
Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka dużych kleksów, po czym arkusz składa się na pół i kleksy rozmazują się po papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt i postaci.
Niekiedy z rozgniecionych kleksów powstają całe obrazki, do których dopisujemy odpowiednie historyjki, wymyślane przez pana Kleksa.
Czytaj więcej...
Ostatnie wyjścia Obieżyświata upłynęły pod znakiem ekumenizmu – ruchu, który jednoczy różne wyznania chrześcijańskie. W grudniu byliśmy w Zborze Ewangelicko – Augsburskim, a teraz odwiedziliśmy dwie cerkwie: greckokatolicką i prawosławną.
W sobotę rano stawiliśmy się przed jedyną cerkwią greckokatolicką w Warszawie, która mieści się przy ul. Miodowej. Od 1784 roku mieszkają tam oo. Bazylianie. O. Piotr, proboszcz parafii, wytłumaczył nam kim są grekokatolicy. To katolicy, którzy uznają zwierzchnictwo papieża, ale obrządek Mszy św., nabożeństw i wygląd kościoła mają jak wschodnie kościoły. Wierni w tych kościołach trzymają, złączone razem, trzy palce prawej ręki: kciuk, wskazujący i środkowy, a dwa pozostałe, czyli serdeczny i mały, przysunięte do dłoni, i tak się żegnają. Trzy palce symbolizują Trójcę świętą, a dwa palce: Chrystusa, który ma dwie natury- boską i ludzką. Prawosławni i katolicy wschodni wykonują ten znak od ramienia prawego do lewego. O. Piotr opowiedział o patronce kościoła: Bogurodzicy (bo tak kościoły wschodnie nazywają Matkę Boską) oraz o świętych Bazylim i Onufrym pustelniku.
Czytaj więcej...

W piątek do naszej szkoły zawitały postaci ze średniowiecza.
Władcy z dynastii Piastów, Przemyślidów, Andegawenów i Jagiellonów. Poza tym przybyli kronikarze, święci i słynni rycerze. Każdy doskonale umiał o sobie opowiedzieć, niektórzy mieli bardzo ciekawe rekwizyty związane ze swoją działalnością.
Bardzo dziękujemy wszystkim dorosłym, którzy pomogli dzieciom przygotować się do występu.
Czytaj więcej...
W Środę Popielcową udziałem naszej społeczności w Mszy Świętej rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu. Jest to czas poprzedzający największe i najważniejsze święta chrześcijańskie - Zmartwychwstania Pańskiego. Starajmy się wykorzystać go jak najlepiej, bo to czas szczególnej łaski. W tym okresie Jezus zachęca nas do nawrócenia, do uwierzenia w prawdy ewangeliczne i do pójścia za Nim. On bowiem jest Drogą, Prawdą i Życiem. Aby to zrozumieć, potrzeba chwili ciszy i skupienia. W naszej szkole chcemy, aby każda klasa w okresie Wielkiego Postu miała swój moment wyciszenia i wzięła udział w swoim dniu skupienia.
Czytaj więcej...

O 8.15 spotykamy się na Mszy Św. w kaplicy sióstr franciszkanek,
aby wspólnie rozpocząć czas Wielkiego Postu.


Dziękczynna Eucharystia, przełamanie się opłatkiem oraz słowa wdzięczności i bukiet kwiatów dla założycielki stowarzyszenia Izabeli Dzieduszyckiej złożyły się na obchody 35 lat istnienia Przymierza Rodzin, które świętowano w parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie.
Mszy przewodniczył Kardynał Kazimierz Nycz.
Czytaj więcej...
Tegoroczny Tydzień Teatralny obfitował we wzloty a i trochę upadków trzeba było pokazać. Pracowaliśmy, inspirując się mitem o Ikarze oraz opowieścią o Nilsie z "Cudownej podróży".
Temat brzmiał "SKRZYDŁA - WYMAGAJĄCY DAR".
PIERWSZĄ NAGRODĘ otrzymała klasa 4T za spektakl SZKOŁA UMIEJĘTNOŚCI
DRUGĄ NAGRODĘ otrzymała klasa 4M za spektakl ROZBITKOWIE
TRZECIĄ NAGRODĘ otrzymała klas 5M za spektakl ZDRAPANA SZANSA
NAGRODĘ PULICZNOŚCI zdobyła klasa 6b za spektakl PYTANIE NA KOLACJĘ

Pozostałe nagrody przyznano w wielu różnych kategoriach - zapraszamy do obejrzenia galerii.
Czytaj więcej...



GALERIA
JAK PRACOWALIŚMY
W TYGODNIU TEATRALNYM
Czytaj więcej...


4T miała okazję zasmakować prawdziwych frykasów - bo przecież nie co dzień można jeść gramatyczne spaghetti a 4T to się właśnie udało!
Byli mistrzowie ceremonii, były produkty, czyli rzeczowniki, przymiotniki, przysłówki i czasowniki a na deser prawdziwy makaron! Powstały talerze wyśmienitego spaghetti!
Można je podziwiać w klasie :-)
Czytaj więcej...

Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii z odlotowego FINAŁU TYGODNIA TEATRALNEGO!
Czytaj więcej...

Klasy 1T i 1M wzięły udział w lekcji muzealnej "Moje zwierzę" w Narodowej Galerii Sztuki - Zachęta.
W pierwszej części lekcji dzieci zwiedzały wystawę prac słynnej polskiej malarki i pisarki Marii Anto. Brały czynny udział w dyskusji dotyczącej "jak widzą i odbierają" sztukę zaprezentowaną na obrazach "Kot", "Sowa", "Jesień", "Jednorożec".
W drugiej części lekcji przy pomocy papieru, nożyczek, kredek, flamastrów i wyobraźni tworzyły własne dzieła sztuki.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Czytaj więcej...

Na szkolnych tablicach nauczyciele prezentują prace dzieci z róznych kółek, lekcji czy spotkań.
Zawsze warto spojrzeć!
Czytaj więcej...

Kim był Ignacy Jan Paderewski? Na jakim instrumencie grał? Dlaczego fanki biegały za nim z nożyczkami? I gdzie w tym wszystkim polityka?
Uczniowie klasy 5T wzięli udział w lekcji muzealnej, dzięki której poznali odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące słynnego pianisty, kompozytora i męża stanu.
Dowiedzieli się również, co oznacza określenie in tempo rubato, które odnosimy do muzyki Paderewskiego, jego życia, a nawet losów naszego narodu.
Postać Paderewskiego-muzyka i polityka przybliżyła edukatorka pracująca dla Łazienek Królewskich, które to Muzeum odwiedziliśmy.
Podczas lekcji muzealnej nie zabrakło muzyki granej na pianinie przez naszą przewodniczkę, barwnych opowieści, licznych zagadek i zadań-wyzwań dla naszych uczniów.
Fotorelację z tego wydarzenia zobaczycie poniżej, zapraszamy!
Czytaj więcej...
Zapraszamy - oto trzeci numer szkolnej gazetki!
plik do pobrania poniżej ↓


ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE DOTYCZĄCE REKRUTACJI WE WTOREK 30 STYCZNIA
O GODZINIE 18.00.
W SIEDZIBIE SZKOŁY - RACŁAWICKA 14
tel. 22 845 17 42
Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami kółek na drugi semestr.
Kółka mogą ruszyć, jeśli zapisze się na nie 8 osób.
ZAPISY U WYCHOWAWCÓW W ŚRODĘ I CZWARTEK
Kółka wg nowego harmonogramu ruszą 5 lutego.
Pani Dorota zaprasza na zajęcia korektywy.
Jest mnóstwo zabawy i śmiechu a kręgosłupy pracują!

Czytaj więcej...

Szanowni Państwo!
Serdecznie zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą w dniu 7 stycznia 2018 roku, podczas której będziemy dziękować Panu Bogu za XXXV lat istnienia Przymierza Rodzin.
Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE Kazimierza Kardynała Nycza zostanie odprawiona o godz. 16.00 w kościele pw. Świętego Michała Archanioła
(przy ul. Puławskiej 95).
Po Mszy Świętej serdecznie zapraszamy na spotkanie opłatkowe i dalsze radosne świętowanie.
W imieniu Zarządu Przymierza Rodzin
Marta Bejnar - Bejnarowicz
Ps. Informacje i możliwość zapraszania sympatyków PR:
www.facebook.com/events/1581902478514196/
Czytaj więcej...
Szanowni Państwo!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA DOROCZNY BAL PRZYMIERZA RODZIN, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 10 LUTEGO 2018 ROKU.
Informacji udziela Stowarzyszenie, nr tel. tel. 22 621-29- 33; 698 442 096
e-mail: sekretariat@przymierze.org.pl
Z radością informuję, że dochód z tegorocznego Balu Przymierza Rodzin zostanie przeznaczony dla naszej szkoły - na potrzeby tworzenia nowej siedziby.
Bardzo serdecznie zachęcam Państwa do udziału w balu i zachęcenia przyjaciół i znajomych, szczególnie ciepło zapraszamy absolwentów z rodzinami.
Z wyrazami szacunku
Marzanna Rymsza-Leociak
dyrektor szkoły

Korzystając z ostatniego dnia pięknej jesiennej pogody w tym roku, wyruszyliśmy na wycieczkę do lasu.
Przeszliśmy przez Podkowę Leśną, ruszyliśmy lasem, szlakiem i niezupełnie, przez ścieżki i bez, wśród mchów, porostów, purchawek i drzew... Był czas na zabawy piłką i zaglądanie w różne dziury. Dotarliśmy do Otrębusów pełni powietrza.
Udana wycieczka!
Czytaj więcej...

