Moda Majów

Klasa 5 odwiedziła Muzeum Archeologiczne i obejrzała wystawę "Moda Majów. Elita i dwór - Jaina 600 - 900 n.e.". Uczniowie wzięli tez udział w warsztatach, a co z tego wynikło, możecie obejrzeć poniżej...

Czytaj więcej...

1% 2011

Szanowni Państwo, w imieniu naszej społeczności szkolnej, zwracam się do Państwa z prośbą o przekazywanie 1% podatku dochodowego na rzecz Stowarzyszenia Przymierze Rodzin.
Pieniądze, przekazywane na rzecz Stowarzyszenia, wykorzystywane są na cele statutowe, takie jak: stypendia dla uczniów i studentów, podnoszenie kwalifikacji nauczycieli.
Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia znajdziecie Państwo na stronie www.przymierze.org.pl.
Aby przekazać pieniądze, należy obliczyć 1% należnego podatku i w rubryce swojego PITu "Wniosek o przekazanie 1%" wpisać:

Stowarzyszenie Przymierze Rodzin
Nr KRS 0000091879
kwotę 1% podatku

W rubryce "I" "Informacje uzupełniające" należy wpisać szczegółowy cel, np. "Szkoła nr 2 na Mokotowie" lub "Gimnazjum nr 2 na Kabatach".

Stowarzyszenie otrzyma pieniądze od urzędów skarbowych w sierpniu lub wrześniu.

Marzanna Rymsza-Leociak

Alfik Matematyczny 2011

Wyniki konkursu:

Natalia Szczepańska - wynik bardzo dobry, 23 miejsce w woj.
Józef Szafrański - wynik bardzo dobry, 27 miejsce w woj.

Gratulujemy!


 

"Jesienny Liść" - VII Mokotowski Konkurs Poezji Europejskiej

Miejsce trzecie w kategorii klas czwartych i piątych (język niemiecki) zajęli: Emilka Makarenko, Krzyś Sapała i Witek Kraszewski (kl. IVm)

Miejsce pierwsze w kategorii klas piątych (język francuski) zajęli:
Gabrysia Szpakowska, Olaf Jaszczuk
Miejsce drugie w kategorii Klas szóstych (język niemiecki): Natalia Szczepańska.
Grand Prix Srebrny Jesienny Liść - za wrażenie artystyczne otrzymali: Emilka Makarenko, Krzyś Sapała i Witek Kraszewski (kl. IVm).

Gratulacje :)

Czytaj więcej...

Mamy Złoto!

Dnia 1 grudnia 2010 r. odbyły się Mistrzostwa Mokotowa w Tenisie Stołowym. Nasza drużyna wygrała ten turniej.
W zwycięskiej drużynie wystąpili:

1.Mateusz Kadłubowski - klasa VIm
2.Jakub Stęchły - klasa VIm
3.Jeremi Dziedziejko - klasa IV m - rezerwowy
mistrzostwa mokot tenis stol 2010 006

GRATULACJE!


Dzień językowy „NAJ...” 25 listopada 2010 r. - czwartek

Tegoroczny Dzień Językowy w całości poświęcony jest tylko jednemu językowi - hiszpańskiemu. Dzięki temu językowi mamy okazję wyjść poza Europę.

Klasy 1-3 zajmują się Hiszpanią, a klasy starsze - Ameryką Łacińską.
Amerykę Łacińską podzieliliśmy nie na państwa lecz na regiony geograficzno - kulturowe. Każda klasa starsza zajmie się jednym regionem:
4m – ANDY
4t – AMAZONIA
5 – MEZOAMERYKA 
6m – PAMPA + NIZ. LA PLATY
6t – PANAMA + KARAIBY
Uczniowie z poszczególnych klas na ten dzień zbierają informacje o swoim regionie, ozdabiają klasę i przygotowują krótką prezentację w dowolnej formie, którą zaprezentują kolegom. Podsumowaniem dnia będzie konkurs na najciekawszą klasę - głosować będą dzieci z klas 1-3 oraz w oddzielnej kategorii dzieci z klas starszych. Nagroda: niespodzianka.


