szkolny Konkurs Szopkowy 2014

 

Róża Leszczyńska - PIERWSZE MIEJSCE oraz NAGRODA JURY DZIECIĘCEGO

Marysia i Franek Wierzbiccy wraz z rodziną - DRUGIE MIEJSCE

Zosia Nowak - DRUGIE MIEJSCE

Mela Woźniak - TRZECIE MIEJSCE oraz WYRÓŻNIENIE JURY DZIECIĘCEGO

 

Czytaj więcej...

Rekrutacja do klas pierwszych w roku szkolnym 2014/2015

Szanowni Państwo!

W zakładce REKRUTACJA dostępny jest już Regulamin rekrutacji 2014/2015.

Zapraszamy do zapoznania się z nim a osoby zainteresowane - do uczestnictwa w

zebraniu rekrutacyjnym w najbliższy wtorek  4 lutego 2014 roku o godzinie 18.00

w naszej szkole przy Racławickiej 14.

W dziale DOKUMENTY SZKOLNE można przeczytać dokumenty obowiązujące w naszej szkole, między innymi UMOWĘ O NAUKĘ SZKOLNĄ.


 

Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego - kolejny etap!

Z przyjemnością informuję, że Szymon Marchel uczeń z kl. 6T zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursu historycznego o II wojnie światowej "Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego".
Gratulacje!

Małgorzata Zielińska


 

Regulamin Konkursu Szopkowego

Celem konkursu jest czerpanie radości płynącej z Bożego Narodzenia i wspólnego tworzenia. Wykonaniem szopki może zajmować się cała szopka wiki rodzina, dziecko, bądź grupa dzieci bez pomocy lub z pomocą dorosłych.
Szopka może być wykonana dowolną techniką w formacie nie przekraczającym wymiarów 30cmx30cmx30cm. Wszystkie elementy muszą być trwale zamocowane.
Prace na konkurs można przynosić 7 i 8 stycznia 2014 roku do godziny 12.45 do pani Jagny Starskiej.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 9 stycznia 2014 roku, a ogłoszenie wyników i prezentacja zwycięskich prac 10 stycznia 2014 roku podczas Kolędowania.


Nagrody w konkursie mają charakter symboliczny. Przewidziana jest nagroda dziecięca - zwycięzca wyłaniany jest w drodze głosowania wszystkich uczniów naszej szkoły oraz nagroda jury biorącego pod uwagę: walory artystyczne, oryginalność, sposób wykonania pracy.

Organizatorki


 

Przedstawienie "O pastuszkach..."

 

16 grudnia mogliśmy uczestniczyć w spektaklu "O pastuszkach co to w nocy, poszli boso o północy"  IMG 1936pani Agnieszki Kołodyńskiej, która jest autorką i wykonawczynią przedstawienia.

Jest to wspaniała propozycja przygody teatralnej, która nie tylko bawi, ale przede wszystkim tworzy przestrzeń do odkrywania tych wspaniałych aspektów poznawczych, jakimi są przeżywanie i dzielenie się.

Historia Gwiazdki i Pastuszków wprowadza dzieci w świat, gdzie dobro potrafi przezwyciężyć wszelkie przeszkody. Dzieci aktywnie uczestniczą w narracji, samodzielnie przygotowują i "ożywiają" swoich bohaterów.

 

 

 

Czytaj więcej...

Nie do końca typowa wizyta w bibliotece...

IMG 1144

 

 

Klasa 2AM była w bibliotece. Dowiedzieliśmy się o zasadach panujących tam i w czytelni.

Dowiedzieliśmy się jak możemy zapisać się do biblioteki i jak z niej korzystać.

Okazało się, że w bibliotece też można się świetnie bawić.

 

 

 

Czytaj więcej...

Konkurs recytatorski LOKOMOTYWA

tuwim4 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs LOKOMOTYWAKonkurs recytatorski 002

w którym wzięło udział wielu uczniów klas młodszych.

Świętowaliśmy w ten sposób rok Juliana Tuwima w klasach 1 - 3. Dzieci przygotowały się rewelacyjnie a widownia mogła podziwiać naprawdę niesamowite recytacje. Uczniowie mieli również okazję uslyszeć recytujących nauczycieli... Śmiechu było co niemiara!

Jury w składzie: Magda Nowak, Agata Mironkin, Marzanna Leociak, przyznało następujące nagrody:

Czytaj więcej...

Sztuka ziemi

Klasa 1 tradycyjna wybrała się w grudniu na zajęcia do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Podczas warsztatu dzieci zapoznały się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi sztuki ziemi. Poznawały rolę naturalnych materiałów w tworzeniu i odbiorze dzieł sztuki. Wykonały własne kompozycje z zebranych wcześniej materiałów. Efekty pracy były bardzo ciekawe.

Barbara Mortas i Justyna Bartczak


 

SUKCESY!

Niezwykle miło nam poinformować, że nasi uczniowie świetnie radzą sobie w konkurasach przedmiotowych:

Gabrysia Kingston i Ignacy Stachura

przeszli do etapu wojewódzkiego konkursu z przyrody

Gabrysia Kingston i Marysia Boguta

przeszły do etapu wojewódzkiego konkursu z języka polskiego

Mateusz Odrowąż-Sypniewski

awansował do II etapu Konkursu Informatycznego miniLogia.

GRATULUJEMY!

 


 

1 M Przed konkursem wierszy Juliana Tuwima

1M przed konk 29 11 2013 007

Przed szkolnym konkursem zrobiliśmy klasowe przesłuchania :-)

Każde z dzieci wyrecytowało wybrany przez siebie wiersz. Słuchanie umilały nam również specjalne rekwizyty przygotowane do wierszy.

Na koniec czekała dzieci niespodzianka. Nie one jedne przygotowały wiersz Juliana Tuwima. Pani Marta i Pani Magda, z pomocą swoich uczniów, przedstawiły "Rzepkę".

 

Czytaj więcej...

Łapy, łapy, cztery łapy!

4 lapy 2013 008  4 lapy 2013 011

Naszą szkołę odwiedziły pieski z opiekunami z Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.
Dzieci z klasy młodszych mogły dowiedzieć się, jak zachowywać się w kontakcie z psem, jakie zachować środki ostrożności przy nieznajomym psie.

Nasi czworonożni goście pokazywali sztuczki a na koniec pozwolili się pogłaskać.

Każde dziecko dostało książeczkę z podstawowymi informacjami o zwierzętach domowych, rasach i o ich opiece.

 

Czytaj więcej...

1T i Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

W tym roku szkolnym klasa 1 tradycyjna bierze udział w projekcie "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej". W ramach projektu uczniowie uczestniczą w zajęciach organizowanych przez kino Muranów. Podczas zajęć listopadowych poznawaliśmy kulturę, tradycje  i obyczaje Holandii.
Obejrzeliśmy film pt. "Alfie, mały wilkołak", którego fabuła posłużyła organizatorom do rozmów o tolerancji. Po projekcji filmu dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Każdy mógł zaprojektować wzór holenderskiego kafelka.


 

Zaproszenie na aukcję

Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie Przymierze Rodzin serdecznie zaprasza na XX aukcję obrazów i rysunków, która odbędzie się 1 grudnia 2013 r. (niedziela) o godz. 16.00 w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w Warszawie, ul. Foksal 2.

Czytaj więcej...

Sukces Stasia z 6M

GD 1

Miło mi poinformować o sukcesie ucznia naszej szkoły, Stasia z 6M, w międzynarodowych zawodach First Lego League odbywających się w Magdeburgu w ostatnią sobotę, 23 listopada, FIRST LEGO League (FLL) to program skierowany do dzieci i młodzieży, którego celem jest wprowadzenie ich w świat nauki i technologii poprzez zabawę i zdrową rywalizację. Młodzi ludzie nie tylko zdobywają wiedzę praktyczną, ale także uczą się pracy w grupie. Wszystko to ma je zachęcić do pogłębiania swojej wiedzy z przedmiotów ścisłych. Turniej to również niezwykłe emocje. Dzieci i młodzież w wieku od 10 do 16 lat stają przed wyzwaniem skonstruowania w pełni autonomicznego robota z klocków LEGO TECH, a następnie jego zaprogramowania w taki sposób, aby wykonał on jak najdokładniej szereg czynności, z których każda podlega punktacji.

Czytaj więcej...

Wizyta architekta

1M arcit 22 11 2013 003

 

Dziś gościliśmy w naszej klasie 1M mamę Natalki, która jest architektem.

Na lekcji oglądaliśmy różne domy, dzięki Pani Justynie mogliśmy dowiedzieć się, jak projektuje się dom kawałek po kawałku, jak wyglądają makiety a nawet zaprojektować własne osiedle.

 

 

 

Czytaj więcej...

2AM w Teatrze Lalka

Klasa 2AM była na wycieczce w teatrze Lalka. Zobaczyliśmy spektakl w reżyserii Karola Fischera pt. Czerwony Kapturek.