Widujesz ich codziennie, ale pewnie nie wiesz, co kryją pod maską i kostiumem zwykłego belfra… Z okazji Dnia Nauczyciela uchylili rąbka tajemnicy, aby każdy mógł sprawdzić, czy ma supermoc, by rozpoznać ich codzienne wcielenie.
Na podstawie informacji zawartych w komiksach przygotowanych przez nauczycieli należało przyporządkować każdy numer do jednego z nazwisk, wypisanych na kartach konkursowych. Na autorów najtrafniejeszych odpowiedzi czekały upominki. Trzem śmiałkom z klasy szóstej udało się rozpoznać wszystkich - brawo!
Dziękujemy za wspólną zabawę!
Czytaj więcej...
Zapraszamy - oto drugi numer szkolnej gazetki!
plik do pobrania poniżej ↓


Na pobliskim bazarku dokonaliśmy zakupu najróżniejszych owoców.
Zainspirowani twórczością G. Arcimboldo stworzyliśmy własne, owocowe obrazy.


Czy obraz może być smaczny?
Przeprowadziliśmy dowód!
Zrobiliśmy pyszną sałatkę owocową i znakomitą surówkę z marchwi.

Zjedliśmy.... zostały nam wspomnienia i ciekawa kompozycja.
Czytaj więcej...
Celem konkursu jest czerpanie radości płynącej z Bożego Narodzenia i wspólnego tworzenia. Wykonaniem szopki może zajmować się cała rodzina, dziecko, bądź grupa dzieci bez pomocy lub z pomocą dorosłych.
Szopka może być wykonana dowolną techniką. W tym roku hasło konkursu to "Szopka w miniaturze". Wymiary szopki nie mogą przekroczyć 20 cm x 20 cm x 20cm. Wszystkie elementy szopki muszą być trwale zamocowane. Prace na konkurs można przynosić 2 i 3 stycznia 2018 roku do pani Kasi Żóltek.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 4 stycznia 2018 roku, wystawa prac 7 stycznia 2018 roku podczas spotkania opłatkowego PR a ogłoszenie wyników na apelu w poniedziałek.
Nagrody w konkursie mają charakter symboliczny. Przewidziana jest nagroda dziecięca - zwycięzca wyłoniony jest w drodze głosowania wszystkich uczniów naszej szkoły oraz nagroda jury biorącego pod uwagę: walory artystyczne, oryginalność, sposób wykonania pracy.

Ponad 50 wykonawców zgłosiło swój udział w tegorocznej edycji Festiwalu angielskiego.
Niektórzy wystąpili solo, inni w zespołach. Wspólnie dali wspaniały popis umiejętności wokalnych i językowych. Próbki ich talentu można podziwiać na poniższych wideorelacjach. Ostatnim punktem programu był występ zespołu o tajemniczo brzmiącej nazwie Zespół Incydentalny MKM.Kto i o czym śpiewał można zobaczyć na ostatnim filmiku.
A już za rok mały jubileusz!
ZAPRASZAMY
FILMIKI i GALERIA ↓

Czytaj więcej...
Listopad to miesiąc szczególnej pamięci o bliskich nam zmarłych. Dlatego nasza klasa wybrała się do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie gdzie został pochowany ks. Jan Twardowski.
Przede wszystkim chcieliśmy odwiedzić grób naszego patrona i uczcić jego pamięć wiązanką kwiatów.
Ks. Jan Twardowski zmarł 18 stycznia 2006 roku i był pierwszą osobą pochowaną w Panteonie Wielkich Polaków znajdującym się w podziemiach tego szczególnego kościoła. Zwiedziliśmy także kaplice oraz poznaliśmy historię jego budowy.
Klasa 5T
Czytaj więcej...
Często wściekacie się na nas... Wydaje się Wam, że życie nastolatków jest proste... Niestety Wy nie zawsze wiecie, co jest dla nas najlepsze... Oczekujemy od Was tylko wsparcia, zrozumienia, cierpliwości i zaufania... Jeśli już mniej więcej wiecie, na czym polega świat nastolatków, będzie Wam łatwiej go zrozumieć...
14 listopada wybraliśmy się na bardzo interesującą lekcję "Coś z niczego, czyli o odbudowie Zamku Królewskiego". 
Uczniowie klasy 4T, którzy kilka dni wcześniej przemierzyli 8 kilometów w poszukiwaniu znaków odbudowy Stolicy zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, tym razem poznawali historię odbudowy Zamku Królewskiego. Podczas zajęć poznaliśmy historię odbudowy Zamku, społecznych zbiórek pieniędzy na ten cel.
Oglądaliśmy niezniszczone fragmenty zamku z otworami na dynamit, stare zamkowe cele, w których przed 400 laty podpisywali się więźniowie.
Poznaliśmy tajniki pracy konserwatora zabytków, już wiemy jak prano stare suknie, jak tworzy się stiuki i wyszywa srebrną nitką orły przy tronie królewskim. Na koniec znaleźliśmy modrzewiowe drzwi, które powstały dzięki zburzeniu ściany jednej chałupy. Za nimi jest ściana oraz nierówna podłoga w jednej z sal. Gdyby była równa, zwinęłaby się. Na plafonie nad nią widnieje niedokończona rekonstrukcja malowidła, a jedna z postaci ma twarz Lecha Wałęsy.
Zamek odkrył przez nami wiele swoich tajemnic.
Czytaj więcej...
Klasy szóste, poznając historię Polski, stykają się z wieloma nazwiskami ważnych osób w naszych dziejach. Tym razem szóstaki zaprezentowały wielk XVII.

Czytaj więcej...
Drodzy Uczniowie,
Przesyłam Wam listę ciekawych książek dotyczących historii. Są one bardzo różne. Jedne poważne i długie, inne krótsze, ale też warte poznania. Niektóre zostały wydane po raz pierwszy ponad 100 lat temu, inne w zeszłym roku. Szukając lektury dla siebie, pytajcie rodziców, rodzeństwo, nauczycieli i przyjaciół, co Wam polecają, ale nie bójcie się sięgnąć po pozycję, której nikt z Waszych znajomych nie czytał. Jeżeli sami traficie na ciekawą książkę, której nie ma w tym zestawie, proszę powiedzcie mi o tym. Nich lista rozrasta się dzięki Wam.
Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Zielińska
Zapraszamy - oto nowa szkolna gazetka!
plik do pobrania poniżej ↓



To wszystko nazwy ziemniaka lub, inaczej, ziemnego jabłka. Na lekcji poznawaliśmy historię tego warzywa, ale sprawdziliśmy też jego właściwości.
Razem zrobiliśmy krochmal, kisiel i... baterie z ziemniaka!
Czytaj więcej...
Spotkaliśmy się z panem Pawłem Beręsewiczem w bibliotece przy ul Ludowej.
Autor Ciumków zaprosił reprezentantów klas do rozmowy o różnych książkach: historycznych, podróżniczych, piłkarskich, miłosnych...
Największą popularnością cieszyła się jednak najnowsza pozycja: "Poczet psujów polskich", a fragment, kiedy tata dostaje krupnik smartfonowy, wywołał salwy śmiechu na sali. Niektórzy zaczęli czytać tę książkę od razu po powrocie ze szkoły.
Czytaj więcej...


Film "Twój Vincent" (Loving Vincent) w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana wzbudził nasze zainteresowanie i bardzo chcielismy go zobaczyć.
Udało się nam zaprosić na seans całą klasę - poniżej znajdziecie kilka refleksji na temat filmu - sami zadecydujcie, czy Wy też chcecie pójść go obejrzeć.
Czytaj więcej...

Naprawdę cała klasa zamarła na kilka chwil, kiedy spotkaliśmy w Zamku Królewskim pana dość dziwacznie ubranego, w peruce z lokami, który przedstawił nam się jako Bernardo Francesco Paolo Ernesto Belloto zwanym Canaletto.
Opowiedział nam o tym, jak został malarzem, a potem, szukając sposobu na zdobycie soldów, jak trafił na dwór królewski w Warszawie.
Jeśli jesteście ciekawi, co to są weduty, jak ożywić obraz za pomocą sztafażu i czy można filmować camerą obscurą, zapraszamy do nas. Jesteśmy już ekspertami w dziedzinie obrazów przedstawiających miasto!
Czytaj więcej...
10 października każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w naszej szkole uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w projekcie School-life balance.
Celem projektu było zwrócenie uwagi dzieciom na konieczność racjonalnego gospodarowania czasem i znalezienia swojego sposobu na odpoczynek i relaks.
Zadaniem ucznia było pokazanie rówieśnikom, co jemu daje równowagę miedzy szkołą a życiem prywatnym po szkole. Prezentacje miały formę plakatów oraz wiązały się z opowiedzeniem kolegom o swoim hobby lub formie spędzania czasu poza szkołą.
Czytaj więcej...