Sezon łyżwiarski 2010/2011

UWAGA ŁYŻWY!

Dnia 30 listopada rozpoczynamy naukę jazdy na łyżwach w kl. 1-3. Zajęcia odbywać się będą na sztucznym torze łyżwiarskim „Stegny”. Prosimy rodziców o skompletowanie sprzętu łyżwiarskiego i dokładne sprawdzenie go w domu. Nie ma możliwości wypożyczenia łyżew na miejscu.

1. Łyżwy używane w poprzednim sezonie powinne być naostrzone, (można to zrobić na „Torwarze” lub torze „Stegny”, w godzinach tzw. ślizgawek). Uwaga! łyżwy nowe również muszą być naostrzone. Łyżwy nie mogą być za ciasne, musi zmieścić się skarpetka. Do łyżew za luźnych wkładamy grubą skarpetę.
2. Obowiązkowe są kaski, narciarskie lub hokejowe. Kaski rowerowe albo na rolki nie nadają się! Proszę dopasować kask w domu, regulując zapięcie pod brodą tak, by kask nie zsuwał się z głowy. Pod kask zakładamy dopasowaną czapkę z cienkiego polaru lub kominiarkę. Dobrej jakości i dobrze dopasowane kaski nie wymagają zakładania pod nie czapek.
3. Rękawiczki, nieprzemakalne najlepiej narciarskie. Uwaga! Bez rękawiczek i kasku, ze względów bezpieczeństwa, dziecko nie będzie mogło uczestniczyć w zajęciach.
4. Ubranie na łyżwy musi być lekkie i nie krępujące ruchów. Najlepsze są kombinezony narciarskie jedno lub dwuczęściowe a pod spód odzież termiczna i bluza polarowa .Pamiętajmy, że dziecko cały czas pozostaje w ruchu. Proszę zawsze dać dziecku bieliznę do przebrania, tak by po zajęciach mogło założyć suche ubranie.
5. Coś do picia! Woda lub napój tylko w plastikowej butelce lub metalowy termos z ciepłą (nie gorącą) herbatą. Nie ma możliwości kupienia napojów na miejscu.
6. Mała bawełniana szmatka do wytarcia mokrych łyżew, przed włożeniem do ochraniaczy.

Uwaga! Po przyjściu do domu należy z łyżew zdjąć ochraniacze i pozostawić do wyschnięcia. Proszę, by dziecko zrobiło to samodzielnie. Uczymy dbania o własny sprzęt.

Wszystkie w/w rzeczy dziecko musi mieć w torbie zamykanej na zamek błyskawiczny.
Bardzo proszę zrobić w domu próbę samodzielnego wkładania swoich rzeczy do torby oraz sprawnego ubierania się i rozbierania. Proszę jednak nie obawiać się, że dzieci wyjdą na lód w źle założonym sprzęcie lub w rozpiętym ubraniu.
W naukę jazdy na łyżwach i bezpieczeństwo Państwa dzieci zaangażowanych będzie dwóch nauczycieli W.F. i instruktor PZŁ.

Z łyżwiarskim pozdrowieniem
Justyna Trząska
(nauczyciel W.F.)

Porządkowanie grobów 2010

W dniu 5 października klasa 6T wzięła udział w akcji sprzątania grobów pensjonariuszek DPS. Pojechaliśmy na Cmentarz Północny, gdzie podzieleni na grupy pod opieką pań pracujących w DPS, pomogliśmy w uporządkowaniu kilkunastu grobów przed Dniem Wszystkich Świętych. Koordynatorką akcji jest pani Małgosia Brzezińska - dziękujemy za umożliwienie nam wykonania tej pracy - udzielenia realnej pomocy własnymi rękoma.

W dziale Pomagamy innym galeria.


Kilka zmian organizacyjnych

Od listopada br. zajęcia wuefu (pojedyncze lekcje na boisku) w klasach 1-3 prowadzi pan Marcin Kubik (za panią Dorotę Kwiecińską).
W klasach 4-6 na tych pojedynczych lekcjach będzie z panem Marcinem nowa nauczycielka pani Agnieszka Godlewska.
Korektywę będzie prowadziła pani Justyna Trząska (wtorki) i pani Agnieszka Godlewska (środy).
Nieobecną panią Monikę Gomółkę w sekretariacie zastąpi pani Jola Adamczyk.
Sekretariat będzie czynny codziennie od 7.45 do 15.45.
Przypominam, że 12 listopada (piątek) jest dniem wolnym.
10 listopada to w naszej szkole "dzień galowy".

Marzanna Leociak
Dyrektor Szkoły

Dzień Nauczyciela - wyniki konkursu

Rozstrzygnęliśmy konkurs z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W kategorii klas 4 - 6 zwycięzcami są:

Mateusz Kadłubowski - I miejsce
Patrycje Zabiegła i Barbara Stypuła - II miejsce
Jakub Linke i Barbara Roguska - III miejsce

W kategorii klas 1 - 3 najlepsi byli:

Helena Mrozowska, Zosia Żbikowska, Ari Kamecka-Jurek, Maciek Urlich, Milena Sikorska, Gustaw Schwendimann, Franek Marchel.

Piknik 2010 XXL!

Szkoła Podstawowa nr 2 i Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin im. księdza Jana Twardowskiego serdecznie zapraszają na największy w historii XXL Piknik z okazji swojego XXLecia.

Świętować bedziemy 23 października 2010 roku.
Rozpoczniemy o godzinie 11 mszą św. w kościele św. Michała, ul. Puławska 95.
Po niej XX atrakcji na terenie szkoły (Racławicka 14, wejscie od Dożynkowej):

  • występy baletowe, teatr, kino - sztuka ulotna... i ta bardziej trwała wystawiona na aukcje
  • aktywność dla ducha (doświadczenia naukowe) i ciała (zawody sportowe)
  • Klub Seniora dla dawnych absolwentów
  • kalendarium, gdzie jak w kalejdoskopie wydarzenia ostatnich 20 lat przemkną nam przed oczami
  • zabawy w sali XXS dla tych o mniejszych rozmiarach
  • kawiarnia "Jubilatka", a w niej co najmniej XX róznych dań i XX różnych smaków
  • możliwość zaopatrzenia spiżarni na kolejne XX lat.
Zapraszamy!
Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele

Terranova 2010

Od wczoraj w szkole wiszą ogloszenia dotyczace zbiórki pieniędzy na Stowarzyszenie Terranova. W dnich 12 - 22 października zbieramy na szkolenie psów - ratowinków WOPR i psów do dogoterapii. Takie wspaniałe psy, oczywiście wraz z właścicielami odwiedzą nas podczas Pikniku.
Myslę, że dobrze wkomponują się w tegoroczny temat XXL gdyż będą to Nowofundlandy. Dla dzieci będzie to okazja do bezpiecznej zabawy na boisku (psy są szkolone), do zrobienia sobie zdjęcia.

Ania Kulinicz

X Dzień Papieski

W dziale Pomagamy innym informacja od pani Beaty Tkaczyk o X Dniu Papieskim. W tym roku także właczamy się w tę akcję, koordynatorką szkolną jest pani Jolanta Bidzińska.

Zapraszamy do udziału!


Różańce dla klas drugich

8 października (piątek) o 8.15 w kaplicy sióstr franciszkanek odbędzie się krótkie nabożeństwo dla uczniów klas drugich - dzieci otrzymają różańce.
Serdecznie zapraszamy Rodziców.

Nauczyciele i dyrektor szkoły

Jesienna szkoła klasy 6T

Wyjazd klasy 6t do Krakowa udał sie pod każdym względem! Dopisała pogoda, humory i wszelkie inne okoliczności. W dawnej stolicy Polski spędziliśmy 4 dni a jeszcze bylo nam mało!

