W naszej szkole dużo się dzieje - każdy, nawet zupełnie dorosły - znajdzie coś dla siebie.
 

Kiedy kończą się lekcje – przychodzi czas na kółka zainteresowań. Każdy uczeń może zaplanować swoje popołudnie, wybierając spośród kilku propozycji zajęć, może zacząć trenować wybraną dyscyplinę sportu, może też zgłosić się na indywidualne konsultacje do swoich nauczycieli. Czekanie na rodziców mija szybciej na odbierankach, zwłaszcza, kiedy można wyjść na dwór z paniami opiekunkami, zaś lekcje można odrabiać w sali cichej pracy od g. 14.50 do 16.15.

Regularnie widują się także rodzice - śpiewają w scholi albo umawiają się na swoje spotkania. Niekiedy udaje się też zorganizować spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin w ramach Akademii Rodzica.

Starsi i młodsi wspólnie wybierają się też do teatru i uczestniczą w rozmaitych szkolnych imprezach 


 

Przy naszej szkole działa też Szkółka Muzyczna pana Krzysztofa Gerusa.

 


 

III Rodzinny Rajd Rowerowy w Lesie Kabackim 2013

Rajd rowerowy 2013 09 15 001

 

Dnia 15 września 2013 r. (w niedzielę) odbył się III Rodzinny Rajd Rowerowy.

W tym roku pobiliśmy rekord, było z nami ponad 140 osób.

O godzinie 10:20 rozpoczęliśmy przejazd po Lesie Kabackim, dziesięciokilometrową trasę pokonali wszyscy, nawet najmłodsi uczestnicy wycieczki. Podczas przejazdu miały miejsce dwie przerwy, w trakcie których uczestnicy mogli dowiedzieć się kilku ciekawostek związanych z Lasem Kabackim i mijaną po drodze Stacją Techniczno Postojową pociągów metra.

Po przyjeździe na Polanę Powsińską czekało już na nas ognisko oraz gry i konkursy sportowe, w których wszyscy i „duzi” i „mali” brali liczny udział.

Zwycięzców poszczególnych konkurencji nagrodzono słodyczami.

W organizacji imprezy pomagali nam absolwenci naszej szkoły:

Witek Kraszewski, Jeremi Dziedziejko, Jan Gradoń, Jerzy Traczyński, Karolina Lehmann i Krzysztof Rupiński, za co serdecznie im dziękujemy.

Imprezie patronowała p. dyr. Marzanna Rymsza-Leociak.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział!

Do zobaczenia za rok! 


 

II Rodzinny Rajd Rowerowy

W sobotę 15 września 2012 roku odbył się II Rodzinny Rajd Rowerowy w Lesie Kabackim. Pomimo deszczowego poranka, pogoda dopisała i często pojawiało się słońce. W trakcie rowerowego przejazdu, odwiedziliśmy Centrum Operacji Powietrznych, Mogiłę Powstańców oraz punkt odłowu dzików. Po przyjeździe na Polanę Powsińską, czekało już na nas ognisko, kiełbaski i napoje. Po posiłku dzieci i dorośli brali udział w konkursach i grach sportowych.
Zwycięzcy poszczególnych konkurencji w swoich kategoriach wiekowych otrzymali nagrody. W rajdzie wzięło udział 80 osób.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, do zobaczenia za rok!

Filip Trząski

I Rodzinny Rajd Rowerowy

W sobotę 17 września odbył się I Rodzinny Rajd Rowerowy. Wspaniała pogoda gwarantowała wysoką frekwencję i świetną zabawę. O 10:15 rozpoczęliśmy przejazd przez Las Kabacki. 9 km leśnych dróg pokonali wszyscy nawet najmłodsi uczestnicy rajdu. Po przyjeździe na Polanę Powsińską czekało już na nas ognisko, kiełbaski, napoje i słodycze. Po posiłku dzieci i dorośli brali udział w konkursach i grach sportowych. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji w swoich kategoriach wiekowych otrzymali nagrody.
W rajdzie wzięło udział ponad 60 osób.
W organizacji imprezy pomogli nam uczniowie naszego gimnazjum Piotr Pruszkowski, Stanisław Stypuła, Mateusz Miedzianowski, Kacper Michalski.
Do zobaczenia za rok!!!

