Europejski Dzień Języków 2007

W poniedziałek 24 września 2007 r. odbył się Europejski Dzień Języków. W tym roku w centrum naszej uwagi były kraje basenu Morza Bałtyckiego. Młodsze klasy wykonywały flagi państw nadbałtyckich, wspólnie malowały i wyklejały Bałtyk oraz były jurorami w konkursie klas starszych. Klasy 4-6 przygotowały prezentacje poszczególnych krajów. W każdej klasie była wystawa przygotowana przez starszych specjalnie dla młodszych. Dzięki niej młodsi poznali nazwy krajów i ich stolice a także mogli sprobować różnych smakołyków i pobawić się. Maluchy po obejrzeniu wszystkich sześciu prezentacji głosowali na najlepszą.


Klasy starsze miały przydzielone zadania. Prezentowały następujące kraje:

kl.4 - Litwę

kl.4m - Szwecję

kl.5 - Danię

kl.5m - Finlandię

kl.6 - Estonię

Kl.6m - Łotwę

(nie uwzględniliśmy Niemiec ponieważ zeszłoroczny Dzień Europejski zawierał dużo informacji na temat tego kraju).

Klasy czwarte na Piastowskim Szlaku

Wróciliśmy z trzydniowego objazdu naukowego.

Udało nam się zwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego i Katedrę w Gnieźnie.

Poznaliśmy urok zabytkowej kolejki wąskotorowej podczas zwiedzania muzeum w Wenecji, i podczas podróży taką kolejką do Biskupina.


Na Festynie Archeologicznym podziwialiśmy różne pradziejowe rzemiosła, walki wojów, dawną muzykę i tańce. Próbowaliśmy podpłomyków (bez konserwantów). Chłopcy walczyli na miecze z wojami, a dziewczęta lepiły ozbobne paciorki. Strzelaliśmy z łuku i kuszy. Nie sposób wymienić wszystkiego.

Wielkie wrażenie zrobiły na nas zabytki romańskie w Strzelnie. W jednej tylko świątyni jest więcej świętych relikwi niż w wielu miastach! Tylko w Krakowie (całym mieście) jest ich wiecej. W kościele-rotundzie św. Prokopa dziewczyny modliły się do patrona świątyni:

"Święty Prokopie,
daj nam po chłopie.
Może być kulawy,
o jednym oku,
byle w tym roku."

Warto odwiedzić te miejsca. A Biskupin - koniecznie w dniach Festynu Archeologicznego.


Spotkanie formacyjne w Podkowie Leśnej

Szanowni Państwo!

W sobotę 15 września, zgodnie ze zwyczajem Szkół Przymierza Rodzin, odbędzie się w Podkowie Leśnej spotkanie Rodziców i uczniów klas pierwszych naszej szkoły z panią Izabelą Dzieduszycką i panem Adamem Pietrzakiem z Prezydium Stowarzyszenia Przymierze Rodzin.

Miejsce spotkania

Podkowa Leśna
Ul. Jeża 18/22
Dom Przymierza Rodzin

Spotkanie rozpocznie się o 10.00 i potrwa do 14.00.

Plan dnia
10.00 - 10.15 zbiórka
10.15 - 10.45 Msza Święta
11.00 12.30 - spotkanie Rodziców z p. Izabelą Dzieduszycką i p. Adamem Pietrzakiem; (dzieci mają w tym czasie zajęcia z wychowawcami).
12.30 - 12.45 przygotowanie podwieczorku
12.45 - 13.30 wspólny posiłek
13.30 - 14.00 porządki

Prosimy Rodziców o przywiezienie:
- 15 zł od rodziny (na rzecz Domu Przymierza Rodzin)
- napojów (sok, woda - jeden karton/butelka), ciasta lub ciasteczek, paluszków, cukierków itp. - do przygotowania wspólnego podwieczorku.

Marzanna Rymsza-Leociak
Dyrektor Szkoły

Utrudnienia w ruchu - remonty ulic niedaleko szkoły

Drodzy Rodzice!

W okolicach naszej szkoły prowadzone są roboty drogowe, związane z remontem ulicy Puławskiej. Puławska - w stronę Piaseczna - jest zamknięta od ulicy Racławickiej. Cały ruch jest skierowany Racławicką do Kazimierzowskiej; Kazimierzowska jest teraz jednokierunkowa i można nią jeździć tylko w kierunku Ursynowa; bardzo trudno jest też jeździć Dolną w stronę Racławickiej.

Do szkoły lepiej dojeżdżać od strony Alej Niepodległości - można skręcić w Racławicką lub inną ulicę w okolicach naszej szkoły. Bardzo trudno znaleźć miejsce do parkowania!

Pamiętajcie Państwo o tym, planując dowożenie dziecka do szkoły na 8.15.

Marzanna Rymsza-Leociak

Rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008

Zapraszam na Mszę Świętą, rozpoczynającą nowy rok szkolny 2007/08 do kościoła św. Michała Archanioła przy ulicy Puławskiej, w poniedziałek 3 września o godzinie 10.00.

Po mszy dzieci spotykają się w swoich klasach z wychowawcami.

Lekcje rozpoczną się od wtorku 4 września.

Marzanna Rymsza-Leociak