Pierwszego dnia poznawaliśmy krakowskie Stare Miasto z jego Rynkiem, Plantami, uliczkami i kościołami. Podzieleni na patrole szukaliśmy wskazanych kościołów, zwiedziliśmy kościół Mariacki, zawędrowaliśmy też do Muzeum Matejki, gdzie rysowaliśmy portrety zwykłe i niezwykłe.

jesienna krk 6t027Drugiego dnia z samego rana zawitaliśmy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie najpierw mogliśmy dowiedzieć się
dużo o japońskich kimonach, a niektórzy mogli nawet je przymierzyć! Potem zwiedziliśmy wystawę poświęconą japońskim mieczom. Bardzo nam się podobało! 

Wyruszyliśmy potem do Ogrodu Doświadczeń, gdzie spędziliśmy resztę dnia. Najpierw wzięliśmy udział w grze - trzeba było wykonywać rozmaite zadania, posługiwać sie mapą i kompasem a niekiedy nawet myśleć! Potem z bardzo miłym panem przewodnikiem zwiedziliśmy cały park i świetnie się bawiliśmy. Niektórym mocno kręciło się w glowach! 

Następnego dnia Wieliczka! Zeszliśmy do niesamowitych korytarzy i zwiedziliśmy kopalnię. Po powrocie znów mieliśmy zajęcia na Rynku - rysowaliśmy detale architektoniczne i dobrze się bawiliśmy. A wieczorem znów było wesoło - Rynek oświetlały niesamowite barwy reflektorów a my po zwiedzeniu muzeum w Sukiennicach skakaliśmy i wygłupialiśmy się do 22! 

Pewnie dlatego nastepnego dnia, niestety już ostatniego, niektórzy trochę przysypiali podczas zwiedzania Wawelu. Ale wszystkich rozbudziła wędrówka pod Dzwon Zygmunta. 

Niedługo potem wsiedliśmy w pociąg do Warszawy - szkoda, że tak krótko mogliśmy pobyć w Krakowie! 

Czytaj więcej...

Jesienna szkoła klas drugich

W czasie Jesiennej Szkoły, klasy drugie poznawały piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Widzieliśmy Kopalnię Węgla Brunatnego w Bełchatowie, czyli największą w Polsce dziurę w ziemi. Zobaczyliśmy jak produkuje się zapałki w Muzeum Zapałek. W jurajskim Olsztynie, artysta pokazał nam wyrzeźbioną przez siebie ruchomą szopkę. Zwiedzaliśmy tamtejsze zamki i słuchaliśmy legend o rycerzach i królewnach. Widzieliśmy Maczugę Herkulesa i marzliśmy w Jaskini Łokietka. Byliśmy też na Pustyni Błędowskiej tropiąc mrówkolwa. Mieliśmy czas na grę w piłkę, poznawanie kodeksu rycerskiego, zbieranie odcisków amonitów oraz wycieczkę po tamtejszych górach. Co najważniejsze, mamy teraz w szkole prawdziwych rycerzy i damy: 24 uczniów uczestniczyło w pasowaniu!


Klasy 5 i 6M na SGGW

21 września klasy 5 i 6M uczestniczyły w niezwykłych zajęciach Festiwalu Nauki. Dzieci miały okazję zobaczyć czego uczą się studenci Wydziału Weterynaryjnego Szkoły Głownej Gospodarstwa Wiejskiego. Lekcja, podczas której zwiedzane było prosektorium, sala do ćwiczeń z anatomii oraz muzeum wydziałowe poświęcona była szkieletom ssaków. Uczniowie mogli obejrzeć i dotknąć szkieletów wielu różnorodnych zwierząt: krowy, żubra, kota, żyrafy, słonia, ale też i krokodyla.


 

Biegi przełajowe

Dnia 20 września 2010 r. odbyły się MISTRZOSTWA MOKOTOWA w biegach przełajowych w ramach XLIV edycji Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.
W kategorii klas czwartych I miejsce zdobył Witek Kraszewski, a Ignacy Nowina - Witkowski był V.
Wśród dziewcząt IV miejsce w kategorii klas IV zdobyła Patrycja Zabiegła.