Justyna Trząska
Filip Trząski
 

Zaproszenie na I Rodzinny Rajd Rowerowy

I Rodzinny Rajd Rowerowy

Serdecznie zapraszamy rodziców wraz z dziećmi oraz nauczycieli na Pierwszy Rodzinny Rajd Rowerowy.
W tym roku odbędzie się on na terenie Lasu Kabackiego, dnia 17 września 2011 r. (sobota) godz.10:00 (zbiórka przy budce parkingu w Powsinie).

Czytaj więcej...

Rodzinne Zawody Biegowe 2017

W niedzielę 1 października dzielni biegacze wyruszyli na znane ścieżki Kabackiego Lasu. Wydarzenie udokumentowala pani Anna Salak, której bardzo dziękujemy za udostępnienie zdjęć.

Gratulacje i podziękowania też dla uczestników i organizatorów!

2017 10-01 rodzinne zawody biegowe 01   2017 10-01 rodzinne zawody biegowe 02   2017 10-01 rodzinne zawody biegowe 31

Czytaj więcej...

Rodzinne Zawody Biegowe 2016

2016 10 02 biegi 00802.10.2016 r. w ostatnich chwilach pięknej słonecznej pogody odbyły się V Rodzinne Zawody Biegowe. 2016 10 02 biegi 031

Trasa biegów, dobrze wszystkim znana z poprzednich edycji, wytyczona była ścieżkami Lasu Kabackiego. Biegi odbyły się w pięciu kategoriach: dzieci kl. 1-2, dzieci kl. 3-4, dzieci kl. 5-6, kobiety i mężczyźni.

Po wszystkich biegach odbyły się ceremonie dekoracji wraz z nagrodzeniem najlepszych rodzin.

W tym roku pierwsze miejsce zajęła rodzina państwa Rudnik, na drugim miejscu ex aequo znaleźli się p.Sikorscy i p.Kaliciuk, III miejsce wywalczyli p.Mrozowscy.

Czytaj więcej...

Rodzinne zawody biegowe 2015

4 października 2015 r. odbyły się szkolne zawody biegowe. 12113493 774118452715197 8534366608588403124 o

 

Po raz kolejny na starcie leśnego biegu stanęli uczniowie i rodzice z naszej szkoły.

Uczestnicy wystartowali w 5 kategoriach. Dzieci młodzsze kl.1-2, dzieci kl.3-4, dzieci starsze kl.5-6 oraz dorośli: kobiety i mężczyźni. W klasyfikacji rodzinnego wygrała rodzina p.Kaliciuk.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział a nieobecnych zapraszamy do uczestnictwa za rok - naprawdę warto!!

Czytaj więcej...

Rodzinne Zawody Biegowe na start 2014!

20141005 biegowe 0115 października 2014 r. przy pięknej słonecznej jesiennej pogodzie odbyły się III Rodzinne Zawody Biegowe. 20141005 biegowe 018

Na starcie stanęło ponad 60 biegaczy, podzielonych na kilka kategorii. W kategorii rodzinnej na pierwszym miejscu znalazły się rodziny p.Kaliciuk i p.Marcinkowskich, trzecie miejsce zajęła rodzina p.Rybarczyk.

20141005 biegowe 089      20141005 biegowe 027      20141005 biegowe 040

 


 

 

Czytaj więcej...

II Rodzinne Zawody Biegowe

Rodzinne Zawody Biegowe 2013 10 04 010

6 października 2013 r. na Polanie Powisińskiej odbyły się II Rodzinne zawody biegowe.

W tym roku wzięło w nich udział prawie 70 osób. Uczestnicy podzieleni na 8 kategorii ze względu na wiek i płeć rywalizowali na dystansie od 400m (najmłodsi) do 2000m (dorośli).

W zawodach prowadzona była też klasyfikacja rodzinna, ktorą w tym roku wygrała rodzina Marcinkowskich. 

Czytaj więcej...

I Rodzinne Zawody Biegowe

I Rodzinne Zawody Biegowe to zupełnie nowa szkolna impreza sportowa. W sobotę 6 października zapraszamy rodziny z naszej szkoły do sprawdzenia się na trasie naszego biegu. Wszystkie kategorie z podziałem na płeć. Dystanse w zależności od wieku:

Najmłodsi kl.1-3 400m,
dzieci starsze kl.4-6 800m,
dorośli 2km.