W październiku byliśmy w teatrze Lalka na inscenizacji bajki H. CH. Andersena „Krzesiwo”.
Muzykę do tego przedstawienia, która była wykonywana na żywo, napisał Grzegorz Turnau.
Przedstawienie bardzo nam się podobało, wiele emocji wywołał sam pobyt w teatrze, na pewno to powtórzymy :-)
Tydzień później bawiliśmy się w odkrywanie warszawskich legend na Starym Mieście. Pani przewodniczka z Muzeum Warszawy poprowadziła nas staromiejskimi uliczkami i opowiadała nie tylko o Bazyliszku i Złotej Kaczce, ale też o legendzie dzwonu na Kanonii.
Postanowiliśmy sami sprawdzić, czy spełni nasze marzenia…
Czytaj więcej...

Na zajęciach plastycznych w naszej klasie powstają niesamowite dzieła! Na zdjęciach tylko kilka naszych prac. Wspólnie wypełnialiśmy wielką kolorowankę, którą przygotował dla nas pan Michał. Wielkie dzięki, bo zabawa była przednia :-)
Naszego potwora morskiego można było zobaczyć na Pikniku.
Ostatnim naszym dziełem są jesienne wieńce z kolorowych liści. W naszej sali można podziwiać jeszcze pojazdy z owoców i warzyw.
Czytaj więcej...
We wrześniu klasy 5M i 4T brały udział w zajęciach w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Warsztaty o „DOBRYCH I ZŁYCH BAKTERIACH” zorganizowane były w ramach Festiwalu Nauki. Podczas lekcji mogliśmy oglądać różne bakterie pod mikroskopami, dowiedzieć się jak zbudowane są drobnoustroje i jakie
choroby mogą wywołać. Najbardziej wszystkim podobało się tworzenie własnych preparatów i możliwość korzystania z prawdziwego sprzętu laboratoryjnego wykorzystywanego na co dzień przez studentów.
Klasy 6A i 6B uczestniczyły w warsztatach na temat DNA w Instytucie Biocen. Przebrani w białe kitle wyglądaliśmy jak prawdziwi naukowcy. Najpierw naszym zadaniem było rozszyfrowanie skrótu DNA, czyli nazwy kwasu DEOKSYRYBONUKLEINOWEGO, potem poznaliśmy budowę helisy DNA, którą pełni rolę nośnika informacji genetycznej organizmów żywych. Już wiemy że w DNA łączą się parami zasady: A (adenina) i T (tymina) oraz G (guanina) i C (cytozyna). Bardzo zaskoczyła nas informacja o tym, że DNA człowieka ma w każdej komórce około 2 m długości, natomiast DNA cebuli to aż 8 metrów. Zrobiliśmy krótki test pokazujący jakie cechy dziedziczne nas różnią, a na koniec samodzielnie izolowaliśmy nić DNA z owocu kiwi.
Czytaj więcej...
Las Sobieskiego w Marysinie Wawerskim odkrył przed 3MK rąbek tajemnicy dzięki zajęciom i zabawom w pewne słoneczne przedpołudnie.

Czytaj więcej...
Pierwsza przygoda „Obieżyświata mazowieckiego” w tym roku szkolnym rozpoczęła się 7 października na dworcu WKD Śródmieście.
Pojechałyśmy (bo były same dziewczyny) do Otrębusów. Widziałyśmy siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Wykonawszy parę hołubców ruszyłyśmy okrężną drogą przez las do Podkowy Leśnej. Drzewa zaczęły się czerwienić i złocić. Z przyjemnością zjadłyśmy nasze kanapki w tak pięknym miejscu. Przeskakując przez kałuże, gadając i śmiejąc się doszłyśmy do Podkowy.
Podkowa Leśna to miasto - ogród założone po I Wojnie Światowej. Charakterystyczne dla tej miejscowości jest to, że ulice rozchodzą się promieniście i po łuku. W 1981 r. Podkowa Leśna została wpisana do rejestru zabytków ze względu na niepowtarzalny układ urbanistyczny, zabudowę i zieleń miasta – ogrodu.
Na pożegnanie pobawiłyśmy się w rezerwacie przyrody - Parowie Sójek.
Za miesiąc zamierzamy zwiedzać Płock i tamtejsze muzea- Diecezjalne i Secesji.
Czytaj więcej...


