Szykujemy BALE KARNAWAŁOWE

W poniedziałek odbędą się bale karnawałowe.

  • Klasy 1-3 "Bal w Paski i kratki" w godzinach 11.30 - 13.30 (można się przebrać za dowolne postacie z paskami lub kratką np. zebrę, tygrysa, Szkota, marynarza itp.)

  • Klasy 4-6 "Bal u Piasta Kołodzieja" w godzinach 14.00-15.30 (można się przebrać za Piasta, Rzepichę, konia, woła, marchewkę, pietruszkę, koło itp.)


W tym dniu NIE MA OBIADÓW.


INFORMACJA DLA UCZESTNIKÓW ZIMOWEGO WYJAZDU KÓŁKA HISTORYCZNEGO DO WARSZAWY

Celem wyjazdu kółka historycznego do Warszawy jest poznanie fragmentów historii stolicy, ale też pokazanie jak ciekawie, niebanalnie można spędzić w niej czas. Wycieczka jest przeznaczona tylko dla twardzieli wybitnie zainteresowanych zwiedzaniem (odwiecznymi hasłami wypraw kółka historycznego są: DUŻO ZWIEDZANIA I CHODZENIA - ZERO STĘKANIA I MARUDZENIA lub KTO NIE MASZERUJE TEN GINIE...).

Spotykamy się o 8.15 w piątek 23 lutego pod szkołą (uczestnicy wycieczki są w tym dniu zwolnieni przez panią dyrektor z lekcji).
W piątek będziemy m. in. uczestniczyć w warsztatach p.t. "Ekspresja" (cokolwiek by to miało znaczyć) w Centrum Sztuki Współczesnej, zwiedzać Muzeum Łowiectwa i brać udział w grze po Łazienkach w poszukiwaniu zabytków, oglądać pokaz starych pozytywek w Muzeum Techniki, podziwiać nowoczesną architekturę. Spać będziemy w hostelu Kanonia na Starym Mieście. W sobotę będziemy poznawać tajniki Nowego Miasta, starej Pragi i robotniczej Woli. Koniec wycieczki nastąpi o 18.00 na Dworcu Centralnym w holu głównym.

Co trzeba mieć ze sobą : DOBRY HUMOR, bilet trzydniowy, dobre buty, coś na śniadanie, kolacje co lubi się jeść, a nie wymaga gotowania, pelerynę, ważną legitymację szkolną, ubiór stosowny do okazji (ciepłe rzeczy - osoby bez czapki, rękawiczek i szalika nie jadą), Bardzo proszę o wpłatę 100 zł do środy (są to pieniądze przeznaczone na bilety wstępów, jedzenie, nocleg, co nam zostanie oddamy rodzicom). 

p. Gosia Zielińska


Tydzień teatralny 2007

W ostatnim tygodniu przed feriami w naszej szkole odbył się Tydzień Teatralny. W tym roku tekstem, nad którym pracowały wszystkie klasy starsze, była baśń pt. "Pasterka indyków". Jej mottem jest stwierdzenie "Słowo wylatuje ptakiem, a wraca kamieniem".

Widzowie mieli przyjemność obejrzeć 5 przedstawień. Wszystkie były wynikiem intensywnej pracy zespołowej poszczególnych klas. Spektakle były znakomitym dowodem umiejętności wykorzystania konwencjonalnej historii do zaprezentowania problemów współczesnego świata.

Jury przyznało 32 dyplomy:


 

  

Międzyszkolny konkurs języka angielskiego

W piątek 12 stycznia 2007 odbył się pierwszy etap międzyszkolnego konkursu języka angielskiego dla klas 4-6, organizowanego przez Szkołę Podstawową Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II. Nasi uczniowie zostali zaproszeni do tego konkursu i będą mieli szansę zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami z innych szkół Przymierza Rodzin. Pierwsze dwa etapy to etapy wewnętrzne (tj. przeprowadzone na terenie własnej szkoły), a trzeci etap (czerwiec 2007) odbędzie się już w ursynowskiej siedzibie Szkoły PR organizującej konkurs.

Konkurs cieszył się w naszej szkole ogromnym zainteresowaniem i wzięło w nim udział ponad 40-cioro dzieci z klas 4-6.

Oto lista finalistów pierwszego etapu, którzy wezmą udział w drugim etapie w marcu 2007:

Imię i nazwisko

Ilość punktów
(max 60 pkt + premia 6 pkt)

klasa

Agata Stachura

60

5

Antek Sendułka

55

6

Ola Ożogowska

52

6

Bartek Joński

49

6

Malwina Szymczak

46

6

Julia Serafińska

45

6

Ania Hawliczek

44

5m

Zuzia Majszczyk

43

6

Marcin Krupa

42

5m

Natalka Olko

41

6

Staś Kraś

41

6

Kasia Adamczyk

40

5

Mela Migalska

40

6

GRATULACJE DLA WSZYSTKICH FINALISTÓW
I TRZYMAMY KCIUKI!!!


Mikołajki 2006

W tym roku, tak jak w latach poprzednich, wszystkie klasy Szkoły Podstawowej zamiast tradycyjnych Mikołajek i rozdawania sobie prezentów zrobiły coś dobrego dla innych.

Klasa 1m przygotowała kartki świąteczne – dochód z ich sprzedaży wyniósł ponad 700 zł i został przekazany naszej zaprzyjaźnionej szkole w Koszarawie (więcej na ten temat w Liście od państwa Sawickich).

Trzeciaki przygotowały przedstawienie, które pokazały w Domu Opieki Społecznej dla osób starszych i u Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi.

Uczniowie z klas 2, 2m, 5 i 5m przygotowali paczki dla Rodzinnego Domu Dziecka w Łękawicy (www.niewiarowscy.egonet.pl), a z klas 1 i 4m dla uchodźców z ośrodka na Siekierkach.

Klasy szósta i czwarta zebrały przetwory dla podopiecznych Szkoły Specjalnej w Konstancinie Jeziornej (www.szkolaspecjalna.pl).

Zachęcamy do indywidualnej pomocy tym instytucjom.


Projekt "Ubieranie choinki"

Boze Narodzenie tuż tuż...

Zapraszamy do obejrzenia projektów klas piątych: "Ubieranie choinki". Wybierz jedną z listy i ubierz według własnego uznania, przygotowanymi przez autora ozdobami. Niektóre projekty zawieraja nawet podkład muzyczny - kolędy.


Adwent w naszej szkole

Rozpoczął się Adwent – czas przygotowania do Bożego Narodzenia. W naszej szkole 7 grudnia odbędą się uroczyste roraty. Rodziców z dziećmi prosimy o przyjście na godzinę 6.25 do kościoła p.w. św. Michała. Prosimy o przyniesienie lampionów. Po Mszy Świętej uczniowie wraz z nauczycielami wracają do szkoły na uroczyste śniadanie. W tym dniu nie ma lekcji. Wszystkie klasy uczestniczą w rekolekcjach.

Kl. 1,1m, 2, 2m Kl. 3,3m, 4, 4m Kl. 5 i 5m Kl. 6
Temat Rodzina Święta. Eucharystia światłem.
Łk. 12, 35-40
Cokolwiek uczyniliście jednemu… Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego
Mt.22.37,39
Miejsce Kościółśw. Andrzeja Boboli (jezuitów), ul. Rakowiecka Kościół św.Jakuba, Plac Narutowicza Ośrodek franciszkański, ul. Modzelewskiego 98a
(wejście od Malczewskiego, za Polskim Radiem)
Święta Katarzyna w Górach Świętokrzyskich
Powrót Ok.14.00 Ok.14.00 Ok.15.15 W piątek 8 grudnia o 21.15 na Dworzec Centralny
Inne ważne informacje Obiad u jezuitów;
Składka 15 PLN;
Dzieci zabierają 2. śniadanie + przybory do pisania.
Obiad w szkole;
Składka 15 PLN
Dzieci zabierają 2. śniadanie + przybory do pisania.
Obiad w szkole;
Składka 10 PLN;
Dzieci zabierają 2.śniadanie + przybory do pisania.
KLASA 6 NIE UCZESTNICZY W RORATACH.
Spotyka się o 6.50 na Dworcu Centralnym. Na wyjazd należy wziąć ze sobą legitymację, różaniec, piórnik, duże drugie śniadanie, kapcie, ubranie odpowiednie do warunków górskich.