Rywalizacja odbywa się zarówno indywidualnie jak i drużynowo-rodzinnie. W klasyfikacji rodzinnej bierzemy pod uwagę punkty 3 najlepszych osób z rodziny w tym punkty minimum jedenej osoby dorosłej (mama,tata) i minimum jedengo dziecka. Zapewniamy: pomiar czasu, napój oraz mały poczęstunek, dla najlepszych nagrody!
Serdecznie zapraszamy!
Zapisz się już dziś w sekretarcie szkoły.

XVI Rodzinny Bieg na Orientację, Zimne Doły 2013

11 maja w  Lasach Chojnowskich koło Żabieńca odbył się Rodzinny Bieg na Orientację. Głównym organizatorem była w tym roku pani Magda Pelc. Baza biegu została założona w dużej wiacie na polanie Zimne Doły, od rana tliło się tam już ognisko a kiełbaski  i inne przysmaki czekały na uczestników biegu. Tymczasem  w okolicznych lasach zostały o świcie rozłożone punkty, których odnalezienie było głównych zadaniem uczestników zabawy. Punkty zostały zaznaczone na mapkach a w bezpośredniej bliskości każdego punktu  – w ściółce, wśród gałęzi albo po drugiej stronie drzewa – ukryte było dodatkowo pytanie, na które odpowiedź mogła poprawić ostateczny wynik.

Czytaj więcej...

XIV Rodzinny Bieg na Orientację 2011

Wyniki zawodów rozegranych w dniu 7 maja 2011 r. w Stefanowie.

I. Kategoria wiekowa. Rodziny z dziećmi poniżej 7 roku życia:

1 miejsce - Rodzina p. Nowak-Zemplińskich,
2 miejsce - Rodzina p. Niemców,
3 miejsce – Rodzina Duża (reprezentanci rodzin: p. Gradoniów, p. Sapała, p. Henczke, p. Elwertowskich).

II. Kategoria wiekowa. Rodziny z dziećmi powyżej 7 roku życia:

1 miejsce - Rodzina p. Stachurów i p. Bremerów,
2 miejsce - Rodzina p. Traczyńskich i p. Suchockich,
3 miejsce - Rodzina p. Oniszczuk.

Wszystkim rodzinom, które wzięły udział XIV Rodzinnym Biegu na Orientację serdecznie gratulujemy bardzo wysokiego poziomu sportowego i zapraszamy ponownie w przyszłym roku. Ustanowiliśmy kolejny rekord frekwencji. Zaszczyciło nas swoją obecnością 90 osób.


 

 

Wyniki XIII Biegu na Orientację

XIII Rodzinnym Biegu na Orientację w kategorii młodszych (rodzinki z dziećmi poniżej 7 lat) I miejsce zajęła RODZINKA LEŚNYCH ZWIERZĄT (połączone siły Państwa Górskich, Papierskich i Bogutów)

II miejsce RODZINKA SOKOŁÓW MILENIUM (państwo Marchelowie)
III miejsce RODZINKA MOTYLKÓW (państwo Bidzińscy) 

w kategorii starszych: I miesce RODZINKA CHUDYCH WILKÓW (państwo Kozubscy)
II miejsce RODZINKA DWÓJECZKI (państwo Dziedziejko)
III miejsce RODZINKA SEPII (panstwo Stiasny)
Dodatkowo KOSZ SZCZĘŚCIA wygrała RODZINKA LEŚNYCH ZWIERZĄT.

GRATULUJEMY!!!
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w imprezie i już dziś zapraszamy na XIV Rodzinny Bieg na Orientację.


 

XIII Rodzinny Bieg na Orientację

Już w najbliższą sobotę, 24.04.10, odbędzie się XIII Rodzinny Bieg na Orientację. Spotykamy się w Żabieńcu na Zimnych Dołach (Lasy Chojnowskie), pod Wiatą Białostocką, gdzie od godz.10.30 będziemy wypuszczać, w odstępach pięciominutowych, kolejne rodzinki. Po biegu zapewniamy ognisko, zabawy i śpiewanki. Prosimy o zgłaszanie się i uiszczenie wpisowego w sekretariacie (10 zł od osoby, czwarta osoba gratis).

Serdecznie zapraszamy - Dorota Kwiecińska i Marcin Kubik.

IX Bieg na Orientację

kompasBieg odbył się 23 kwietnia 2005 r. Oto wyniki - serdecznie gratulujemy!

Rodziny z dziećmi poniżej 7 roku życia: 9biegm

 

Miejsce:

  1. Filipów
  2. Stado galopujących wieprzy(Żółtek, Jakubowscy, Rączka)

 

 

Rodziny z dziećmi od 7 roku życia: 

9bieg

Miejsce:

  1. Stachura, Bremer
  2. Bernatowicz
  3. Fornalik

 

Bardzo dobry wynik uzyskały też:

  • BAM Rysik
  • Korona
  • Gorące wilki
  • Stiasny-Matuszewscy
  • Plater-Zybert

Dzień Rodzica 2013

Po powrocie z zielonej szkoły czeka nas ostatni tydzień roku szkolnego 2012/2013. Będzie się sporo działo, także Rodzicom chcemy zapewnić szczególny wieczór:

Zapraszamy wszystkich rodziców i wszystkie dzieci na DZIEŃ RODZICA 26 czerwca (środa) wieczorem

do DOMU SZTUKI - ul. Wiolinowa 14, ok. 20 m od stacji metra URSYNÓW. 
Prosimy, aby wszystkie dzieci się pojawiły, ponieważ wszystkie występują na scenie.

W okolicy Domu Sztuki nie ma miejsc parkingowych, więc najlepiej podróżować metrem. 


GODZINY WYSTĘPÓW:
Dzieci z klas 1-3 - godz. 17:00 - 18:30
Dzieci z klas 4-6 - godz. 18:30 - 20:15
ZAPRASZAMY!!


 

 

Dzień Rodzica 2012

DZIEŃ RODZICA 2012 – UCIECZKA Z FUTBOLANDU (teksty: Joanna Jedlińska i Monika Szymańska)

Ponieważ rok 2012 był szczególnie silnie kojarzony z piłką nożną, nasz koncert, w części prezentowanej przez uczniów starszych, pokazywał podróż kilku uciekinierów z EURO 2012 do różnych krajów w poszukiwaniu miejsca gdzie można odpocząć od piłki nożnej. Nasi uciekinierzy

dotarli do Rosji (kl. 4m), do Wielkiej Brytanii (kl. 6), do włoch (kl. 5t), Brazylii (kl. 4t) i do Francji (kl. 5m) – ale nigdzie nie udało im się uwolnić od piłki. Szaleństwo piłkarskie okazało się być częścią wspólną wielu kultur. Nasi podróżnicy mieli okazję dowiedzieć się wiele na temat odwiedzanych krajów, a na końcu wrócili do swojej ojczyzny, gdzie odnależli elementy kultur z wielu stron świata. Scenki przeplatane były piosenkami z różnych krajów, tj. "Lasciate mi cantare" – po włosku, albo "Raindrops keep falling on my head" – po angielsku, czy choćby "Biełyje rozy" – po rosyjsku.

Cały koncert zwieńczyła scenka autorstwa naszych uczennic z klasy szóstej – Marysi Wierzbowskiej, Alinki Osińskiej i Gabrysi Szpakowskiej pt. "Skarpet Show" o nieoczekiwanych skutkach małżeństw celebrytów – a szczególnie piłkarzy i gwiazd modellingu. Skarpety były tak zabawne i z takim talentem pokazane, że otrzymały ogromne brawa.  


Młodsi na scenie:

 


 

DZIEŃ RODZICA 20 czerwca 2011

DZIEŃ RODZICA 2011 – NASZ KRAJ WCZORAJ I DZIŚ (teksty. Joanna Jedlińska i Monika Szymańska)