Gratulujemy!


MODLITWA

Drodzy Nauczyciele i Rodzice!

Rozpoczynamy kolejny rok modlitwy za środowisko naszej szkoły. Zachęcamy do podjęcia zobowiązania dowolnej formy modlitwy i/lub postu raz w tygodniu w tej intencji. Stańmy przed Bogiem z wiarą, że On zawsze słucha i pokorą, kiedy nie wszystko dzieje się po naszej myśli...
Dobrowolne deklaracje zbiera pani Jola Bidzińska.
Osoby chętne będą dostawały raz w miesiącu e-mail z przypomnieniem i ewentualnymi szczegółowymi intencjami.


Basen klas drugich

Informacje dla Rodziców

Uczniowie klas drugich mają obowiązkową naukę pływania – przez cały rok szkolny. Dziecko zwolnione z basenu (przez lekarza, jeśli jest to zwolnienie długotrwałe lub przez Rodziców – jednorazowo) zostaje w szkole, na wybranym kółku lub odrabiankach.

Czytaj więcej...

Obuwie na zmianę

Rada Pedagogiczna postanowiła, że uczniowie powinni mieć na zmianę buty z białą podeszwą.

Jeśli kupili Państwo już dzieciom buty z ciemnymi podeszwami, prosimy przy następnej wymianie kapci pamiętać o tym ustaleniu.
Buty na zmianę, wszystkie elementy stroju na lekcje wychowania fizycznego oraz worki, torby czy plecaki powinny być trwale podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka.


Spotkanie formacyjne

Szanowni Państwo!

W sobotę 11 września, zgodnie ze zwyczajem Szkół Przymierza Rodzin, odbędzie się w Podkowie Leśnej spotkanie Rodziców i uczniów klas pierwszych naszej szkoły z Panią Izabelą Dzieduszycką, Prezesem Stowarzyszenia Przymierze Rodzin oraz z Panem Adamem Pietrzakiem, Wiceprezesem Stowarzyszenia.

Miejsce spotkania
Podkowa Leśna
Ul. Jeża 18/22
Dom Przymierza Rodzin

Spotkanie rozpocznie się o ok. 10.00 i potrwa do 14.00.
Prosimy o staranne zaplanowanie trasy - na uliczkach Podkowy łatwo zabłądzić!

Plan dnia
10.00 - 10.15 zbiórka w Domu Przymierza Rodzin,
10.15 - 10.45 Msza Święta, sprawowana przez o. Adama Malinowskiego,
11.00 - 12.30 spotkanie Rodziców z p. Izabelą Dzieduszycką i p. Adamem Pietrzakiem (dzieci mają w tym czasie zajęcia z wychowawcami),
12.30 - 12.45 przygotowanie podwieczorku,
12.45 - 13.30 wspólny posiłek,
13.30 - 14.00 wspólne sprzątanie sal.

Prosimy Rodziców o przywiezienie 15 zł od rodziny (na rzecz Domu Przymierza Rodzin);
oraz na wspólny podwieczorek: napojów, owoców, ciasta lub ciasteczek/ paluszków/cukierków itp.

Marzanna Rymsza-Leociak
Dyrektor Szkoły

Początek roku szkolnego

Serdecznie zapraszam na Mszę Świętą rozpoczynającą rok szkolny w środę 1 września o godzinie 10.00 w kościele Św. Michała Archanioła przy ul. Puławskiej.

W czasie Mszy Świętej na zakończenie roku szkolnego zebraliśmy 4 500 zł - pieniądze przekazaliśmy Stowarzyszeniu Przymierze Rodzin na zorganizowanie wypoczynku dla dzieci z okolic dotkniętych powodzią. Kolonie odbyły się w Rawie Mazowieckiej dzięki ofiarom złożonym na tacę w szkołach Przymierza Rodzin na Ursynowie, Mokotowie i Bielanach. Dziękujemy!

Marzanna Rymsza-Leociak
Dyrektor Szkoły