We wtorek klasa 5t miała przyjemność gościć mamę Niny Łach, która poprowadziła dla nas ciekawe zajęcia pt. "O co pytamy filozofów? O co pytają nas filozofowie?".
Dowiedzieliśmy się m.in. co to jest Arche i Logos. Zastanawialiśmy się jakie pytania stawiali sobie ludzie przed wiekami, a jakie stawiają sobie dziś? Zobaczyliśmy ciekawe książki dla dzieci o filozofii.
Na koniec każdy z nas mógł się zastanowić i napisać:
Kim jestem?
Co sprawia, że jestem szczęśliwy?
Dlaczego?
Bardzo dziękujemy pani Małgorzacie Mrówce za poświęcony czas i fascynujące opowieści!
Czytaj więcej...

Bogowie zeszli z Olimpu i…
… pojawili się w naszej Szkole! Jak to możliwe? Wszystko za sprawą wyjątkowych lekcji historii!
3 października 2017 r. sala klasy 5M oraz sala klasy 5T zamieniły się w królestwa postaci znanych z mitologii. Można było spotkać m.in. Afrodytę, Atenę, Herę, Aresa, Posejdona, a nawet Zeusa!
Czytaj więcej...
5t w tym roku wybrała na jesienną szkołę okolice Fromborka. 
Dwa dni przed wyjazdem tereny te objęła powódź i padł na nas blady strach, czy uda się zrealizować plany. Jednak niespodziewany wyż spowodował, że przez trzy dni zwiedzania mieliśmy bardzo dobrą pogodę. Mieszkaliśmy w Centrum Spotkań i Aktywności Społecznej we Fromborku prowadzonym przez fundację Żółty Szalik pomagającą ludziom potrzebującym wsparcia w różnym wieku.
W środę byliśmy na polu i w muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w najniższym punkcie Polski w Raczkach Elbląskich i na zasadzie kontrastu wspinaliśmy się na bardzo wysoką wieżę katedry św. Mikołaja w Elblągu. Podziwialiśmy też tamtejszą starówkę.
We czwartek pojechaliśmy do Krynicy Morskiej gdzie zdobyliśmy latarnię morską, szaleliśmy na plaży i w drodze powrotnej do schroniska obejrzeliśmy Rezerwat Kormoranów.