Nasi uczniowie z klas starszych zaprezentowali to co ich rodzicom powinno sie jeszcze dość żywo kojarzyć: realia Polski lat osiemdziesiątych XX w ilustrowane piosenkami zespołów rockowych tamtych lat. Scenki z przeszłości były zestawione kontrastowo ze scenkami współczesnymi. Poruszano różne aspekty życia codziennego i politycznego. Oto przykład: kwestie mieszkaniowe, gdzie mieszkania spółdzielcze z podsłuchem i komitetem blokowym porównane są z dzisiejszymi miszkaniami w apartamentowcach, w których wszystko jest w kredycie i faktycznie należy do banków. Tę scenkę odegrała klasa piąta, ktora także zaśpiewała piosenkę zespołu Mr Zoob "Mój jest ten kawałek podłogi". Albo komunikacja telefoniczna lat osiemdziesiątych, czyli telefony w budkach i "rozmowy kontrolowane", porównano z dzisiejszymi wszchobecnymi komórkami dzwoniącymi nawet w kościele i w teatrze. Tu zagrał zespół Republika i uczniowie klasy 5m zaśpiewali "Telefony, telefony". Kwestie marzeń o przyszłości dawniej i dziś pokazała klasa 6t (piosenka "Kiedy byłem mały" zespołu Dżem), poszukiwanie własnej tożsamości i poszukiwanie pracy klasa 4t (piosenka "Chciałbym być sobą" zespołu Perfect) itp. Solowym występem popisała się Basia Stypuła śpiewając "Krakowski Spleen" zespołu Maanam. Dla rodziców ten wieczór był powrotem do przeszłości, do klimatu dzieciństwa.

Czytaj więcej...

Dzień Rodzica 2010

"WYTWÓRNIA FILMÓW ANIMOWANYCH" (teksty: Joanna Jedlińska i Małgorzata Michalak)

Tego wieczoru rodzice dowiedzieli się, że są statystami przy produkcji wielkich hitów filmów rysunkowych dobrze znanych zarówno im samym jak i ich dzieciom. Mieli trudne zadanie występowania w rolach epizodycznych na scenie, na której role główne grały ich dzieci. Poszczególne klasy przedstawiały nieco zmodyfikowane słynne sceny ze znanych filmów animowanych. Klasa 6t przedstwiała "Pszczółkę Maję" – czyli historię racjonalizatorskich pszczół, które walczą z biurokracją w ulu. Klasa 6m – "Króla Lwa" – gdzie matka lwica namawia swoje małe lwiątka do zdrowego odżywiania. Tu trudne zadanie galopującego stada gnu na sawannie odegrali dzielnie rodzice. Klasa 5t zagrała nową odsłonę "Madagaskaru" (jeden z rodzciów miał rolę niemą – rybki w akwarium). Klasa 5m pokazała pomieszanie "Bolka i Lolka" i "Krecika" z "Rumcajsem" – gdyż wszystkie te gwiazdorskie postaci pojechały do Hollywood, żeby zrobić światową karierę. Tu jeden z tatusiów musiał sie wcielić w rolę Krecika i całkiem dobrze się prezentował w jego kostiumie, a nawet zagrał słynne "Ah! Jo!" po czesku.. Klasa 4 pokazała starcie "jedynie słusznie niebieskich" Smerfów z różnobarwnymi Teletubisiami, gdzie uprzedzenia i stereotypy musiały ustąpić przed zdrowym rozsądkiem Smerfetki. (Jeden z ojców zagrał tu słoneczko – była to rola trudna, gdyż należało o świcie wzejść, a pod koniec scenki zajść za nieboskłon). Scenki były przeplatane piosenkami z filmów animowanych. Najciekawiej zabrzmiała "Pszczółka Maja" po niemiecku przygotowana przez P. Ewę Podleśną Kiefer z uczniami klasy szóstej.

MŁODSI

Dzień Rodzica 2009

DZIEŃ RODZICA 2009 – CO TO ZA FILM? (teksty: Joanna Jedlińska i Małgorzata Michalak)

