pisklak orlinska              Nie wiem, czy tak jest naprawdę, ale mam wrażenie, że niewiele jest współczesnej literatury dla młodzieży, literatury utrzymanej w konwencji realistycznej. Nastolatki, jeśli czytają, to fantasy, jakieś sagi o wampirach, może jeszcze cykl o Harrym Potterze…  Nie dyskutuję z gustami – każdy może wybrać, co chce, najważniejsze, by młody człowiek w ogóle czytał książki!

                Nie wiem, czy współczesne nastolatki w świecie przedstawionym dzieł literackich szukają odzwierciedlenia świata, w którym żyją. Tak bywało dawniej, w czasach bez kolorowych gazet, internetu, talentshow, kreujących jednodniowych idoli.

               Nie wiem, jak jest, ale na wszelki wypadek, gdyby jednak współczesne nastolatki szukały w literaturze obrazu naszej codzienności, a nie opowieści o czarodzieju – polecam książkę Zuzanny Orlińskiej Pisklak. To powieść dla nastolatek, nawiązująca do najlepszych wzorów tego gatunku, współczesna i ponadczasowa jednocześnie.  Znajdziemy tam wątek  opuszczenia dzieci przez rodzica, szukającego pracy za granicą, obraz lokalnej społeczności, zastraszanej przez grupę quadowców, którym przewodzi syn zamożnego przedsiębiorcy, zbiorowy portret nastolatków z małej miejscowości: panienek z tipsami i umięśnionych macho, których ulubioną letnią rozrywką jest imprezka na działce. Bardzo interesująca jest główna bohaterka Klara: wrażliwa, kreująca swój własny świat w pisanej w tajemnicy powieści. Na przyjaźni Klary i Hanki pojawią się rysy, kiedy w opuszczonym domu zamieszka Cyryl… Będą o niego rywalizować, jak Alina z Balladyną (prawie…).

               W powieści Zuzanny Orlińskiej jest jeszcze wiele bardzo ciekawych wątków, ważnych w naszej rzeczywistości, jak choćby ten związany z okupacyjną historią tajemniczego domu i jego dawnych mieszkańców. Bardzo przejmujący jest motyw młodszego braciszka Klary, przedwcześnie urodzonego, walczącego o życie. To nowe doświadczenie w życiu dziewczyny, która zobaczy bezradność płaczącego ojca i uświadomi sobie, jak kruche jest życie.

               Bardzo dobra książka!

Zuzanna Orlińska Pisklak, wydawnictwo Akapit-Press, Łódź 2012

Marzanna Rymsza-Leociak

 


 

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej