5M - edukacja filmowa

Klasa 5m będzie brała w tym roku udział w projekcie edukacji filmowej organizowanym przez kino Muranów. Na ten rok zaplanowano cykl "Rodzaje i gatunki filmowe".

Spotkania poświęcone są narodzinom kina, kształtowaniu i rozwojowi poszczególnych gatunków filmowych, takich jak: komedia, baśń, dokument czy animacja. Każde spotkanie składa się z prelekcji aktorskiej wprowadzającej w tematykę (20 min) i projekcji filmu długometrażowego lub zestawu form krótkometrażowych.

Pierwsze zajęcia poświęcone były początkom kina niemego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia m. in. słynnych filmów braci Lumiere "Wyjście robotników z fabryki" i "Lokomotywa wjeżdżająca na stację". Więcej informacji o edukacji filmowej na stronie www.edukacja.snh.org.pl.


Szkoły jesienne 2006

Wszystkie klasy wróciły już ze szkół jesiennych.

Klasy pierwsze były na zajęciach przyrodniczych w Białowieży, klasy drugie w gospodarstwach agroturystycznych (2 w Gożdziówce, a 2m w Grzybowie). Klasa 3 wędrowała po Górach Świętokrzyskich, a klasa 3m miała zajęcia przyrodniczo - artystyczne w Funce.

Klasy starsze wyruszyły na objazdy historyczno – geograficzne. Czwartaki były w Biskupinie, Strzelnie, Kruszwicy i Gnieźnie. Klasa 5 zwiedzała Trójmiasto, podobnie jak klasa 6, a klasa 5m – Kraków.


 

Europejski Dzień Języków 2006

Dnia 21 września 2006 roku odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków. W ramach przygotowań do tego dnia uczniowie klas młodszych wykonywali dekorację poznając flagi poszczególnych krajów w Europie. Klasy 4-6 odkrywały nieznane oblicze europejskich języków szukając na całym świecie miejsc, w których języki te są używane. Innym zadaniem przybliżającym im kraje europejskie było przygotowanie projektu przedstawiającego wybrane państwo leżące na terenie Europy i wyłonienie z każdej klasy dwóch kandydatów do konkursu z wiedzy o językach i kulturze Starego Kontynentu. 

Konkurs ten miał formę quizu. Większość uczestników wykazała się dużą wiedzą, a pierwsza trójka zaskoczyła wszystkich swoim gruntownym przygotowanie. W trakcie trwania quizu mieliśmy też konkurs dla widowni, która odgadywała języki piosenek włączanych przez znaną wszystkim DJ JJ. Nagrodą za dobrą odpowiedź była kontrolowana degustacja europejskich dań przygotowanych przez naszych uczniów. 
Warto tutaj wspomnieć, że wśród widowni znalazł się uczeń, który rozpoznał język kameruński i wiedział, że bardzo często można go usłyszeć na ulicach Paryża. Na zakończenie wszyscy mieli możliwość spróbowania jednego z hiszpańskich, angielskich czy też portugalskich przysmaków. Podsumowując trzeba powiedzieć, że przebieg Europejskiego Dnia Języków był kolejnym wydarzeniem potwierdzającym wyjątkowość uczniów, którzy tworzą wyjątkową szkołę.

Quiz z okazji Europejskiego Dnia Języków

 

I miejsce - Marcin Krupa

II miejsce - Julia Serafińska

III miejsce Miłosz Stępkowski

Przy okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych przypominamy, że twórczość księdza Jana Twardowskiego była tłumaczona m.in. na język: albański, angielski, białoruski, czeski, fiński, flamandzki, francuski, hebrajski, niemiecki, rosyjski, słowacki, szwedzki, ukraiński, węgierski, włoski.Spotkanie formacyjne w Podkowie Leśnej

9 września odbyło się (pierwsze od dłuższego czasu) spotkanie formacyjne dla Rodziców klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin. Z panią Izabelą Dzieduszycką i panem Adamem Pietrzakiem spotkaliśmy się w Domu Przymierza Rodzin w Podkowie Leśnej.

Mszę Świętą odprawił w kameralnej kaplicy ojciec Stanisław Pacholik, kapelan naszej szkoły.

Po mszy dzieci spotkały się z wychowawczyniami, panią Anną Oniszk i Dorotą Dębską – czas upłynął im na zabawie i spacerze po Podkowie Leśnej. Podczas spaceru dzieciom towarzyszył ojciec Stanisław, który okazał się wytrawnym grzybiarzem!

Rodzice wysłuchali pani Izabeli Dzieduszyckiej, która mówiła o genezie Stowarzyszenia Przymierze Rodzin, charakteryzowała szkoły prowadzone przez Stowarzyszenie, mówiła o grupach dziecięcych Przymierza Rodzin i świetlicach środowiskowych, prowadzonych w zaniedbanych wychowawczo środowiskach. Pan Adam Pietrzak mówił min. o miłości rodzicielskiej i jej znaczeniu dla dziecka, o relacjach między szkołą i rodzicami.

Spotkanie zakończyło się podwieczorkiem w pięknym ogrodzie, otaczającym dom. Na stołach znalazły się wspaniałe wypieki mam pierwszoklasistów, a czas szybko upłynął na jedzeniu smakołyków i rozmowach. Dzieci korzystały z pięknej pogody, bawiły się wśród zieleni, zajadały (z dużym zapałem!) domowe przysmaki.

Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzinom, które przybyły do Podkowy Leśnej – mamom za pyszne ciasta i energiczną krzątaninę wokół stołów, które ustawili wśród drzew panowie (im, naturalnie, też dziękuję), a wszystkim – za miłą atmosferę sobotniego, wrześniowego przedpołudnia.

Marzanna Rymsza-Leociak


Rozpoczęcie roku szkolnego 2006/2007

Serdecznie zapraszamy 4 września na uroczystą Mszę Świętą, która zostanie odprawiona o godz.11.00 w kościele p.w. św. Michała na ul. Puławskiej.

Po Mszy uczniowie spotkają się ze swoimi wychowawcami w klasach w budynku szkoły na ul. Racławickiej 14. 
W tym dniu nie ma lekcji, obiadów ani popołudniowej opieki.

Przypominamy o strojach galowych. Uczniów klasy szóstej prosimy o przyniesienie swojego zdjęcia z wakacji.