Spotkania ze Strażą Miejską

W dniu 29.11.2006 odbędą się w klasach drugich i trzecich zajęcia ze Strażą Miejską realizowane w ramach Szkolnego Programu Profilaktytki.
Tematem zajeć będzie bezpieczeństwo dzieci w kontaktach z osobami obcymi - w klasach trzecich oraz zachowania wobec zwierząt w klasach drugich.
Szczegółowe konspekty zajęć można znaleźć na stronie warszawskiej Straży Miejskiej - www.strazmiejska.waw.pl w dziale referatu profilaktyki.


 

Konkurs na prezentację multimedialną!

Rozpoczęliśmy współpracę ze szkołą podstawową w mieście Durham (wschodnie wybrzeże północnej Anglii). W tym roku szkolnym nasi uczniowie będą korespondowali z uczniami tamtej szkoły, aby się poznać i nawzajem sobie przedstawić. Właśnie w tym celu ogłaszamy

KONKURS
na prezentację multimedialną w programie PowerPoint

Konkurs jest adresowany głównie do uczniów klas 4 – 6 podstawówki, chociaż prace młodszych będą także dopuszczone.

Oto warunki:
- Prezentacja musi być wykonana w języku angielskim;
- Jej tematem musi być nasza szkoła - prezentacja ta powinna reklamować naszą szkołę i zachęcać naszych partnerów do współpracy;
- Powinna zawierać zdjęcia i inne elementy graficzne, może też zawierać elementy dźwiękowe;

Termin zgłaszania prac: do 1 grudnia 2006r. (zgłaszamy je do p. Joasi J. lub do p. Kasi B.)
Konsultacje językowe: Joanna Jedlinska; konsultacje informatyczne: Katarzyna Barszcz.
Najlepsza prezentacja zostanie wysłana do Anglii i tam będzie nas reprezentować!!!


88. Rocznica Odzyskania Niepodległości

Z okazji 88 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbyło się przedstawienie dla klas 1-2 przygotowane przez klasy 3 i 3m. Podczas przedstawienia uczniowie wykonali wiele narodowych pieśni, w śpiew włączyli się też ich młodsi koledzy. (Wszystkie klasy już od dawna ćwiczyły patriotyczny repertuar.)

Klasy 4-6 zastanawiały się nad dylematem "Co to znaczy być patriotą dzisiaj?". Uczniowie obejrzeli pokaz slajdów z Warszawy i wysłuchali współczesnych piosenek o Polsce.


 

 

Klasowe spotkanie II-tradycyjnej

Nasze dzieci od roku codziennie spotykają się w szkole, a my od zebrania do zebrania.

Stwierdziliśmy, że niewiele o sobie wiemy, że niewiele się znamy. A przecież łączy nas szkoła Przymierza Rodzin. To do czegoś zobowiązuje. Poza tym, przed nami jeszcze 5 lat wspólnej nauki naszych dzieci. Nie chcieliśmy dłużej mijać się na ulicy i w szkole wymieniając zdawkowe „dzień dobry”. Postanowiliśmy to zmienić. Dobrym pretekstem było przybycie do naszej klasy dwóch nowych dziewczynek. Karolina i Zuzia szybko nawiązały nowe znajomości a i my tym razem nie chcieliśmy stać na uboczu. 
Za pomocą emaili, „skrzyknęliśmy się”, uzgodniliśmy kto co przywozi i 21 października, w sobotę, prawie w pełnym składzie (niektórych „powaliła” choroba) spotkaliśmy się w Kruszewiu, w ogrodzie Państwa Komorowskich.
Nasz pomysł spotkał się chyba z „Najwyższą” aprobatą, bo pogoda, pomimo zaawansowanej jesieni, rozpieszczała nas ciepłymi promieniami słońca. Nie zawiodły nas również świetne humory. Szybko przebrnęliśmy przez moment stremowania i świetnie się bawiliśmy.
Mieliśmy stanowiska łucznicze, które cieszyły się ogromnym powodzeniem, zorganizowaliśmy podchody: dzieci kontra rodzice, rywalizowaliśmy w przeciąganiu liny: chłopcy (mali i duzi) kontra dziewczynki (małe i duże), tatusiowie kontra reszta chłopców. Mieliśmy huśtawki na linach, strzelaliśmy z wiatrówek.
Stoły uginały się pod ciężarem własnoręcznych wypieków mam, zajadaliśmy się domowym smalcem, sałatkami i potrawami z grilla, a dzieciaki miały ogromną frajdę pieczenia kiełbasek na ognisku. Po kilku godzinach, gdy czas było się rozstawać, wszyscy mieliśmy wrażenie ze znamy się od lat. 
Było wspaniale. Już jesteśmy umówieni na zimowy kulig i wiosenny spływ kajakowy Pilicą.

 

Rodzice II-tradycyjnej


5M - edukacja filmowa

Klasa 5m będzie brała w tym roku udział w projekcie edukacji filmowej organizowanym przez kino Muranów. Na ten rok zaplanowano cykl "Rodzaje i gatunki filmowe".

Spotkania poświęcone są narodzinom kina, kształtowaniu i rozwojowi poszczególnych gatunków filmowych, takich jak: komedia, baśń, dokument czy animacja. Każde spotkanie składa się z prelekcji aktorskiej wprowadzającej w tematykę (20 min) i projekcji filmu długometrażowego lub zestawu form krótkometrażowych.

Pierwsze zajęcia poświęcone były początkom kina niemego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia m. in. słynnych filmów braci Lumiere "Wyjście robotników z fabryki" i "Lokomotywa wjeżdżająca na stację". Więcej informacji o edukacji filmowej na stronie www.edukacja.snh.org.pl.


Szkoły jesienne 2006

Wszystkie klasy wróciły już ze szkół jesiennych.

Klasy pierwsze były na zajęciach przyrodniczych w Białowieży, klasy drugie w gospodarstwach agroturystycznych (2 w Gożdziówce, a 2m w Grzybowie). Klasa 3 wędrowała po Górach Świętokrzyskich, a klasa 3m miała zajęcia przyrodniczo - artystyczne w Funce.

Klasy starsze wyruszyły na objazdy historyczno – geograficzne. Czwartaki były w Biskupinie, Strzelnie, Kruszwicy i Gnieźnie. Klasa 5 zwiedzała Trójmiasto, podobnie jak klasa 6, a klasa 5m – Kraków.


 

Europejski Dzień Języków 2006

Dnia 21 września 2006 roku odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków. W ramach przygotowań do tego dnia uczniowie klas młodszych wykonywali dekorację poznając flagi poszczególnych krajów w Europie. Klasy 4-6 odkrywały nieznane oblicze europejskich języków szukając na całym świecie miejsc, w których języki te są używane. Innym zadaniem przybliżającym im kraje europejskie było przygotowanie projektu przedstawiającego wybrane państwo leżące na terenie Europy i wyłonienie z każdej klasy dwóch kandydatów do konkursu z wiedzy o językach i kulturze Starego Kontynentu. 

