Spotkanie z pisarzem

24 maja w uczniowie klas szóstych naszej szkoły podstawowej spotkali się z izraelskim pisarzem Urim Orlevem. Orlev urodził się w wyspa na ulicyWarszawie, w okresie okupacji razem z matką i bratem był w getcie. Po wojnie wyemigrował do Izraela. Jest autorem wielu książek, laureatem Międzynarodowej Nagrody im. H.Ch. Andersena i Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka.
Pisarz przeczytał fragmenty opowiadania, w którym wspominał swoje dzieciństwo - okres szkolny (tu min. fragment o kanapkach...), ulubione lektury (jako chłopiec Orlev przeczytał całą Trylogię, był też wielbicielem Karola Maya), zabawy z bratem - oczywiście "w wojnę"... Autor mówł też o pobycie w getcie i ukrywaniu sie po aryjskiej stronie. Uczniowie mogli podziwiać piękną polszczyznę Uriego Orleva i jego poczucie humoru oraz zadawać pytania i otrzymać autograf w książce Wyspa na ulicy Ptasiej lub Babcia robi na drutach. 


 

 

I Komunia Św.

komunia sw 2011

 

21 maja 2011 mogliśmy uczestniczyć w I Komunii Św. naszych drugoklasistów. Msza Św. odbyła się w kościele św. Michała Archanioła a piękną oprawę muzyczną zapeniła szkolna, rodzicielska schola. 


XIV Rodzinny Bieg na Orientację 2011

bieg na orientacje 2011  019

7 maja 2011 roku spotkaliśmy się na RODZINNYM BIEGU NA ORIENTACJĘ. Przybyło aż 90 osób i świetnie się bawiliśmy!

W zakładce Rodzinny Bieg na Orientację można przeczytać relację - zapraszamy!


 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

W tym roku 29 kwietnia w naszej szkole był dniem galowym - świętowaliśmy wtedy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Klasy czwarte, piąta i szóste przeprowadzały ankiety wśród mieszkańców Mokotowa - pytaliśmy o to, co właściwie świętujemy 3 maja, jaka była dokładna data uchwalenia Konstytucji, jakie zmiany Konstytucja wprowadzała.


Klasy przygotowywały również tablice informujące o wydarzeniach z 3 maja 1791 roku. Tablice zostały ocenione w konkursie na najlepsze wykonanie i wartość merytoryczną. Najlepsze prace przygotowały klasy czwarte. Wyniki:

III miejsce - klasa 5
II miejsce - klasa 4M
I miejsce - klasa 4T

Gratulujemy!
Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w działania szkoły!

Czytaj więcej...

DEUTSCH-WAGEN

W poniedziałek 18.04. gościliśmy ponownie Deutsch-Wagen (projekt mający na celu promowanie języka niemieckiego), tym razem w szkole podstawowej. Wszystkie dzieci uczące się języka niemieckiego w naszej szkole wzięły udział w zajęciach przygotowanych i przeprowadzonych przez lektorkę, która przyjechała do nas z Lublina.

Zajęcia rozpoczęły się wielkim quizem o Niemczech, w którym prawie wszystkie pytania zostały poprawnie rozwiązane. Brawo dla naszych „podstawówkowiczów”! Pozostałe gry i zabawy, rozwiązywanie krzyżówek i układanie puzzli okazały się przysłowiowa bułką z masłem. Najlepszą jednak częścią była zabawa z kolorową chustą, która tak się spodobała naszym uczniom, że trzeba było ją powtórzyć na zakończenie spotkania. Po „ciężkiej” zabawie na dzieci czekały (nie tylko) słodkie przyjemności w postaci ciasteczek oraz rozdanych na koniec upominków: długopisów, koszulek, balonów, piłeczek itp. Z uznaniem muszę przyznać, że wszyscy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu z Deutsch-Wagen i mam nadzieje, ze teraz z jeszcze większą ochotą będą uczyć się j. niemieckiego.


 

Wyniki Olimpiady Oimpus z języka niemieckiego

Otrzymaliśmy wyniki ogólnopolskiej olimpiady j. niemieckiego Olimpus. Mamy się czym pochwalić bo najlepszy wynik to 19 miejsce zdobyte przez Józia Szafrańskiego z klasy IV T. Pozostałe miejsca są równie zadowalające. Aby uzupełnić statystykę trzeba dodać, że w klasach czwartych olimpiadę pisało aż 541 dzieci z całej Polski (tym bardziej zachwyca 19 miejsce Józia!), w klasach piątych 677 (świetne 22 miejsce Jeremiego Demiańczuka), w klasach szóstych 726 (najlepsza pozycja Natalki Szczepańskiej).

NazwiskoUzyskane punktyZdobyte miejsce
Kl. IV (możliwych 236)
1. Józef Szafrański 200 19
2. Aleksandra Elwertowska 172 33
3. Krzysztof Sapała 160 39
4. Emilka Makarenko 158 40
5. Witold Kraszewski 152 43
6. Julia Abramowicz 134 52
Kl. V (możliwych 240)
1. Jeremi Demiańczuk 198 22
2. Stanisław Borawski 172 35
3. Michał Matysiak 170 36
4. Franciszek Kaczmarek 158 42
Kl. VI (możliwych 240)
1. Natalia Szczepańska 174 34
2. Wojciech Wasiak 172 35
3. Jakub Stęchły 158 42
4. Jędrzej Sagan 152 45
5. Lilianna Kupska 150 46
6. Izabella Bukalska 150 46
7. Filip Wieczorek 148 47