Niespodziewana podróż do Gdańska i z powrotem - szkoła jesienna 6b

2017 09 20 22 6b jesienna 015Tegoroczna jesienna szkoła klasy 6B miała wyglądać zupełnie inaczej. Planowaliśmy szalony survival pod namiotami z różnymi dziwnymi zajęciami w plenerze, nad rzeką, w lesie, pośrodku niczego. Spodziewaliśmy się, że będziemy brudni, może mokrzy, zmordowani i wybiegani. Nie spodziewaliśmy się natomiast totalnego załamania pogody w przed-weekend wyjazdu, czego efektem była konieczność zmiany planów na niecałe 48 godzin przed wyjazdem.

2017 09 20 22 6b jesienna 036Jak zmieniać, to zmieniać - zmieniliśmy wszystko co do najmniejszego szczegółu, na czele z kierunkiem podróży. W poniedziałek wieczorem schronisko młodzieżowe w Gdańsku dowiedziało się, że we środę rano przyjedziemy zdeponować plecaki, we wtorek rano dowiedziała się o tym klasa, a przed południem okazało się na całe szczęście, że może z nami pojechać pan Radek Kudła, tata Marty, uzupełniając drużynę opiekunów składających się dotychczas z samych Krzysztofów (Sawickiego i Rupińskiego). Tymczasem jeden z wyżej wymienionych dowiedział się, że być może mógłby kupić bilety na pociąg, gdyby nie to, że system przeżywał akurat jakąś restrukturyzację, kupił je więc popołudniu. Aby nie wchodzić w szczegóły tego, ile spał w noc przed wyjazdem, oddajmy głos w tej relacji samym uczestnikom...

Czytaj więcej...

Co piszczy w murach Starego Miasta

Klasa 4M odwiedziła wyremontowane niedawno Muzeum m. st. Warszawy, gdzie wzięliśmy udział w lekcji pt. „Co w murach piszczy?”.2017 10 04 4M MW 020

 

Pracując w grupach, samodzielnie zdobywaliśmy informacje, zwiedzając ekspozycję muzeum, a następnie podsumowując wiedzę podczas wspólnej części zajęć.

Dowiedzieliśmy się, gdzie w XVIII w. zakopał swój skarb jeden z właścicieli kamienic, po co na dachu stawiano latarnię, skąd wzięła się nazwa sklep, a także kto zamienił swój gmerk w herb rodowy.

 

Czytaj więcej...

Upadek Powstania Warszawskiego oczami klas 4

2017 10 02 4Mi4T KopiecPW 009W rocznicę ostatniego dnia Powstania Warszawskiego klasy czwarte odwiedziły Kopiec Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej. Po zdobyciu najdłuższych w Warszawie schodów w Alei Godziny „W” stanęliśmy pod wielkim pomnikiem powstańczej kotwicy, za którą płonęło jeszcze ognisko, zapalane co roku 1 sierpnia ogniem z Grobu Nieznanego Żołnierza i wygaszane w nocy z 2 na 3 października. Oprócz rozmowy na temat Powstania, jego upadku oraz miejsca pamięci, jakim jest Kopiec, wspólnie określiliśmy położenie wzniesienia na mapie i oznaczyliśmy kierunki świata na podstawie pięknie świecącego słońca.

Do szkoły wróciliśmy pieszo, idąc przez zakamarki Sielec i odwiedzając po drodze miejsca związane z wydarzeniami Powstania, w tym Klasztor, Gimnazjum i Liceum ss. Nazaretanek, dom Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i ul. Dworkową. Ostatni fragment spaceru poprowadził nas ulicą Bałuckiego, gdzie zapadła decyzja o kapitulacji Mokotowa.

 

Czytaj więcej...

Uroki Kawęczyna uroczej 2M

2017 09 20 22 jesienna 2M 007

Klasa 2M odkrywała uroki podwarszawskiego Kawęczyna.

Bawiliśmy się świetnie na przekór pogodzie, która nas nie rozpieszczała. Były  podchody, zwiedzanie skansenu, lepienie garnków i mnóstwo zabaw, które pokazały, że z nas wielcy siłacze. Ten wyjazd pomógł nam odkryć w czym jesteśmy świetni.

 

Czytaj więcej...

Terrae motor Solis caelique stator - 3MK na jesiennej szkole

     2017 09 20 22 3MK jesienna 0012017 09 20 22 3MK jesienna 023  Te tajemnicze słowa towarzyszyły 3MK w Toruniu, mieście tajemnic i niespodzianek. Najpierw wybraliśmy się w cudowną podróż, odkrywaliśmy tajemnice Ziemi, potem - kosmosu. Poznaliśmy dokonania najsławniejszego torunianina - Mikołaja Kopernika. Chwila prawdy czekała nas pod Krzywą Wieżą, nagle przypominały nam się dawne kłamstewka, to przez nie dane nam było utrzymać się przy ścianie wieży tak krzywej, jak grzech krzyżaka...


Poznaliśmy historię dzwonu Tuba Dei i flisaka, co zaczarował żaby. Wybróbowaliśmy, jak działają maszyny oblężnicze w pozostałościach dawnego zamku krzyżackiego, pobaliśmy się w sali strachu i odkryliśmy, co bracia zakonni robili w gdanisku. Po zmroku widowisko "Komturia" uzmysłowiło nam, skąd się w Polsce wzięli bracia Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie i jakie były ich losy przez wieki.


2017 09 20 22 3MK jesienna 008Następnego dnia spędziliśmy przedpołudnie w Młynie Wiedzy, robiąc doświadczenia, próby, symulacje, animacje. Potem zajęliśmy się piernikami - przygotowaniem własnych, poznaniem historii największej fabryki w mieście, a podczas zwiedzania pogryzaliśmy katarzynki.


Naszą wiedzę zweryfikowaliśmy przed wyjazdem w Domu Legend Toruńskich. Było dużo śmiechu i zabawy, troszkę strachu. Na koniec szkoły jesiennej w Domu Eskenów podsumowaliśmy naszą wiedzę o Ziemi Chełmińskiej.

Czytaj więcej...