Konkurs ten miał formę quizu. Większość uczestników wykazała się dużą wiedzą, a pierwsza trójka zaskoczyła wszystkich swoim gruntownym przygotowanie. W trakcie trwania quizu mieliśmy też konkurs dla widowni, która odgadywała języki piosenek włączanych przez znaną wszystkim DJ JJ. Nagrodą za dobrą odpowiedź była kontrolowana degustacja europejskich dań przygotowanych przez naszych uczniów. 
Warto tutaj wspomnieć, że wśród widowni znalazł się uczeń, który rozpoznał język kameruński i wiedział, że bardzo często można go usłyszeć na ulicach Paryża. Na zakończenie wszyscy mieli możliwość spróbowania jednego z hiszpańskich, angielskich czy też portugalskich przysmaków. Podsumowując trzeba powiedzieć, że przebieg Europejskiego Dnia Języków był kolejnym wydarzeniem potwierdzającym wyjątkowość uczniów, którzy tworzą wyjątkową szkołę.

Quiz z okazji Europejskiego Dnia Języków

 

I miejsce - Marcin Krupa

II miejsce - Julia Serafińska

III miejsce Miłosz Stępkowski

Przy okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych przypominamy, że twórczość księdza Jana Twardowskiego była tłumaczona m.in. na język: albański, angielski, białoruski, czeski, fiński, flamandzki, francuski, hebrajski, niemiecki, rosyjski, słowacki, szwedzki, ukraiński, węgierski, włoski.Spotkanie formacyjne w Podkowie Leśnej

9 września odbyło się (pierwsze od dłuższego czasu) spotkanie formacyjne dla Rodziców klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin. Z panią Izabelą Dzieduszycką i panem Adamem Pietrzakiem spotkaliśmy się w Domu Przymierza Rodzin w Podkowie Leśnej.

Mszę Świętą odprawił w kameralnej kaplicy ojciec Stanisław Pacholik, kapelan naszej szkoły.

Po mszy dzieci spotkały się z wychowawczyniami, panią Anną Oniszk i Dorotą Dębską – czas upłynął im na zabawie i spacerze po Podkowie Leśnej. Podczas spaceru dzieciom towarzyszył ojciec Stanisław, który okazał się wytrawnym grzybiarzem!

Rodzice wysłuchali pani Izabeli Dzieduszyckiej, która mówiła o genezie Stowarzyszenia Przymierze Rodzin, charakteryzowała szkoły prowadzone przez Stowarzyszenie, mówiła o grupach dziecięcych Przymierza Rodzin i świetlicach środowiskowych, prowadzonych w zaniedbanych wychowawczo środowiskach. Pan Adam Pietrzak mówił min. o miłości rodzicielskiej i jej znaczeniu dla dziecka, o relacjach między szkołą i rodzicami.

Spotkanie zakończyło się podwieczorkiem w pięknym ogrodzie, otaczającym dom. Na stołach znalazły się wspaniałe wypieki mam pierwszoklasistów, a czas szybko upłynął na jedzeniu smakołyków i rozmowach. Dzieci korzystały z pięknej pogody, bawiły się wśród zieleni, zajadały (z dużym zapałem!) domowe przysmaki.

Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzinom, które przybyły do Podkowy Leśnej – mamom za pyszne ciasta i energiczną krzątaninę wokół stołów, które ustawili wśród drzew panowie (im, naturalnie, też dziękuję), a wszystkim – za miłą atmosferę sobotniego, wrześniowego przedpołudnia.

Marzanna Rymsza-Leociak


Rozpoczęcie roku szkolnego 2006/2007

Serdecznie zapraszamy 4 września na uroczystą Mszę Świętą, która zostanie odprawiona o godz.11.00 w kościele p.w. św. Michała na ul. Puławskiej.

Po Mszy uczniowie spotkają się ze swoimi wychowawcami w klasach w budynku szkoły na ul. Racławickiej 14. 
W tym dniu nie ma lekcji, obiadów ani popołudniowej opieki.

Przypominamy o strojach galowych. Uczniów klasy szóstej prosimy o przyniesienie swojego zdjęcia z wakacji.