Dzień rodzica w tym roku był swego rodzaju teleturniejem. Rodzice zgadywali jakie słynne piosenki filmowe ukryte były w kalamburach – skeczach przygotowanych przez uczniów. Uczniowie klasy szóstej pokazali "Nothing else matters" zespołu Metallica (tytuł filmu z lat trzydziestych) w scence w której wszyscy sie przekonali co sie stanie, jeśli Mama postanowi sie patelnią rozprawić z grą komputerową. Klasa 5m pokazała "Goldeneye" Tiny Turner (z serii Jamesa Bonda) w scenie z muzeum, gdzie każdy uczeń był w innym stylu malarskim. Klasa 5t zaspiewała "Summer Love" – Johna Travolty z "Grease" w scence u fryzjera oraz "Accidentally in Love" ze "Shreka" w scenie wypadku drogowego. Klasa 4t pokazała jak wiatr (Olaf) szarpie drzewa w sadzie i na tej podstawie rodzice mieli się domyslić, że chodzi o "Deszcze niespokojne" Edmunda Fettinga z serialu "Czterej Pancerni i Pies", a klasa 4m jako oficjalna delegacja czekała na stacji kolejowej i przegapiła pociąg. A kto czekał na stacji? P. Lato, P. Rzeka i P. Las... czyli chodziło o piosenkę z filmu "Szatan z siódmej klasy". Jaś który zagrał pełną sentymentów starszą panią pozostanie nam na długo w pamięci. W nagrodę za odgadnięcie naprawdę niełatwych zagadek rodzice mogli posłuchać piosenek w wykonaniu swoich dzieci (przygotowanych wokalnie przez panią Dagnę Sadkowską). W tym niezwykłym przedstawieniu mogliśmy także zobaczyć i usłyszeć Emilię Bartosik w solowej piosence Marleny Dietrich. Był to prawdziwy Błękitny Anioł.  

W Gorcach z Klubem Ojców

TurbaczNiesłabnąca aktywność Klubu Ojca z 4M zaowocowała trzydniowym wyjazdem w Gorce w połowie maja. Był to nasz czwarty popiątkowy wyjazd z dziećmi. Tym razem, dzięki przychylności władz naszej szkoły, trwał on trzy dni. Ustalony zawczasu termin nie gwarantował pogody, ale za to zapewnił 100% frekwencją ojców i dzieci z naszej klasy, uzupełnioną o trzech braci z klas młodszych. Obecność chłopców z klas młodszych spowodowała równowagę liczebną pomiędzy chłopcami a dziewczętami.

 

Czytaj więcej...

KLUB MAM czyli Historia znajomości z Kumą

klub mamy 01Jako Mamy spotykałyśmy się przy różnych okazjach: w szkole odbierając dzieci, na comiesięcznych zebraniach klasowych, przy okazji klasowych urodzin. Niektóre z nas znały się lepiej, inne gorzej, ale wątków do rozmowy nie brakło.
Okazało się, że otwarta wymiana myśli, opinii nie tylko nas nie dzieliła, ale stanowiła inspirację do wspólnych inicjatyw. klub mamy 04

 

Postanowiłyśmy dać sobie czas i miejsce na pogaduchy i zainaugurowałyśmy comiesięczne spotkania. 


Początkowo wieczorne rozmowy koncentrowały się na problemach naszych dzieci. Wspólne dyskusje zaowocowały cennymi rozwiązaniami np. projektem kółka języka angielskiego, które poprowadziła jedna z mam, udziałem dzieci w turnieju piłkarskim
Deichmana, gdzie coachem drużyny została jedna z nas.

Ale wkrótce okazało się, że spotkania sprawiają nam samym bardzo wiele radości, dają możliwość poznania się. 


W połowie klasy drugiej postanowiłyśmy zmienić formułę naszych spotkań. I tak powstała
KUMA, czyli Klub Kulturalna Mama.  

 

Czytaj więcej...

SZPROT NA PÓŁMARATONIE

20140330 095134 resizedDrużyna SZPROTa w całości zameldowała się na mecie 9. Półmaratonu Warszawskiego SZPROT - klasyfikacja - miejsceosiągając  wysokie - 62. miejsce w klasyfikacji generalnej (na 95 sklasyfikowanych drużyn). Biorąc pod uwagę nasze krótkie przygotowanie (od 16 listopada 2013 r.) to bardzo dobry wynik!

 

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili czas i siły, abyśmy mogli to osiągnąć.

 

W szczególności chcielibyśmy zadedykować ten bieg wszystkim kibicującym, których spotkaliśmy na trasie - w trudnych chwilach byliście naszym wsparciem i naszą inspiracją. Dziękujemy!!!

Specjalne ukłony kierujemy również  dla p. Ewy Polak. Dzięki jej spontanicznej zgodzie na udział w zawodach, drużyna SZPROTa mogła zaistnieć w zestawieniu.

Pozdrawiamy

SZPROTeam

 

Czytaj więcej...

Ojcowskie bieganie

szprot - logoBieganie?

Dla osób, które dotychczas nie ćwiczyły biegania może się ono kojarzyć z trudnym wysiłkiem, zadyszką i wychodzeniem z przyjemnej strefy komfortu. I rzeczywiście tak jest! Wszakże "bez pracy nie ma kołaczy".
W przypadku treningu biegowego kołaczami są zdrowie, czyli podniesienie odporności i lepsza sprawność fizyczna teraz i w przyszłośći, lepsze samopoczucie (w trakcie biegu uwalniamy do organizmu endorfiny, które pomagają nam odczuwać szczęście) oraz możliwość uspołecznienia się poprzez wspólne treningi i starty w zawodach. Warto też spojrzeć na ten sport jako sposób na nadanie naszej codzienności dobrego rytmu, który następnie rzutuje również na inne dziedziny naszego życia.

Razem dla 2SPR

Z czasem postanowiliśmy podzielić się naszą gorącym przekonaniem, że warto biegać. Zaczęliśmy od wspólnych treningów weekendowych w coraz większym gronie (obecnie 6 osób). W niedługim czasie uznaliśmy również, że skupienie uwagi na wspólnym celu doda nam nowej energii. Takim celem stał się start w Półmaratonie Warszawskim (21.975km). 

 

Czytaj więcej...

Klub ojca

klub ojca 012

Początki Klubu Ojca sięgają przygotowań klub ojca 006do pierwszego w naszej klasie Pikniku Szkolnego, w trakcie których dostrzegliśmy jak wielka energia drzemie w nas, ojcach. Z takiego przekonania i wspólnych dyskusji dość niepostrzeżenie dla nas samych ukonstytuował się Klub Ojca. Klub nieformalny, od początku otwarty dla wszystkich ojców z klasy.

 

Czytaj więcej...

MamoPomoc 2

Zapraszamy na drugie spotkanie Mam z cyklu MamoPomoc!

Kolejne spotkanie MamoPomocy zaplanowane jest na sobotę 24 listopada, od 17:00, w sali gimnastycznej naszej szkoły. Pierwsze spotkanie za nami. Było bardzo miło, często zabawnie i interesująco (zwłaszcza opowieści Moniki, mamy Łucji z 2T na temat życia w izraelskim kibucu :). Jako, że była to inauguracja naszego klubu, postawiłyśmy bardziej na wzajemne poznanie i luźne pogawędki. Mam nadzieję, że wszystkim Mamom, które zdecydowały się przyjść spotkanie przypadło do gustu i że pojawią się na kolejnych.
Drugim elementem spotkanie była wymiana ciuchów - zarówno tych dla dorosłych, jak i tych dla dzieci. Sądzę, że to dobry pomysł i dlatego przypominam o wcześniejszym "przewietrzeniu szaf".
Nasze drugie spotkanie przypada na miesiąc przed świętami. Dlatego jedną z propozycji jest zorganizowanie mini kiermaszu. Jeśli paracie się rękodziełem, bądź ktoś z Waszych najbliższych i macie ochotę zaprezentować się na spotkaniu, to bardzo proszę o wcześniejszy kontakt, ponieważ jesteśmy dość ograniczone lokalowo :)
Sądzę również, że na tym spotkaniu postaramy się więcej poopowiadać o sobie, o tym kim jesteśmy i co możemy wnieść do MamoPomocy, ale także o tym, czego oczekujemy w zamian.
Jeśli macie jakieś inne konkretne pomysły na listopadowe spotkanie, to bardzo proszę piszcie do mnie.
Przypominam, że impreza ma charakter składkowy, więc ciasto (legendarne ciasto ze śliwkami Ani Wierzbickiej), lub inne małe co-nieco mile widziane. Poza tym prosimy o symboliczne datki na szkołę do puszki.

Do zobaczenia!
Karolina Bourgeon-Zielińska, mama Ziemka 2M, Kajtka 4T


Książki o dzieciach - komunikacja bez przemocy

Zofia Aleksandra Żuczkowska Dialog zamiast kar
Ta książka opata jest na koncepcji komunikacji bez przemocy (Nonviolent Communication (NVC) Marshalla B. Rosenberga), pomaga ona rozwiązywać rozmaite konflikty, budować dojrzałe relacje.
Ma wiele praktycznych ćwiczeń.
Książka pokazuje, jak praktycznie zasady NVC wprowadzać w życie, a tym samym poprawiać jego jakość, rozwijać bliższe i jaśniejsze kontakty z dziećmi, a także dorosłymi ;-).
POLECAM !