W tym przedstawieniu aktorzy bardzo słuchają się dzieci!


 

 

 

Jesień w 2OM pełna wydarzeń!

kino1

3 października nasza klasa była w Teatrze Lalka na spektaklu "Kino Palace".  Spotkanie ze starym kinem dotyczyło dwóch legendarnych dzieł m -  "Narzeczona Frankensteina" i "King Konga". Kolejne sceny przeplatane były gagami z udziałem Charliego Chaplina i Harolda Lloyda. kino5

 

 

 

14 listopada zaś klasa 2OM zwiedzała Zamek Królewski podczas lekcji muzelanej "Portret Króla Jegomości". Nauczyliśmy się rozpoznawać portrety prywatne i reprezentacyjne. Poznaliśmy trudne słowo pochodzące z łaciny - insygnia. Przemykaliśmy korytarze i komnaty Zamku jako detektywi poszukujący atrybutów władzy królewskiej na różnych obrazach. Zobaczyliśmy przy okazji, jak wyglądają prace konserwatorskie nad obrazem "Rejtan - upadek Polski" Matejki. Na koniec każdy z nas wykonał portret króla lub królowej zgodnie z obowiązującymi kolorami i symbolami.


 stewardessa w 2OM 2013 008

W piatęk 15 listopada mieliśmy wyjątkowego gościa.

Przyszła do nas Pani Katarzyna Żalińska, mama Jagody z naszej klasy i Róży z 4t, by opowiedzieć o swoje pracy.

Pani Kasia jest stewardessą, dowiedzieliśmy się więc, jak wyglądają różne procedury związane z lotem, za co odpowiada obsługa, a także jakimi maszynami dysponują obecnie Polskie Linie Lotnicze. Przez chwilę poczuliśmy się jak w kabinie samolotu - mogliśmy odświeżyć ręce wilgotnymi chusteczkami, obejrzeć tajemniczą papierową torebkę dla osób, które źle się czują, a także wypić i zjeść małe co nieco. Dostaliśmy też gazety dla dzieci, które nudzą się podczas lotu - było co czytać na kolejnych przerwach.

BARDZO DZIĘKUJEMY!

Czytaj więcej...

Stacja kosmiczna Klubu Odkrywców

stacja kosmiczna listopad 2013 003

 

 

Być może wiele osób nie wie o tym, że przeszło 400 km nad naszymi głowami z zawrotną prędkością 28 tys. km/h krąży wokół Ziemi Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), na pokładzie której sześciu astronautów z różnych krajów, m.in. z USA, Rosji i Włoch, prowadzi rozmaite eksperymenty naukowe. Stacja powstawała przez wiele lat w wyniku współpracy zespołów inżynierskich z całego świata (tak, również z Polski!) i jest obecnie tak ogromna, że w pogodną noc widać ją z Ziemi gołym okiem jako jasny punkt pędzący po niebie.

Czytaj więcej...

Zmarła Janina Słomińska

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 31 października 2013 roku tragicznie zmarła śp. prof. Janina Słomińska - współzałożycielka Stowarzyszenia Przymierze Rodzin. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie. 

Pogrzeb odbędzie się we czwartek 14 listopada br. na Powązkach. Msza Św. w kościele św. Karola Boromeusza o godz.14, po czym nastąpi wyprowadzenie do grobu rodzinnego.
 

Konkurs TU-LUT

Z okazji Roku Tuwima i Roku Lutosławskiego panie Anna Męczyńska, Agata Mironkin i Magdalena Pelc zorganizowały w naszej szkole konkurs plastyczny dla klas 4 - 6. Powstały prace inspirowane twórczością Tuwima i Lutosławskiego, które następnie zostały wywieszone na korytarzach szkoły i oznaczone liczbami. Na zwycięskie prace głosowali nauczyciele w tajnym glosowaniu przez dwa tygodnie. 

Poniżej rysunki, które pokonały konkurencję:

Czytaj więcej...

Schowaj panu ogonek*, czyli Mała Przymierzalnia w telewizji przy Woronicza

                W piątek 25 października, korzystając z zaproszenia pani Anety Woźniak, zespół Małej Przymierzalni udał się do telewizji przy ul. Woronicza. Mieliśmy obejrzeć studia, w których nagrywa się programy popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży oraz obserwować nagranie programu "Jak to działa", kontynuujący najlepsze tradycje polskiej telewizji publicznej, realizującej ambitne programy o tematyce naukowej. Prowadzącym był Radek Brzózka – młody, sympatyczny popularyzator wiedzy.

