Przyroda w klasach piątych

2017 05 22 klasy5 przyroda 001Na lekcjach przyrody w klasach piątych rozpoczęliśmy omawianie zagadnień z dziedziny chemii.

2017 05 22 klasy5 przyroda 014

Na pierwszej lekcji poznaliśmy podstawowe pojęcia: atom, pierwiastek, cząsteczka i związek chemiczny.

 

Odczytaliśmy też listy pisane do nas przez znanych chemików: Demokryta z Abdery, Johna Daltona, Dymitra Mendelejewa i Marię Skłodowską- Curie.

Na kolejnych lekcjach poznawaliśmy różnice między przemianami fizycznymi, a reakcjami chemicznymi. Wykonaliśmy ciekawe doświadczenia: Pompowanie balona dwutlenkiem węgla, Nurkujące rodzynki, Obrazy na mleku, Kosmiczne Jojo, Posrebrzane jajko.

 

Czytaj więcej...

Bukiety dla mam

20170524 dla mam kolko 03Zdjęcia z zajęć Mydło i powidło, podczas których dzieci przygotowywały niespodziankę dla swoich mam - barwne bukiety częściowo wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

 

Podczas zajęć uczymy się, jak ponownie wykorzystać pozornie nieprzydatne materiały i jednocześnie tworzymy ładne i oryginalne przedmioty. Nad bukietami dzieci pracowały podczas trzech spotkań, praca wymagała od nich wiele cierpliwości i skrupulatności, a rezultat był fantastyczny. Na jednym ze zdjęć Witek Cichocki, uczeń klasy 1M ze swoją mamą, Edytą.

Czytaj więcej...

Od deski do deski - 5a na warsztatach

2017 05 25 5a warsztaty ksiazka 002

Lekcja muzealna "Od deski do deski" w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, podczas której dzieci zaczęły tworzyć własne książki i poznał wiele ciekawych szczegółów i faktów z historii starożytnej dotyczących drogi, którą pokonały książki od formy glinianej do średniowiecznych kodeksów.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć →

 

Czytaj więcej...

Przyjaciele - 4T w Muzeum Literatury

2017 05 23 4T muzeum literatury 0074T wzięła udział w zajęciach "Przyjaciele" w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.

2017 05 23 4T muzeum literatury 008

Dzieci stworzyły inscenizację do bajki Adama Mickiewicza i dzięki Mieszkowi i Leszkowi poznały znaczenie przysłowia "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".

 

Dzieci widziały wiele przedmiotów, które należały do poety, miały również okazję wspiąć się na schodki biblioteczne, z których kiedyś na co dzień korzystał Julian Tuwim.

 

Czytaj więcej...

Doc's Against Gravity i 5a

20170516 5a docs against 04Klasa 5a - wyjście do kina na Festiwal Doc's Against Gravity, podczas którego oglądaliśmy filmy "Królowa Pszczół", "Chłopiec z cukru" i "Krowa, która miała być koniem".

 

To wspaniałe filmy dokumentalne z cyklu "Działaj!", które pokazują, że można pokonać własne ograniczenia i trudności, pomagając innym, działając wbrew niedowiarkom i będącw zgodzie z sobą samym, czyli podążając za własnymi marzeniami.

 

 

Czytaj więcej...

2MK w Łazienkach Królewskich

2017 04 20 2MK Lazienki 003Przygotowując się do obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja wybraliśmy się do Łazienek Królewskich na lekcję związaną z tym tematem.

Kiedy już odkryliśmy, że w Łazienkach naprawdę była łazienka, pani edukator 2017 04 20 2MK Lazienki 015uchyliła nam rąbka tajemnicy związanej z różnymi posągami ustawionymi w pałacu Na Wodzie. Na przykład zmęczony mężczyzna w hełmie to odpoczywający Mars, rzymski bóg wojny. Znalazł się w królewskiej rezydencji, bo król Stanisław August Poniatowski chciał zmieniać kraj w sposób pokojowy. Tuż obok niego stoi piękna kobieta, wygląda jak wcielenie wiosny, ale to Polska rozkwitająca!

 

Postacie, które poznaliśmy i tematy obrazów nawiązywały do idei bliskich ostatniemu królowi Polski. Dowiedzieliśmy się, co chciał zdziałać przez uchwalenie Konstytucji i dlaczego mu się to nie udało.

 

Czytaj więcej...