W piątek obeszliśmy fromborską starówkę. Pogłębiliśmy naszą wiedzę o Mikołaju Koperniku podczas lekcji muzealnej na zamku. Zwiedziliśmy tamtejsze muzeum oraz Archikatedrę, wspięliśmy się na jej wieżę. Szczególną uwagę przykuło umieszczone tam wahadło Foucaulta, którego zmiana płaszczyzny ruchu względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi.
Po trzech dniach atrakcji i pięknej pogody o 19 podjechaliśmy pod skąpany w deszczu Tor Stegny - koniec przygody!
Czytaj więcej...
DZIEŃ I
My jako klasa pojechaliśmy na zieloną szkołę do Warki.
Po przyjściu do ośrodka przebraliśmy się i ruszyliśmy na wyprawę kajakową. Spływaliśmy 16 km rzeką Pilicą. Wprawdzie pogoda nie była najlepsza [lało – przyp. red.], ale grunt to to, że się dobrze bawiliśmy. Po spływie zjedliśmy smakowity obiad w restauracji. Potem poszliśmy do marketu, aby kupić produkty na kolację i śniadanie. Po powrocie do ośrodka zjedliśmy kolację i mieliśmy czas wolny. W trakcie niego bawiliśmy się w pokoju. Potem poszliśmy już spać, ponieważ jutro następny spływ.
Czytaj więcej...
Tegoroczna jesienna szkoła klasy 6B miała wyglądać zupełnie inaczej. Planowaliśmy szalony survival pod namiotami z różnymi dziwnymi zajęciami w plenerze, nad rzeką, w lesie, pośrodku niczego. Spodziewaliśmy się, że będziemy brudni, może mokrzy, zmordowani i wybiegani. Nie spodziewaliśmy się natomiast totalnego załamania pogody w przed-weekend wyjazdu, czego efektem była konieczność zmiany planów na niecałe 48 godzin przed wyjazdem.
Jak zmieniać, to zmieniać - zmieniliśmy wszystko co do najmniejszego szczegółu, na czele z kierunkiem podróży. W poniedziałek wieczorem schronisko młodzieżowe w Gdańsku dowiedziało się, że we środę rano przyjedziemy zdeponować plecaki, we wtorek rano dowiedziała się o tym klasa, a przed południem okazało się na całe szczęście, że może z nami pojechać pan Radek Kudła, tata Marty, uzupełniając drużynę opiekunów składających się dotychczas z samych Krzysztofów (Sawickiego i Rupińskiego). Tymczasem jeden z wyżej wymienionych dowiedział się, że być może mógłby kupić bilety na pociąg, gdyby nie to, że system przeżywał akurat jakąś restrukturyzację, kupił je więc popołudniu. Aby nie wchodzić w szczegóły tego, ile spał w noc przed wyjazdem, oddajmy głos w tej relacji samym uczestnikom...
Czytaj więcej...
Klasa 4M odwiedziła wyremontowane niedawno Muzeum m. st. Warszawy, gdzie wzięliśmy udział w lekcji pt. „Co w murach piszczy?”.
Pracując w grupach, samodzielnie zdobywaliśmy informacje, zwiedzając ekspozycję muzeum, a następnie podsumowując wiedzę podczas wspólnej części zajęć.
Dowiedzieliśmy się, gdzie w XVIII w. zakopał swój skarb jeden z właścicieli kamienic, po co na dachu stawiano latarnię, skąd wzięła się nazwa sklep, a także kto zamienił swój gmerk w herb rodowy.
Czytaj więcej...
W rocznicę ostatniego dnia Powstania Warszawskiego klasy czwarte odwiedziły Kopiec Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej. Po zdobyciu najdłuższych w Warszawie schodów w Alei Godziny „W” stanęliśmy pod wielkim pomnikiem powstańczej kotwicy, za którą płonęło jeszcze ognisko, zapalane co roku 1 sierpnia ogniem z Grobu Nieznanego Żołnierza i wygaszane w nocy z 2 na 3 października. Oprócz rozmowy na temat Powstania, jego upadku oraz miejsca pamięci, jakim jest Kopiec, wspólnie określiliśmy położenie wzniesienia na mapie i oznaczyliśmy kierunki świata na podstawie pięknie świecącego słońca.
Do szkoły wróciliśmy pieszo, idąc przez zakamarki Sielec i odwiedzając po drodze miejsca związane z wydarzeniami Powstania, w tym Klasztor, Gimnazjum i Liceum ss. Nazaretanek, dom Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i ul. Dworkową. Ostatni fragment spaceru poprowadził nas ulicą Bałuckiego, gdzie zapadła decyzja o kapitulacji Mokotowa.
Czytaj więcej...