               Młode dziennikarki były pod wrażeniem nowego budynku przy ul. Woronicza. Mogły uczestniczyć w nagraniu programu o sztucznym mózgu (planowana emisja: sobota, 2 listopada, g. 10.30. I program TVP).

Czytaj więcej...

Jak zostać artystą?*

1. Szukaj inspiracji - obejrzyj arcydzieła mistrzów mozaik.
2. Wykonaj własny niepowtarzalny szkic/projekt.
3. Przygotuj zaprawę, tak by Twoje fragmenty układanki dobrze się trzymały.
4. Wybierz odpowiednie elementy, pamiętaj o doborze koloru.
5. Ułóż mozaikę.
6. Powieś swoje dzieło w galerii i zaproś innych, by je podziwiali :)

Czytaj więcej...

Jan Paweł II papieżem dialogu

papiez_dialogu
Tegoroczny Dzień Papieski organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia odbywał się pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Dialogu". W naszej szkole, poza włączeniem się w kwestę na żywy pomnik Jana Pawła II, czyli stypendia dla uzdolnionej, ale ubogiej młodzieży, chcieliśmy przybliżyć myśli błogosławionego papieża.Logo FDNT
Na tablicach pojawiła się gazetka przypominająca ważne spotkania Jana Pawła II, podczas których prowadził on dialog z różnymi ludźmi. Uczniowie mogli się przekonać, że papież rozmawiał z protestantami, prawosławnymi, muzułmanami, wyznawcami judaizmu, naukowcami, artystami, dziećmi, a nawet  z zamachowcem, który do niego strzelał.
Poza przeczytaniem gazetki, wszyscy uczniowie z klas IV-VI mieli za zadanie zapytać rodziców, jakie zdanie z nauczania papieskiego pamiętają szczególnie. Wszystkie zaproponowane przez rodziców i nauczycieli cytaty zostały spisane i wydrukowane. W przeddzień Dnia Papieskiego każdy wchodzący do szkoły mógł wylosować jedną myśl, przeczytać ją i zastanowić się, do czego dziś zachęca go Jan Paweł II.

Ja też skorzystałam z zaproszenia do wyciągnięcia karteczki. Cytat dla mnie to: "Wczo­raj do ciebie nie na­leży. Jut­ro niepew­ne... Tyl­ko dziś jest twoje." 
Małgorzata Zielińska

 

Konkursy w naszej szkole

Właśnie zakończyły się w naszej szkole pierwsze etapy konkursów kuratoryjnych.

Z wielką radością informujemy, że:

w konkursie PRZYRODNICZYM do II etapu zakwalifikowały się dwie osoby: Gabrysia Kingston i Ignacy Stachura

w konkursie POLONISTYCZNYM do II etapu zakwalifikowały się dwie osoby: Marysia Boguta i Gabrysia Kingston

w konkursie MATEMATYCZNYMdo II etapu zakwalifikowały się cztery osoby: Michał Janik, Staszek Naklicki, Mateusz Sypniewski i Ignacy Stachura.

 

GRATULUJEMY i życzymy powodzenia w następnych etapach!

 


 

Przed nami jeszcze sporo innych konkursów. Poniżej terminarz planowanych konkursów.


 

3T w Toruniu

"Pojechaliśmy pociagiem do Torunia. Mieszkaliśmy w Domu Turysty PTTK. Zwiedziliśmy ruiny zamku krzyżackiego.Byliśmy w Domu Legend, gdzie przewodniczka opowiadała nam o dziejach miasta. Zwiedzieliśmy też fort nr IV, wokół którego znajdowała się fosa. Byliśmy na seansie w planeterium oraz w Geodium i Orbitarium. Tam było bardzo fajnie.Budynek planetarium ma okrągły kształt i jest przykryty kopułą. Zwiedziliśy też dom Kopernkia, gdzie znajduje się jego muzeum i wiele pamiątek. Oglądaliśmy basztę Krzywą Wieżę. Próbowaliśy przy niej stanąć prosto, ale się nie dało.Byliśmy w parku etnograficznym. Wchodziliśy do starego młyna wodnego. Potem wspinaliśmy się na wieżę ratuszową, która ma 40 m wysokości. Stamtąd oglądaliśmy panoramę tego pięknego miasta. Najbardziej podobało mi się w forcie, bo pani była bardzo miła. Chciałabym pojechać tam jeszcze raz."

Julianka

"Najbardziej podobał mi się Dom Legend. Była tam klatka dla tych, którzy byli niegrzeczni. Były też szczury, które zdechły na dżumę. Robiliśmy małe przedstawienie. Józek był takim służącym , który sprząta kupy koni, a Michał był królem. Ja byłam mieszczanką, która wylała królowi na głowę siki z nocnika. Potem jeszcze byliśy flisakami i spychaliśmy się wiosłami z tratwy. Chciałabym pojechać tam z siostrami. "

Łucja

"W Toruniu był też zamek krzyżacki. Zwiedzaliśy ruiny. Pokazano nam makietę zamku, takiego jak wyglądął on wcześniej, czyli około XIII wieku. Była tam sala strachów, która najbardziej mi się podobała."

Lena


 

Lekarz w 1M

14 X 2013 zaraz po pasowaniu, gościł w naszej klasie tata Dominika, Pan Michał. Rozmawiał z nami na temat zdrowego odżywiania i  funkcjonowania naszego ciała.
Każdy z nas mógł sprawdzić gdzie znajduje się jego serce i w jakim tempie bije.
Pan Michał opowiadał nam, co jeść, aby mieć zdrowe oczy, mieć siłę i zdrowe zęby.


 

 

Aktualizacje w dziale SPORT

bieg ind mok 2013 09 004

Zapraszamy do działu SPORTOWEGO

mistrz mok sztafety przelaj 001- pojawiają się aktualizacje (indywidualne złoto Oli Reiff i złoto sztafety dziewcząt w biegach przełajowych!) i terminarze zawodów.


 

 

TERMINARZ KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

Zapraszamy do zapoznania się z terminarzem przedmiotowych konkursów kuratoryjnych.

W szkole trwają już przygotowania, uczniowie, którzy postanowili spróbować swych sił w tych trudnych konkursach, pracują pod kierunkiem nauczycieli-opiekunów.

Niebawem także informacje dotyczące innych konkursów, w których będzie można w tym roku wziąć udział.

W zakładce "Sport" zaś będą się pojawiać informacje o zawodach sportowych, w których startują nasi reprezentanci.

Czytaj więcej...

Wyjazd 3M w Góry Świętokrzyskie

Na szkołę jesienną  klasa 3m w tym roku wybrała się w Góry Świętokrzyskie. Pogoda nie sprawiła nam wielkiego zawodu (tylko raz popadał lekki deszcz), za to przeżyliśmy wiele przygód, podziwialiśmy górskie  widoki i słuchaliśmy ciekawych legend świętokrzyskich.

Czytaj więcej...

5M w Górach Świętokrzyskich

jesienna 5M 2013 09 17

 

Na jesienną szkołę klasa 5m pojechała w tym roku w Góry Świętokrzyskie. Byliśmy pełni obaw co do pogody, która zapowiadała się jak najgorzej (a w zeszłym roku w Biskupinie było tak pięknie…) – a jednak ani razu nie zmoczył nas deszcz, za to nie jeden raz widzieliśmy słońce i piękne widoki, co proszę sobie obejrzeć na zdjęciach.

Czytaj więcej...

Kraków 6M

jesienna 6MM 2013 09 001

Na wycieczkę jesienną klasa 6m wybrała się do Krakowa. Nie straszna była nam zbiórka o 4.45 rano, ani bogaty program zwiedzania.

Czytaj więcej...

Szkoła jesienna 2OM w Kawęczynie


jesienna 2OM 2013 09 010

Klasa 2 om pojechała na jesienną szkołę do Kawęczyna koło Grójca. Mieszkaliśmy w urokliwym miejscu, gdzie spędziliśmy trzy dni pod hasłem: Ziemia, nasza planeta.
Dowiedzieliśmy się, jak naukowo wyjaśnić powstanie Ziemi. Nauczyliśmy się poznawać kilka gatunków drzew, dzieliliśmy materię na żywą, obumarłą i martwą. Uczestniczyliśmy w lekcji „od ziarenka do chleba”, dowiedzieliśmy się, jak żyli ludzie w dawnych czasach: odwiedziliśmy kowala w kuźni, zajrzeliśmy do wiejskiej chaty i do piekarni z glinianym piecem chlebowym.

Czytaj więcej...

Warsztaty biologiczne 6M

biocen

 
warsztaty biol 6M 004

17 września klasa 6m brała udział w biologicznych warsztatach laboratoryjnych w BioCentrum Edukacji Naukowej.
Podczas zajęć uczniowie badali własny kod DNA i wyizolowali DNA z kiwi.

Czytaj więcej...