Coś z niczego, czyli o odbudowie Zamku Królewskiego i 4T

2017 11 14 kl4T zamek krolewski 01114 listopada wybraliśmy się na bardzo interesującą lekcję "Coś z niczego, czyli o odbudowie Zamku Królewskiego". 2017 11 14 kl4T zamek krolewski 012


Uczniowie klasy 4T, którzy kilka dni wcześniej przemierzyli 8 kilometów w poszukiwaniu znaków odbudowy Stolicy zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, tym razem poznawali historię odbudowy Zamku Królewskiego. Podczas zajęć poznaliśmy historię odbudowy Zamku, społecznych zbiórek pieniędzy na ten cel.

Oglądaliśmy niezniszczone fragmenty zamku z otworami na dynamit, stare zamkowe cele, w których przed 400 laty podpisywali się więźniowie.

Poznaliśmy tajniki pracy konserwatora zabytków, już wiemy jak prano stare suknie, jak tworzy się stiuki i wyszywa srebrną nitką orły przy tronie królewskim. Na koniec znaleźliśmy modrzewiowe drzwi, które powstały dzięki zburzeniu ściany jednej chałupy. Za nimi jest ściana oraz nierówna podłoga w jednej z sal. Gdyby była równa, zwinęłaby się. Na plafonie nad nią widnieje niedokończona rekonstrukcja malowidła, a jedna z postaci ma twarz Lecha Wałęsy.
Zamek odkrył przez nami wiele swoich tajemnic.

 

Czytaj więcej...

Poznaj ich - wielkie postaci Rzeczpospolitej w XVII wieku

 

Klasy szóste, poznając historię Polski, stykają się z wieloma nazwiskami ważnych osób w naszych dziejach. Tym razem szóstaki zaprezentowały wielk XVII.

2017 11 13 6a opowiada XVIIw 007  2017 11 13 6a opowiada XVIIw 003  2017 11 13 6b opowiada XVIIw 005  2017 11 13 6b opowiada XVIIw 002

Czytaj więcej...

Co czytać? Książki z historią w tle!

Drodzy Uczniowie,
Przesyłam Wam listę ciekawych książek dotyczących historii. Są one bardzo różne. Jedne poważne i długie, inne krótsze, ale też warte poznania. Niektóre zostały wydane po raz pierwszy ponad 100 lat temu, inne w zeszłym roku. Szukając lektury dla siebie, pytajcie rodziców, rodzeństwo, nauczycieli i przyjaciół, co Wam polecają, ale nie bójcie się sięgnąć po pozycję, której nikt z Waszych znajomych nie czytał.  Jeżeli sami traficie na ciekawą książkę, której nie ma w tym zestawie, proszę powiedzcie mi o tym. Nich lista rozrasta się dzięki Wam.

Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata Zielińska

 


 

PIERWSZY NUMER NOWEJ GAZETKI SZKOLNEJ

Zapraszamy - oto nowa szkolna gazetka!


plik do pobrania poniżej

MIDZY NAMI BIEDRONAMI

 

 

 


 

Pyry, bulwy, kartofle, grule….

2017 10 15 2M ziemniaki 0012017 10 15 2M ziemniaki 007

To wszystko nazwy ziemniaka lub, inaczej, ziemnego jabłka. Na lekcji poznawaliśmy historię tego warzywa, ale sprawdziliśmy też jego właściwości.

 

Razem zrobiliśmy krochmal, kisiel i... baterie z ziemniaka!

 

Czytaj więcej...

Herbatka z pisarzem

2017 10 27 3MK Beresewicz 003Spotkaliśmy się z panem Pawłem Beręsewiczem w bibliotece przy ul Ludowej.

 

Autor Ciumków zaprosił reprezentantów klas do rozmowy o różnych książkach: historycznych, podróżniczych, piłkarskich, miłosnych...

Największą popularnością cieszyła się jednak najnowsza pozycja: "Poczet psujów polskich", a fragment, kiedy tata dostaje krupnik smartfonowy, wywołał salwy śmiechu na sali. Niektórzy zaczęli czytać tę książkę od razu po powrocie ze szkoły.

Czytaj więcej...