Klasa 2M odkrywała uroki podwarszawskiego Kawęczyna.
Bawiliśmy się świetnie na przekór pogodzie, która nas nie rozpieszczała. Były podchody, zwiedzanie skansenu, lepienie garnków i mnóstwo zabaw, które pokazały, że z nas wielcy siłacze. Ten wyjazd pomógł nam odkryć w czym jesteśmy świetni.
Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Te tajemnicze słowa towarzyszyły 3MK w Toruniu, mieście tajemnic i niespodzianek. Najpierw wybraliśmy się w cudowną podróż, odkrywaliśmy tajemnice Ziemi, potem - kosmosu. Poznaliśmy dokonania najsławniejszego torunianina - Mikołaja Kopernika. Chwila prawdy czekała nas pod Krzywą Wieżą, nagle przypominały nam się dawne kłamstewka, to przez nie dane nam było utrzymać się przy ścianie wieży tak krzywej, jak grzech krzyżaka...
Poznaliśmy historię dzwonu Tuba Dei i flisaka, co zaczarował żaby. Wybróbowaliśmy, jak działają maszyny oblężnicze w pozostałościach dawnego zamku krzyżackiego, pobaliśmy się w sali strachu i odkryliśmy, co bracia zakonni robili w gdanisku. Po zmroku widowisko "Komturia" uzmysłowiło nam, skąd się w Polsce wzięli bracia Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie i jakie były ich losy przez wieki.
Następnego dnia spędziliśmy przedpołudnie w Młynie Wiedzy, robiąc doświadczenia, próby, symulacje, animacje. Potem zajęliśmy się piernikami - przygotowaniem własnych, poznaniem historii największej fabryki w mieście, a podczas zwiedzania pogryzaliśmy katarzynki.
Naszą wiedzę zweryfikowaliśmy przed wyjazdem w Domu Legend Toruńskich. Było dużo śmiechu i zabawy, troszkę strachu. Na koniec szkoły jesiennej w Domu Eskenów podsumowaliśmy naszą wiedzę o Ziemi Chełmińskiej.
Czytaj więcej...
Nasze dwie klasy spędziły jesienną szkołę w towarzystwie natury, piękna i przygody.
Każdego dnia czekały na nas nowe atrakcje.
W dniu Przyrodniczym zwiedzaliśmy średniowieczne Opactwo Cystersów. Później w lesie budowaliśmy szłas, zbieraliśmy grzyby i parzyliśmy napar z ziół w specjalnym czajniku turustycznym. Po południu poznawaliśmy cuda przyrody i zamieniliśmy się w aktorów przedstawiających historię Matki Natury.
W dniu Sportu i Sztuki wykonywaliśmy kolorowe piłeczki techniką filcowania. Poszliśmy na wycieczkę nad Zalew Sulejowski, graliśmy w grę Wikingów i kręgle fińskie. Po południu tworzyliśmy scenariusze i scenografię do teatrzyku japońskiego kamishibai.
W dniu Młodego Podróżnika przyjechaliśmy do leśniczówki, która jest szpitalem leśnych zwierząt. Poznaliśmy historię dzikich pacjętów i zaprzyjaźniliśmy się z łanią. Tego dnia zwiedzaliśmy także zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Tam pewna koza chciała z nami wracać do Warszawy. Jednak wróciliśmy sami. :)
Czytaj więcej...
Oblężeniem Mysiej Wieży w Kruszwicy rozpoczęła się trzydniowa wycieczka klas 4M i 4T Szlakiem Piastowskim.
Trzydzieści pięć par małych, ale sprawnych nóg szybko pokonało ponad sto dwadzieścia drewnianych stopni wiodących na szczyt budowli, skąd rozciągał się bajeczny widok na Jezioro Gopło i… Cukrownię Kruszwica. W tym roku na wieży dokuczały nam paskudne owady i nieprzyjemny zapach. Spod ruin zamku malowniczymi i krętymi drogami dotarliśmy do Strzelna, gdzie zadumaliśmy się nad ludzkimi cnotami i przywarami (uwiecznionymi w kamieniu), niektórzy wznieśli (poparte drobnym finansowym zadatkiem) prośby do Św. Prokopa „o dobrego chłopa”, Wszyscy wyjechaliśmy w dalszą drogę bogatsi o wiedzę na temat głównych cech i elementów architektury romańskiej. Późnym popołudniem dotarliśmy do Ośrodka Relaks w Oćwiece, gdzie przywitały nas biegające po terenie świnie chińskie.
Czytaj więcej...
Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami kółek na nadchodzący semestr.
Kółka mogą ruszyć, jeśli zapisze się na nie 8 osób.
ZAPISY U WYCHOWAWCÓW W ŚRODĘ I CZWARTEK
Zapraszamy na pierwsze zebrania:
- we wtorek 5 września rodziców z podstawówki na Mokotowie zapraszamy na zebrania (Racławicka 14):
godzina 17.00 - szkolenie z Librusa dla rodziców nowych uczniów (klasy pierwsze oraz nowi uczniowie klas 2-6)
godzina 17.30 - zebrania klas 1-3
godzina 18.30 - zebrania klas 4-6
- czwartek 7 września rodziców z filii na Kabatach zapraszamy na spotkania z wychowawcami (Wąwozowa 28) o g. 19.00.
Do zobaczenia!
Drodzy Uczniowie i Rodzice!
rozpocznie się w poniedziałek 4 września
Zapraszamy na mszę o godzinie 10.00 w kościele św. Michała Archanioła.
Po mszy klasy 1-6 oraz klasy gimnazjalne spotykaja się z wychowawcami w budynku podstawówki na Racławickiej 14. Klasy 7 wyruszają z wychowawcami na wyjazdy integracyjne (informacje u wychowawców klas siódmych).
We wtorek 5 września rodziców z podstawówki na Mokotowie zapraszamy na zebrania (Racławicka 14):
godzina 17.00 - szkolenie z Librusa dla rodziców nowych uczniów (klasy pierwsze oraz nowi uczniowie klas 2-6)
godzina 17.30 - zebrania klas 1-3
godzina 18.30 - zebrania klas 4-6
W czwartek 7 września rodziców z filii na Kabatach zapraszamy na spotkania z wychowawcami (Wąwozowa 28) o g. 19.00.
Do zobaczenia!
...ARCHIWUM WYDARZEŃ 2016/2017:
ZIELONE SZKOŁY 
LEKCJE 
IMPREZY 