Malgorzata Skraba-Behague

 


 

Rafał Witek "Mur"

MUR ksiazka Rafala WitkaChciałabym podzielić się wiadomością o niedawno wydanej książce dla młodszych dzieci, które dopiero zaczynają czytać. Jest to książka z serii "Czytam sobie" wydawnictwa Egmont pt. „Mur" - o historii powojennego Berlina, autorstwa Rafała Witka, z moimi ilustracjami :)

Temat jest bardzo aktualny - opowiada o historii powstania i zburzenia berlińskiego muru, wpisuje się w obchodzoną na początku listopada 25 rocznicę zburzenia muru.  Poniżej zamieszczam okładkę i kilka zdań od Wydawcy.
Serdecznie pozdrawiam,
Dorota Łoskot- Cichocka

Czytaj więcej...

Rozmawiać z dziećmi o śmierci... artykuł pani Małgorzaty Zielińskiej

Poproszono mnie bym napisała artykuł „Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci”. To nie jest łatwy temat. Nie da się tu zabłysnąć dowcipem i wstawić paru bon-motów. W dodatku tak naprawdę to dwa zagadnienia  „Jak pomóc dziecku przeżyć żałobę bliskiej osoby (a nawet zwierzaka)”  - najważniejsze wtedy są emocje i uczucia i „Jak mówić o śmierci, z którą mały człowiek  się jeszcze bezpośrednio nie zetknął (choć często już o niej słyszał w telewizji , był na cmentarzu,  słuchał rozmów dorosłych)” - akcent jest wtedy położony  bardziej na intelekt i poznanie rozumowe. Chociaż nie da się nigdy uciec od naszych uczuć. Dziś chciałabym dotknąć tego drugiego tematu.
      Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci? Najprostsza odpowiedź brzmi : „w zależności od wieku dziecka, ale zawsze szczerze, prawdziwie,  zgodnie ze swoimi przekonaniami”. Z dzieckiem należy rozmawiać o wszystkim i zawsze odpowiadać na jego pytania i wątpliwości. Oczywiście dzieci mają tendencję do zadawania najtrudniejszych pytań w najmniej odpowiednim miejscu np. w zatłoczonym autobusie „Mamo, czy tata ma jeszcze plemniki?”  lub  „Czy śmierć jest straszna?”. Wiadomo, że duże audytorium nie służy intymnym rozmowom, dlatego warto powiedzieć latorośli, że porozmawiamy w domu i RZECZYWIŚCIE wrócić do rozmowy.

Czytaj więcej...

Zuzanna Orlińska, Ani słowa o Zosi

ani-slowa-o-zosiZ czego słynie Szczebrzeszyn?

Z chrząszcza, który brzmi w trzcinie, rzecz jasna.  Antonina Chrobot, bohaterka powieści Zuzanny Orlińskiej Ani słowa o Zosi nie wiedziała jednak ani o chrząszczu, którego podobizna zdobi rynek znanego polskiego miasteczka, ani  o starym domu, który odziedziczyła jej matka, ani o historii rodzinnej, która rozegrała się w Szczebrzeszynie w czasie wojny.

Czytaj więcej...

Anna Czerwińska-Rydel, Fotel czasu

fotel czasuCzy rosół z perdutami był smaczny?

Podróż w czasie to jeden z bardziej interesujących motywów literackich, chętnie wykorzystywany w literaturze dla dzieci i młodzieży. Powrót do przeszłości to zazwyczaj okazja do zdobycia wiedzy o życiu naszych przodków: niekiedy znanych z rodzinnych fotografii czy opowieści, niekiedy – z kronik historycznych czy legend.

Czytaj więcej...

Zuzanna Orlińska, Pisklak

pisklak orlinska              Nie wiem, czy tak jest naprawdę, ale mam wrażenie, że niewiele jest współczesnej literatury dla młodzieży, literatury utrzymanej w konwencji realistycznej. Nastolatki, jeśli czytają, to fantasy, jakieś sagi o wampirach, może jeszcze cykl o Harrym Potterze…  Nie dyskutuję z gustami – każdy może wybrać, co chce, najważniejsze, by młody człowiek w ogóle czytał książki!

Czytaj więcej...